zamknij

Wiadomości

Rybnik straci Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wkrótce będziemy dzwonić do Jastrzębia

2013-04-11, Autor: Dominika Kuśka
Za kilka miesięcy rybniczanie, którzy będą chcieli wezwać karetkę, połączą się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, a nie jak było to dotychczas z centrum w Rybniku. Po zmianie miejsca dyspozytorni i rozszerzeniem obszaru, jaki obsługuje, mogą pojawić się problemy z szybkim dojazdem karetek w odpowiednie miejsce. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe zapewnia jednak, że ta zmiana będzie wyłącznie z korzyścią dla pacjentów.

Reklama

Jeszcze w tym roku, zgodnie z projektem stworzenia Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Medycznego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rybniku zostanie zlikwidowane. Dyspozytornia zostanie przeniesiona do Jastrzębia-Zdroju, które jest jednym z sześciu miast w województwie śląskim, gdzie będzie miało swoją siedzibę centrum. To właśnie w tym mieście dyspozytorzy będą wysyłali karetki do Jastrzębia, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Żor i Pszczyny.

Pomysł na taki system powiadamiania ratunkowego krytykuje dr Piotr Unger, szef rybnickiego pogotowia. Lekarz uważa, że przeniesienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Jastrzębia może mieć tragiczne skutki dla pacjentów. – Moim zdaniem dyspozytorów będzie o wiele za mało. Teraz w Rybniku zgłoszenia przyjmują dwie osoby, a w Jastrzębiu będzie trzech dyspozytorów, jednak obszar zgłoszeń znacznie się zwiększy. Ponadto zgłoszenia mogą być źle przyjmowane – chodzi o nazwy ulic, dzielnic, które przecież na terenie kilku miast się powtarzają. Nieznajomość szczegółowej mapy miast będzie ogromną stratą czasu, a to niesie konsekwencje dla pacjentów – wylicza dr Unger.


Szef rybnickiego pogotowia podkreśla również, że sam wybór miasta, w którym będzie znajdowała się dyspozytornia, jest nietrafiony. – Tak naprawdę wybrano przypadkowe miasto, które nie mieści się w centrum operacyjnym – podsumowuje dr Piotr Unger. Lekarz zapytany o ewentualne korzyści dodaje, że takie rozwiązanie może się sprawdzić wyłącznie przy wypadkach masowych, które jednak należą do mniejszości.


Nieco inaczej przeniesienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego z kilku miast do Jastrzębia ocenia zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. – Doświadczenie europejskie wskazuje, że system jednego centrum na 700 tys. – 1 mln mieszkańców doskonale się sprawdza. W innych miastach naszego województwa już to funkcjonuje i nigdzie nie pojawiały się problemy – tłumaczy Wojciech Miciński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Według Wojciecha Micińskiego w nowym systemie karetki będą mogły jeździć szybciej, bo dyspozytorzy będą wysyłać te, które są bliżej. – Zgłoszenia będą przyjmować te same osoby, co dotychczas. Dyspozytor będzie wiedział, która karetka ma lepszy, szybszy dojazd do pacjenta i ta też będzie wysłana – mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rybniku zostanie zlikwidowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. – Już teraz trwa dopinanie centrów do dyspozytorni w Jastrzębiu, natomiast w przypadku Rybnika trzeba czekać na decyzję Sejmiku Województwa Śląskiego – mówi Wojciech Miciński.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~ 2013-04-11 10:09:49

  Może by tak armię urzędników w tym kraju zredukować o 2/3? to NA PEWNO będzie "zmiana wyłącznie z korzyścią dla pacjentów".

  0 0
 • ~grzesnick 2013-04-11 10:20:18

  czy pan Piecha nie jest przypadkiem szefem komisji zdrowia w polskim sejmie? to jest skuteczny polityk;) w tym roku wygra do Senatu, w przyszłym do europarlamentu i znowu będą wybory do senatu..:(

  0 0
 • ~lukaszn84 2013-04-11 10:31:17

  " Doświadczenie europejskie wskazuje, że system jednego centrum na 700 tys. – 1 mln mieszkańców doskonale się sprawdza" Ale my za Europą jesteśmy 20-30 lat do tyłu, u nas w szpitalach to pachnie jeszcze PRL i sypiącymi się tynkami z sufitów. polska.żal.pl

  0 0
 • ~ioculus 2013-04-11 10:44:46

  I co z tego pajacu ze Piecha jest szefem komisji zdrowia? PiS rządzi od 6 lat czy PO ? Zobacz lepiej kto ma wiekszosc w tej komisji zdrowia, potem zobacz kto ma wiekszosc w polskim sejmie, a dopiero potem pisz swoje wypociny w tvnowskim stylu.

  0 0
 • ~minowa 2013-04-11 10:52:39

  W Europie jedno centrum na 1 mln mieszkańców ? Czyli Litwa i Łotwa mają tylko 3 centra ? Do północnych dzielnic Rybnika pojedzie karetka przez pół Jastrzębia, cały Wodzisław i cały Rybnik ? Sam przejazd potrwa 1 godzinę ! A potem karetka pojedzie do szpitala w Rybniku 1 km ? TRZEBA PROTESTOWAĆ ! Przy zawale jest czas do 60 minut na uratowanie życia ! Czyli - nie ma na to szans !

  0 0
 • ~THE Bill 2013-04-11 11:14:13

  Karetka przyjedzie z Rybnika, tylko dyspozytor będzie odbierał telefony w Jastrzębiu. Problemem jest ilość dyspozytorów, bo 3 ludzi na 1 mln mieszkańców to lekka przesada; a także stopień znajomości topografii miasta.

  0 0
 • ~major666 2013-04-11 11:52:44

  czy w tej zasranej polsce musi się aż tak je*bać :/ niedługo nie będzie tu szło w ogóle żyć...

  0 0
 • ~aronia13 2013-04-11 12:13:46

  Panie Miciński, czy aby napewno ten system sprawdza się tak doskonale...??? Niestety, wszyscy mamy okazję coraz częściej dowiadywać się w mediach, o działaniu tegoż ,,cudownego,, systemu. No, cóż... liczą się oszczędności. Szkoda tylko, że wszystko dzieje się kosztem pacjenta...

  0 0
 • ~Pedzel 2013-04-11 12:15:16

  Jeśli ma się sprawdzić jeden posterunek tego typu w regionie to jak najbardziej jestem za, tylko nie rozumiem dlaczego akurat nie ma to powstać w stolicy regionu, no chyba ze są już plany powstania Aglomeracji Rybnickiej.

  0 0
 • ~Fiodore 2013-04-11 12:38:45

  Dziękujemy naszym (p)osłom za wsparcie! Podziękujcie Krząkale, Janikowi, Piesze i innym (p)osłom w regionie za lobbing.

  0 0
 • ~Fiodore 2013-04-11 12:43:29

  Ciekawe jak będą się tłumaczyć gdy karetka np zamiast do Rybnika pojedzie do Rudnika, ponieważ adres będzie zbieżny, a ktoś gdzieś niedosłyszy, albo trafi się osoba z udarem mózgu.

  0 0
 • ~cultstyle 2013-04-11 12:58:23

  Co jest z tym Rybnikiem? tylko w ostatnich dniach: komisariat na Zebrzydowickiej - na sprzedaż, szkoły - m.in. w Stodołach - na sprzedaż, likwidacja UŚ? no i centrum powiadamiania ratunkowego...

  0 1
 • ~spirit-of-the-town 2013-04-11 13:07:01

  Nie jestem pewien, ale teraz będzie potrzebna pierwsza rozmowa pacjent - Jastrzębie i druga Jastrzębie - Rybnik, a dotychczas była potrzebna tylko jedna pacjent - Rybnik i karetka jechała. Czyli wg specjalisty który twierdzi, że teraz będzie szybciej - czas 2 rozmów jest krótszy od jednej rozmowy. Pogratulować intelektu. Pozdrawiam

  0 1
 • ~jurempus 2013-04-11 14:26:38

  To będzie wyglądalo tak chodźby dzwonienie na straz pożarna.Dzwoni się do rybnika a rybnik wysyła jakas OSP.Teraz będziemy dzwonić do jatrzebia a jastrzebie będzie wysylało karetke z rybnika i wielka mi filozofia

  1 0
 • ~michaszs 2013-04-11 15:02:27

  Filozofia wielka. 3 dyspozytorów na 6 dużych miast to co najmniej przesada. Nie jest możliwym aby te osoby znały dobrze topografię 6 miast. Już teraz te dwie osoby na CPR w Rybniku czasami mają urwanie głowy gdy dzwoni jeden telefon za drugim.
  ~jumperus mogę się z Tobą zgodzić. Dzwonisz do Rybnika i Rybnik dysponuje OSP. Teraz sobie wyobraź, że dzwonisz do Jastrzębia, a Jastrzębie dysponuje do Ciebie OSP. Widzisz różnicę?

  0 0
 • ~werkk 2013-04-11 15:18:34

  Karetki wraz z ratownikami będą w Rybniku dyspozycje wyjazdu będą wydawane z Jastrzębia. Czyli jak łatwo się domyślić do Rybnika będzie przydzielany wyeksploatowany sprzęt bo nowy będzie obsługiwał Jastrzębie motor ratowniczy (kupiony za pieniądze rybniczan) o ile zostanie uruchomiony będzie jeździł po Jastrzębiu. Uważam że Centrum Ratunkowe mogło powstać w Rybniku widocznie władzy na tym nie zależało.

  0 0
 • ~ziupo 2013-04-11 15:53:59

  ~werkk niekoniecznie, niektóre karetki zostały sprezentowane naszemu szpitalowi przez miasto, podobnie jest z motocyklem i podejrzewam, że w momencie przekazywania darowizny zastrzeżono, że sprzęt mogą przekazać innemu podmiotowi tylko w przypadku np likwidacji szpitala, ale nie może być sprzedany czy oddany w zamian za długi. Oczywiście to tylko moje podejrzenia, które biorą się z polskiej logiki, przezorności i znajomości "sprytu" rodaków. Karetka czy motor ratowniczy to pojazdy, których szpitala ani pogotowia nie było stać zakupić, więc zostały im podarowane, aby służyły naszym mieszkańcom.

  0 0
 • ~jurempus 2013-04-11 18:56:21

  Moim zdaniem dyspozytor w CPR niemusi znac tak dobrze topografii.Bardziej to lezy w obowiązku kierowcy karetki,radiowozu czy samochodu pożarniczego.Bo dyspozytor nie jedzie samochodem tylko kierowca.Takie jest moje zdanie.

  0 0
 • ~grzesnick 2013-04-11 19:38:55

  ioculus- to po co nam taki poseł, senator? Rozumiem, że trzeba głosować na Dużego. Poza tym może potrafisz pokazać, że mr Piecha zgłosił chociaż jakieś propozycje w tej sprawie. Inaczej nie ma sensu na tego darmozjada głosować. PO., PSL albo jakiś niezależny, w sensie inwestycji na następne wybory nam pozostaje.

  0 0
 • ~panasonic30 2013-04-11 20:49:27

  Jumperus napisz coś z głową a się nie nakręcaj Mówimy o pogotowiu A że strażacy wysyłają OSP to normalne że do wypompowania wody z piwnicy oni jadą wkońcu po to są na wsiach żeby sobie sami radzili z podstawowymi problemami Gminy im dają sprzęt i się wszystko kręci a tym bardziej maja za to płacone. Dyspozytor to najważniejsza osoba z całego zdarzenia! To on ma za zadanie wypytać o wszystko dokładnie i pomóc dojechać karetce straży policji Jak teraz w każdym mieście siedzą 2 osoby czyli razem 10 na 5 miast a po zmianach 3 osoby obsłuży 5 miast co robiło 10 osób Jest pełno podobnych miejscowości ulic dzielni itp Każdy co dzwoni z problemem jest zdenerowany zestresowany i ciężko cos z niego rozsądnego wyciągnąć Dyspozytor znając okolice może dużo sie domyslić zna charakterystyczne miejsca itp Przykład Rybnika Chwałowice Chwałęcice dla dyspozytora co nigdy o tym nie słyszał jest duży problem a dzielnice na dwóch różnych przeciwnych końcach miasta Wszyscy to odczujemy jak będzie potrzebna karetka!

  0 0
 • ~ariss19 2013-04-11 20:52:13

  ja tego nie rozumiem coś co dział zmieniają to jest paranoja w tym naszym kraju zaś ktoś premie dostanie za ten pomysł

  0 0
 • ~Arteks 2013-04-11 21:08:36

  To był pomysł który z dwa lata temu forsował wojewoda Łukaszczyk, który nie tylko jest powiązany z Żorami ale również przez pracę w JSW także z Jastrzębiem. Takie centra powinne powstawać zawsze w największym mieście regionu, a nie w mniejszym i dodatkowo peryferyjnie położonym. Porównajcie sobie położenie Rybnika względem np. Kuźni Raciborskiej, Raciborza, Bełku czy Wodzisławia, a położenie Jastrzębia... Ja jestem ciekawy co poseł Krząkała z Rybnika zrobił w tej sprawie w ciągu ostatnich 2 lat. ;)

  0 0
 • ~ 2013-04-11 21:28:47

  SZOK ! WIEŚNIAKI BĘDĄ OBSŁUGIWAŁY NASZE MIASTO ! MASAKRA ! MAM NADZ.ŻE TO SZYBKO SIĘ ZMIENI !!!!!!

  0 0
 • ~amk 2013-04-11 23:49:40

  grzesnick -przed twoimi postami powinno być ostrzeżenie o treści: "Uwaga !!! Czytanie tych idiotyzmów, grozi utratą zdrowia" Twoja ukochana Platforma serwuje nam takie durnoty, a ty za wszystko obwiniasz PiS. Powinieneś odwiedzić dobrego lekarza.

  0 0
 • ~grzesnick 2013-04-12 06:57:28

  leczy mnie spec od wszystkiego - Piecha :) jeszcze raz prozę o przykład propozycji tego pana, który dałby coś naszemu regionowi. Chociaż propozycje.. nie mówię, że ten pan miał coś zrobić, bo wiadomo..

  0 0
 • ~tadeusz57 2013-04-12 08:27:55

  Ludzie...zróbmy coś !!! Przecież każdy z nas może w każdej chwili znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie zmuszony wykręcić numer 999, czy też 112, czy to w celu zawezwania pomocy dla siebie, kogoś z rodziny, znajomych , czy też nawet nieznajomych. To jest chory system, bardziej chory niż nasze biedne społeczeństwo. Wiele lat temu słyszeliśmy, że to w Rybniku ma powstać CPR. Zaczęto go tworzyć w budynku Państwowej Straży Pożarnej... Poszło na to sporo pieniędzy. I co...? Wszystko przepadło. W pewnym momencie wszystkim przestało na tym zależeć, przestano o to zabiegać. Pytam się : co zrobiła w tym kierunku Dyrekcja Szpitala ? , co zrobił nasz Prezydent Fudali ?, co zrobili nasi radni ? No, właśnie... NIC !!! I tak też szpitalem zarządzał i pewnie nadal będzie zarządzał dyrektor z Jastrzębia, Pogotowie zostanie ,,sprzedane,, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Katowicach i to ludzie z Katowic będą nim zarządzali, zaś CPR będzie w Jastrzębiu. BRAWO !!! To jeszcze nic... Podobno docelowo zgłoszenia z nr 999 i nr 112 mają odbierać operatorzy ( osoby niekoniecznie z wykształceniem medycznym ) w Centrum w Katowicach. I to oni będą przekazywali zgłoszenia dyspozytorom właściwych CPR-ów, a ci dopiero będą wysyłali karetki. Napewno nas uratują ! Strach się bać...Czyżby naturalna selekcja...?

  0 0
 • ~markiz 2013-04-16 10:31:15

  Generalnie CPR się nie sprawdza. Wszystko w imię cięcia kosztów. A wcale taniej nie jest. Szkoda dla pacjentów jest niepowetowana. Miały być Urzędy i Instytucje bliżej ludzi. A tak nie jest. Zlikwidowanie 30 Urzędów Wojewódzkich, przez ŁO Buzka było wielkim błędem. Na to miejsce powołano 350 Urzędów Powiatowych. Miało być taniej, bo mniej urzędników. To robienie ludziom wody z mózgu. Nikt do tego się nie przyznaje. Teraz likwiduje się Rejonowe Centra. Co by tu jeszcze popsu ć?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 978