Po raz kolejny wraca temat uciążliwych zapachów pochodzących z kompostowni bioodpadów mieszczącej się przy ulicy Rycerskiej w Rybniku-Kłokocinie. Okazuje się, że kontroluje ją WIOŚ w Katowicach. Po wcześniejszych kontrolach i decyzjach urzędowych właściciel firmy Best Eko zobowiązał się do "zamknięcia" przetwarzanych odpadów, w celu ograniczenia wydobywającego się odoru. Od lat nic w tej sprawie się nie zmieniło, twierdzą okoliczni mieszkańcy. Best Eko zaprzecza, wymieniając poczynione już inwestycje oraz plany na kolejne lata.
Temat odoru wyczuwalnego w dzielnicach okalających Kłokocin, a przede wszystkim w samym Kłokocinie co jakiś czas wraca jak bumerang. Pisaliśmy o tym już w 2019 roku, następnie w 2020 roku, kiedy WIOŚ nie doszukał się uchybień w funkcjonowaniu kompostowni. Z powodu uciążliwości zapachów firma Best Eko zobowiązała się do "zamknięcia" przetwarzanych odpadów w halach. Pod koniec września temat znowu powrócił. Smród, bo inaczej nie da się nazwać wyczuwalnego, kwaśnego i drażniącego zapachu ponownie objął całe miasto. Po publikacji naszego materiału <<Śmierdzi w prawie całym Rybniku! Straż miejska przyjmuje zgłoszenia>> pojawiła się ponownie fala komentarzy mieszkańców, że to charakterystyczny zapach pochodzący z ulicy Rycerskiej w Kłokocinie. Magistrat tłumaczył się kontrolami w celu ustalenia miejsca wydobywającego się odoru. Po kilku godzinach zapach nie był wyczuwalny, więc miasto jednoznacznie nie wskazało winowajcy rozpowszechniającego odór.
- Ligota, Boguszowice Stare, Boguszowice Osiedle - od kilku lat głównie jak jest ciepło, co kilka dni śmierdzi albo rano (7-9), albo po południu. Czasem tak, że drapie w gardle. I nikogo to nie obchodziło. I nadal nikt nic nie wie. To kpina — komentował nasz Czytelnik - Jacek.
Temat tak zupełnie jednak nie ucichł. Jak dowiadujemy się od Małgorzaty Zielonki, rzeczniczki Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, pod koniec września wpłynęło do nich pismo z Urzędu Miasta w Rybniku, z którego wynikało, że pracownicy Urzędu podczas wizji w terenie potwierdzili uciążliwości zapachowe w okolicy firmy Best Eko. Trwa tam kontrola WIOŚ.
Dopiero po jej zakończeniu będziemy mogli wyciągać wnioski. Podobnie w toku jest kontrola WIOŚ w Elektrowni Rybnik. W firmie Chemika, przy której nie stwierdzono uciążliwości, kontrola zakończyła się w marcu br., natomiast w jednej z firm działających przy ul. Poligonowej rozpoczęta zostanie w październiku br. – wyjaśnia Małgorzata Zielonka.
Co z tego, skoro kwestia walki odoru nie jest ujęta w prawie? Zauważa to też rzeczniczka WIOŚ.
W przepisach prawa i polskiego i europejskiego brakuje regulacji dotyczących norm dla jakości zapachowej powietrza. Nie została przyjęta i nie obowiązuje tzw. „ustawa odorowa”. W związku z tym nie ma możliwości dokonania pomiaru uciążliwości bezpośrednio w odniesieniu do przekraczania norm – dodaje nasza rozmówczyni.
Niemniej WIOŚ kontrolować może:
- Czy działalność zakładu prowadzona jest zgodnie z posiadaną decyzją. Jeśli w decyzji tej zawarte są normy emisyjne dla substancji odorowych tj. między innymi: merkaptany, siarkowodór, amoniak, LZO można sprawdzić, czy normy te są dotrzymywane.
- Czy działalność zakładu prowadzona jest zgodnie z posiadaną decyzją w zakresie gospodarowania odpadami. Między innymi można sprawdzić, czy zakład dotrzymuje określonego w decyzji czasu magazynowania, czy magazynuje odpady w miejscach wyznaczonych, jak prowadzi proces przetwarzania odpadów - na powstawanie uciążliwości, może mieć wpływ, gdy technologia nie jest przestrzegana.
- Czy zakład wprowadził i stosuje „plan zarządzania odorami” – od sierpnia 2022 r. zgodnie z konkluzjami BAT zakłady przetwarzania odpadów komunalnych „prowadzą plan zarządzania odorami” i reagują na zgłoszenia uciążliwości odorowych, które do nich wpływają.
Zgłębiając temat, po raz kolejny zwróciliśmy się z pytaniami do firmy Best Eko, która zajmuje się nie tylko oczyszczaniem ścieków, ale również przetwarzaniem bioodpadów nie tylko z Rybnika, ale i regionu.
- Oczyszczalnia ścieków Boguszowice oczyszcza ścieki z dzielnic Kłokocin, Boguszowice Stare, Boguszowice Nowe, kopalni Jankowice oraz z dzielnicy Rój w Żorach. Ponadto na terenie obiektu znajdują się dwie instalacje do przetwarzania odpadów biodegradowalnych: instalacja fermentacyjna oraz kompostownia. Dlatego na samym wstępie pragnę sprostować, że nie prowadzimy składowiska odpadów i nie składujemy odpadów. W przedmiotowych instalacjach przetwarzamy w większości odpady biodegradowalne wytwarzane przez mieszkańców Rybnika oraz okolicznych gmin — są to odpady zbierane w brązowych pojemnikach czy workach — wyjaśnia Grzegorz Pilarski, kierownik Oczyszczalni Ścieków i Kompostowni Best Eko.
Spółka potwierdza, że zdeklarowała się do zamknięcia hal, w których prowadzone jest przetwarzanie odpadów, w celu m.in. zmniejszenia uciążliwości zapachowych. Inwestycję podzielono na IV etapy, jednak realizacja się zdecydowanie wydłuża.
- Nasza Spółka, w porozumieniu z władzami dzielnicy Kłokocin, zatwierdziła plan inwestycyjny, którego celem jest hermetyzacja procesów przetwarzania odpadów biodegradowalnych na naszym obiekcie. Niestety ze względu na pandemię COVID-19 oraz problemy z uzyskaniem dofinansowania, ze względu na zablokowanie środków z KPO, inwestycje zostały przesunięte w czasie — dowiadujemy się od Grzegorza Pilarskiego.
Na chwilę obecną zakończone zostały dwa z czterech etapów hermetyzacji, a etap III jest w trakcie realizacji i powinien zakończyć się do połowy przyszłego roku. Wtedy też spółka wystąpi o pozwolenie na budowę IV etapu. Ostatni etap hermetyzacji rozpocznie się dopiero na przełomie 2024/2025 roku.
- Zakończony został etap I polegający na hermetyzacji procesu fermentacji odpadów oraz etap II, polegający na hermetyzacji procesu kompostowania odpadów. W trakcie realizacji jest etap III polegający na budowie hali mieszania podłoży, czyli ostatniego etapu produkcji kompostu, polegającej na jego przesiewaniu, rozdrabnianiu, mieszaniu itp. Etap III planujemy zakończyć w połowie przyszłego roku. Jednocześnie prowadzimy pracę projektowe dotyczące budowy hali przyjęcia odpadów do kompostowania. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku planujemy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę dotyczącą IV etapu, którego budowa planowana jest na przełomie roku 2024/2025 - mówi kierownik Oczyszczalni Ścieków i Kompostowni.
Na poszczególne etapy, jak dowiadujemy się w firmie, spółka poniosła koszty w wysokości około 18 mln zł, z czego pozyskała dofinansowanie na poziomie 4 826 538,53 zł. Pozostałe środki zostały wygospodarowane wewnętrznie w spółce.
Czy hermetyzacja kompostowni pozwoli pozbyć się uciążliwości zapachowych? Na to pytanie w tej chwili nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jest w trakcie przeprowadzania kontroli w Best Eko, a planowany termin jej zakończenia to 31 października. Czy możemy spodziewać się jakiś konkretnych decyzji WIOŚ w tej sprawie?
Do tematu będziemy wracać.
Tagi: rybniczanie skarżą się na smród, smród Rybnik, WIOŚ, kompostownia odpadów zielonych w Rybniku, oczyszczalnia ścieków w Rybniku, Best Eko, przykry zapach Rybnik, Kłokocin, Boguszowice, Gotartowice, Ligota, Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
28541To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16375Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15158Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14636Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
14506Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
19Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~hub381 2023-10-12
17:52:13
Smród może zniknąć po wyborach...
~omozerun 2023-10-13
00:41:00
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~omussae 2023-10-14
17:41:27
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.