zamknij

Wiadomości

Rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim

2023-12-13, Autor: 

Donald Tusk premierem. Podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim doszło do zaprzysiężenia nowego Prezesa Rady Ministrów. Prezydent RP Andrzej Duda powołał też Radę Ministrów. Zapewnił, że będzie współpracował z nowym rządem.

Reklama

To już jeden z ostatnich i najważniejszych akcentów związanych z wyłonieniem nowego rządu, który pokieruje krajem przez najbliższe cztery lata. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał Donalda Tuska na urząd Prezesa Rady Ministrów Radę Ministrów, wybraną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej:

- Władysława Kosiniaka–Kamysza – na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej

- Krzysztofa Gawkowskiego – na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Cyfryzacji

- Macieja Berka – na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów

- Adama Bodnara – na urząd Ministra Sprawiedliwości

- Agnieszkę Buczyńską – na urzędy Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego

- Borysa Budkę – na urząd Ministra Aktywów Państwowych

- Marzenę Czarnecką – na urząd Ministra Przemysłu

- Andrzeja Domańskiego – na urząd Ministra Finansów

- Agnieszkę Dziemianowicz–Bąk – na urząd Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

- Jana Grabca – na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów

- Paulinę Hennig–Kloskę – na urząd Ministra Klimatu i Środowiska

- Krzysztofa Hetmana – na urząd Ministra Rozwoju i Technologii

- Marcina Kierwińskiego – na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

- Dariusza Klimczaka – na urząd Ministra Infrastruktury

- Katarzynę Kotulę – na urząd Ministra do spraw Równości

- Izabelę Leszczynę – na urząd Ministra Zdrowia

- Sławomira Nitrasa – na urząd Ministra Sportu i Turystyki

- Barbarę Nowacką – na urząd Ministra Edukacji

- Marzenę Okłę–Drewnowicz – na urząd Ministra do spraw Polityki Senioralnej

- Katarzynę Pełczyńską–Nałęcz – na urząd Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej

- Czesława Siekierskiego – na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Tomasza Siemoniaka – na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów

- Bartłomieja Sienkiewicza – na urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Radosława Sikorskiego – na urząd Ministra Spraw Zagranicznych

- Adama Szłapkę – na urząd Ministra do spraw Unii Europejskiej

- Dariusza Wieczorka – na urząd Ministra Nauki

Dla mnie kilka spraw jest bardzo prostych: przede wszystkim trwanie Rzeczypospolitej, jej suwerenność, jej niepodległość, by miała ona, nie tylko swoje miejsce, tak jak ma na mapie Europy, ale by miała także możliwości decydowania i by te możliwości zawsze zachowywała, aby Polacy o sobie mogli decydować sami w swojej ojczyźnie – powiedział Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Andrzej Duda zadeklarował, że jest otwarty na współpracę z rządem.

Mam pełną świadomość tego, że będziecie państwo mieli różne propozycje legislacyjne, że będziecie mieli – i macie – swoją ofertę dla naszych Rodaków, dla Polaków, że macie swoją wizję Rzeczypospolitej – mówił. – Ale przekonałem się, tutaj, także dzięki Państwa decyzjom i Państwa postępowaniu, że w sprawach ważnych – a takimi z całą pewnością są sprawy bezpieczeństwa – że kiedy zasiadaliśmy tutaj, na tej sali, w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prowadzone były tylko i wyłącznie poważne rozmowy z pełną odpowiedzialnością za sprawy Rzeczypospolitej – podkreślił.

Zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z każdym z Ministrów – zwłaszcza z tymi, z którymi współpraca będzie najbliższa – o tym, jak poukładać współpracę tak, żeby sprawy Rzeczypospolitej rzeczywiście były realizowane jak najlepiej, żeby konstytucyjna zasada współdziałania faktycznie wybrzmiała z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i jej obywateli.

Zapowiedział, że chciałby, aby w przyszłą środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Żebyśmy usiedli i porozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa Polski tak, jak czyniliśmy to wcześniej – choć w innej już konfiguracji władzy wykonawczej – mówił. – Kontynuujmy tę – w moim przekonaniu – bardzo dobrą i korzystną dla Polski formułę współpracy – dodał.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 195

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~kokosz321 2023-12-13
  11:47:40

  30 50

  Dobrze.
  I teraz jechać z tymi PISowskimi złodziejami i nieudacznikami.
  Do więzienia tam nadaje się co najmniej kilkanaście osób z samej wierchuszki PISowskiej, o ich rodzinach i innych przestępcach w spółkach skarbu państwa nie wspominając.

 • ~ 2023-12-13
  11:55:28

  8 24

  @Kokosz 321
  Czy ja naprawdę jestem nieudacznikiem , kiedy 8 lat byłem blisko garkuchni co dawała do koryta ?

 • ~ 2023-12-13
  12:47:28

  42 22

  Uczeń Sorosa - Bodnar ministrom sprawiedliwości. Brakuje jeszcze S. Nowaka jako szefa CBA.

 • ~ 2023-12-13
  13:36:49

  20 9

  DT-"Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem."

 • ~Franek 7 2023-12-13
  15:16:26

  16 30

  WebAdmin- twoim zdaniem lepsi na funkcjach ministrów byli Kaminski i Wąsik skazani za przekroczenie uprawnień? Z tego co pamiętam to dostali po trzy lata bezwzględnego więzienia. Byliśmy chyba jedynym państwem na świecie gdzie ministrami tak ważnych resortów byli skazani przestępcy. I to skazani za przestępstwo urzędnicze. W głowie się nie mieści. Na szczęście Sąd Najwyższy stwierdził, że ułaskawieni ich przez kumpla Dudę było bezprawne i proces zostanie dokończony. I prędzej czy później wylądują tam gdzie powinni.

 • ~Czerwony88 2023-12-13
  15:39:17

  31 13

  Kokosz jechać z PiSem. Kim Nitrasem który na sporcie się nie zna a jest ministrem albo Kosiniakiem który nie wie co to wojsko a ma tym rządzić. Parodia. To tak jak lekarza za tokarza dać. Takie jaja tylko u nas. Parodia z Misiewiczem to będzie pestka. Czekamy na afery a to już niedługo. Pozdro POsra...

 • ~Franek 7 2023-12-13
  15:48:21

  19 37

  Pisowcy to jednak wstydu nie mają.
  Czerwony to jest nic- za PiSu szefem największego koncernu paliwowego został wójt Pcimia. Człowiek z poważnymi zarzutami i sprawa w sądzie o oszustwo, która wycofał z sądu Ziobro. - Jakie on miał wtedy pojęcie o branży paliwowej to widzimy po skutkach. Sprzedaż Lotosu za bezcen i ręczne sterowanie cenami paliw ( podnoszenie i obniżanie cen kiedy im to wygodne).
  Nawet gdyby poprzedni rząd zastąpić stadem małp z zoo to byłby on lepszy od nich.

 • ~Rycerz 2023-12-13
  15:57:17

  37 18

  NO I PRZYSZŁO ZŁO ! SZKODA MI TEGO KRAJU !

 • ~Czerwony88 2023-12-13
  16:12:56

  25 12

  Franek Franeczku drogi nie jestem wyborem PiSu ani razu nie oddałem głosu na nich tak samo jak na te Twoje POzal się Boże partie. Sam pomysl jak byś wyglądał jak byś był elektrykiem a nie wiem kim tam jesteś z zawodu a dali by Cie za ministra sprawiedliwości. Chlopie otrzezwij i użyj rozumu jak to wygląda. Bo na zdrowo myślącego chlopa to trzeba być idiota żeby się dać zblaznic. Widać że za krzesełko i posadkę każdy może zrobić z siebie blazna.

 • ~Czerwony88 2023-12-13
  16:16:24

  20 16

  A stado Małp teraz dopiero zostało zaprzysiężone. Nie będę mówił ile posprzedawali za PO i afer było bo po co. Każdy wie.. jedni gorsi od 2gich jak tu ma być dobrze. Franek może otworzymy cyrk i przyjmiemy te Małpy z POPiS co Ty na to? Myślę ze dużo Im nie trzeba dać żeby się zgodzili..

 • ~Franek 7 2023-12-13
  17:07:04

  12 23

  Czerwony- fakt, za PiSu nie ważne było wykształcenie ministra bo i tak o wszystkim decydował pierwszy sekretarz z Żoliborza dokładnie tak samo jak w PRLu. Ale pamiętam Janusza Kowalskiego na stanowisku wiceministra rolnictwa kiedy w RMFie pytał go Mazurek pokazując foto pszenicy albo żyta i chłop pojęcia nie miał i nie potrafił rozróżnić ( trzecia klasa podstawówki). O Niedzielskim- magistrze po SGH nie wspominając i skutkach jego kierowania służba zdrowia. Zgłoś się na SOR w Rybniku to zobaczysz efekty.
  Tak jak mówię. Stado małp było by lepsze niż ministrowie w PiSie. A co do nowych to pożyjemy-zobaczymy ;)

 • ~Czerwony88 2023-12-13
  17:42:19

  21 10

  Franeczku drogi ale temat był na temat PO a nie PiS. To Oni wybrali niekompetentnych Ministrów do danej roli. Odezwę się do Ciebie przy 1 aferze. Ale będą zje.. 3maj się cieplutko i Wesołych świąt. No chyba że nie obchodzisz..

 • ~hub381 2023-12-13
  21:03:58

  5 25

  Nacjonalistyczna Pisowska opozycja aż piszczy ze złości a po co ?
  Porażki znieść należy się uczyć. Czuć ten nowy "Europejski tlen", aż lżej na "duszy". Tak ,tak za "trzetrzezwiona" nacja,
  A dej Boże !

 • ~Franek 7 2023-12-13
  22:28:40

  5 18

  Czerwony- mnie nie interesuje na kogo głosowałeś a na kogo nie tylko nie gadaj głupot. Porównywanie PO do PiSu to jak porównywanie kwiatka na łące do psiej kupy na chodniku. I ty chcesz mnie przekonać, że ta psia kupa jest fajniejsza. Nooo, nie jest. To czy ministrowie KO są niekompetentni czy nie są to się dopiero okaże bo są nimi dopiero od dziś ale jeśli chodzi o ministrów PiS to już widzieliśmy przez ostatnie 8 lat. Dno, Dna. Pamiętam ministra Szyszko jak próbował załatwić robotę córce leśniczego i nagrały to kamery Polsatu. Tego ministra, który przetrzebił polskie lasy wycinając je w Pień i eksportując drewno do Chin. I tak można by podsumować każdego jednego. Kompletne dno i metr mułu. Małpy z ZOO były by lepsze.
  Za życzenia świąteczne dziękuję. Wzajemnie.
  Aaa i jeszcze jedno. Od wielu lat jestem zdeklarowanym Korwinistą i od bodaj czterech wyborów głosuje na niego lub na Konfederację ale nie przeszkadza mi to trzeźwo myśleć i oceniać PiS jak należy.

 • ~hanek 2023-12-14
  05:39:46

  8 16

  Nie jestem miłośikiem PO, ale wszystko, co zastapi tą ferajnę, która "rządziła" przez ostatnie kilka lat będzie lepsze. Mam nadzieję na uczciwe rozliczenie kryminalistów, przede wszystkim tych z pisowskimi tekami ministerialnymi i pisowskich apartczyków psujących spółki Skarbu Państwa. I aby było jasne: to nie chodzi - jak w pisowskich kręgach mówią - o jakąś zemstę, tylko o elementarną sprawiedliwość i przykład na przyszłość, aby nikt nigdy więcej nie odważył się robić tego, co PIS i jego sługusy robili z krajem.

 • ~Magico1982 2023-12-14
  13:09:42

  8 2

  kokosze, franki, czerwone i inni: i o to właśnie chodzi tym marionetkowym prymitywom, żebyście im kibicowali i żarli się między sobą, robią wam teatr żebyście przypadkiem nie zauważyli gdzie jest władza

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4093