zamknij

Wiadomości

Co się dzieje z Zalewem Rybnickim? Wody jest tak mało, że widać skaliste brzegi. Do tego są śnięte ryby

Bartłomiej Furmanowicz 2023-04-13, Autor: 

Jeden z naszych Czytelników zaalarmował na grupie Rybnik.com.pl o śniętych tołpygach w Zalewie Rybnickim. Od razu pojawiło się też pytanie o zastanawiający niski poziom wody w tym akwenie. Z pytaniami zwróciliśmy się do właściciela zbiornika - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Reklama

Kilka dni temu nasz Czytelnik – Damian zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację w Zalewie Rybnickim.

Ktoś wie, dlaczego w Zalewie padają tołpygi? Na zdjęciach jest 5 osobników, od około 85 do ponad 120 cm, zatem są to dojrzałe, duże ryby. Czy ma to związek z niskim stanem wody? Może to jakiś szerszy problem? - zapytał.

Ryby to jedno, ale niski poziom wody w akwenie jest równie zastanawiający. Z pytaniami zwróciliśmy się do PGE GiEK. Odpowiada Iwona Paziak Kierownik Biura Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Poziom lustra wody w zbiorniku utrzymywany jest na niższym poziomie (220 m n.p.m.) z uwagi na prowadzony remont na obwałowaniu Orzepowice mający zapewnić utrzymanie dobrego stanu technicznego obwałowania – wyjaśnia.

Faktycznie, obwałowanie znajdujące się w niewielkiej odległości od ul. Rudzkiej i Podmiejskiej jest zamknięte dla pieszych i rowerzystów, co ujęliśmy na zdjęciach. Tam też zauważyliśmy koparki i kontenery pływające na platformach.

Jak dodaje Iwona Paziak, PGE GiEK nie przewiduje dalszego obniżania poziomu lustra wody.

Zakończenie etapu remontu umożliwiającego podniesienie poziomu wody planowane jest na przełomie maja i czerwca 2023 r. – zaznacza.

Co ze śniętymi rybami? Na to pytanie odpowiada Sandra Apanasionek, rzecznik prasowa PGE GiEK.

Skontaktowaliśmy się z elektrownią i zbadaliśmy sprawę, ponieważ zaniepokoił nas ten sygnał. Na szczęście nic złego nie stało się na terenie zakładu. 30 marca mieliśmy rutynową kontrolę WIOŚ-iu, która wskazała, że wszystko jest w porządku. Codziennie laboratorium w elektrowni bada też jakość wody w zbiorniku i nie znaleziono nieprawidłowości – wyjaśnia.

Spółka otrzymała za to informację z Państwowej Straży Rybackiej, że w ostatnim czasie Zalew Rybnicki był zarybiany.

Usłyszeliśmy, że to normalna rzecz, gdy po procesie zarybiania pojawiają się pojedyncze śnięte ryby – dodaje Sandra Apanasionek.

Spacerowaliście ostatnio wzdłuż Zalewu Rybnickiego? Was również zaniepokoił niski poziom wody tego akwenu?

Oceń publikację: + 1 + 79 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Maksymilian Popeć 2023-04-13
  14:46:36

  17 21

  Co znaczy śnięta ryba??? Ryby też umierają, giną od ran zadanych przez wędkarzy, giną od zjedzenia plastików itd.

 • ~norton 2023-04-13
  15:00:46

  35 6

  Nie. Nie zaniepokoił mnie niski stan wody w zalewie - bo dlaczego by miał? Śnięte ryby pływały zawsze. Szczególnie po zatoczkach zalewu. Rozkręcacie sensacje, której po prostu nie ma.

 • ~vipanovynf 2023-04-13
  16:36:10

  2 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Mirosław Szafraniec 2023-04-13
  16:37:33

  22 2

  Duże tołpygi często zdychają po zimie czasem ze starości u nas na jeziorze jest podobnie co roku i karpie też niektóre nie przeżywają zimy - jest to normalne ,a poza tym tołpyga to obcy gatunek w naszych wodach

 • ~Sylwia Całka 2023-04-13
  20:45:03

  2 8

  tam ścięte ryby były, są i będą bo woda jest w tem. jakiej jest a wieloryby wiecznie nie będą żyły, małe rybki szybko ogarniają ptaki i inne padlinożerne, ale duże okazy to pewne wyzwanie

 • ~artyomh9wnz 2023-04-14
  10:02:50

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1596