zamknij

Wiadomości

Seria włamań w powiecie wzdłuż autostrady A1. Jak działają rabusie?

2015-02-09, Autor: bf
Najpierw dokładnie obserwują dom, do którego zamierzają się włamać. Sprawdzają, kiedy stoi pusty, przystępują do działania i uciekają autostradą A1. W naszym powiecie grasują dobrze zorganizowane grupy rabusiów.

Reklama

Ich sposób działania jest taki sam. – Na początku obserwują dom, sprawdzają kiedy stoi pusty. Włamują się pod nieobecność lokatorów najczęściej wyważając drzwi. W jednym przypadku działali na tzw. „śpiocha”. Wiedzą, co kraść – łupem pada przeważnie biżuteria i drobne, cenne przedmioty. Bardzo łatwo je schować do kieszeni – wyjaśniła nadkom. Aleksandra Nowara, rzecznik rybnickiej policji.

Od 1 listopada do 1 lutego mundurowi otrzymali 7 zgłoszeń włamania z kradzieżą:
- 3 pochodziły ze Świerklan;
- 2 Stanowic;
- 2 Przegędzy.

Dlatego też policja podejrzewa, że przestępcy wykorzystują dogodne ułożenie autostrady A1, dzięki czemu stają się na tyle mobilni, by działać w całym regionie.

Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą dobytku? Rybnicka policja publikuje kilkanaście porad, które mogą podnieść nasze bezpieczeństwo:

1. Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.

2. Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.

3. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

4. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz.

5. Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio - stwarza pozory, że mieszkanie „żyje”. 

6. Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.

7. Poproś przyjaciółkę/przyjaciela, aby przychodził/-a do Twojego mieszkania i otwierał/-a okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.

8. Niech przyjaciółka/przyjaciel wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.

9. Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.

10. Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień bodaj jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłeś/-aś, tylko zostały, Ci skradzione?

11. Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje do Tunezji. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.

12. Nie chwal się, że kupiłaś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.

13. Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów.

14. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe - nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.

Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

Pamiętaj: nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~jurempus 2015-02-09
  18:35:17

  77 0

  I co włamie mi sie na spaniu złodziej ja sie obudze pierwsze co zrobie co spuszcze mu oklep zadzwonie po policje.Policja przyjedzie i co mnie zamkną że gnoja pobiłem.Powinno byc tak jak w Ameryce ktoś wchodzi na mój ogródek gadam wychodz on że nie to ja wyciągam pukawe i czestuje go kulką

 • ~Lateks 2015-02-09
  19:20:46

  41 0

  "Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj."
  może złodziej coś zapomniał to Policja pozbiera.... buhahaha, znajomi mieli włamania to nikt z Policji nawet nie kwapił się odciski pościągać "pan się za dużo filmów naoglądał". Nie mówiąc już że najważniejsze pytanie to czy skradziony laptop był więcej wart niż 400zł :/

 • ~turistas 2015-02-09
  22:11:15

  34 0

  Powinien być przepis zezwalający na posiadanie broni palnej, oraz ustawa, że w przypadku włamania, napadu nie grożą żadne konsekwencje właścicielowi posesji, który użył broni. Taki włamywacz przed każdym skokiem 10x by się zastanowił, czy warto wyważyć komuś drzwi i ukraść zegarek, jak może dostać kulkę... Sam fakt - ktoś może mieć broń - na pewno by to pomogło i dało do myślenia.

 • ~moniczak 2015-02-10
  07:34:13

  17 0

  Wskazówki fajne .... NO ale mamy zimę, i wystarczy, że widzą nieodśnieżoną miedzę i już wiedzą, że nikogo nie ma, bo np. padało 2 dni temu.

 • ~daro 2015-02-10
  19:46:58

  6 0

  niech się czają z alkomatami to tylko umią i mandaty po 1000zł wpier..ić zwykłemu kowalskiemu co maluchem na targowisko jechał po tańszą marchewkę o 10groszy zarobki zerowe ale mandaty i podatki kosmos szczycą się ilu złapali nie roby z naszej kasy żyją my im płacimy a oni nas bielą

 • ~ 2015-02-10
  23:30:45

  0 3

  No ok, zezwólmy na broń. Ale w takim razie każdy złodziej też będzie chodził na włam z pistoletem. To mogłoby przynieść odwrotny skutek.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 400