zamknij

Wiadomości

Dzisiaj parking, jutro centrum przesiadkowe z parkingiem wielopoziomowym? Miasto z SARP-em ogłosiło konkurs na projekt

2023-10-24, Autor: 

W tym miejscu powstanie centrum przesiadkowe wraz z parkingiem wielopoziomowym? O tym mówiło się już wcześniej, ale ten temat dzisiaj zaczyna nabierać powoli realnych kształtów. Miasto wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich z Katowic ogłosili konkurs na projekt. Dotyczy on dzisiejszego parkingu przy oddziale ZUS w Rybniku.

Reklama

Na stronie SARP Katowice pojawił się konkurs dla architektów. Jego celem jest „uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno–użytkowym koncepcji budowy Centrum Przesiadkowego w Rybniku wraz z zagospodarowaniem terenu, w obszarze niezbędnym do realizacji Inwestycji”.

Gdzie miałoby powstać wspomniane centrum? Chodzi o parking przy rybnickim ZUS-ie (ul. Reymonta/Jankowicka). Jak czytamy w konkursowym wyjaśnieniu, miasto chce w ten sposób „wyprowadzić” samochody ze Śródmieścia.

Głównym celem realizacji zadania pn. Budowa Centrum Przesiadkowego w Rybniku" jest integracja komunikacji zbiorowej z komunikacją indywidualną oraz poprawa dostępności do usług komunikacyjnych oferowanych w tej części Miasta. Wysoki poziom motoryzacji indywidualnej, zatłoczenie układu drogowego w centrum miasta i na trasach dojazdowych do niego wymagają kompleksowych działań w celu skłonienia jak największej liczby użytkowników do rezygnacji z jazdy samochodem osobowym na rzecz korzystania ze środków komunikacji zbiorowej – czytamy.

Dowiadujemy się też, że celem przedsięwzięcia jest budowa centrum przesiadkowego wraz z parkingiem wielopoziomowym (nie przewiduje się kondygnacji podziemnych) o pojemności 450-500 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i co najmniej 60 miejsc dla rowerów.

Składanie prac potrwa do 22 listopada, a wyłonienie zwycięzcy nastąpi jeszcze w tym roku. Znamy też skład jury:

- mgr inż. arch. Piotr Buśko – Przewodniczący Sądu konkursowego. Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice

- mgr inż. arch. Rafał Paszenda – Sędzia konkursowy. Sędzia Referent. Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice

- mgr inż. arch. Henryk Piątek – Zastępca Przew. Sądu konkursowego. Zastępca Referenta. Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice

- mgr inż. arch. Bartosz Gurawski – Sędzia konkursowy. Architekt

- mgr Janusz Koper – Sędzia konkursowy. Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika

- mgr Jacek Hawel – Sędzia konkursowy. Dyrektor Centrum Inwestycji w Rybniku

- dr inż. arch. Henryk Mercik – Sędzia konkursowy. Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku

Z ogłoszenia o konkursie czytamy, że maksymalny planowany koszt Inwestycji realizowanej na podstawie projektu konkursowego w stanie wykończonym i zagospodarowaniem terenu nie przekroczy kwoty: 40 000 000,00 zł brutto.

Z kolei szacunkowy planowany łączny koszt wykonania projektu nie przekroczy kwoty stanowiącej 6,05 % planowanego łącznego kosztu realizacji inwestycji brutto, tj. wyniesie nie więcej niż: 2 420 000,00 zł brutto.

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 84

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~WebAdmin 2023-10-24
  12:28:29

  25 20

  Parking wielopoziomowy w tym miejscu to bardzo dobry pomysł. W tym rejonie powinna dominować wysoka zabudowa i zacząć tezeba od miejsc parkingowych.
  Złym pomysłem byłaby rozbudowa obiektu o rozwiązania, które się nie sprawdziły, takie jak chatki dla bezdomnych.

 • ~rudobrody 2023-10-24
  13:28:54

  29 5

  Kolejne centrum przesiadkowe? Czyzby to oznaczało że poprzednie (przepraszam - aktualnie istniejące) okazały się niewydolne?

 • ~Apollo2 2023-10-24
  15:41:58

  10 20

  Świetna inwestycja

 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-10-24
  16:51:09

  42 3

  Działka idealna pod biurowiec, a miasto chce parking budować? Do tego kto gdzie będzie się z niego przesiadał, skoro do PKP daleko, a autobusowego dworca też tam nie ma? Kolejna absurdalna inwestycja zaraz po działce za 20 mln zł pod zajezdnie autobusową gdzie nie może być zajezdni.

 • ~Arteks 2023-10-24
  16:56:00

  19 8

  @Lepszyrybnik.pl - myślałem, że na niczym się nie znasz ale chyba pierwszy raz mnie czymś zaskoczyłeś pozytywnie... Oczywiście, że to miejsce idealnie nadawałoby się pod biurowiec. Parking który jest potrzebny tylko w godzinach 7.00-16.00 mógłby powstać w innym, mniej wyeksponowanym miejscu. Bardzo szkoda tego terenu na parking, nawet wielopoziomowy i nawet z jakąś pętlą autobusową.

 • ~norton 2023-10-24
  21:16:11

  26 4

  Proponuję by zmiany mobilności władze miasta rozpoczęły od siebie. Można zacząć od jutra - proszę zamknąć parking na dziedzińcu UM. Dla wszystkich. Następnym krokiem powinno być sprzedanie wszystkich samochodów będących w posiadaniu jednostek organizacyjnych UM oraz auta służbowego prezydenta. Przecież mamy dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, jeżdżą pociągi - można ewentualnie własnym rowerem (tak jak deklarował to kiedyś nam jaśniepanujący). Po roku no może dwóch latach od tych zmian proszę rozpocząć utrudnianie życia rybniczanom (tzn utrudnianie już trwa ale zapędy są coraz większe).

 • ~rudobrody 2023-10-25
  09:12:25

  9 1

  @norton,
  to Ci się udało :) Tekst roku!

  A tak serio, to pomiędzy czym będą się tam ludzie przesiadać?

  Bo jeśli ktoś już dojedzie na to centrum przesiadkowe samochodem to tak naprawdę może pieszo załatwić to co potrzebuje w centrum. Jeśli miałby się przesiadać do komunikacji miejskiej to musiałoby to centrum przesiadkowe być poza centrum miasta, żeby nie tworzyć tłoku na drogach w mieście. Ale tutaj wchodzimy w temat częstotliwości jazdy komunikacji miejskiej na trasie centrum przesiadkowe - miejsce docelowe oraz opłaty za samo parkowanie samochodu na tym centrum oraz ceny za bilet do i z niego...

 • ~Gibon 2023-10-25
  22:50:40

  2 0

  Niesamowite, że dosłownie obok jest ul.Jankowicka, na której od wprowadzę ja parkometrów nikt nie staje, cały pas przeznaczony na postój stoi pusty... A miasto podejmuje decyzję o budowie parkingu za 40 baniek... Dodatkowo ul. Młyńska też mogłaby służyć całym pasem jako miejsce postojowe gdyby przerobić ją na jednokierunkową... Za darmo. No ale kto tu się pieniędzmi przejmuje...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648