zamknij

Wiadomości

Rybnik: rusza punkt programu „Czyste Powietrze”

2020-02-11, Autor:  bf

Punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” w Rybniku – reaktywacja. Zaczynie działać od środy (12 lutego) na terenie rybnickiego kampusu (budynek D).

Reklama

Na miejscu można uzyskać m.in. porady merytoryczne i techniczne dotyczące założenia konta w portalu beneficjenta programu oraz pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie do inwestycji służących ochronie powietrza, w ramach programu priorytetowego „Czyste powietrze”, realizowanego poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Harmonogram otwarcia punktu „Czyste powietrze”:

Jak informuje Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, do początku stycznia br. rybniczanie złożyli 764 wnioski do WFOŚiGW o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”.

- To zdecydowanie największa w województwie liczba wniosków złożonych z jednej gminy – dodaje Agnieszka Skupień.

W roku 2019, punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze”, prowadzony był na zlecenie miasta przez pracowników Fundacji Ekoterm Silesia. W tym czasie z konsultacji skorzystało w sumie 4650 osób.

Liczba osób obsłużonych w punkcie: 3028
Liczba osób obsłużonych w punkcie telefonicznie: 1622
Liczba założonych kont na portalu beneficjenta: 368
Liczba wniosków złożonych bezpośrednio w punkcie: 116 (dodatkowo duża ilość wniosków została w całości albo częściowo przygotowana przy wsparciu pracowników punktu i wysłana przez mieszkańców z domu).

---

Nowy konkurs grantowy na prowadzenie punktu w roku 2020 wygrała Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu z Orzesza. Zadanie to fundacja realizować będzie do końca roku za kwotę 67.000 zł.

Zgodnie z ogłoszeniem konkursowym punkt będzie otwarty przez 100 godzin w miesiącu, w tym, co najmniej w jedną sobotę w danym miesiącu, przez co najmniej 5 godzin oraz jeden dzień w tygodniu w godzinach popołudniowych, przez co najmniej 5 godzin.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Specc 2020-02-11
  10:31:04

  37 92

  Należy zacząć od zamknięcia kopalń z których nie ma żadnego pożytku. Doprowadzają do szkód a rylom wiecznie będzie mało ile by nie dostali bo taka już ich natura.

 • ~ 2020-02-11
  11:48:05

  61 4

  "To zdecydowanie największa w województwie liczba wniosków złożonych z jednej gminy – dodaje Agnieszka Skupień."
  to prawdziwy powód do dumy dla naszych władz, wynikający z tego, że odwrotnie niż sąsiednie gminy, w tym temacie nasze władze nie mają niczego do zaoferowania swoim mieszkańcom

 • ~wojto 2020-02-11
  11:59:12

  21 6

  @ursus - nie pisz farmazonów. Jest droga niemalże do węzła na A1? Jest. W 30minut można być już w Czechach, gdzie powietrze jest znacznie lepsze. Pytanie tylko - jak chałupę załadować na przyczepkę?

 • ~jojo 2020-02-11
  12:44:23

  33 2

  Miasto powinno załatwić punkt w którym byliby pracownicy WFOŚiGW podobnie jak to działa np.w Bielsku,ponieważ to są najbardziej poinformowane osoby o przepisach.Oby teraz nie były podobne osoby do wcześniej obsługujących ten punkt.

 • ~Arteks 2020-02-11
  16:35:57

  5 20

  @ursus - nie, to nie powód do dumy tylko przykry fakt, że w regionie gdzie ludzie od zawsze mieli i mają duży wybór miejsc pracy, niezłe zarobki, a przez to też niezłe emerytury - tak wielu przez lata dziadowało z piecami... Dobrze, że zainteresowanie wymianą jest duże - jednak co raz więcej osób pojęło, że węgiel, sadza, pył i popioły w domach stają się passe. A kiedy ty przestaniesz bronić pieców?

 • ~ 2020-02-11
  18:15:05

  18 4

  ~Arteks
  kiedy przestaniesz pisać nieprawdę ?
  nie możesz pojąć, że zautomatyzowany kocioł to nie "dziadowanie z piecami", w odróżnieniu od tego, co mają na codzień mieszkańcy wielu "miastotwórczych" wielorodzinnych budynków w centrum
  akurat wymienione przez ciebie grupy nie mają zbytnio co liczyć na dopłaty, do tego procedury nieraz skutecznie zniechęcaja do starania się o nie
  kiedy skończysz prymitywne agresywne zaczepki w moim kierunku ?
  nigdy bezkrytycznie nie bronilem pieców, co mi próbujesz wmówić, zawsze byłem przeciwny stawianiu w jednym rzędzie różnych wynalazków garażowych i klasowych zautomatyzowanych kotłów, mimo tego zawsze miałem świadomość ich wad, i traktowałem takie rozwiązanie jako przejściowe, w odróżnieniu od ciebie, który uważając się za "światłego i nowoczesnego", przy niemałym wyborze nowoczesnych mieszkań w ciekawych lokalizacjach, wyposażonych w nowoczesny sposób (także w nowoczesne ogrzewanie), w pełni świadomie kupuje mieszkanie w nienowym już bloku, ogrzewane z przestarzałego źródła ciepła, w betonowym osiedlu, a potem dla własnego dowartościowania i podbudowy własnego ego odszczekuje się wszystkim i pisze na przemian "mądrości" w stylu to nie moja sprawa, skąd bierze się ciepło w moim bloku, lub naprzemiennie co ja mogę zrobić ?

 • ~Małgorzata Czer 2020-02-11
  22:00:45

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2020-02-12
  09:23:32

  1 8

  @ursus - jaka nieprawda? Uchodzisz tu za jednego z głównych "mędrców" broniących przestarzałych technologii węglowych w ogrzewaniu domostw. No i co w tym złego, że kupiłem mieszkanie w "nienowym" już bloku? Dzięki temu emisja smrodu jest mniejsza niż gdybym zakupił dom i zainstalował kolejny np. 14501 piec węglowy w naszym mieście - tak jak ty to zrobiłeś. Odnośnie dowartościowywania... No wiesz, zawsze lepiej mieszkać w ładnym budynku po termomodernizacji niż w starym, który dopiero na to czeka. :) Moje wypowiedzi nie są ani prymitywne, ani agresywne. Jeśli nie potrafisz dyskutować z ludźmi lub dyskusje powodują twoje frustracje - to je ogranicz lub z nich zrezygnuj. Ja wręcz przeciwnie - jestem zawsze chętny na poznanie czyichś poglądów i kulturalną polemikę nawet jeśli się z kimś nie zgadzam. A jeśli mnie ktoś atakuje - musi się liczyć z moją mocną obroną. Pragnę przypomną, że to ty stosowałeś wobec mnie prymitywne wycieczki personalne - kiedy pokonałem cię świętoszku w dyskusjach na FAKTY. ;)

 • ~ 2020-02-12
  18:41:50

  7 0

  ~Arteks 2020-02-12 09:23:32
  "@ursus - jaka nieprawda? Uchodzisz tu za jednego z głównych "mędrców" broniących przestarzałych technologii węglowych w ogrzewaniu domostw."
  i znowy piszesz swoje urojenia, już ci pisałem, że jestem przeciwny stawianiu w jednym rzędzie przestarzałych domorosłych konstrukcji z tymi certyfikowanymi, ale to do ciebie nie dociera, właśnie tak wygląda "dyskusja" z tobą, którą się tak chlubisz
  " No i co w tym złego, że kupiłem mieszkanie w "nienowym" już bloku? Dzięki temu emisja smrodu jest mniejsza niż gdybym zakupił dom i zainstalował kolejny np. 14501 piec węglowy w naszym mieście - tak jak ty to zrobiłeś."
  i znowu KŁAMSTWO z twojej strony, nie zainstalowałem KOLEJNEGO pieca, a wymieniłem stary kocioł na niskoemisyjny, atestowany, takiego typu jakie byly wtedy dofinansowane w naszym mieście jako ekologiczne, a było to wtedy, kedy o smogu jeszcze nie mówiono, ( pamiętasz twoje urojone zarzuty, że było to rzekomo dwa lata temu ?), a wtedy swoją decyzją przyczyniłem się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji (mam świadomość, że twoje zacietrzewienie nie dopuści do zrozumienia tego faktu), z resztą i tak traktowałem to rozwiązanie jako przejściowy kompromis, mając świadomość wad zastosowanego wtedy rozwiązania
  "Odnośnie dowartościowywania... No wiesz, zawsze lepiej mieszkać w ładnym budynku po termomodernizacji niż w starym, który dopiero na to czeka. :) "
  pisząc o "ładnym budynku po termomodernizacji " chyba nie masz na myśli bloku w którym mieszkasz, bo akurat mój dom przed ociepleniem prezentuje się lepiej niż "wyremontowane" bloki, także ten, w którym mieszkasz
  "Moje wypowiedzi nie są ani prymitywne, ani agresywne."
  uwierzył by ktoś, widać to zwłaszcza po minusach po twoich wpisach
  "Jeśli nie potrafisz dyskutować z ludźmi lub dyskusje powodują twoje frustracje - to je ogranicz lub z nich zrezygnuj."
  nie ośmieszaj się takimi "radami", bo nie dociera do ciebie, że z toba jakakolwiek próba "dyskusji" i tak nie ma sensu, bo zaczynasz z pozycji tego, który i tak wie lepiej
  "Ja wręcz przeciwnie - jestem zawsze chętny na poznanie czyichś poglądów i kulturalną polemikę nawet jeśli się z kimś nie zgadzam. "
  prawie oplułem monitor ze śmiechu, widać własne ego masz wyżej postawione od sensu własnych wypowiedzi
  "A jeśli mnie ktoś atakuje - musi się liczyć z moją mocną obroną. "
  jeżeli atakiem wg ciebie jest wskazywanie na oderwane od realiów "mądrości", to nie mamy o czym pisać
  "Pragnę przypomną, że to ty stosowałeś wobec mnie prymitywne wycieczki personalne - kiedy pokonałem cię świętoszku w dyskusjach na FAKTY. ;)"
  ??? właśnie FAKTY, a nie wycieczki personalnne, które stosujesz w moim kierunku
  musisz jeszcze zrozumieć, że FAKTY - to nie własne urojenia i oderwane od realiów teorie, którymi chojnie zaśmiecasz ten i sąsiednie portale, ani wynikające z tego kłamstwa kierowane pod moim adresem

 • ~Artur Kowalski 2020-02-21
  22:47:15

  2 5

  764 wnioski to naprawdę świetny wynik! sam też złożyłem i otrzymałem dofinansowanie, dzięki temu pożegnałem kopciucha na rzecz ekologicznego kotła kostrzewa. polecam naprawdę korzystanie z programu !

 • ~obserwathor 2020-02-22
  23:22:00

  3 0

  ~Artur Kowalski
  jak chcesz reklamować kotły to wykup reklamę,
  dziwię się, że Redakcja pozwala sobie na taka emisję darmowej reklamy ( co jakiś czas w komentarzach pojawiają się wpisy dotyczące tego producenta) i rezygnują wpływów

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 267