zamknij

Wiadomości

Rybnik. Wyniki audytu w magistracie: były uchybienia, sprawę bada CBA

2015-03-27, Autor: Wacław Wrana
Zgodnie z zapowiedziami prezydent Rybnika zaprezentował dziś wnioski z przeprowadzonego doraźnie audytu w czterech wydziałach magistratu. Kontrolerzy wskazali kilka uchybień, a postępowanie naczelników zalecają skierować do oceny Komisji Etyki. Piotr Kuczera powiedział również, że po lekturze raportu audytorów jego poziom zaufania do naczelnika Wydziału Promocji – Krzysztofa Jarocha dramatycznie stopniał. Sprawą zajęło się też Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Reklama

Wewnętrzna kontrola w Urzędzie Miasta Rybnika była pokłosiem naszej informacji pt. „Czy Adam Fudali finansował kampanię wyborczą z miejskiej kasy?”.

W sprawozdaniu z audytu kontrolerzy podkreślają, że większość informacji zawartych w artykule wykracza poza działalność urzędu miasta. Skupili się więc jedynie na zbadaniu procedur związanych z udzielaniem zamówień dla firm wskazanych w publikacji.

Do czego więc doszli audytorzy? Przede wszystkim do wniosku, że w wydziałach Promocji i Informacji oraz Polityki Społecznej doszło do uchybień w zakresie stosowania regulaminu postępowania w sprawach o zamówienia publiczne.

Audytorzy zwrócili uwagę, że zleceń strategii promocji i strategii sportu nie było w planie zamówień publicznych na 2014 rok. Zostały odpowiednio wprowadzone do planu w marcu i lipcu. Dlaczego władze Rybnika nie uwzględniły tak ważnych zadań przy ustalaniu budżetu na 2014 rok? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Inne uchybienie: Wydział Promocji i Informacji uruchomił procedurę udzielenia zamówienia publicznego 27 marca 2014 r., ale przez „przeoczenie” informacja ta znalazła się w systemie elektronicznego obiegu dokumentów dopiero 17 kwietnia 2014 r.

Z kolei pracownik Wydziału Polityki Społecznej uruchamiając postępowanie udzielenia zamówienia publicznego na wykonanie Strategii Rozwoju Sportu przez pomyłkę określił wartość zamówienia na poziomie 68 000 zł, a tymczasem kwota ta powinna wynieść 78 750 zł.

Zdaniem kontrolerów ta pomyłka może nie być bez znaczenia. Zauważają, że gdyby nie doszło do dzielenia obu zamówień i miałaby wykonywać je ta sama firma, to łączna kwota obu zamówień przekroczyłaby próg, od którego urząd ma obowiązek ogłaszać przetargi.

Opisane w protokole z audytu zeznania naczelników przynoszą też kilka nowych, ciekawych informacji. Na przykład, kontrolerzy pytali Krzysztofa Jarocha - naczelnika Wydziału Promocji i Informacji, czy udzielał innych zleceń firmom związanym z Grupą PRC. Krzysztof Jaroch zaprzeczył, ale w dniu podpisania protokołu uzupełnił swoją odpowiedź informując, że w 2014 roku kierowany przez niego wydział zlecił firmie Be Public mobilne kampanie reklamowe Dni Rybnika oraz Plaża Open na kwotę 23 739 zł.

 

Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej – Joanna Wilaszek zeznała, że decyzja o stworzeniu strategii sportu zapadła w lipcu 2014 roku, gdy przebywała na urlopie. Urzędniczka nie była w stanie podać przyczyny, dla której zlecono opracowanie tej strategii.

Notatkę o wyborze Grupy PRC na wykonawcę strategii promocji zaakceptował prezydent Adam Fudali.

Z ustaleń kontrolerów wynika również, że 9 szkoleń w rybnickich szkołach zostało zlecone firmie Grupa PRC na polecenie prezydent Joanny Kryszczyszyn, a magistrat i szkoły nie wykonywały rozeznania rynku.

Kontrolerzy z magistratu zbadali też wątek naszego artykułu dotyczący tego, że wartość strategii promocji i strategii sportu odbiegała od cen rynkowych. Przypomnijmy, miasto Grupie PRC za strategię sportu 96,5 tys. zł a strategię promocji 72 tys. zł. Audytorzy spytali więc naczelnika Wydziału Rozwoju - Mateusza Motykę ile kosztowała zlecona w 2013 roku przez UM Rybnika Strategia Zintegrowanego Rozwoju Miasta. Okazuje się, że za nadrzędny rangą dokument miasto zapłaciło 29 500 zł! Krzysztof Jaroch nie konsultował jednak z naczelnikiem Motyką ani wartości strategii promocji ani kwestii firm, które tego typu zlecenia realizują.

Audytorzy nie odnieśli się do poruszonego w naszym artykule konfliktu interesów. Dlatego rekomendują przekazanie sprawy Komisji Etyki w Urzędzie Miasta Rybnika. Prezydent Kuczera na dzisiejszej konferencji prasowej wskazał co najmniej kilka punktów w Kodeksie Etyki Urzędu Miasta Rybnika, które postępowanie urzędników stawiają pod dużym znakiem zapytania.

Czy prezydent ma jeszcze zaufanie do naczelnika Jarocha? - Po lekturze raportu z kontroli dramatycznie stopniało – powiedział krótko Piotr Kuczera.

Prezydent zastrzega, że nie będzie podejmował żadnych decyzji personalnych dopóki sprawy nie zbada Komisja Etyki. Komisja ma się pochylić nad tematem w przyszłym tygodniu. To gremium tworzą: Tadeusz Bonk - Kierownik Referatu Wydziału Ogólnego, Joanna Podleśny - Naczelnik Wydziału Kadr Szkoleń i Płac, Angelika Naczyńska-Lyp - Naczelnik Wydziału Organizacyjnego - Alicja Figołuszka - Naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii. Ewentualnych wniosków komisji należy spodziewać się po świętach.

 

Prezydent poinformował również, że po poniedziałkowej publikacji sprawą zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne, które poprosiło o pełną dokumentację opisywanych zleceń.

Przypomnijmy, wszczęcie postępowania sprawdzającego zadeklarowała też prokuratura. - Prokuratura i CBA mogą liczyć na pełną współpracę z mojej strony – powiedział prezydent.

Dziennikarze na konferencji prasowej dopytywali też prezydenta, czy nie obawia się o los koalicji w radzie miasta. - Bardziej niż o koalicję obawiam się o przejrzystość życia publicznego – odpowiedział Piotr Kuczera.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~rybnikus 2015-03-27
  15:44:42

  0 66

  Kto zapłaci za ten wyborczy cyrk? zapłaci Kuczera, PO czy my, podatnicy? Jak na razie są uchybienia a nie przestępstwa i pewnie na tym się skończy! PO wykorzysta POdejrzenia dfo walki o stołki i pewnie tylko o to chodzi. Teraz wywalcie mój komentarz bo to słowa nienawiści czyli prawda!

 • ~l...i 2015-03-27
  15:57:16

  68 0

  Spieszę z odpowiedzią. Za wyborczy cyrk zapłacą bohaterowie pierwszej publikacji. To chyba koniec czasów, kiedy w Rybniku i na Rybniku zarabiali tylko nieliczni. Miało być wszystko transparentne i jest. Szkoda, że tak późno, bo moim zdaniem wszyscy pobratymcy poprzedniego prezydenta winni byli odejść tuż po wyborach - włączając w to własny honor. Tak pół roku jesteśmy w plecy z budowaniem nowego, ale cóż... To już rola Kuczery, z której na razie w miarę się wywiązuje.

 • ~ssij banana 2015-03-27
  16:03:45

  6 0

  i tak z tego nic nie będzie, rozejdzie się po kościach, ktoś się poda do dymisji i przejdzie na inny "stołek", wyjdzie inna afera o tej się zapomni i tak w kółko. Ale nie przejmujcie się tym rodacy bo tylko zgoda się liczy i tylko zgoda buduje, zgoda jest najważniejsza.

 • ~myshorek1 2015-03-27
  16:10:46

  1 1

  Panie Kuczera pan nie udaje, że pan jakiekolwiek zaufanie miał. Do kogokolwiek. Koalicja była potrzebna to i się na to czy owo oczy przymykało. Polytyka.

 • ~tuptyś 2015-03-27
  16:21:00

  48 0

  Czy komisja etyki ma czyste sumienie by rozpatrywać takie sprawy? czy ktokolwiek w urzędzie miasta może mówić o etyce?? Czy członkowie komisji nie prowadzą działalności gospodarczej lub ich członkowie rodzin? i to takiej opartej na urzędzie miasta i decyzjach urzędowych? np geodezja, kadry itp Zostawcie ocenę prokuraturze i CBA te firmy są od tego.

 • ~ 2015-03-27
  16:40:21

  67 0

  Powinni zrobić jeszcze audyt w klubie sportowym Energety ROW pod kątem wydatkowania środków finansowych.

 • ~Robin Tell 2015-03-27
  16:48:26

  41 0

  Rybnikus ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka. Mogę się założyć, że przez 16 lat zebrała się spora miarka.

 • ~dr_Moriarty 2015-03-27
  16:58:04

  39 0

  No to zaczęło się wielkie pielenie w UM. I bardzo dobrze. Prawda jest taka, że osobą, którą obecny obóz powinien politycznie wykluczyć jest doświadczony samorządowiec i gwarancja rozwoju. Bez niego BSR nie istnieje i zawali się niczym domek z kart. Już teraz kilku radnym puściły nerwy i starają się wobec tej afery zachować status quo łypiąc okiem w stronę obozu rządzącego. Nawet prokurator nie chce być posądzany o stronniczość. Tak więc widać, że co rozsądniejsi czują już wiatr zmian, mając pewnie świadomość tego, pod jakim kalibrem "uchybień" i "przeoczeń" by się podpisali trzymając starą stronę. Bez doświadczonego samorządowca nastąpi przetasowanie w radzie miejskiej i polowanie na stanowiska w nowym układzie, na co pewnie obecna władza bardzo liczy. Jeżeli całe 16 lat rządów starej ekipy wyglądały tak jak przetargi na promocję, to izolacja osoby gwarancji rozwoju nie powinna stanowić problemu. Mam nadzieję, że Kuczerze nie zabraknie jaj by rozliczyć ich wszystkich do końca.

 • ~minowa 2015-03-27
  17:14:14

  14 0

  Czy ktoś podliczy kwotę tych przekrętów i doda do tego jeszcze chałturę rondową ?

 • ~serso 2015-03-27
  18:27:02

  30 0

  Przetarg na "Kwartał Domus" też powinno się prześwietlić. Bardzo dziwnie się to odbywało i bardzo dziwne zapisy funkcjonują w umowie sprzedażowej.

 • ~niuti 2015-03-27
  18:33:00

  17 0

  uwielbiam te tłumaczenia: nie wiem nie znam się nie było mnie zarobiony jestem :D

 • ~orient 2015-03-27
  19:18:16

  4 1

  Po wypowiedziach prezydenta wyraźnie widać, że biedak sam nie wie co zrobić. A z perspektywy zwykłego mieszkańca widać to tak że albo jest wina naczelnika albo jej nie ma. Jeśli jest to powinien zostać pozbawiony stanowiska i to od razu. Po co powoływać jakieś komisje?

 • ~qwer 2015-03-27
  20:40:08

  17 0

  ~orient on jest młody i trochę mało ma doświadczenia.Chyba go to trochę przerosło....Afera będzie gruba. Życzę mu powodzenia.

 • ~templariusz 2015-03-27
  20:44:37

  22 0

  Do nowego Prezydenta: macie parę rzeczy do sprawdzenia: afera kasowa w urzędzie o przywłaszczenie wpłat(wtedy jak to było napisane panie te nawet dalej pracowały w kasach), przygłupawe rzeźby na rondach w tym ta idiotyczny biały karzeł za kupę kasy, czy nielegalne wycinki drzew np. Boguszowicka. Więc do roboty.

 • ~ 2015-03-27
  20:55:25

  13 0

  Może nie na temat ale odpowie mi ktoś ile razy będzie jeszcze przerabiane skrzyżowanie Łony - Sobieskiego/Powstańców ??? Znajomi którzy jakiś czas temu wpadli na odwiedziny do Rybnika nie mogli się nadziwić ze miasto pozwoliło jakiemuś idiocie/idiotom na zrobienie tam tych debilnych świateł z mini przejsciami dla pieszych. Do dziś to wspominają. Ostatnio jak byli podziwiali, tego pięknego garba który jest własnie podobno przerabiany. Myślę ze szykuje się znowu mega niespodzianka bo się pozasłaniali jakby tam złota szukali. Zapewne projektant /akceptant/wykonawca to idioci więc nie am się co dziwić. Kasa na to tez nie ich wiec metodą prob i bledów w końcu zrobią tak jak ma byc - czyli normalnie.

 • ~orient 2015-03-27
  20:55:57

  6 0

  @qwer w kampanii wyborczej przedstawiał się jako pewnego siebie, a młodość kojarzy się raczej ze spontanicznością. Ja bym wiedział na jego miejscu co zrobić. @templariusz afera kasowa została wyjaśniona a winna skazana jeśli dobrze pamiętam, rzeźba jest świetna. Za ileś tam lat to będzie jakiś tam kolejny symbol miasta. Przeważnie tak jest z jakimiś kontrowersyjnymi rzeczami, że na początku się nie podobają, a potem wzbudzają podziw.

 • ~donia96 2015-03-27
  22:28:39

  0 0

  ufolud O Klub Piłkarski jestem spokojna pilnuj sobie teraz Krzysztofa M....a.

 • ~ 2015-03-27
  23:33:53

  10 1

  To tylko wierzchołek góry lodowej. Tego typu dziwnych rzeczy jest całe mnóstwo. Proponuję też przyjrzeć się Dniom Rybnika. I powiązaniom pewnej restauracji, która zawsze je obsługuje. Ciekawe tematy. A swoją drogą tak trzymać Wacław Wrana!

 • ~ 2015-03-28
  04:25:10

  10 0

  Michał Stencel http://www.espeedway.pl/news,po_konferencji_prasowej_w_rybniku,37278,6.html , http://www.sportowefakty.pl/zuzel/321667/michal-stencel-chcemy-splacic-zadluzenie , http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,list-prezesa-row-rybnik-sp-z-o-o-and-8222;nieuczciwe-ocenianie-taktownie-przemilczeand-8221;,wia5-3270-18442.html , Panie Michale to Pan czy brat bliźniak ????? Bo czegoś nie rozumie , będąc rzecznikiem klubu ten klub też dostał swego czasu dotacje większe niżeli Energetyk ROW w tym sezonie . Jestem ciekaw czy też rozliczył te dotacje w prawidłowy sposób . Trochę obiektywizmu Panie Michale chociaż trochę . Nadmienię że też nie lubię byłego prezydenta ale trochę obiektywizmu .......

 • ~elegant 2015-03-28
  16:43:20

  0 10

  Uchybienia to jednak nie przestępstwo w świetle prawa."Inkwizytorzy"zazwyczaj POpierający jedynie słuszną linię twierdzą na tym portalu inaczej.Strach się bać !!!! To wstyd wypowiadać się nie mając POdstawowej wiedzy.

 • ~daro 2015-03-28
  19:16:51

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~werkk 2015-03-28
  19:37:37

  1 0

  Kontrola powinna objąć również Wydział Ekologi ( składowiska odpadów czy są odpowiednie dokumenty, Wydział Dróg ( jakie firmy to wykonywały)

 • ~ 2015-03-28
  19:42:43

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~elegant 2015-03-28
  21:49:07

  0 3

  Prezydent Piotr Kuczera ma problem z niesfornym koalicjantem, którego próbuje okiełznać ( przepraszam).Od pewnego czasu koalicja trzeszczy w szwach.Jak widać,niektórzy radni udają głupiego i wysyłają sygnał do PO ....jesteśmy otwarci do ewentualnej współpracy.....szybko ewakuują się z okrętu BSR,którym kieruje Adam Fudali ,a na pokładzie,którego przypłynęli do portu Rada Miasta Rybnika.Lojalność nie jest w cenie.Smutne!!!Kto raz zdradzi będzie zdradzał cale życie.

 • ~ 2015-03-28
  22:38:47

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2015-03-28
  23:37:16

  4 0

  Mamy lepszy prezent dla nowego prezydenta.Jak myślicie czy interesowałby się łapówkarzami poprzedniego?

 • ~ 2015-03-29
  00:19:36

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2015-03-29
  06:46:25

  15 0

  Popieram nowego Prezydenta od czegoś trzeba zacząć od uporządkowania terenu audyt to nic złego przecież publiczne pieniądze powinne być umiejętnie wydatkowane dlatego plusik dla prezydenta

 • ~werkk 2015-03-29
  12:53:04

  6 0

  O koalicje nie ma się co bać, rajcy przejdą na stronę PO bo tylko tak mają szansę porządzić. Teraz się zacznie donoszenie na poprzedniego Prezydenta bo już kolegów nie ma tak to jest, dlatego popełnił poważny błąd powinien nie startować do wyborów i odejść z polityki jako wygrany, a teraz zobaczymy co wykaże dochodzenie ale bez względu na to będzie pamiętany jako przegrany. Gratulacje dla Prezydenta Piotra Kuczerę który po 16 latach słabych rządów wygrał wybory Prezydenckie i już widać efekty tak trzymać.

 • ~Arteks 2015-03-29
  13:31:00

  0 9

  @werkk - ale jaja sobie chyba robisz... Ja jestem cierpliwy i za szybko jest na jakąś ocenę Kuczerę po tych 100 dniach jego urzędowania. Dajmy mu rok i oceńmy potem jego działania na rzecz miasta bo po roku będzie można zrobić jakieś podsumowania. Ten audyt to niestety nie jest ani nic co rozwijałoby miasto ani nie jest też jego zasługą bo tak naprawdę sprawę wykryło śledztwo dziennikarskie. Sam Kuczera chyba nawet sobie nie zdawał sprawy z tych powiązań naczelnika z PRC... Więc niestety przesadzasz w tych zachwytach lub kierujesz je w niewłaściwym kierunku.

 • ~MQ 2015-03-29
  14:32:40

  1 0

  No i Artku w rybnickim magistrcie też mamy CBA. Mówiłem, żto to kwestia czasu. Za chwilę zajmo się i oświadczeniem majątkowym i będzie taka sama polka jak za miedzą. Widzisz Rybnik też dołączył do tych samorządów w których pojawiło się CBA, i co teraz masz do powiedzenia :).

 • ~MQ 2015-03-29
  14:34:04

  4 0

  Panie prezydencie duży pulus dla Pana. Na razie nie mogę żałować swojego głosu. Idzie wiosna, porządki czas zacząć.

 • ~Arteks 2015-03-29
  18:59:11

  0 1

  @MqG - a to mam do powiedzenia, że w przeciwieństwie do ciebie nie mam zamiaru nikogo bronić! Jeśli ktoś zrobił coś niezgodnego z prawem naszego państwa - powinien ponieść konsekwencje prawne. A ty nawet po wydanym wyroku niezawisłego sądu uważałeś wielokrotnie swojego skandalistę z Żor za niewinnego co nawet niedawno napisałeś... Czyli z tego wynika, że albo nie masz tak naprawdę swojego głosu albo jesteś jak ten ujcio-pójcio z reklamy ING który też jest ubezwłasnowolniony na rzecz swojej mamusi... Ja nie jestem przez nikogo opłacany, dlatego jestem w pełni niezależny. Poza tym skali nieprawidłowości w Żorach i Rybniku nie można zestawić. Przecież w Rybniku nikt tak naprawdę na niczym nie stracił, co najwyżej ktoś zyskał (i to jest wątek którym zajmuje się CBA). A budżet Żor na interesach między Nowym Miastem a Twinpigs konkretnie stracił ok. 6 milionów zł. Poza tym jeśli Socha chciał ukryć kilkaset tysięcy zł w oświadczeniu majątkowym to powstają kolejne pytania - dlaczego i skąd miał te pieniądze? ;) No i nadal uważasz że obie sprawy są podobne? Skali kompromitacji żorskiego magistratu raczej nikomu nie da się prześcignąć. Zresztą ciekawe co ujawnią działania CBA w Żorach odnośnie nieruchomości bo w przypadku Rybnika i PRC w zasadzie dziennikarze napisali wszystko co wiedzieli. W przypadku nieruchomości w Żorach i zamieszaniu w nie władz miasta chyba dopiero wszystko przed nami. I nie pisz kłamczuchu że jesteś mieszkańcem naszego miasta bo przywołam twoje sprzeczności.

 • ~MQ 2015-03-29
  20:46:54

  0 4

  Artek CBA to CBA. Nawet jeśli pojawi się jakiś zarzut dotyczący zamieszanych osób to dopóki nie będzie prawomocnego wyroku sądu też będę mówił, że są niewinni. Taka to już podstawowa zasada prawa - domniemanie niewinności. Artku możesz sobie przytaczać co tylko zechcesz ale nie zmieni to faktu, że mieszkam w Rybniku, przynajmniej taki adres widnieje w moim dowodzie osobistym, oczywiście do czasu jego wymiany na nowy obecnie obwiązujący wzór.

 • ~Arteks 2015-03-29
  21:01:55

  3 0

  @MqG - można czasami zapomnąć zapłacić rachunek, można czasami pomylić ceny czy numer telefonu do kogoś ale choćby się przeprowadzało kilka razy w życiu (tak jak ja) nigdy się nie zapomni tego od kiedy mieszka się w danym miejscu. A ty się pogubiłeś w tym i to nie było zapomnienie. Po prostu od początku kłamałeś co udowodnił ci kiedyś w dyskusji jeszcze bardziej spostrzegawczy internauta ode mnie - Rovhausen w duskusji sprzed kilku lat: mareqg, myślę, że tak bardzo się pogubiłeś w swoich kłamstewkach, że nawet już nie kontrolujesz co piszesz, kiedy i pod którym nickiem. Dzisiaj stwierdziłeś, że mieszkasz w Rybniku od 2000 roku. Okej, niech będzie, ale jest to o tyle dziwne, że 22 lutego na forum w temacie "Dyskusje o miastach w regionie" oświadczyłeś: "Ja też mieszkam w Rybniku od 20 lat." (http://www.rybnik.com.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=2125&st=0&sk=t&sd=a&sid=4fa7c9bef03aeb154e570d455ec4ce80&start=315). Żeby było śmieszniej 1 marca pod artykułem "Rybnik znowu zapłaci "janosikowe"" informujesz nas: "16 lat zamieszkiwania w Rybniku nie pozwala mi mówić, że jestem Rybniczaninem z krwi i kości (...)" (http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-znowu-zaplaci-and-8222;janosikoweand-8221;-,wia5-3266-16584.html). A już do reszty zostałem rozbrojony gdy przeczytałem, że kilkanaście miesięcy temu pod artykułem dotyczącym wyborów na prezydenta Rybnika napisałeś: "Od 33 lat mieszkam w Rybniku i przykro mi to mówić ale sąsiednie miasto...". Jesteś urzędnikiem z Żor który kłamie!

 • ~bgm_cars 2015-03-29
  23:29:46

  2 0

  arteks opanuj się chłopie bo nawet głupota i bufonada musi mieć swoją granicę .
  Miasto Rybnik za niepotrzebny dokument wart góra 5000 zapłaciło ponad 70000 i nikt nie stracił?
  Zarzucasz Żorom że inwestując w miejsce przeznaczone na szeroko pojętą rozrywkę dla mieszkańców ponieśli ryzyko biznesowe i nie wyszło, natomiast zlecenie zbędnego za to wyjątkowo drogiego opracowania określasz jako " nikt nie stracił ewentualnie zarobił" ?
  Według takiej logiki na budowie Twinpigs też nikt nie stracił a wielu zarobiło ;-) tyle że musieli się trochę napracować żeby Twinpigs powstało, głupole prawda? Mogli za przykładem Rybnika kupić zbędną teczkę papieru i byłoby cacy ;-)
  Na koniec powiem że tekstem " jeszcze bardziej spostrzegawczy internauta ode mnie" położyłeś mnie na łopatkach
  Broń nas Boże przed takimi spostrzegawczymi

 • ~Arteks 2015-03-29
  23:54:49

  2 0

  @bgm_cars - nawet jeśli nie dotrzegłeś głupoty w budowie miasteczka westernowego ze źle przygotowanym masterplanem to nie sposób zauważyć machinacji które spowodowały, że przez nieodpowiedzialność miejskiej żorskiej spółki trzeba było dopłacić 6 mln zł po pierwszym roku funkcjonowania. Pomijam skandal z tym, że pracownicy zostali bez wypłat! Urzędniczek z Żor tłumaczył, że to nie wina miasta tylko jakieś kolejnej spółki jak to!? Jeśli pieniądze wyciekły to winę ponosi ten kto odpowiada za miejską spółkę. 70 tys. na strategię - ok mogę się zgodzić że pieniądze zostały u nas niepotrzebnie wydane ale człowieku za 6 milionów to można wybudować dwa przedszkola w mieście lub dom komunalny na który Żory pieniędzy nie mają - wolą stawiać kontenery jak gdzieś w Afryce. A za 70 tys. to można kupić co najwyżej jakieś meble do jednego przedszkola... W Rybniku gdyby Fudali zmarnował 6 milionów zł to media rozjechałyby 10x mocniej urząd tak samo jak teraz w sprawie finansowania firmy znajomej naczelnika mimo że chodzi o kilkadziesiąt tys., a w Żorach te różne urzędniczki pokroju MqG nie widzą w takim gigantycznym marnotrastwie niczego złego i próbują porównywać rybnicki skandalik z żorskimi megaaferami. W zeszłym roku Twinpigs przyniósł 3 miliony strat ale to już tym razem nie kwestia wypłynięcia kasy tylko małego zainteresowania tym kiczowatym obiektem. A co, przeszkadza ci że ktoś udowodnił urzędniczkowi że kłamie podając się za mieszkańca Rybnika podczas gdy jest żorskim PRowcem?

 • ~Teddy 2015-03-30
  12:37:19

  3 0

  Najwyższy czas dobrać się Adasiowi i kolesiom do d..... Należy prześwietlić wszystkie kadencje Adasia. Miałby honor to przegranej poszedłby na emeryturę, ale gdzie tam. On musi rządzić po swojemu. No to se porządzi teraz.... I mam nadzieję, ze Prezydent Kuczera nie zmięknie. Te oskary, nagrody, medale itd. nie przyszły za oszczędne miasto tylko za układy.

 • ~ 2015-03-31
  11:03:58

  4 0

  Spotkałem swego czasu pewnego tak zwanego teraz "starego komucha". Wiecie co powiedział? "Fakt:ciągnęliśmy do siebie ile się dało, ale nikt z nas nie przeginał, bo wiedział że najgorsze to podpaść ludziom. To co jest teraz to taka hucpa o jakiej Polska nie słyszała".

 • ~kurier 2015-03-31
  16:40:49

  4 0

  Kolego mss71 za komuny to za załatwienie sprawy dawało się bombonierkę, czekoladę czy koniak i wszyscy byli zadowoleni. A dzisiaj na potęgę każdy wykorzystuje swoje stanowisko i w grę idą tysiące, miliony, kontrakty, miejsca pracy po znajomości. W czasach komunistycznych Gierek dorobił się zwykłego domku o małego fiata, dzisiaj nawet podrzędny polityk potrafi być milionerem...

 • ~shon 2015-04-01
  09:49:28

  4 0

  Ciekawe ile na kampanię wyborczą poszło ze sprzedaży Kwartału Domus? Pewnie sporo też wpadło wiceprezydentowi Ś. z 4, 172 mln zł opłaty za wycinkę, która to suma została w całości umorzona. Ś. bardzo się śpieszył ze sprzedażą parku kategorycznie stwierdzając, że "to musi być sprzedane przed wyborami". Śpieszył się bardzo, ale chyba nie do końca poszło po jego myśli. No cóż, grunt że hajs na koncie się zgadza.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2322