zamknij

Wiadomości

Rybniczanie „na bakier” z segregacją. Miasto zrobiło test

2018-11-02, Autor: 

- Aż 25 procent w ogólnej ilości odpadów zmieszanych stanową odpady podlegające segregacji – taki jest wynik testu przeprowadzonego na losowo wybranym rybnickim osiedlu mieszkaniowym. Rybnicki magistrat publikuje dane tego badania.

Reklama

- Rybniczanie, szczególnie mieszkańcy domów wielorodzinnych są niestety dość mocno „na bakier” z wypełnianiem obowiązku segregowania odpadów – mówią urzędnicy Urzędu Miasta w Rybniku.

Z udziałem przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej UM, przeprowadzone zostało badanie zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z terenów zabudowy wielolokalowej, na zawartość frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. - Badaniu poddano odpady pochodzące z jednego z rybnickich osiedli mieszkaniowych, pobierając próbkę zmieszanych odpadów komunalnych o łącznej o masie 440 kg (zawartość trzech kontenerów) – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Po przeprowadzeniu ręcznego sortowania odpadów i ich zważeniu, okazało się, iż w kontenerach, w których teoretycznie powinny się znajdować wyłącznie odpady zmieszane, znalazły się:

- metale i tworzywa sztuczne: 53 kg
- papier: 21 kg
- szkło: 32 kg
- bio: 65 kg
- pozostałe, mieszane odpady komunalne: 269 kg.

- Analiza wyników przeprowadzonego badania pokazuje, że około 25% odpadów zmieszanych stanowią odpady, które powinny być segregowane (tj. metal, papier i szkło). Jak widać na powyższych zdjęciach, z jednego kontenera, wyodrębnionych zostało kilka worków odpadów, które zamiast w kontenerze z odpadami zmieszanymi, powinny się znaleźć w odrębnych kontenerach, przeznaczonych do segregacji poszczególnych frakcji – dodaje Agnieszka Skupień.

- Niestety w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. Zgodnie z przepisami, w roku 2017 segregacji powinno było podlegać 20 procent odpadów. Z wielkim trudem udało nam się uzyskać ten parametr – mówi Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika. I dodaje. – Tymczasem w roku 2018 wskaźnik ten wynosi 30 procent, w roku przyszłym będzie to 40 procent, a za dwa lat już 50 procent odpadów musi być gromadzonych w sposób selektywny. Dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe.

Miasto zarówno do administratorów osiedli mieszkaniowych, jak i do samych mieszkańców, o zwracanie szczególnej uwagi na to, w jaki sposób i gdzie gromadzimy odpady. Przypominamy jednocześnie, że selektywna zbiórka odpadów wymagana jest w naszym kraju przepisami prawa.

Główne zasady segregacji na terenie Miasta:

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących odpadów komunalnych:

- papieru,
- metalu,
- tworzyw sztucznych,
- szkła,
- opakowań wielomateriałowych,
- odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów zielonych oraz odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji,
- przeterminowanych leków i chemikaliów,
- zużytych baterii i akumulatorów,
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
- zużytych opon,
- odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne.

Do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych stosuje się zamykane pojemniki o pojemności 120 l, 240 l i 1100 l. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się pojemniki o pojemności od 120 l do 2500 l.

Pojemniki przeznaczone do selektywnego gromadzenia odpadów winny mieć następującą kolorystykę i opis przeznaczenia:

niebieski – z napisem „Papier” – przeznaczony na papier,
zielony – z napisem „Szkło” – przeznaczony na szkło,
żółty – z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – przeznaczony na metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,
brązowy – z napisem „Odpady zielone” – przeznaczony na odpady zielone, w tym na odpady ulegające biodegradacji.

Ilość pojemników należy dobierać uwzględniając faktyczną ilość wytwarzanych odpadów oraz częstotliwość wywozu określoną w harmonogramie odbioru odpadów.

Szczegółowe informacje na temat postępowania z odpadami komunalnymi w Rybniku TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
  • ~norton 2018-11-02
    10:24:33

    33 79

    Skąd ja wezmę odpady plastikowe jak wprowadzą zakaz używania patyczków, łyżeczek etc etc?

  • ~Abisall 2018-11-02
    10:39:12

    To sprawcie aby odbiór śmieci był sprawnie przeprowadzany a nie że kontener z plastikiem potrafi przez 3 dni stać wyładowany tak że się już nawet wokół niego nie da za bardzo worka postawić. Mając do wyboru tworzenie hałdy śmieci a wrzucenie plastików do ogólnego gro ludzi wybierze opcję 2.
    Wprowadzono radośnie przepis nakładający obowiązki na obywatela a potem jak to w Najjaśniejszej w zwyczaju olano sprawę tego czy umożliwia mu się sprawne i niekłopotliwe wywiązanie się. Bo ty mieszkańcu musisz a nas włodarzy mało to obchodzi jak to zrobisz

  • ~stam55 2018-11-02
    10:57:11

    65 71

    dzikusy,zachowują się jak w epoce kamienia łupanego.

  • ~norton 2018-11-02
    11:04:17

    89 32

    A jak wyglądają rybniczanie na tle mieszkańców innych miast? Może mniej propagandy urzędniczej ?

  • ~ 2018-11-02
    11:07:37

    Gorole z króliczoków chcą uczyć tych z domków palenia w piecu, a sami nie potrafią rozróżnić plastiku od szkła i papieru !!!, Opłaty na blokach powinny być adekwatnie wyższe , powinni płacić 2x tyle . Abisaill zawsze można to zgłosić, każdy ma telefon, prawda. Po za tym wystarczy doczytać "Dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe." Zauważ, że prawie każdy prywatny segreguje, tylko osiedla mają z tym problem, więc karę powinno się podzielić w śród nich.

  • ~Lateks 2018-11-02
    11:16:38

    "Zgodnie z przepisami, w roku 2017 segregacji powinno było podlegać 20 procent odpadów. Z wielkim trudem udało nam się uzyskać ten parametr – mówi Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika. I dodaje. – Tymczasem w roku 2018 wskaźnik ten wynosi 30 procent, w roku przyszłym będzie to 40 procent, a za dwa lat już 50 procent odpadów musi być gromadzonych w sposób selektywny. "

    Czy ktoś jest taki naiwny czy po prostu w UM nie zatrudniają ludzi myślących. Chcą mieć 50% odzysku odpadów to niech nie liczą że te odpady będą segregowane przez mieszkańców. Po prostu umowa z ZK i więźniów tych łagodniejszych na taśmę przebierać śmieci. Ew. można mielić i oddzielać automatycznie różne frakcje szkło, plastik, metal... Nie sądzę żeby to było droższe niż jeżdżenie co chwilę inną śmieciarką po różne odpady...

  • ~entropia 2018-11-02
    11:16:50

    ~goliat a może domki nie mają problemu z segregacją bo prowadzą własną "utylizację" w piecach ? ;)

  • ~Lateks 2018-11-02
    11:18:31

    ~goliat w domach prywatnych musisz segregować bo widać z której posesji są zabierane śmieci, i taki test by łatwo wykazał czyje to są nie posortowane, na króliczoku to nikomu niczego nie udowodnisz...

  • ~Dador 2018-11-02
    11:18:35

    99 18

    To w dużej mierze wina administracji i zarządców osiedli. Bo jak ma być dobrze, skoro w "moim" śmietniku są 3 pojemniki 1100l na odpady zmieszane, oraz po 2 pojemniki 240l na papier, plastik, szkło, czyli łącznie 6. Te z plastikiem potrafią być już pełne dzień po wywozie. Sam produkuję już więcej plastiku niż odpadów zwykłych. Gdzie mam zatem wyrzucić swoją paczkę plastików? Wiadomo, wrzucam do ogólnego. Tak robi zapewne spora część sąsiadów. Trzeba dostosować ilość i pojemność pojemników do realiów.

  • ~Lateks 2018-11-02
    11:19:35

    36 2

    ~entropia to teraz popiół bierzesz z osobnego śmietnika i SM może zbadać czy tam nie ma części plastików...

  • ~dvdka 2018-11-02
    11:24:23

    76 6

    Potwierdzam...kontenery na segregowane odpady potrafia stac tak dluuuuugo bez ich oproznienia ze plastiku walaja sie po okolicy smietnika....papier lezy zamokniety ibok...czy to problem by co drugi dzien zostaly oproznione? Prosze policzyc ile w "wiezowcu" jest rodzin..i po jednym kontenerze pod blokiem do segregacji (1 plastik, 1 papier, 1 szklo)...potem wladze sie dziwia ze jak kontenery sa fuuullll to jeden z drugim wrzuci smieci do smieci zmieszanych bo nie chce by wszystko furgalo po osiedlu.....oj oj wladze miasta....myslec prosze

  • ~Arteks 2018-11-02
    11:31:33

    @goliat - do tych śmietników "króliczoków" przez lata były podrzucane śmieci przez domkowców i zresztą do dzisiaj niektórzy przy okazji odwiedzin "wpadają" z reklamówkami na śmietnik co obserwowałem wielokrotnie. Wtedy domkowcom nie przeszkadzały niesegregowalne śmietniki na osiedlach. Ja popieram porządek we wszystkim i segregację śmieci. Ale tak samo jak ludzi trzeba edukować odnośnie zakazu palenia śmieci, wymiany przestarzałych pieców na inne, rozpalania od góry czy dbania o komin. Tak samo należy edukować innych odnośnie segregowania śmieci. Natomiast porównywanie psucia wizerunku miasta przez jego ciągłe zapylenie oraz smród i syf w powietrzu z większą pracą sortowni jest całkowicie niepoważne. Brak segregacji nie powoduje większego prawdopodobieństwa zachorowalności na drogi oddechowe, jak w przypadku używania przestarzałych technologii grzewczych.

  • ~Abisall 2018-11-02
    11:44:41

    68 82

    goliat - uhym przejedź się dowolną drogą wzdłuż krzaczorów, lasów, nieużytków to będzie widać jak segregują te "porządne hanysy" Kubełek 120l a reszta w wór i do lasu bo"złe gorole z króliczoków" pozamykały wiaty śmietnikowe a "konfidenci' doniosą jak w piec się śmieci wciepie

  • ~Arteks 2018-11-02
    11:53:47

    42 78

    @abisall - naprawdę trzeba być chorym ze skąpstwa człowiekiem aby np. w czasie remontu zamiast zamówić sobie wory na odpady budowlane - wyrzucać je gdzieś w okolicy lasu lub palić jakieś pilśniowe meble zamiast wywieźć je tam gdzie przyjmują duże gabaryty czy nawet podrzucić blokersom. Na szczęście technika pomaga nadleśnictwom zakładać ukryte kamery i niektóre cwaniaki się już na tym "przejechały" płacąc za swoje skąpstwo wielekroć tego ile by mogli zapłacić wywożąc odpady legalnie. I tak trzeba docenić, że po wprowadzeniu ustawy o odpadach i ryczałcie za wywóz śmieci - ilość wywożonych śmieci do lasów się zmniejszyła. Wcześniej dla wielu domkowców, wywózka śmieci do lasu to była norma. I tak samo wierzę, że ludzie się ucywilizują kiedyś jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Trzeba tylko na to czasu, edukacji i zmiany pokoleniowej.

  • ~Dawid Dziwoki 2018-11-02
    13:38:55

    63 8

    Ja może z innej strony podam przykład segregacji. Wywóz odpadów wielkogabarytowych. Podjeżdża śmieciarka i zbiera odemnie i od sąsiadów: opony, wózek dziecięcy, fotel, drewniany stół, okna itd. Wszystko miele i jedzie dalej. O co tu chodzi?

  • ~pprywatne 2018-11-02
    14:22:09

    111 8

    Odpady powinny być sortowane w sortowni na wysypisku śmieci. Tak to działa w np. w całych USA. Ale u nas to my mamy płacić za śmieci, sortować, segregować, kupować pojemniki i worki, a ktoś inny robi na tym interes...

  • ~nostalgia 2018-11-02
    14:27:28

    35 9

    Wszystko miele i jedzie dalej. O co tu chodzi? tak jest a do tego , telewizor , drukarka , monitor i inne elektro- śmieci,
    warto by śledzić tą śmieciarkę z "gabarytami". Pewnie jedzie na wysypisko, bo przecież nikt mielonych śmieci nie będzie segregować, drewno, elektro ...
    Inny przykład: jeden worek z plastykiem (dla niepoznaki) a mieszane 4 kubły - nikt w naszych władz nad tym nie panuje.

  • ~Mr.White 2018-11-02
    14:59:52

    29 13

    25% to dużo? Chyba komuś się w główce poprzewracało.
    Przypomnę wam, że mamy osoby starsze, dla których utrudnienia wprowadzane przez miasto mogą to stanowić problem.
    Wg mnie wynik jest rewelacyjny.

  • ~Dawid Dziwoki 2018-11-02
    15:22:18

    84 3

    Rozwiązanie jest proste- w Niemczech każda puszka, butelka szklana czy plastikowa, wszystko ma 2 zł kaucji. Tyle i aż tyle

  • ~jurempus 2018-11-02
    17:26:06

    36 16

    Co do segregacji...pracuje w firmie co opróżnia takie pojemniki...jak to jest że w pojemniku żuzel i popiół sa spalone pampersy?? W workach na plastik sa szklane butelki a w workach na makulature smieci komunalne więc sami jestescie sobie winni.Ale od 1 stycznia jak będzie chciarz jeden pampers w koszu na żuzel zdjęcia i kara i tak dalej

  • ~Andrzej Bugla 2018-11-02
    18:08:12

    45 9

    Super ale po co to sprawdzać ludzie segregują odpady może nie wszyscy ale śmieciarka przyjeżdża i ładuje to to jednego samochodu i po co to segregować

  • ~Mr.White 2018-11-02
    18:15:43

    16 20

    Jurempus mówisz teraz o mieszkańców domków: w worku na plastik szkło, w worku na szkło plastik i co ty na to teraz Goliat? Może przyjrzymy się co ty tam upychasz do tych worków?

  • ~MaciejK 2018-11-02
    18:18:18

    21 26

    No niestety wielu rybniczan ma bardzo niski poziom intelektualny i moralny. Jedni mają gdzieś segregację (tak samo jak trucie swoim dymem), a inni nie są w stanie tego pojąć (tutaj też często po wpisach widać, że IQ niziutkie niestety)

  • ~jajko 2018-11-02
    21:41:12

    23 8

    Arteks na szczęście czasy ukrytych kamer sie skończyły... I jeżeli nadleśnictwo cos takiego ma to nielegalnie. Czyli prawo lamie ten kto wyrzuca śmieci i ten który nagrywa.

    Co do bloków, to niestety Twoja wizja spoleczenstwa doskonalego kolejny raz sie nie sprawdza.

    Wiem, ze podasz tysiąc powodów aby wyburzyc domki i postawić na ich miejsce bloki. Musisz jednak wiedzieć ze zarówno tu i tu mieszkają ludzie dla których podstawowa potrzeba jest zapewnienie komfortu. Jak ten komfort wyglada zależy od edukacji. Twoje marksistowskie poglądy niestety całkowicie sie rozmijaja z nowoczesnosci i nowoczesnym trybem zycia. Zobacz Warszawe (wiem ze napiszesz ze to ni jest dobry przykład) ale ludzie wynoszą sie z apartamentowcow do domków na obrzeza w miejsce gdzie rozpoczeto budowę nitki metra. Wracając do śmieci. Wiele osob nie wie po co i jak segregować. Tak to prawda. Nie wiedza jak. Starszym osoba ciężko zapamiętać kolory, a przez to nie widza sensu tej czynności. Nie wytykanie błędów, a dobrze zaplanowana edukacja powinny brać gore.

  • ~Arteks 2018-11-02
    22:09:14

    16 45

    @jajko - a dlaczego właściciel jakiegoś miejsca miałby nie mieć prawa do nagrywania? Czy monitoring ulic jaki sprawiło sobie miasta też jest nielegalny? Tak samo nadleśnictwo może nagrywać ile chce i karać tych którzy kradną drzewo do opalania lub wywalających śmieci. Bloków nie wymyślił Marks bo pierwsze powstały w USA. Jak dobrym rozwiązaniem się okazały i jak przyczyniły się do rozwoju miast - pokazała historia. Wcale nie chcę burzyć domków bo wszystko ma swoje miejsce - ale z pewnością te z dymiącymi kominami lub zaniedbanymi elewacjami przynoszą miastu wstyd. Natomiast niektóre domki znikają z ulic naszych miast co jednak świadczy, że nie opłacało się ich nawet remontować... Twój przykład z Warszawą jest totalnie niepoważny w obliczu ogromu apartamentowców i całych nowych dzielnic blokowych jakie powstają tam i w każdym większym europejskim mieście. Nawet w Katowicach powstaje obecnie na Panewnikach całe nowe osiedle. A w Rybniku też możemy oczekiwać nowych bloków - i to całkiem ładnych bo to co ma powstać na Hallera jest rewelacyjne. Domki powstają głównie pod Warszawą i dojeżdżający z suburbiów są przyczyną korkowania się wlotów i wylotów z miast. A co do meritum, popieram edukację zarówno jeśli chodzi ogrzewanie domów jak i segregację śmieci. Akurat jeśli się okaże, że w Rybniku segregowalne śmieci to 22 zamiast 25% śmieci - nikt z opinii publicznej na to nawet nie zwróci uwagi. A to, że o nas mówią i piszą negatywnie w kontekście smogu to jest przykre i psuje pozytywny wizerunek miasta. Więc ja bym nie stawiał znaku równości między nieposegregowanymi opakowaniami, a przestarzałymi technologiami ogrzewczymi powodującymi makabryczne zapylenie.

  • ~ 2018-11-02
    23:00:44

    42 1

    Opakowań jest za dużo. Kto widział pakowane w folię pojedyńcze ogórki? To jest nie potrzebne. przykładów można mnożyć. Worki na wszystko i do wszystkiego. Zalewa nas plastik.

    Kiedyś były grube butelki z coca-coli z kaucją, czemu je wycofali? Z przyczyn ekonomicznych, dlatego, że środki do mycia takich butelek były za drogie dla koncernu.

    Szkło jest najlepszą alternatywą dla PET przy produkcji napojów. Można je potłuc, przetopić czy nawet użyć do produkcji wełny szklanej.

    Pytanie: czy opakowania po mięsie, puszki dla psa lub kota myjecie i segregujecie czy walicie do zmieszanych? Woda kosztuje.

  • ~ 2018-11-03
    00:14:27

    19 17

    Jakim starszym osobom ciezko zapamietac trzy kolory??? Co to w ogole za idiotyczny argument

  • ~pprywatne 2018-11-03
    01:23:42

    51 2

    ~ryhor Masz rację, najgorzej jest z opakowaniami słodyczy, najpierw folia, dalej kartonik, papierek, znowu folia, inna folia, papierek i na końcu maluśki cukierek.
    Powinna być jakaś norma ile % produktu może zawierać opakowanie.

    W Niemczech wszystkie napoje w szkle, puszki z kaucją i działa. Tylko u nas wszystko się robi od dupy strony.

  • ~hub381 2018-11-03
    13:44:28

    7 16

    Obciążyć finansowo cały dom,a będzie poprawa z segregacją .

  • ~Antyk 2018-11-03
    18:31:25

    4 7

    norton napisałeś: "Skąd ja wezmę odpady plastikowe jak wprowadzą zakaz używania patyczków, łyżeczek".....przecież ty dalej żarcie paluchami dopychasz....że tak jak ty sarkastycznie dorzucę

  • ~przykopa 2018-11-03
    19:57:33

    13 6

    W domu mam kompostowniki do których wrzucam odpowiednie do tego odpady . Czyli rozumując logicznie . W ten sposób ograniczam masę zarówno zbieranych przez miasto smieci ogólnie , Ale także ikość śmieci segregowanych ? Czyli w rezultacie to że kompostuję smieci ,może się przyczynić do tego że miasto zapłaci karę ? Bo liczą się nie ilości ogólne śmieci , ale proporcje ( stosunek zmieszanych /do segregowanych)?

  • ~Teresa Tkocz 2018-11-03
    20:03:03

    8 7

    Sam kolor pojemnika nie wystarczy ? Mam go jeszcze opisywać po to, by za kilka dni opisu już nie było widać?

  • ~truman20 2018-11-04
    08:28:25

    34 6

    Skoro Rybniczanie są na bakier z segregacją, to ja napiszę, że władze są na bakier z myśleniem. Pierwsza rzecz to kto wymyślił, aby śmieci wywozić co miesiąc? Mam teraz dodatkowe dwa kubły kupić na zimę? Na każdą pierdołę mam mieć kubeł na śmieci? Ile tych kubłów mam mieć? 10, 15, 20 przed płotem? Komuś się sufit czasem na głowę nie spadł? To ja z tego powodu chcę płacić połowę mniej za śmieci, bo dlaczego ja mam na tym tracić? Każdy nadmiar śmieci będę zawoził pod budynek urzędu miasta, niech sobie to wezmą. Kolejna rzecz, to mamy 21 wiek a człowiek nie dość, że płaci zbrodniczo wysokie podatki, płaci dodatkowo za wywóz śmieci, płaci za worki, płaci za milion kubłów, to jeszcze poświęca coraz więcej czasu, energii oraz miejsca w domu na układanie każdej pierdoły do innego worka a potem miasto wygląda jak slumsy, bo ciągle gdzieś przed posesjami stoją worki ze śmieciami.... A władze zamiast zająć się najważniejszymi sprawami, to wydaje ciągle i kolejny raz pieniądze na pierdoły i na polepszenie tylko "słupków" w jakichś pierdołowatych rankingach. Ciągłe utrudnianie ludziom życia i spychanie na nich obowiązków służb gospodarujących odpadami nie spowoduje polepszenia gospodarki śmieciowej, bo ja sam już mam dość babrania się ze śmieciami i nie dziwię się ludziom, że nie segregują śmieci, bo sami nic z tego nie mają (oprócz złudnego poczucia ekologii, którą władze im wypychają głowy) a jeszcze muszą za to płacić i tracić swój czas.

  • ~ 2018-11-04
    17:05:40

    11 4

    Ja również nie rozumiem, po co te opisy na kubłach, skoro są kolory? Po co jeździ ta śmieciarka co tydzień? Nie można w jednym terminie "wysłac" po kilka samochodów, i "odkorkowac" z worków i kubłów daną dzielnicę? Tak to mamy codziennie inne śmieci na ulicach, po co to komu i czemu to służy? To wymysł p. Kopra? Wydaje mi się, że Żory dużo nie straciły nie oferując mu pracy u siebie. Co może, to skonci, bo albo wybuduje nową ulicę z kątami prostymi i lustrami, albo swoją nieudolnośc w zaprogramowaniu prawidłowej segregacji przerzuca na mieszkanców

  • ~ 2018-11-04
    17:11:05

    5 5

    co do dużej ilości plastików, no cóż, jesteśmy co raz biedniejszym społeczeństwem, i po ilości worków to widac. Każdy wolałby pic mleko czy piwo z butelki, kupowac jogurt w szklanym słoiku, inny smak i inna jakośc, ale nie każdego na to stac.

  • ~1floyd 2018-11-04
    18:58:41

    22 2

    pprywatnie. Pełna zgoda. Odpady winny być segregowane w sortowniach na wysypiskach śmieci. Przez kogo? Wzorem USA, przez więźniów zakładów karnych. Tam w zeszłym roku więziennictwo, 4,5 mld USD zysku. A ile miało w Polsce. Więzień pracujący w USA otrzymuje ok 40% stawki godzinowej, jaką otrzymuje normalnie zatrudniony. Pozostałe 60%, zabiera mu zakład karny. Z tej kwoty ma opłacane ubezpieczenie, i pokrywane koszta pobytu w więzieniu. Ale tam założenie jest proste. Więzień ma pracować dla społeczeństwa. A nie społeczeństwo na więźniów

  • ~psyche09 2020-08-29
    17:16:32

    0 0

    Żółty jest na plastik.

    Hit hitów - "karton" po mleku w pojemniku na papier! Litości! Czytanie ze zrozumieniem nie boli!!!
    Albo wrzucanie śmieci do pojemnika na popiół!! No debile... Potem idąc z popiołem nie ma go gdzie wyrzucić...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5327