zamknij

Wiadomości

Zmarł, bo był bezdomny? „Pogotowie traktuje nas jak ludzi gorszej kategorii”

2017-01-18, Autor: 

Pogotowie ratunkowe traktuje osoby bezdomne jak ludzi gorszej kategorii? Tak uważa kierownictwo Schroniska św. Jana Pawła II w Rybniku. W miniony piątek z niewyjaśnionych przyczyn zmarł bezdomny zamieszkujący w tej placówce. Pomimo kilku zgłoszeń pogotowie ratunkowe miało zbagatelizować ciężki stan zdrowia mężczyzny.  

Reklama

Czesław Ch. mieszkał w Schronisku św. Jana Pawła II od niespełna roku. Nie było z nim problemów, pomagał na tyle ile mógł pomimo wieku – miał 64 lata. Nie skarżył się również na zdrowie, aż do minionego czwartku (12 stycznia). – Był chory przez parę dni, brał jakieś tabletki. W piątek było już z nim na tyle kiepsko, że zadzwoniliśmy na pogotowie. Ratownicy nic nie stwierdzili, uznali, że ma się udać jedynie do lekarza. W tym czasie już nawet chodzić nie umiał – mówi Ryszard Wróbel, opiekun pracujący w schronisku.

Placówka załatwiła wózek inwalidzki, dzięki któremu przetransportowano pana Czesława do szpitala. Ten jednak nie miał czasu go przyjąć. Udało się to za drugim razem. – Lekarka stwierdziła, że jest z nim kiepsko. Skierowała go do szpitala. Nie zdążyliśmy tam dojechać, stan zdrowia znacznie się pogorszył. Żona usłyszała, że pogotowie ratunkowe nie przyjedzie, „bo to jest schronisko”. Z resztą nie pierwszy raz tak nas potraktowano. W końcu zdecydowali się przyjechać, ale jak słyszałem to ponoć reanimowali go już w karetce, a w szpitalu zmarł. Nie znamy przyczyn zgonu, ale podejrzewamy, że było to zapalenie płuc. Bardzo kaszlał – opowiada Ryszard Wróbel.

W schronisku mówią wprost – pogotowie ratunkowe traktuje nas jak ludzi gorszej kategorii. – Słyszymy od nich, że „jesteśmy od ratowania życia ludzi, a nie bezdomnych”. Kim w takim razie jesteśmy, jeżeli nie ludźmi? Nie wzywamy pogotowia od tak sobie, tylko w przypadkach, gdy trzeba ratować kogoś życie, czyli w ostateczności. Zarząd schroniska ma zamiar zareagować na to, co się stało – dodaje nasz rozmówca.

Michał Sieroń – rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego potwierdził, że 13 stycznia mężczyzna zmarł na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Została zlecona sekcja zwłok. Jednakże jak podkreślił, to nie szpital odpowiada kierowanie ambulansów, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

Te nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak wyjaśnia Wojciech Gumułka, rzecznik WPR, feralnego dnia po otrzymaniu wezwania do schroniska niezwłocznie zadysponowano specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. - Kierownik ZRM, którym był lekarz, zbadał pacjenta. W wyniku przeprowadzonego badania, kierownik zespołu nie stwierdził u pacjenta stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego wymagającego natychmiastowej hospitalizacji. W związku z tym w chwili badania pacjenta skierowano do  lekarza POZ z zaleceniem dalszego leczenia w trybie standardowym – wyjaśnia Wojciech Gumułka. 

Następny przyjazd karetki miał miejsce tuż po 15.00. Wtedy zdecydowano, by przewieźć mężczyznę do rybnickiego szpitala. - Pomiędzy w/w interwencjami  ZRM, personel podczas drugiej wizyty otrzymał informację, iż pacjent był konsultowany przez lekarza POZ. Podczas tej konsultacji lekarz ten nie stwierdził u pacjenta stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. Potwierdzeniem powyższego jest fakt, iż pomimo posiadania takich uprawnień, a nawet obowiązku nie wezwał zespołu ratownictwa medycznego, aby w trybie natychmiastowym przewieźć pacjenta do SOR, ani nie zlecił jego przewiezienia zwykłym transportem sanitarnym do szpitala – dodaje rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Na dowód tego Wojciech Gumułka przedstawił nagranie z wezwania, podczas którego żona pana Ryszarda Wróbla rozmawia z dyspozytorką. W rozmowie nie pada zwrot „bo to jest schronisko”.

Nasz rozmówca zwraca też uwagę, że lekarze nie stwierdzili u pacjenta oznak zapalenia płuc, ale jedynie infekcję górnych dróg oddechowych. - Ostateczną i miarodajną informację o rzeczywistych przyczynach zgonu pacjenta mogłaby dać jedynie autopsja. Wszelkie dywagacje na przedmiotowy temat w chwili obecnej uznać należy za przedwczesne i opierające się na niepełnych danych – podkreśla.

Wojciech Gumułka odpiera zarzuty, by pogotowie miało dzielić ludzi na lepszych i gorszych. – WPR traktuje wszystkie uzasadnione wezwania z jednakową wagą. W żadnym wypadku nie dyskryminujemy pacjentów ze względu na ich wiek, sytuację materialną czy życiową. Nasi ratownicy udzielają pomocy także pacjentom, którym zdarza się być pod wpływem silnego wzburzenia, alkoholu lub narkotyków. Każdy z nich może liczyć na naszą pomoc, którą udzielamy niejednokrotnie ryzykując własnym bezpieczeństwem i zdrowiem. Dlatego przytoczona opinia, że „pogotowie źle traktuje bezdomnych” jest niesprawiedliwa i żadnym wypadku nie znajduje pokrycia w faktach – kończy.

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~kasti 2017-01-18
    08:39:19

    Ale strajkowac to pierwsi...polska służba zdrowia temat rzeka .....

  • ~ 2017-01-18
    09:08:02

    Po zwolenników dopalaczy jeżdżą bez problemu a tutaj człowiek kona...
    Gdzie logika?

  • ~ 2017-01-18
    10:59:00

    Niestety osoby które przywożone są pod wpływem alkoholu są traktowane priorytetowo, (pełen zestaw badań wraz z tomografem, rezonansem.). Ja mając bule w klatce, zimne poty ( stan przed zawałowy)słyszę w słuchawce , że mam najlepiej sam przyjechać do szpitala bo pogotowie ma ważniejsze wyjazdy. Za co ja płacę.? Najlepiej wlać w siebie małpkę, przewrócić się na chodnik i udawać wtedy pełen serwis zapewniony !

  • ~awas 2017-01-18
    11:40:00

    71 13

    Teraz musi za to ten ktoś prawnie odpowiedzieć! nie może być zmiłuj się dla takiej znieczulicy.

  • ~WacławG 2017-01-18
    15:12:08

    84 13

    Do wiadomości Pana Wojciech Gomułka: zespół ratowniczy, który był rano u zmarłego, nie posiadał nawet termometru w swoim ekwipunku! Pani "doktor" nie potrafiła ocenić, stanu pacjenta, ponieważ wystarczyło by badanie skóry ( odpowiednie ściśnięcie) by wywnioskować że pacjent jest odwodniony! Jako laik wiem lepiej niż "wyuczeni" lekarze! Dodatkowo zapalenie płuc, tak ostre nie rozwija się w ciągu 3 godzin, a pomiędzy godziną 9.00 ( przybycia pogotowia) a wizyta tego człowieka u lekarza z rejonu minęło właśnie tyle czasu, gdzie właśnie on rozpoznał u niego ostre zapalenie płuc i odwodnienie! Niestety ale osoba przyjmująca zgłoszenie zrobiła WIELKA ŁASKĘ, że wysłała zespół do tego człowieka, zaznaczyła że to ostatni raz!
    Mam nadzieję, że Prokuratura zbada okoliczności, zabezpieczy nagrania, dokumentację i skończy się pomiatanie BEZDOMNYMI przez Rybnickie Pogotowie!

  • ~Asia Słowik 2017-01-18
    17:06:51

    66 6

    Takie skandaliczne zachowanie pogotowia ratunkowego w Rybniku dotyczy też wizyt w domu pacjenta!! Krzyki i pretensje ratownika medycznego typu po co oni tu przyjechali? Pogotowie nie jest od leczenia...!!! Itp. Po czym bezczelnie zapytali ile mają dopisać nadgodzin za tą wizytę bo mieli zmianę !!! A wszystkie media trąbią żeby pomagać bezdomnym a w przypadku mojej mamy podejrzenia o wylew... koszmar

  • ~Gosia 2017-01-18
    18:16:11

    61 4

    też dzwoniłam razu pewnego na 112... i na pogotowie.... : córka ponad 40st gorączki, nie do zbicia, ból głowy, wymioty, zemdlała raz, potem dostała drgawek, straciła przytomność.... i usłyszałam, że mam dać paracetamol (nic nie działało, dawałam), obłożyć lodem, ew. pojechać na dyżur!!!! chciałam, ale jest ode mnie większa i nie dałam rady jej unieść nieprzytomnej... i usłyszałam, że oni są od ratowania życia, a nie do takich przypadków! to ja się pytam, kiedy w ogóle przyjeżdżają???

  • ~tommi 2017-01-18
    20:56:42

    42 6

    Ja miałem w zeszłym tygodniu też przygodę z SORem, przychodnia skierowała mnie na SOR z ciśnieniem 200/140 .O godzinie 18 stawiłem się w szpitalu i już o 00,20 zostałem przyjęty, wypuszczony o 02,30, przekonałem się że w TV na ten temat prezentowane są jedynie sitkomy, W tym czasie 8 karetek zostało przyjętych poza kolejnością przez tego samego lekarza. Zdaję sobie sprawę że lekarz nie może się spieszyć, ale moim zdaniem w miescie gdzie jest 140 tys mieszkańcow, a na SOR przywożone są osoby z całego województwa np z Sosnowca (w tym dniu dwie osoby) chyba należało by to lepiej zorganizować. Dwóch lekarzy w jednym pomieszczeniu i kolejka sięgająca ok 20 osób wliczając karetki to źle zorganizowana praca.

  • ~elmo 2017-01-18
    22:33:43

    37 1

    Wujek, wizyta na doraxźnym na Orzepowickiej- serce, telefon po karetkę, pytanie dyżurnego czy damy rade dojechać sami ( największy błąd!!!) - blisko więc jedziemy. Parę godzin na korytarzu, ekg , coś się nie podoba, karetka do Zabrza - w karetce zawał. Na szczęście wszystko ok. Nauczka na przyszłość - nie jechać nigdy samemu!

  • ~eljot13 2017-01-18
    22:58:12

    23 4

    O ile pamiętam panie Gumułka i panie Sieroń, to w 2012 roku w podobnym tonie komentowali swoje wyczyny tzw. łowcy skór z pogotowia ratunkowego w Łodzi. Też wszystko było zgodnie z procedurami, zgodnie z przepisami a okazało się co się okazało. Twierdzenie , jakoby opinia, że „pogotowie źle traktuje bezdomnych” jest niesprawiedliwa i żadnym wypadku nie znajduje pokrycia w faktach jest w tym przypadku dowodem na bezdenną głupotę wypowiadającego ją. No chyba, że uznamy, iż potraktowaliście człowieka! człowieka qrwa a nie bezdomnego - dobrze, a zmarł bo mu się dobra zmiana nie spodobała...
    Ile trzeba mieć podłości w sobie aby stawiać się w świetle chwały w takiej sytuacji.

  • ~Iwona Knop 2017-01-19
    08:59:30

    18 3

    pomagac trzeba kazdemu a nie ten taki tamten taki,po to są,a jak niechce im się to zawod zmienić,np.zamiatać drogi itp.cholerna służa zdrowia,odsyłają a potem ludzie umierają,co chwile coś slychać o szpitalach,przychodniach,mozna jasnej cholery dostać..

  • ~zimny9932 2017-01-19
    11:14:45

    24 5

    Z moich doświadczeń wynika że w tym szpitalu na oddziale ratunkowych pracują ludzie pozbawieni jakiejkolwiek empatii. Od nich zachowanie jest karygodne. Nie wiem z czego to wynika, czy z "opatrzenia" się na podobne przypadki, czy z braku odpowiedniej liczby lekarzy. Sądzę że osoby tam pracujące powinny być choć raz potraktowane tak jak one traktują pacjentów, może wtedy coś by sobie uświadomiły.

  • ~Janusz Piotrowski 2017-01-20
    06:00:31

    11 5

    Pan Łukasz to taki młody, dobrze ubrany człowiek pracujący na recepcji szpitala lubujący się w wydłużaniu i tak już sporej kolejki pacjentów. Jemu to autentycznie sprawia frajdę. Lubuję się również w takich technicznych kiwkach: "Ma pan zmiażdżony palec? O! To proszę na oddział ratunkowy"- mówi z troską. Na oddziale: "Ależ skąd- musi pan wrócić do recepcji". "Proszę na koniec kolejki!"- zmiana pana Łukasz nie do poznania. I stoisz kolejną godzinę, jeżeli z bólu nie padniesz. Pan Łukasz sadysta jest wzorem, produktem choroby, którą drąży rybnicki szpital od wielu lat. W 2009 roku na operacje w trybie doraźnym pojechałem ... taksówką. "Proszę Pani- ja z bólu wymiotuję" "Jak pan wymiotuje, jak pan ze mną rozmawia?" Nie było rozmowy. Dyspozytornia pogotowia była wtedy od mojego domu 200 metrów. Powinienem tam wtedy pójść, a nie na taksówkę. Powinienem wtedy już po zabiegu nie odpuścić. Człowiek jednak po operacji szczęśliwy, że przeżył ... i zmęczony. Dziś uważam- wszystkich won! Wszystkich. Bez wyjątku. Bo zadać sobie można pytanie ilu nie dojechało .... . I choćby miał być to tylko jeden Człowiek- jak ten śp Bez Domu ... wszystkich won.

  • ~olsen 2017-04-07
    20:09:37

    2 0

    Wcale sie nie dziwię,że pogotowie nie chce przyjechac na 3 Maja 48B.Sami sobie są winni mieszkańcy alkoholicy.Wiem coś o tym bo mieszkałem tam ponad rok.Na szczęście otrzymałem wlasne mieszkanie i już tam nie mieszkam.Tak jak pisalem alkohol jest tam na porządku dziennym i to za przyzwoleniem opiekunów.Bo liczy się tylko kasa i nic więcej.W jakich warunkach mieszkaja tam ludzie i czym sa karmieni to wiem ja i mam zdjecia z tego schroniska.
    W każdym razie to,ze juz tam nie musze mieszkac to najwiekszy sukces w moim zyciu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5333