zamknij

Wiadomości

Węgiel za 996,60 zł. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

2022-07-12, Autor: bf

Prezydent RP Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o „szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw”. To oznacza, że odbiorcy będą mogli kupić tonę węgla za 996,60 zł, a sprzedawcy mogą liczyć na rekompensaty.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tanim węglu

Przypomnijmy, Sejm RP przyjął pod koniec czerwca ustawę chroniącą niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, maksymalna cena za tonę węgla będzie wynosiła 996,60 zł »Sejm przyjął ustawę o dopłatach do węgla. Taka będzie maksymalna cena za tonę«

Ustawa trafiła na biurko Andrzeja Dudy, podpisał ją wczoraj. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP:

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych wprowadza mechanizm rekompensat dla podmiotów sprzedających gospodarstwom domowym paliwa stałe, tj. węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, wydobyte lub wyprodukowane w Rzeczypospolitej Polskiej, lub do niej sprowadzone w okresie od dnia 16 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Warunkiem przyznania rekompensaty będzie sprzedaż odbiorcom wyżej wymienionych paliw po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę.

Wg ustawy głównym źródłem ogrzewania są:

- kocioł na paliwo stałe,

- kominek,

- koza,

- ogrzewacz powietrza,

- trzon kuchenny,

piecokuchnia,

- kuchnia węglowa,

- piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym.

Rekompensaty będą przysługiwały także w przypadku sprzedaży w/w paliw stałych wspólnocie mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej.

Przypomnijmy! Ustawa przewiduje, iż maksymalna ilość węgla, za którą przedsiębiorca sprzedający ww. paliwo stałe może uzyskać rekompensatę, wynosi 3 tony dla jednego gospodarstwa domowego.

Kto będzie wypłacał rekompensaty? Wg przyjętego prawa - Zarządca Rozliczeń S.A.

Co będzie musiał zrobić kupujący, a co sprzedający?

Wedle ustawy, członek gospodarstwa domowego chcąc dokonać zakupu paliwa stałego, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, będzie obowiązany do przekazania sprzedawcy oświadczenia o ilości tego paliwa, które nabył po dniu wejścia w życie ustawy oraz udokumentowania faktu, że pod adresem budynku, w którym znajduje się gospodarstwo domowe, jest zlokalizowane źródło spalania paliw stałych. Analogiczne wymogi ustawa nakłada na osobę działającą w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej, nabywającą paliwa stałe dla tej wspólnoty lub spółdzielni.

Wzory oświadczeń składanych w tym zakresie przedsiębiorcy sprzedającemu paliwo stałe określają załączniki do ustawy.

Jeżeli chodzi o rekompensaty, będzie wypłacana przedsiębiorcy na jego wniosek. Wniosek będzie składany:

1) jednorazowo, w terminie od dnia 15 października 2022 r. do dnia 31 października 2022 r. – w odniesieniu do transakcji sprzedaży dokonanych w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2022 r., oraz

2) jednorazowo, w terminie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 20 stycznia 2023 r. – w odniesieniu do transakcji sprzedaży dokonanych w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

W przypadku pozytywnej weryfikacji kompletnego wniosku o wypłatę rekompensaty Zarządca Rozliczeń zatwierdzał będzie ten wniosek i dokonywał wypłaty - odpowiednio w terminach:

1) do dnia 31 grudnia 2022 r. - w przypadku wniosku dotyczącego transakcji sprzedaży dokonanych w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2022 r., oraz,

2) do dnia 31 marca 2023 r. - w przypadku transakcji sprzedaży dokonanych w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~DobryK 2022-07-12
  17:24:12

  Brawo panie prezydencie! Nie żyłem gdy funkcjonował PRL, ale dziękuję panu, dziękuję że robi pan wszystko wraz ze swoją partią żebym mógł zobaczyć na własne oczy jak wygląda życie w socjalistycznej polsce z gospodarką centralnie sterowaną

 • ~Longina b 2022-07-12
  17:33:07

  84 16

  Ne ważne po ile.Niech PAD zapewni możliwość jego kupna.

 • ~waldus 2022-07-12
  19:57:36

  50 47

  W Rajchu "czasowy" powrot do wegla,a jak znam zycie cos co jest planowane "na chwile", pozostanie na dlugo. Na czym polega myk?
  Obecnie Niemaszki ciagna wegiel z Kolumbii,ale pewnie otworza swoje kopalnie.
  Niemcy kopalnie zamkneli, a Polacy likwiduja. Roznica jest ogromna.

  Polskim lemingom jednak wmowiono, ze wegiel jest be.


  "Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej."

 • ~Lahcim 2022-07-12
  21:01:17

  98 24

  Brawo, pieniądze z handlu emisjami przejadane na bieżąco zamiast przeznaczane na inwestycje, wiatraki zaorane przez rząd Szydło, fotowoltanika mniej opłacalna przez rząd Morawieckiego, a cena węgla centralnie sterowana. Za parę lat z tego kraju nie będzie co zbierać

 • ~Rycerz 2022-07-12
  21:23:58

  Brawo Duda ! PO nic by wam nie pomogło w tym kryzysie !Tusk by stwierdził że takich przycisków nie ma ... Ale LEWAKOM ZAWSZE COŚ NIE PASUJE !

 • ~spirit-of-the-town 2022-07-12
  23:07:02

  65 11

  A czas oczekiwania jaki? Za PRL-U na auto czekało się średnio 10 lat a na mieszkanie 20.

 • ~Teoretyk 2022-07-12
  23:10:17

  52 43

  Lahcim - a czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w nocy? Nie. Czy wiatraki produkują prąd jak wieje za mocno - nie, a jak nie wieje - też nie. Wiesz ile stali, betonu potrzeba na Twój wiatraczek? To nie jest żadna ekologia. Poklikaj, poczytaj, potem głupot nie pisz. Panele fotowoltaiczne mają tylko sens przy hektarach ogniw, które by zasilały pompy w elektrowni szczytowo-pompowej (w dzień pompujemy wodę w górę, w nocy ją spuszczamy na turbiny), reszta to mrzonka i mokry sen ekologów.

 • ~Mateusz Konsek 2022-07-13
  06:36:57

  43 4

  inflacja lubi to

 • ~THE Bill 2022-07-13
  07:08:37

  62 4

  A co z opalającymi gazem, pelletem ? Czy oni również doczekają się "odgórnej" ceny? I czemu rząd nie kupi miliarda ton węgla i nie ogarnie możliwości zaopatrywania się w niego? Co z tego, że jeste po tysiaka, jak go nie ma? To może być i po pińcet... Uważam, że powinniśmy więcej energii czerpać z wody. Wysokowydajne turbiny, które mogą być napędzane z nurtu rzeki. Tak, zeby nawet woda spływająca z naszej tamy na Rudzie była w stanie ją napędzać.

 • ~Franek 7 2022-07-13
  08:43:37

  58 13

  Ta akcja z dopłatą do to y węgla uda się PiSowi tak jak wszystko do tej pory. Zapoznałem się z ustawą i w skrócie mechanizm ma być taki, że skład opału ma sprzedać tonę węgla za ten niecały tysiąc złotych klientowi a w zamian otrzyma tysiąc złotych dopłaty. Problem w tym, że to a węgla kosztuje około 3k więc taki przedsiębiorca byłby stratny tysiąc złotych na tonie ma starcie. Do tego aby otrzymać tą dopłatę musi złożyć wniosek z wieloma załącznikami a okres rozliczeniowy jest do marca następnego roku czyli musi wyłożyć kupę szmalu i czekać pół roku zastanawiając się czy mu zwrócą czy nie bo jeśli zabraknie jakiegoś załącznika to mogą nie zwrócić. Chyba tylko idiota pójdzie na taki układ z państwem. Nie znajdzie się nikt. Gwarantuje wam.

  I jeszcze jedna rada dla tych gamoni z PiSu: od dopłacania węgla nie przybędzie. Trzeba zwiększyć wydobycie i rzucić na rynek miliony ton węgla więcej to cena spadnie według prostego ekonomicznego mechanizmu. Jak można tego nie rozumieć. Czy tam są jacyś upośledzeni umysłowo ludzie czy co?

 • ~takiuj 2022-07-13
  09:11:57

  31 9

  Franuś, a Ty myślisz że można zwiększyć wydobycie w ciągu doby? Chłopie na takie inwestycje zwiększające wydobycie potrzeba roku jak nie dwóch. Nie mówię tutaj o samym rozjechaniu ścian ale firmy zaopatrujące kopalnie w kombajny i inną mechanizacje sami borykają się ze zbyt małą załogą a o materiale do produkcji nie wspomnę.

 • ~Franek 7 2022-07-13
  17:43:56

  10 10

  Takiuju a kto kazał to wydobycie zmniejszać w ostatnich latach? Putin czy Tusk? ;)
  Wiem, że nie można tego zrobić z dnia na dzień ale do zimy daleko a nie słychać o takich ruchach. Słychać o głupkowatych dopłatach, których nie będzie bo tak napisano ustawę, że tylko jakiś biznesowy masochista poszedł by na taki układ. Dlatego nie będzie żadnych dopłat bo to nie realne a żadnego innego pomysłu gamonie z PiSu nie mają. Siedzą i pierdzą w stołek zamiast działać.

 • ~artefaks 2022-07-13
  18:40:36

  8 8

  A górnicy jak widać nie posłuchali poszli po podwyżki do siedziby PGG. Czyli już skończyła się magia podarowanej bułki z leberwosztym ?
  Mają rację. Kopalnie sprzedają węgiel za bezcen, a spekuluje nim mafia węglowa pod szyldem ,,sowa i przyjaciele"

 • ~artefaks 2022-07-13
  18:49:35

  5 10

  ,,a czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w nocy? " Teoretyk zadał pytanie teoretyczne. Takie jak teoretyczne picowskie państwo z dykty.
  A czy Tow. słyszał o magazynowaniu energii ?, o elektrowniach szczytowo pompowych ? o elektrowniach wodnych magazynujących wodę i uruchamianych dzięki fotowoltaice tylko wieczorem w szczycie ?
  Jeszcze niedawno Towarzysze walczyli tak jak Sancho Pansa na ośle i don Kichot z wiatrakami .
  A co Tow. powie o odkupieniu przez od Francuzów ER tylko po to by ją wygasić i żabojady nie poniosły kosztów związanych z wygaszeniem

 • ~kurier 2022-07-13
  19:38:19

  7 2

  Kolego THE Bill bo według rządzących węglem pali najbiedniejsza część społeczeństwa. Chociaż mieszkając na Śląsku można mieć co do tego wątpliwości.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 425