zamknij

Wiadomości

Raport WHO: Rybnik czwartym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie!

2016-05-15, Autor: bf

Raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń, nasze miasto znajduje się w czołówce europejskich miast, gdzie powietrze jest najgorszej jakości. Wyżej od Rybnika są jedynie: Żywiec, Pszczyna i Dimitrovgad (Bułgaria). Na liście znalazły się również sąsiednie miasta jak Żory czy Wodzisław Śląski.

Reklama

To, że Polska może „pochwalić” się najgorszym powietrzem w Europie wiadomo było już od dawna. Pomimo starań wielu gmin, w tym i Rybnika, nie udało się odwrócić jeszcze tej negatywnej tendencji. Wystarczy spojrzeć na opublikowany niedawno raport WHO. Spóśród 50 europejskich miast, 33 miejscowości są... z Polski.

Na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu znajduje się Żywiec, tuż za nim uplasowała się Pszczyna. Rybnik zajął 4 miejsce, „oczko” niżej – Wodzisław Śląski, a ósme miejsce przypadło gminie Godów. Co ciekawe, Kraków znalazł się dopiero na 11. miejscu. Do rankingu załapały się także Żory (49. miejsce).

Na liście znaleźć możemy miasta z Bułgarii, Włoch oraz Czech – Ostrawa, Karvina czy Czeski Cieszyn.

Ranking uwzględnił zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM2,5, a więc drobinami mniejszymi od PM10. Jest 20-35 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa! Taki płyn przedostaje się przez płuca do krwi powodując choroby układu oddechowego i krążenia. Nasila objawy astmy, osłabia czynności płuc. PM2,5 wraz z PM10, rakotwóczym benzo(a)pirenem oraz innymi trującymi związkami chemicznymi tworzy smog.

Więcej na temat tego niebezpiecznego dla zdrowia zajawiska dowiecie się, oglądając Eko Serwis. W ostatnim odcinku mówiliśmy o cieple systemowym, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy łatwo się podłączyć do sieci ciepłowniczej czy gazowej? ile to kosztuje? oraz jakie są tego korzyści:

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~adiqq 2016-05-15
  07:53:18

  15 2

  idziemy na mistrza...ale Żywiec będzie trudno pobić :P

 • ~orka7 2016-05-15
  08:03:01

  10 6

  Obecny prezydent otacza się tylko samymi doradcami a nie ma pomysłu na nasze miasto.Nowe kosze na śmieci,nowe parasole ,rankingi
  nieczystości powietrza,koordynator do wysiadania iprzesiadania w autobusach na to są pieniądze.W mieście powinna być realizowana spalarnia śmieci ,bo one nas zaleją .Od kiedy jest nagonka na niską emisję to tylko priorytet ma kilku idiotów ,którzy albo z balkonów widzą wijącą się smużke dymu i zaraz robią raban albo ramole oddają sądzą się z państwem.Ludzie umierali umierają i umierać będą.
  Ci,którzy się sądzą a chcą długo żyć powinni za odszkodowania zaszyć się w puszczy .

 • ~elzbietta_66 2016-05-15
  08:23:01

  2 3

  myślę,że być za Żywcem to żadna ujma :P

 • ~Tom_maroko 2016-05-15
  09:08:28

  35 1

  @orka7 - aaa, czyli wszystko w porządku, a jak się komuś nie podoba to wypad do puszczy? Ja chciałbym mieszkać w mieście o względnie czystym powietrzu, gdzie nie będę się dusił dymem siedząc na rynku. Czwarte miejsce w rankingu powinno dać do myślenia. Spalarnia śmieci na pewno stanu powietrza nie poprawi.

 • ~ 2016-05-15
  09:48:32

  55 1

  A u nas im glupszy rybniczanin, tym wiekszym ekspertem sie czuje, oczywiscie o wiele wiekszym od jakiejs tam Organizacji Zdrowia, przeciez tam ludzie wyksztalceni, opieraja sie na wynikach badan w roznych dziedzonach nauki - ale co oni tam moga wiedziec, smrodzacy rybniczanin wie lepiej. Plus wladze bojace sie pazernych kopciuchow i gornikow (taka rzesza nie zaglosowalaby na nich w nastepnych wyborach), tak ze nawet dziesiec raportow nic nie zmieni.

 • ~karolVTEC 2016-05-15
  10:05:52

  14 22

  Chciałbym się dowiedzieć, jak i kiedy były robione te badania. Nie od dziś wiadomo, że unijne "eko-lobby" z całych sił stara się zniszczyć polskie wydobycie węgla i polski przemysł. Może nie mamy najlepszego powietrza, ale natężenie polskich miast i ani jednego niemieckiego czy francuskiego w tym rankingu budzi spore wątpliwości co do rzetelności i wiarygodności tegoż rankingu.

 • ~lordofthedrinks 2016-05-15
  10:13:55

  36 1

  Po pierwsze..... TERMOMODERNIZACJA budynków ! To musi być pierwszy krok. Po drugie ...obowiązkowe podłączenie do sieci centralnego ogrzewania, lub w przypadku domów stojących w dalekiej odległości od takiej sieci, ogrzewanie bardziej ekologiczne niż najgorszy muł z kopalni z dodatkiem opon i gumowców. Perspektywa jest taka, albo się tu wszyscy udusimy, albo w końcu miasto zacznie wymierać, ludzie nie będa tu chcieli mieszkać. Po termomodernizacji budynków zmiana ogrzewania na bardziej ekologiczne nie będzie generować aż tak znacznie większych kosztó. po trzecie oduczy to niektórych budowania domów wielkości galerii handlowych, bo myśleli że ogrzeją to drewnem z lasu, paletami i śmieciami ze swojej firmy,

 • ~Negro 2016-05-15
  10:42:52

  84 2

  W sobotę popołudniu świeciło słońce i było +17C, a mój sąsiad emeryt z niewiadomych powodów pozamykał okna w swoim domu i rozpalał flotem CO czym zadymił pół Śródmieścia. Mentalność takich niereformowalnych ludzi można zmienić jedynie ogólnopolskim zakazem sprzedaży i używania niskiej jakości paliw, normami na nowe piece i szybko egzekwowanymi wysokimi karami za niestosowanie powyższego: grzywna, grzywna, komornik, eksmisja.

 • ~pit75rk 2016-05-15
  10:44:42

  5 1

  Myślę że prezydent powinien zrobić to co zrobił Neron z Rzymem i byłby spokój.

 • ~piotrekdec 2016-05-15
  10:47:27

  16 0

  arteks jedziesz, wyjaśnij tą manipulacje; napisz też dlaczego perfidnie nie uwzględniono żor, które zatruwają nie tylko siebie ale i nas

 • ~Marcin74 2016-05-15
  10:47:42

  19 1

  ~lordofthedrinks - termomodernizacja nie ma żadnego wpływu na cenę za ogrzewanie z sieci C.O. - Płacisz za ilość zamówionej energii. Płacisz przez cały rok bez względu na to czy i na co tą energie zużyjesz oraz czy dystrybutor ją dostarcza czy nie. Możesz energię z C.O. wypuścić na ogródek albo ogrzać superhiper docieplony dom. Zapłacisz tyle samo. Za dom 200 m ok. 800 zł/mc (ceny będą rosnąć) + ok 10 k za podłączenie węzła + ok. 1000 zł za audyt energetyczny, który jest wymagany ale nikt nie wie po co skoro nie zależy od niego cena + ok. 1000 zł za każdy metr rury, który doprowadza ciepło do Twojego domu (od najbliższej rury w której ciepło z C.O. już "leci") + ok. 12 k za np.: przepuszczenie rury do Twojego domu pod ulicą (wszystkie zezwolenia, zgody, opłaty ponosisz Ty). Finał - finałów płacisz gigantyczne pieniądze a w maju czy wrześniu (często się zdarza) jak w nocy, nad ranem i wieczorem jest na dworze 4-5 st - marzniesz w domu płacąc za to 800 zł.

 • ~lordofthedrinks 2016-05-15
  11:14:14

  8 1

  Marcin...płacisz za ilość odebranej energii cieplnej. Są liczniki ciepła. Piszesz bzdury. Druga bzdura którą piszesz to to że termomodernizacja nie ma wpływu na cenę energii z sieci :) BZDURA !!! Po termomodernizacji zuzywasz mniej energii, za która mniej płacisz. Dziękuję za uwagę, Widzę że mocno bronisz dotychczasowego stanu rzeczy. Widocznie odpowiada ci sytuacja gdzie sporo ludzi ogrzewa dom śmieciami , oponami , materacami i gumowcami. Jakie widzisz inne wyjście z sytuacji? Przenieść Polskę do Afryki? Wtedy zniknie problem ogrzewania.

 • ~Marcin74 2016-05-15
  11:34:16

  25 0

  ~lordofthedrinks - zadzwoń sobie - a właściwie nie, nie dzwoń bo niczego się nie dowiesz - złóż podanie, zapłać za audyt cieplny, umów się na spotkanie (przynajmniej dwa spotkania bo na pierwszym nie będzie Pana Kierownika a tylko on w całym PEC w Jebiu jako tako się orientuje w tym co PEC oferuje) a potem pisz bzdury jeśli dalej będziesz miał ochotę. Po termomodernizacji zużywasz mniej energii - prawda ale nie płacisz mniej za O.C. cena jest stała za miesiąc. Jest licznik to fakt, ale tylko po to żebyś mógł sprawdzić czy PEC dostarczył Ci tyle energii ile zamówiłeś (za licznik płacisz opłatę stałą co miesiąc). Rozwiązaniem jest wg. mnie rezygnacja z wydawania milionów złotówek na mniej ważne sprawy w mieście niż dramatyczne, zabijające nas powoli powietrze i przeznaczenie tych pieniędzy na realną walkę ze złymi paliwami. Realna walka to tanie źródło energii. Jeśli z moich, gigantycznych dla mnie podatków, które płacę nie ma być w Rybniku remontu i utrzymania Juliusza, żużla w extraklasie, koncertu na stadionie, pięknego, wygodnego, klimatyzowanego urzędu miejskiego, pięknych donic, jarmarków, deptaka, drogi Racibórz-Pszczyna, konferencji miejskich, doradców miejskich, targów pracy, targów nieruchomości, remontów kościołów, walki z alkoholizmem, siłowni pod chmurką, fontanny, ulotności, setek organizacji "pozarządowych" na które idą dotacje miejskie a te podatki pójdą na dopłatę do energii i nie będzie trucizny w powietrzu to ja jestem na tak.

 • ~pozyczki15min@wp.pl 2016-05-15
  11:59:17

  2 6

  Do póki ludzie nie będą zarabiać lepiej, nic się nie zmieni. Śmieci palą i będą palić, bo chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wodę też można podgrzać kilkoma butelkami po wodzie mineralnej. Drugi problem to wszechobecne opakowania plastikowe i wielowarstwowe. Jak pamiętam to kiedyś można było większość produktów pakować w papier i szkło, a teraz nawet w piekarni chleb potrafią włożyć w celofanowy woreczek. Tak że te wszystkie pomysły debaty itd. nic nie przyniosą moim zdaniem.

 • ~makowa 2016-05-15
  12:11:11

  31 0

  Doliczmy do tego samochody na jedną rodzinę przypadają nawet 4 samochody na parkingu więc zamiast parków budujemy w Rybniku kolejne parkingi rzygać się chce nie ma gdzie wyjść do parku żeby usiąść z dzieckiem na kocu tylko wszędzie te samochody na chodnikach przejść z wózkiem nie można ulicach w przejściach porażka nawt do przedszkola sąsiadka podjeżdża autem a ma 3 min.ale trzeba się pokazać marką heh żałosne dypy wożą do miejscowego kiosku zero ścieżek rowerowych w Rybniku żal panie Kuczera zrób pan coś bo masakra

 • ~imrahil 2016-05-15
  12:19:19

  27 1

  ~karolVTEC - Niemcy spalają więcej węgla niż Polacy, tyle tylko że w elektrowniach a nie domowych kotłowniach. w Niemczech ani w żadnym cywilizowanym kraju Europy powietrze nie ma zapachu takiego jak w Polsce. tam, jeśli już ktoś ma kocioł na paliwo stałe w domu, to dobrze dobrany, z buforem, zawsze opalany odpowiednim paliwem na optymalnych nastawach. w Polsce nawet jeśli ktoś pali tzw. dobrym węglem to i tak dymi (znam wielu takich ludzi), bo słuchają tzw. "fachowców" i "instalatorów". jednego takiego "fachowca" murarza mam za płotem. a najgorsze że w powiecie powstaje 1000 nowych kopcących kominów rocznie - nie znam w mojej okolicy prawie żadnego nowego domu bez węgla, a jeśli już ma inne źródło ciepła, to i tak dymi kominkiem.

 • ~imrahil 2016-05-15
  12:23:42

  16 0

  władze Rybnika tylko debatują nic nie robiąc w kierunku redukcji problemu. na prezydencie Kuczerze bardzo się zawiodłem. nie rozumiem jaki to problem, żeby zakazać instalacji kotłów na paliwa stałe nowych domach w MPZP? przecież nikomu by się nie stała krzywda, a przynajmniej nie byłoby tak jak u sąsiada budującego nowy dom, że normy dotyczące izolacji ścian i dachu ma gdzieś i zastanawia się razem z murarzem czy nie odchudzić izolacji, nie dba o mostki termiczne i generalnie nic mu się nie opłaca poza śmieciuchem.

 • ~ 2016-05-15
  12:27:56

  6 0

  brawo my

 • ~zbig67 2016-05-15
  12:53:55

  19 1

  co może zrobić właściciel domu jednorodzinnego? ma piec na węgiel bo gaz jest strasznie drogi i jeszcze nie wszędzie jest sieć gazowa. jakieś pomysły? samo ocieplenie domu nie wystarczy.

 • ~Arteks 2016-05-15
  13:02:40

  0 5

  Tymczasem indeks czystości powietrza AQI stosowany w pomiarach na całym świecie poza okresem zimowym jest dla nas bardzo korzystny. Zresztą sami sobie wbijcie w google "zanieczyszczenie powietrza w Europie AQI" i wam wyskoczy mapa całego świata z pomiarem w ostatnich 24 godzinach. Dane z dzisiaj dla mniej obeznanych: Rybnik - 33 (zielony kolor oznacza wszystko w normie), Żywiec - 10, Kraków - 36, ponad normą: Wrocław - 56, Ostrava - 68, Cottbus - 54, Urinj (Chorwacja) - 166 (źle!), bogate izraelskie miasta prawie wszystkie na czerwono albo pomarańczowo, Paryż - 56 (ponad normą), Falkirkk (Wlk. Brytania) - 500 (bardzo źle), cała Turcja na żółto i pomarańczowo tak samo jak Daleki Wschód. Zaawansowana technologicznie Japonia w której jest najwięcej ludzi powyżej 90 roku życia w większości miast ma podniesiony poziom zanieczyszczeń. Kiedyś straszono dziurą ozonową, freonem, pomidorami, ostatnio szczepionkami... Nie jestem przekonany aby palenie samym węglem jest czymś szczególnie szkodliwym dla zdrowia. O wiele bardziej obawiałbym się wpływu chemii czy papierosów. @piotrekdec - a już myślałem, że przeszła ci ochota na hejting innych osób... W Żorach jak i wielu innych miejscowościach w ogóle nikt nie robi żadnych pomiarów, a więc na czarnej liście nie mają szans się pojawić ale powietrze mają tak samo złe jak u nas i tak samo skąpych mieszkańców którzy nie chcą przyłączać się do ciepłociągów. To samo w Rydułtowach, Pszowie, Radlinie, Raciborzu, Czerwionce.

 • ~Arteks 2016-05-15
  13:07:04

  16 1

  @zbig67 - moim zdaniem węgiel nie jest aż takim strasznym problemem. Problem jest w gęstej zabudowie, złych gatunkach opału, piecach niedostosowanych do potrzeb, nieekologicznych piecach, paleniu śmieci, skąpstwu i nieświadomości mieszkańców, a nawet w nieprawidłowym rozpalaniu. Tutaj jest potrzebna ustawa podobna do tej która reguluje sprawy kanalizacji - obowiązkowe przyłączenie do sieci. Dzięki temu łąki wieczorami nie śmierdzą już fekaliami spuszczanymi z szamb, rzeki i potoki są co raz czystsze, odradza się środowisko ptactw i innych zwierząt wodnych. To stało się niemal na naszych oczach. Tak samo należałoby podejść w sprawie walki o lepsze powietrze.

 • ~Arteks 2016-05-15
  13:12:35

  16 0

  @zbig67 - jeśli uważa, że nie stać go na utrzymanie zimą dużego domu, może część wynająć, albo sprzedać i poszukać sobie czegoś tańszego. Dlaczego tak wielu ludzi nie oszczędza na jedzeniu, na wczasach, na autach i wygodzie życia, a koniecznie chce oszczędzać wyłącznie na ogrzewaniu domu? Szkodząc innym i czyniąc swoje życie niewygodnym bo co to za wygoda chodzenie co kilka godzin do pieca, czyszczenie komina, wymiana pieca co kilka lat, wynoszenie popiołów i... niewymierna ilość kurzu którym zasyfia się całe mieszkania. Ludzie, mamy XXI wiek! Nie popieram żadnych skrajności, ani jakichś eko-szaleńców którzy chcieliby całkowicie zakazać palenia węglem, ani też kopciuchów przez których Rybnik trafia na takie listy.

 • ~piotrekdec 2016-05-15
  13:54:01

  0 0

  a jednak ; )) "@piotrekdec - a już myślałem, że przeszła ci ochota na hejting innych osób..." a już myślałem, że zacząłeś używać słów, których znaczenie rozumiesz

 • ~THE Bill 2016-05-15
  14:41:12

  19 1

  lordofthedrinks - to ty piszesz bzdury. To co napisał Marcin74 to 100% prawdy. Akurat mieszkam w bloku po termomodernizacji i nie widzę spadku ceny energii c.o. A wynik z licznika mam w tym roku gorszy niż sprzed ocieplenia. W domu chodzę w swetrze, w zimie często "marzłem" bo bojąc sie dużego rachunku nie odkręcałem na maksa. W tzw. ciepłe dni nie dało sie nagrzać mieszkania bo jakiś przepływomierz ograniczał ilość ciepła jakie dostarcza się do mieszkania. A jak miałem chore dziecko to musiałem nagrzewać "farelką". C.O. z sieci uważam za dziadostwo i z zazdrością patrze na chodzacym w krótkim rękawku mieszkańcu okolicznego domu, który może sobie nagrzać np. dziś. Ja już nie, bo przestali grzać. A w tym miesiącu za C.O. zapłacę, za miesiąc również.

 • ~THE Bill 2016-05-15
  14:46:24

  13 0

  A ja mam pytanie do władz naszego miasta: Co z tym faktem zrobicie? Proszę redakcję o rozmowę z kimś z UM w tej sprawie. Skoro nawet w wakacje minionego roku w Rybniku było przekroczone PM10 w od razu jest rozwiązanie zagadki przyczyny takiego stanu rzeczy - ruch samochodowy. Ostatnio w radiu słyszałem, że w Rybniku jest zarejestrowanych 90 tys samochodów. Jest to wyniki znacznie powyżej średniej krajowej na jednego mieszkańca. Nie ma się co dziwić skoro komunikacja zbiorowa w naszym mieście ma tak tragiczną ofertę. Nikt się nie zastanawia co zrobić, aby więcej ludzi chciało się do niej przesiąść!!

 • ~ 2016-05-15
  15:05:19

  0 5

  W wakacje nigdy nie były przekroczone normy. Rozumiem, że to ma być obrona, ale chwytanie się kłamstwa nie jest uczciwym argumentem

 • ~Arteks 2016-05-15
  15:13:32

  1 0

  @The Bill - oczywiście, że komunikację miejską mamy do niczego ale po co ci wypowiedzi urzędników, wszyscy poza ZTZ mają tego świadomość. Tylko Berger uważa, że jest super, na szczęście wkrótce odchodzi. :D Kolej mamy niewykorzystaną - możnaby z niej stworzyć coś w rodzaju znanych z zagranicy S-bahnów ale komu w tym województwie na tym zależy? Wręcz przeciwnie, wszyscy chcą tylko nowych dróg i parkingów. Co do powietrza to w zeszłym roku weszła ustawa antysmogowa ale na razie poza Małopolską nie jest wykorzystywana. Ostatnio w GR przeczytałem ciekawego newsa, że padła propozycja stworzenia w Rybniku przy polibudzie laboratorium które badałoby na miejscu wymazy z pieców. Cały proces byłby szybszy i tańszy, w dodatku parę osób miałoby pracę, a "blady strach" zapadłby w domach w których palenie starych butów czy petów jest czymś normalnym... Nie rozumiem tylko jak może być ci zimno w termomodernizowanym budynku? To jest kwestia chyba też podejścia każdej osoby bo ja chodzę na krótki rękaw zimą... U mnie jest tak ciepło, że trzeba wyłączać kaloryfery czasami - zauważ, że to wynika z samego ułożenia mieszkania. Mówienie, że ciepło z ciepłociągu jest mniej sprawne od palenia własnym piecem jest zupełnie niepoważne bo na razie nie wymyślono niczego sprawniejszego, mniej awaryjnego i bardziej bezpiecznego. Odkręcasz kiedy chcesz i ile chcesz. Zero kurzu, zero zagrożenia wybuchem, zero możliwości zatrucia tlenkiem węgla. Nawet dziecko łatwo można nauczyć obsługi termostatów.

 • ~xxxx 2016-05-15
  19:38:26

  2 4

  wolę jechać na wypasione wakacje z rodziną niż grzać gazem lub przyłączyć się do ciepłociągu,którego prezes jeździ na wypasione wakacje

 • ~lukasz76 2016-05-15
  21:22:34

  1 5

  "... padła propozycja stworzenia w Rybniku przy polibudzie laboratorium..." Dawno mówiłem ,że smog w Rybniku to temat na niejeden doktorat. Dziwię się ,że nikt nie zgłosił propozycji na sfinansowanie takiego z funduszy europejskich. Gdyby powstało na terenie wspomnianego Juliusza pomiary byłyby bardziej miarodajne co do jakosci owego powietrza w mieście , a starostwo wreszcie odpłaciłoby się miastu... Swoją drogą dziwne ,że nikt nie przeanalizował wyników z Borki .Kierunek wiatru a wskazania? Pamiętając wyniki wskazania czujnika mobilnego , kiedy został zbadany dym z jednego papierosa (kilkaset razy przekroczona norma) może się okazać ,że tylko jedna chałupa zawyża wyniki :)

 • ~ 2016-05-15
  21:56:12

  0 0

  Ustawic mierniki w dzielicach: Polnoc i Meksyk - pomiary beda duzo wyzsze niz na Borki. Tak ze sa miejsca gdzie jest jeszcze gorzej niz zle

 • ~ 2016-05-16
  07:44:21

  10 0

  rozumiem, że to ogrzewanie jest największym problemem, za to dalej można bezkarnie wycinać drzewa przy ulicach, ewentualnie potem sadzać w doniczkach, lasy całymi hektarami można spokojnie dalej w pień wytnąć, bo przecież nowe drzewka i krzewy się posadzi, które wytrzymają do pierwszej wichury lub wiaterku. Brawo za niedługo rak i inne choroby nas zdziesiątkują, bo przecież nas nie było, a las był, nas nie będzie, ale las będzie. Niektórzy nadal w takie bzdury wierzą. Młodych mieszkańców nic już nie interesuje, bo lepiej wyjechać z Rybnika, przecież starsi wiedzą lepiej. Szkoda tylko, że wycinając drzewa i lasy, nikt nie myśli o przyszłości. Zresztą, może nie trzeba myśleć o przyszłości, bo w tym mieście już jej nie ma. Pieniądz nadal nie śmierdzi i nieważne, w jaki sposób się go nabywa.

 • ~THE Bill 2016-05-16
  07:49:17

  7 0

  Arteks mieszkam na najwyższym piętrze. I na pewno sporo ciepła ucieka przez dach. A chce komentarz urzędników co zamierzają z tym zrobić? Ranking za rankingiem, że w Rybniku jest tragicznie (co widać gołym okiem), ale nie za wiele się dzieje w kierunku poprawy sytuacji. Pociągi Wodzisław - Czerwionka to pomysł ciekawy ale wymagający trochę nakładów. Komunikacja miejska uważam wymaga mniejszych środków a efekt może być dużo lepszy. Co do C.O. zgadzam się, że w bloku jest to bardzo wygodne i bezpieczne, ale to co oferuje mi ciepłownia nie spełnia moich oczekiwań. Jeśli ich kocioł grzeje te rury (tą wodę) cały dzień i noc to czemu nie mogę w słoneczny styczniowy dzień nagrzać mieszkania? RSM tłumaczy, że są jakieś przepływomierze, które blokują nagrzewanie w ciepłe dni. A skoro płacę tak duże sumy to już powinno być moją sprawą czy ustawię kaloryfer na max i otworzę sobie okno czy go przykręcę. Bo taką oszczędnością w żaden sposób nie sprawię, że smog w Rybniku będzie mniejszy.

 • ~ 2016-05-16
  07:57:31

  9 0

  Boxer, to co robi się z drzewami w Rybniku od kilku lat, woła o pomstę do nieba.

 • ~orient 2016-05-16
  10:46:42

  9 0

  Prezydent Żywca zapowiedział, że wykorzysta te dane w walce o jak największe pieniądze dla Żywca. A nasi przywódcy wolą remontować mosty i budować drogi bardziej i mniej potrzebne zamiast podłączyć wszystkie miejskie budynki jak najszybciej do sieci ciepłociągowej. @xxxx dzięki za szczerość bo większość pisze nieprawdę, że ich nie stać na lepsze dla środowiska, droższe ogrzewanie. Ty napisałeś uczciwie, że wolisz wydać na coś innego, a zimą palisz byle jak i byle czym - byle tanio. Dlatego sam widzisz, że bez odpowiednich nakazów i zakazów w Polsce nie uda się niczego załatwic.

 • ~xxxx 2016-05-16
  11:37:10

  4 0

  orient-nie palę byle czym tylko "pieklorzem" za 800/t juz to pisałem do ciebie w innym temacie w którym zarzuciłeś mi że palę byle czym,większość z was ujada że mieszkańcy domów palący węglem trują innych,to dlaczego decydenci w brukseli nie wożą tyłków samochodami hybrydowymi tylko mercami,bmw 5,6 litrowymi? które pala po 15 litrów?

 • ~Arteks 2016-05-16
  12:02:41

  0 4

  @xxxx - ja ci współczuję, że w XXI wieku musisz się ciągle "ciaprać" z węglem bo to jest bardzo archaiczny sposób ogrzewania... W krajach cywilizowanych zarzucono to z 50 lat temu. No ale tam ludzie się szanują, a do Polski wszystko dochodzi z opóźnieniem... Na zachodzie co raz bardziej trendy jest jeżdżenie do pracy metrem, pociągiem czy tramwajem mimo wysokich zarobków jakie tam są. Przy okazji wybuchu w Brukseli wielu polityków wspominało, że z tej stacji metra na której do niego doszło, korzystają prawie codziennie więc nie wiem czy te auta o których wspominasz są tam aż tak popularne. Może wśród urzędników z Polski typu Tusk czy Bieńkowska... @KasiaT - faktycznie dużo powycinano drzew w ostatnim czasie. Nasadza się też nowe ale wiadomo, że te młode nie są tak okazałe i nie mają tak wiele potrzebnych w procesie oczyszczania powietrza liści. Szkoda, że remont ul. Rudzkiej powoduje bardzo duże redukcje pasa leśnego.

 • ~xxxx 2016-05-16
  12:12:47

  6 0

  widzisz arteks,ale my nie jestesmy na zachodzie,no chyba że rosji,jakby ludzie odpowiednio zarabiali to by nie było tego problemu,a tobie współczuję mieszkania w bloku,ostatnio byłem na nieszczęście w znajomych na wawelskiej to tak śmierdziało szczochami na klatce schodowej że się szło udusić,na zachodzie ludzie od dawna korzystają z toalet w domu,ewentualnie mieszkaniu,generalnie w miejscach do tego przeznaczonych.

 • ~Arteks 2016-05-16
  12:36:35

  0 3

  @xxxx - bzdury totalne skąd by się miały brać te szczochy w czasach kiedy każdy blok ma domofon, a każde mieszkanie toaletę? Zarzuć hejty i mity. W blokach ludzie mieli dużo wcześniej kanalizację i wc niż w domach prywatnych więc od dziesięcioleci wiedzą gdzie iść z potrzebą. Do niektórych domów jednorodzinnych cywilizacja nadal nie dotarła i wielu ma szamba czy wygódki na dworze... No i nie zaprzeczysz, że ci którzy palą węgiel, muł czy śmieci, czadzą nieźle także sobie do środka mieszkania bo dym idzie nie tylko przez komin, zawsze jakaś część z piwnicy unosi się po całym mieszkaniu. Czego można doświadczyć odwiedzając kogoś w domu jeśli gospodarz właśnie wraca z hajcowania w piwnicy. No i kurzu od groma lub codziennie szmata i mop w ręce czyż nie? W blokach nie ma takiego problemu bo kaloryferki dają ciepło ale nie kurzą. :))) A ile przy piecu trzeba marnować czasu... To jest dobre dla ludzi którzy się nudzą. Młodzi zapewne nie chcą słyszeć o tym, że mają iść dołożyć do pieca - czyż nie? To jest jeszcze kwestia kilkunastu lat i palenie w tradycyjnych piecach będzie zanikać jako przeżytek i strata czasu. Ty wolisz wyjechać na wypasione wakacje ale zimą jesteś przywiązany do swojej chałupy bo wyjazd zimą skończyłby się popękaniem rurek z wodą i katastrofą w domowej kanalizacji. A mieszkańcy bloków nie są niczym uwiązani. :)

 • ~xxxx 2016-05-16
  13:00:18

  1 0

  jakie pęknięcie rurek? przy piecu z podajnikiem ? ocknij się człowieku,jak w blokach pęknie ciepłociąg to juz po 3 godzinach płaczą,zamiast podłączyć sobie grzejnik elektryczny.

 • ~hub381 2016-05-16
  13:14:30

  1 0

  Niestety.W niedzielę postawiłem auto obok bazyliki,po 1 h auta nie poznałem całe w kropki.Gorzej jak za komuny,kiedy w elektrowni w nocy wyłączali elektrofiltry. Więc skąd to się bierze ? A że w Rybniku jest"s.f"to czuć !

 • ~orient 2016-05-16
  15:41:51

  3 0

  Władze Wrocławia niedawno stwierdziły, że polewanie wodą ulic oraz ich szorowanie zmniejsza poziom smogu. Ciekawa teoria. Do szorowania powinni być zobowiązani wszyscy ci którzy palą mułem. ;) Byłby jakiś pożytek po tych stratach jakie miasto z nich ma.
  @hub381 teraz kwitną różne drzewa i krzewa. Pełno z nich różnego rodzaju "marasu". No ale chyba nie proponujesz ich wycinać "bo sypią na auta"?

 • ~ 2016-05-16
  15:44:48

  3 1

  Z obserwacji mieszkańców mojej dzielnicy widać, że kopcenie wcale nie idzie w parze z biedą, tylko z głupotą i pazernością (na tym forum też to się zresztą potwierdza). Tak że nie wierzę, że "gdyby ludzie lepiej zarabiali" to by się wiele zmieniło - to kwestia mentalności. Ci co u nas palą gazem to owszem - bogatsi również. Ale także przeciętni, a nawet biedniejsi, za to sa to osoby kulturalne, wykształcone, świadome. Z tych najbardziej kopcących to w jednym domu mieszkają biedne panie, reszta to ... no dobrze, nie skończę, bo opinia zostanie usunięta:) I tak jest na naszej ulicy, w naszej dzielnicy, w całym mieście. Błąd prezydenta jest taki, że do głupich mówi jak do mądrych, a do chciwych jak do rozsądnych. Tu tzreba mocniejszej pięści * co do uwiązania, Arteks, to wiele osób to lubi. Dla wielu kotłownia stanowi sens życia, są jej królami. Mamy tu takiego bezrobotnego po 40tce, jakby mu kazali założyć gaz zamiast pieca, to by chyba popełnił samobójstwo - oczywiście z powodów finansowych też, bo przed świętami nie mógłby trzy razy obracać z towarami z marketu, a na Sylwestra nie mógłby wystrzelić 100 rac; ale przede wszystkim przestałby być Królem Kotłowni. To są ludzie, dla których hajcowanie jest podstawą męskiego ego.

 • ~ 2016-05-16
  15:46:10

  0 3

  Orient, o, to mi ktoś powinien zapłacić za mycie elewacji mojego domu (nawet wiem, kto). Przed sezonem grzewczym miałam czystą, teraz dosłownie syf.

 • ~ 2016-05-16
  17:03:18

  0 0

  A ja wiem dlaczego Rybnik najbardziej zanieczyszczony , wstaje o 4 rano a elektrownia całą noc bez filtrów jedzie fotkę dorzucam na facebooka :)

 • ~imrahil 2016-05-16
  21:59:09

  2 0

  jeden sąsiad kopcił dzisiaj bardzo intensywnie wieczorem przez 15 min., drugi kopci już trzecią godzinę, trzeci i czwarty właśnie zaczynają. to tylko w promieniu 50 metrów. z okien na piętrze wieczorami widać dosłownie dziesiątki dymiących kominów, także tych w nowych całkiem bogato wyglądających domach.

 • ~lukasz76 2016-05-16
  22:57:58

  0 1

  i nic się nie zmieni w tym względzie... Chyba że nowy gospodarz miasta i nowy starosta wymyślą co z tym fantem zrobić bo jak tak dalej pójdzie to po "naciskach" z góry peowcy będą musieli sami zrezygnować , a czas "rozliczeń" coraz bliżej...

 • ~ 2016-05-18
  23:12:53

  1 0

  Widzę, że aspiracje na 1 miejsce wielkie są - wycinka drzew bardzo starych trwa najlepsze... Remont mostu na ul. Raciborskiej to świetne usprawiedliwienie...

 • ~ABCX 2016-05-30
  15:15:56

  0 0

  Rozwiązanie problemu jest proste. Wybudować porządną elektrociepłownię i podłączyć całe centrum i okolice. To jest wielki skandal, że centrum miasta nie ma w tej chwili opcji podłączenia pod OC.

 • ~ 2016-11-08
  22:55:34

  0 0

  Klamstwo. Rybnik ma najgorszy wynik w Polsce szesnasty raz w tym sezonie grzewczym. A w roku 2016 to nawet nie wiem ktory raz. I to sa kolosalne roznice. Doprawdy nie wiem jaki masz interes w tych klamstwach (choć ciągle dopuszczam tylko opór na wiedzę).

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Restrykcje dla niezaszczepionych: popieracie to?
Oddanych głosów: 117