zamknij

Wiadomości

Radny: parking wielopoziomowy spłaci się za 100 lat!

2019-12-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybniccy opozycyjni radni co jakiś czas wytykają prezydentowi nietrafiony pomysł budowy parkingu wielopoziomowego. Ostatnio radny Karol Szymura zauważył, że obiekt ten spłaci się dopiero po 100 latach. Co na to magistrat?

Reklama

O parkingu wielopoziomowym przy ul. Hallera powstało już na łamach naszego portalu wiele artykułów. A to zauważyliśmy, że świeci pustkami, albo zamieszkują go bezdomni. Tym razem skupiamy się na aspekcie finansowym.

Kilka dni temu radny PiS – Karol Szymura opublikował taki post:

- W odpowiedzi na moją interpelację dostałem szczegółowe wyliczenia odnośnie tego, jakie są przychody i koszty parkingu wielopoziomowego. Przychody 295607,76 zł, zaś wydatki 260936,53 zł. Zysk to niespełna 35 tys. zł, zapowiadany przychód na przyszły rok to 180 tyś. W takim razie, gdyby przychód całościowo był dochodem (zysk), to parking wielopoziomowy spłaciłby się za 100 lat. 180 tyś x 100 lat = 18 mln zł. Tak właśnie marnotrawi się pieniądze rybniczan. Moim zdaniem to niegospodarność majątkiem publicznym! - alarmuje.

Powyższy post dotyczy kategorii przychodu. - W kategoriach dochodowych biorąc pod uwagę stan dzisiejszy jest to 500 lat – dodaje radny.

Co na to rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku zaznacza, że nie można wprost kalkulować inwestycji miejskich.

- Jak na przykład przeliczyć wprost zysk z budowy drogi Racibórz-Pszczyna, mostu, instalacji oświetlenia na placu zabaw czy funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej? Zwracam uwagę, że celem budowy parkingu było uporządkowanie przestrzeni publicznej. Przez wiele lat plac przy ulicy Hallera był pusty i straszył „tymczasowym” parkingiem. Miasto ogłaszało przetarg na sprzedaż tej działki dziesięć razy, nikt nie był zainteresowany. Dzisiaj koncepcja zagospodarowania tego obszaru zakłada, że oprócz parkingu i odcinka bulwarów, w tym miejscu powstaną mieszkania komunalne i Centrum Edukacji Artystycznej. To jak dbamy o miasto decyduje w przyszłości o jego rozwoju, o tym czy ludzie będą chcieli w przyszłości w nim mieszkać – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, wyliczenia pokazują przychód z parkingu wielopoziomowego o wartości 180 tysięcy złotych, po odliczeniu już kosztów obsługi parkingu.

- W ocenie kosztów i zysków należy wziąć pod uwagę całą politykę parkingową miasta. W tym roku przychód z pozostałych miejskich parkingów, to około 2 mln 300 tysięcy i dodatkowe ponad 300 tysięcy, to dochód z parkowania w pasie drogowym. Parking wielopoziomowy porządkuje przestrzeń publiczną z parkujących byle gdzie samochodów, które zastawią place i chodniki. Polityka miasta idzie w kierunku gromadzenia samochodów na parkingach i uwalniania miejsc dla pieszych. Dlatego stopniowo odchodzimy od parkowania w pasach drogowych, dbamy o instalowanie wygrodzeń chodnika od ulicy, po to, by eliminować parkowanie „na dziko”; zwiększyliśmy również kontrole parkowania – dodaje rzecznik magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 114

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~tomolesrow1 2019-12-13
  11:46:07

  takie pytanie do Pani Skupień - które miasto w Polsce w samym centrum miasta w najatrakcyjniejszej i najdroższej jego części zbudowało parking, nie że galerię, mieszkania biurowce ale zwykły parking.
  Wychodzi z tego że odwrotnie od deklarowanych chęci wyprowadzenia ruchu z samochodowego z centrum miasta miasto zachęca- chodźcie, wjeżdżajcie do centrum, smrodźcie.
  Nie wierzę, że na taką działkę nie było chętnych - nie było chętnych dlatego, że miasto w warunkach pewnie kazało tam zbudować PARKING. Który inwestor przy cenie takiej inwestycji i zwrocie jak wyliczono klikuset lat zainwestuje w coś takiego?

 • ~jojo 2019-12-13
  12:02:11

  Może Pani rzecznik douczy się czym jest przychód a co to jest dochód.

 • ~Jan R. 2019-12-13
  12:18:25

  49 38

  Wiem tylko tyle, że w Katowicach przed urzędami: marszałkowskim i wojewódzkim nie ma wielopoziomowego parkingu za to stoi tam chop na ostrosłupie ściętym. A po drugiej stronie Jagiellońskiej jest plac na którym stoi klacz a na niej siedzi chop.

 • ~Jan R. 2019-12-13
  12:20:13

  Każde, liczące się miasto powinno posiadać co najmniej jeden parking wielopoziomowy.

 • ~morfeus12 2019-12-13
  12:21:17

  93 67

  @~tomolesrow1 zobacz sobie gdzie buduje się parkingi wielopoziomowe w Warszawie czy np. Gdańsku. Podobnie zresztą postępują w wielu niemieckich miastach - kilka parkingów wielopoziomowych, często podziemnych w zamian za wielkie i szpetne place parkingowe. Z tego co wiem, to dochodem dla miasta miały być również zyski ze sprzedaży terenów sąsiadujących. Nie uwzględniono tego w obliczeniach. Skoro nasza rybnicka opozycja wreszcie nauczyła się liczyć niech sprawdzą resztę inwestycji samochodowych, ciekawe kiedy się spłacą ;) Generalnie parking to tylko kropla w morzu... Gdyby liczyć w ten sposób, każde miejsce parkingowe to czysta strata dla mieszkańców i miasta. Jednak w jakiś sposób musimy podjechać na zakupy i zostawić swojego blachosmroda. Jeśli wybieramy samochód, mamy do czynienia z takimi właśnie kosztami. Najtaniej chodzić pieszo i problemu nie ma Panie Radny. Zachęcam Pana również.

 • ~hans dunderschtytz 2019-12-13
  12:22:41

  A kto powiedział że inwestycja w postaci parkingu musi się zwrócić. UM to nie biznes,. jak budują drogę, szkołę, przedszkole to też się nie zwróci. To ma służyć mieszkańcom. Natomiast kwestia lokalizacji to osobny temat. Widać że są tacy, którym się nic nie podoba.

 • ~1234onet 2019-12-13
  12:25:49

  Pani niedorzecznik miejski znowu od czapy podaje argumentację. Zamiast tej kolumbryny " Titanica" do której trzeba "siłą" ściągać kierowców zamykając inne parkingi można było wprowadzić darmową komunikację aby mieszkańcy zostawiali auta w domu.
  Inwestycja spłaci się za kilkaset lat. Ale przecież P. Kuczera już sie widzi w roli posła więc niczym sie nie martwi.
  Twórcy tego pomysłu czyli budowy Titanica oraz podwójnych świateł przy parkingu powinno się nakazać stać na tym skrzyżowaniu przez cały dzień aby z lubością powdychał spalin. Pani niedorzecznik może mu towarzyszyć .

 • ~Robin Tell 2019-12-13
  12:49:34

  Problem w tym, że zwolennicy pisu nie potrafią korzystać z wielopoziomowych parkingów. Proponuję dla nich w którąś środę lub sobotę udostępnić parking za darmo w celach edukacyjnych.

 • ~hans dunderschtytz 2019-12-13
  12:53:45

  42 34

  1234onet 2019-12-13 12:25:49

  Pani niedorzecznik miejski znowu od czapy podaje argumentację. Zamiast tej kolumbryny " Titanica" do której trzeba "siłą" ściągać kierowców zamykając inne parkingi można było wprowadzić darmową komunikację aby mieszkańcy zostawiali auta w domu.
  Nawet jakby mi dopłacali, to nie skuszą mnie zostawieniem auta w domu, po to one jest żeby było wygodnie. Darmowa komunikacja niczego nie zmieni, chyba że będzie co najmniej taka jak w Warszawie, o Londynie nie wspomnę

 • ~ 2019-12-13
  13:09:52

  64 62

  robintell - POwiemy krótko i szczerze: POszoł WON !!!

 • ~rzyt 2019-12-13
  13:43:24

  51 19

  Ile z tych pieniędzy można by zbudować parkletów? A poważnie na taką sytuację jest sposób czyli coś co nie przynosi zysku sprywatyzować tak jak sieć ciepłowniczą w Warszawie....
  W Polsce obecnie w ostatnich bastionach opozycji poszukuje się miejsc pracy dla tych, którzy się nie załapali na władzę i dodatkowo okazji na zainwestowanie wolnej gotówki w przedsięwzięcia w celu wyprania afery vat z poprzednich lat. Ten parking plus wodociągi są łakomym kąskiem....

 • ~lukson997 2019-12-13
  13:54:25

  56 52

  Wystarczyłby remont starego parkingu.

 • ~Anna Ryż 2019-12-13
  14:43:01

  43 46

  Co do celowości parkingu, jak najbardziej na tak. Proponuję dla tych przeciwników parkingu obok postawić stary parking na błotnej i nierównej nawierzchni o 0,5zł tańszy. Ciekawe na jakim zaparkują? A tak na marginesie Polska to dziwny kraj pod rządami Prawa i ści, który najpierw aspiruje do Wspólnoty UE a potem wszystko neguje, tak jak wczoraj 26 do 1. Wstyd. Kto dokładnie śledził akces Polski do UE wie, że ta obecna formacja była przeciw, ale dzisiaj w nagrodę na unijne stołki wysyła "zasłużonych żołnierzy". Jak są tak przeciw, niech starają się o POLEXIT.

 • ~Lateks 2019-12-13
  14:49:59

  6 4

  https://youtu.be/qfcjAu681jk?t=9658

 • ~olxmff 2019-12-13
  15:01:46

  52 25

  Może i sam parking nie jest na tyle dochodowy, żeby się zwrócić, ale to samo tyczy się wielu inwestycji miejskich, które służą mieszkańcom. Drogi, chodniki, place zabaw, parki, toalety publiczne itd. nie są dochodowe, nigdy się nie zwrócą, ale znacznie ułatwiają życie w mieście. Dzięki budowie parkingu wielopoziomowego zwolniła się spora przestrzeń, która wcześniej była zastawiona przez samochody zaparkowane w błocie. Jest szansa, że w tym miejscu w przyszłości powstaną nowe budynki czy biznesy, z których miasto będzie miało większy dochód, niż z parkingu, który znajdował się tam w przeszłości. Wiele osób jest zadowolonych z parkingu wielopoziomowego, na którym można w cywilizowany sposób zaparkować za niewielką kwotę w samym centrum miasta i to pod dachem (szczególnie przydatna rzecz w czasie zimy albo gdy pada grad). No i przy okazji można też podładować samochód elektryczny, co w najbliższej przyszłości również będzie miało spore znaczenie dla osób wybierających miejsce do parkowania.

 • ~skuty 2019-12-13
  17:07:23

  66 42

  To niech teraz radny PiS podliczy, kiedy zwróci się 500+

  Bo to dopiero są pieniądze wyrzucone w błoto.

 • ~ 2019-12-13
  17:11:29

  50 10

  Parking był potrzebny i dobrze, że powstał. Można tylko dyskutować czy lepiej było wybudować go pod ziemią a nad nim na przykład wybudować mieszkania, biurowce? Wiem, nie stać nas na nic.
  Problem w tym, że przyjezdni nie chcą (bo nie muszą) z niego korzystać. Jadąc np.: do TZM parkują na chodnikach, wyjazdach, zabierają mieszkańcom miejsce.
  UM Rybnika jednak zamiast pomagać swoim podatnikom, ułatwiać trudne życie w tym mieście, kierować ruch gości do parkingu wielopoziomowego, chce likwidować parkingi mieszkańcom.
  W efekcie przyjezdni nadal będą stawiali samochody na środku chodnika i wokół miejsca gdzie im najbliżej a mieszkańcy będą docierać kilka km do domu.
  Pamiętam, że sam Pan Kuczera jedzie aż pod teatr samochodem, nie daje dobrego przykładu.

  Problem w tym, że nikt tu nie myśli, przykładem jest absurdalny budynek nowego sądu, do którego petenci muszą docierać z parkingu pobliskiej Biedronki. Powstają inwestycje - w stylu "marnotrawstwo pieniędzy i przestrzeni", które nie mają żadnego sensu i są bezużyteczne dla mieszkańców np.: tzw. centrum przesiadkowe.

 • ~Mateusz Borkowski 2019-12-13
  18:27:39

  18 9

  ~tomolesrow1
  Warszawa np.

  Proponuję czasami wyjechać poza granice swojego osiedla i poznać trochę świata - później się wypowiadać.

 • ~Arteks 2019-12-13
  19:52:33

  13 45

  Radny Szymura ma rację. Reprezentacyjny gmach parkingu w centrum miasta na który wydano 19 mln - powinien przynosić miastu zyski i to nie jakieś groszowe ale poważne. Przy czym czy radny nie mógłby namawiać władze miasta na następujące rozwiązania które mogłyby się znacząco do tego przyczynić: 1) Likwidacja nadmiernej ilości miejsc parkingowych. Rybnik jest jedynym znanym mi miastem powyżej 100 tys. w Polsce który ma w centrum tak dużo placów i miejsc do parkowania. Śródmieście z góry wygląda jak giełda samochodowa. Kilka parkingów można by zlikwidować bez żadnych skutków ubocznych dla kierowców. 2) Powiększenie strefy płatnego parkowania na obszar całego Śródmieścia. Obecnie wystarczy przejść się 100-150 metrów od wielopoziomowca aby legalnie parkować bezpłatnie. 3) Podwyższenie bardzo niskich opłat abonamentowych dla dojeżdżających do pracy autami do centrum. Nie można z jednej strony domagać się rentowności i jednocześnie stosować socjalne ceny abonamentowe w wysokości 70 zł za miesiąc. W Gliwicach tak blisko Rynku za możliwość parkowania przy zwykłej ulicy gdzie trzeba najpierw długo szukać miejsca (a nie zadaszonym, wygodnym parkingu jak nasz) płaci się 250 zł na miesiąc.

 • ~Zoltan666 2019-12-13
  20:11:33

  33 10

  Parking został wybudowany za nasze wspólne pieniądze więc dlaczego miasto miałoby zarabiać na czymś co postawiło za naszą kasę? Sytuacja w której taka inwestycja funkcjonuje ale nie przynosi strat jest dla mieszkańców najkorzystniejsza.

 • ~Arteks 2019-12-13
  20:20:17

  15 22

  @zoltan666 - argument pozbawiony sensu. Bo równie dobrze można by zapytać się - dlaczego płacimy za bilety na imprezy, na basen, do teatru, do muzeów - przecież też zbudowano to z naszych podatków.

 • ~ 2019-12-13
  20:32:16

  31 30

  Pan Szymura powinien się zastanowić kiedy zwróci się rybnicka Bazylika bo stoi już ponad sto lat.

 • ~Zoltan666 2019-12-13
  21:36:03

  19 6

  @Arteks, nie zrozumiałeś. Nie twierdzę, że mamy nie płacić. Jeśli budżet się spina to znaczy że płacimy wystarczająco dużo, gdyby miasto robiło na nim kokosy to oznaczałoby że płacimy za dużo. To samo dotyczy biletów na basen, miejskie koncerty, do muzeów, i innych miejskich ośrodków.

 • ~Shark73 2019-12-14
  07:27:07

  21 10

  Panie radny Szymura , każda inwestycja miejska musi przynosić czysty zysk? Czy głównym założeniem inwestycji miejskich jest to , żeby służyły mieszkańcom? Rozumiem , że wasze ugrupowanie nie potrafi myśleć przyszłościowo , ale fakt jest taki , że Rybnik jest pionierem tego typu inwestycji. Wystarczy pojeździć trochę po Polsce. O Europie już nie wspomnę , bo to chyba za dużo dla pana. Ceny za korzystanie z takie parkingu powinny być atrakcyjne, żeby był w pełni wykorzystany. Być może Pan i Pana wyborcy po prostu boją się korzystać z takich nowinek i dlatego się czepiacie;-)

 • ~qwer 2019-12-14
  08:15:37

  17 7

  Jak już się robi takie wyliczenia to ja mam pytanie na ile lat ten budynek jest przewidziany bo nie wieże że wytrzyma 100.
  Po 50 latach to będzie ruina a następne 20 będzie czekał na rozbiórkę.

 • ~rzyt 2019-12-14
  09:11:50

  10 6

  Często funcje miasta są mylone...miasto ma służyć mieszkańcom, a nie mieszkańcy miastu. Rada Miasta powinna być złożona z fachowców, którzy by nie pozwolili zabudować takiej strefy parkingiem. Ten teren przestał być atrakcyjny dla dla biznesu w momencie zakorkowania miasta samochodami docierającymi do centrum handlowych. I to było niezbyt trudne do przewidzenia.
  Dla mnie nasuwa się inne pytanie, które jakby ciągle jest przykryte innymi problemami. Nikt nie kwestionuje inwestycji w sieć kanalizacyjną, która sama włączyła się do "prywatnej spółki" i pracuje na jej konto. Gdy trzeba zatrudnić kogoś po "uznaniu" to miasto ma na to wpływ czy nie? Ile zysków z działalności PWiK wpływa do właściciela spółki czyli UM i UG ? Czy podmioty spółką i UM w myśl prawa skarbowego nie są powiązane? Czy zlecone przez UM spółce pracę nie powinny być weryfikowane przetargi?
  Panie Karolu do roboty.

 • ~Gruby21 2019-12-14
  09:38:13

  26 5

  Pytanie do Pana Szymury: ile on i inni radni płacą za parkowanie w centrum w trakcie sesji rady i ogólnie? A może korzystają z transportu zbiorowego jak chcą dojechać z tych swoich przedmieść? ;)

 • ~Gruby21 2019-12-14
  09:40:50

  12 10

  @adiky, doskonale porównanie parkingu do bazyliki! Na to bym nie wpadł! Przecież świątynie wcale nie są budowane dla zysku! A ten parking to przecież dziś swoista świątynia! :D

 • ~Arteks 2019-12-15
  11:35:29

  6 3

  @rzyt - a raził cię w oczy ten obrzydliwy parking klepiskowy jaki straszył nasze centrum przez lata? Oczywiście, że można było zlikwidować ten parking i przeznaczyć ten teren tylko na cele mieszkaniowe nie budując wielopoziomowca. Ale obawiam się, że niezadowolenie nie tylko wśród radnych byłoby dużo większe.

 • ~rzyt 2019-12-15
  14:04:19

  8 6

  @Arteks, tą przestrzeń można było zagospodarować inaczej. Ktoś mówi o ograniczaniu ruchu w centrum, a parking 89 metrów od rynku. Jest w tym logika? Są w Rybniku inne potrzeby, może piękniejsze. A ten plac mógł służyć po estetyzacji np. za obszar przewietrzania centrum.

 • ~nowbody 2019-12-30
  23:21:29

  0 0

  Uwaga pułapka : na Placu Wolności przy barierce ( skrzyżowanie Pl.Wolności / ul.Łony ) stoi znak ,, strefa ograniczonego parkowania do 30 minut " .Nieświadomy kierowca parkuje zaraz za znakiem nie wiedząc że parkuje mniej niż 10 m od w/w skrzyżowania ( mandat 300zł +1 pkt.). Powstaje pytanie po co ten znak jak nie można w strefie ograniczonego parkowania zaparkować ? Na rogu jest monitoring miejski który tylko czyha na kierowców parkujących w strefie parkowania !!! ???????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60