zamknij

Biznes

Radni: nie dajmy się zastraszyć taksówkarzom

2009-12-31, Autor: Patrycja Wróblewska
Idąc śladem prezydenta radni ulegli żądaniom taksówkarzy. W związku z czym, w 2010 roku na ulicach naszego miasta nie pojawi się ani jedna nowa taksówka. Jednak nie wiadomo jak długo nowa uchwała będzie obowiązywać, a to z przyczyn zupełnie od samorządu niezależnych.

Reklama

Zgodnie z przyjętą w listopadzie uchwałą, od 1 stycznia 2010 roku w Rybniku miało pojawić się 65 nowych taksówek. – Zwiększenie liczny aktywnych licencji TAXI ze 135 do 200 jest konieczne, gdyż dzięki temu poprawi się konkurencja, a co za tym idzie pojawią się niższe ceny - argumentował wówczas prezydent Adam Fudali.

 

> Przybędzie taksówek. Taksówkarze załamani

 

Z argumentacją prezydenta całkowicie nie zgodzili się przedstawiciele taksówkarzy, którzy 16 grudnia zwarli szyki i wspólnie ruszyli na magistrat, aby przedstawić prezydentowi swoje racje. – Zlikwidowanie dworca PKS i niektórych pociągów spowodowało, że zainteresowanie naszymi usługami jest mniejsze niż kiedyś. Już teraz mamy mało zleceń, przez co ledwo wiążemy koniec z końcem. Cen usług też nie da się zbytnio obniżyć. Utrzymanie samochodu kosztuje, podobnie jak paliwo. Nowe taksówki tylko pogorszą naszą sytuację – mówili taksówkarze.

Po wysłuchaniu rozgoryczonych taksówkarzy, prezydent postanowił rozwiązać ich problemy i obiecał, że na najbliższej sesji Rady Miasta zwróci się do radnych za pośrednictwem Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego z wnioskiem o uchylenie przyjętej wcześniej uchwały. W związku z czym, w 2010 roku nie zostanie wydana ani jedna nowa licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką.

 

> Prezydent ustępuje taksówkarzom

 

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta propozycja prezydenta wywołała ogromne oburzenie, szczególnie wśród radnych reprezentujących Platformę Obywatelską. –  Już od 20 lat w Polsce zachodzą zmiany ustrojowe. Wszyscy potrafią się do nich dostosować, tylko nie nasi taksówkarze, którzy twierdzą, że pomoc miasta po prostu im się należy i nie muszą dać nic w zamian – grzmiał Bronisław Drabiniok (PO). – Nie potrafię zrozumieć decyzji pana prezydenta, który najwyraźniej dał się zastraszyć taksówkarzom. Nie rozumiem również kolegów radnych, którzy miesiąc temu bez słowa sprzeciwu przyjęli uchwałę zwiększającą ilość taksówek, a dziś twierdzą, że ta decyzja była błędna – dziwił się Drabiniok. - Uchwalając coś, a później uchylając dajemy dowód na to, że w naszej radzie najwyraźniej zasiadają osoby niekompetentne, które nie posiadają merytorycznego przygotowania do pełnienia funkcji, które pełnią – wtórował klubowemu koledze Franciszek Kurpanik (PO).

 

 – Czuję się zażenowany całą tą sytuacją. Ideą konkurencji są niższe ceny i lepsze usługi. To właśnie taksówkarze zamiast narzekać na swój los, powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić wszystko, aby zatrzymać przy sobie klientów i zdobyć nowych. Rada Miasta powinna dbać o dobro wszystkich mieszkańców Rybnika, a tymczasem dajemy się zastraszyć jednej grupie, która nie wie, na czym polega konkurencja – mówił Jacek Piecha (PO). - Rezygnując z przyjętej w listopadzie uchwały sprawimy, że taksówkarze staną się hermetyczną grupą, do której nikt nowy nie ma dostępu. Przecież wolność polega na tym, że każdy ma prawo wykonywać taki zawód w jakim czuje się najlepiej - zauważył radny Kurpanik (PO).

 

Aby uspokoić rozjuszonych radnych opozycji, zastępca prezydenta Michał Śmigielski powiedział, że uchylenie uchwały to działanie tymczasowe, gdyż Sejm RP przygotowuje nowelizację ustawy o transporcie drogowym. - Jeśli ustawa przygotowywana przez Sejm RP dojdzie do skutku, to już wkrótce narzucone limity i licencje przestaną obowiązywać. Wtedy każdy chętny będzie mógł bez przeszkód zostać taksówkarzem - mówił Śmigielski.

 

Słowa Śmigielskiego nie uspokoiły opozycji, która źródło problemu dostrzega gdzie indziej: – Dziś swoje niezadowolenie wyrazili taksówkarze. Jestem ciekaw, co wymyśli prezydent i radni, gdy za chwilę przyjdą np. fryzjerki i powiedzą, że trzeba zamknąć klasy o profilu fryzjerskim, gdyż na każdej ulicy mamy już po dwa zakłady. Nie zapominajmy o tym, że istnieją grupy społeczne, którym wiedzie się znacznie gorzej niż taksówkarzom – skwitował Drabiniok.

 

Pomimo protestów, Rada Miasta Rybnika stosunkiem głosów 14 „za”, 7 „przeciw” i 3 „wstrzymujących się”, zdecydowała o uchyleniu listopadowej uchwały.

 

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2009-12-31 14:51:32

  Często powtarza się np. górnikom,że jak im się nie podoba i mają za ciężką pracę , to niech ją zmienią. Przyłączam się do tego apelu, jeśli wasza praca jest nieopłacalna to ją zmieńcie.

  1 0
 • ~ 2009-12-31 15:38:42

  Dokładnie ...

  1 0
 • ~sax86 2009-12-31 15:54:32

  hehe smiechu warte jak tak im cienko to czemu maja takie kosmiczne ceny

  0 0
 • ~charlie 2009-12-31 16:15:21

  To jest jeden z nielicznych razy kiedy zgadzam się z PO. Już nie będę pisał dlaczego, już wystarczająco wiele powiedziałem.

  0 0
 • ~ 2009-12-31 16:43:21

  z jednej strony nie dziwię się taryfiarzom, emerytowani górnicy są dla nich najgorszym zagrożeniem. EMERYTOWANI GÓRNICY JEŚLI CHCĄ PRACOWAĆ POWINNI MIEĆ WSTRZYMANE WYPŁACANIE ŚWIADCZEŃ.

  0 0
 • ~ECh 2009-12-31 16:45:37

  Całego tego zamieszania by nie było gdyby w Polsce istniało normalne prawo. Dlaczego po 20 latach zmian ustrojowych w Polsce, w dalszym ciągu istnieje coś takiego jak ustalanie przez gminy limitów na taksówki. Tylko czego mamy oczekiwać od rządzących w sytuacji ciagłych kłótni "na górze" ? Co obiecywali nam nasi wspaniali kandydaci do parlamentu ? Przepraszam za tę żółć i to w sylwestra, ale szlag mnie trafia, jak czytam np. o kolejnej wymianie dowodów osobistych. Czy w tym kraju nikt nie myśli ? Oczywiście mami się nas obietnicą, że będzie to za darmo. A ja mówię nic za darmo, ktoś (czyli my) za to zapłacimy, w formie opłat, podatków lub straconego w urzędach czasu. A jeszcze niedawno miała być druga Irlandia.

  0 0
 • ~TooSlow 2009-12-31 19:41:04

  To co Panie Wiceprezydencie Michale Śmigielski - wersja dla taksówkarzy - My som dobre chopy dla was, głosujcie yno na nos, ale wicie, te posły w Warszawie robiom co chcom i my nic nie mogemy zrobić. Na pewno to wicie i rozumicie drodzy taksówkarze.

  Wersja dla mieszkańców - Urzędujący Prezydent Rybnika chciał poprawić komfort życia mieszkańców naszego wspaniałego miasta, jednakże protesty środowiska taksówkarzy, mogące doprowadzić do braku taksówek w mieście z powodu groźby ich strajku, spowodowały wycofanie się z przyjęcia uchwały. Ale proszę was, drodzy mieszkańcy, bądźcie dobrej myśli. Najjaśniejszy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pracuje już nad projektem ustawy zmieniającej istniejący stan rzeczy! Bądźmy więc dobrej myśli w nadchodzącym Nowym Roku. A w Sylwestra korzystajcie z usług naszych drogich taksówkarzy!

  Mam nowego idola..

  0 0
 • ~8monika 2009-12-31 20:10:15

  I to jest nasza rzeczywistość taxi tylko 135, na forum jak widać większość przeciw ograniczonym licencjom , a radni opłacani z naszych podatków, bo to przecież nasi przedstawiciele - przeciw większości . Tak się zastanawiam kto ich wybierał hehe... Obyśmy w 2010 byli mądrzejsi Do siego!

  0 0
 • ~L5-S1 2010-01-01 11:56:14

  jedna z firm taksówkarskich ma darmową reklamę na naszym 'kochanym' portalu . Świetne zdjęcie , dokładnie widać pełny numer telefonu . Haha .

  0 0
 • ~igla 2010-01-01 13:21:15

  Zgadzam się, LIcencji nei powinno być, ale tylko wtedy jeżeli wprowadzimy przepisy, że emeryci jacykolwiek, nie tylko górniczy nie mogą pracować jeżeli pobeirają emeryturę! Niech wtedy wybiera praca, albo emerytura. A nie teraz idzie np. taki górnik jeden z drugim po 25 latach pracy na taksówkę i będzie jeździł za takie ceny, żę będzie zarabiał po 500-700 złotych na miesiąc, bo przecież on ma jeszcze z 3 tysiące emerytury to akurat dorobi sobie na swoje wydatki i wódke ;] I jest to sprawiedliwe wobec ludzi, którzy jeżdżą od lat na taksówce i zarabiają poprzez to na rodzinę. Jestem ciekaw waszego zdania jakby 4 stycznia w robocie uslyszelibście "robicie za 600 zł na umowe zlecenie od teraz albo wcale, bo mam emeryta górnika, który powiedział, że za tyle będzie robił to samo, bo oprócz tego on ma jeszcze emerytury 3 tysiące". Fajnie nie? Powtóze na koniec. Nie dla licencji i limitowi taksówek, ale wcześniej nie dla pracujących emerytów.

  0 0
 • ~JP2 2010-01-01 15:38:16

  Bo jak te stare dziady tymi gratami stoją po pare godzin to teraz ciężko byłóbym im sie przestawić na 8-10godzin 6razy w tygodniu. Wiadome ,że gdyby byli nowi taksiarze taniej dojade do domu i przy okazji wilk syty i owca cała . Idąc na ilość usług dziennie też ma się kapuste bo masz wiecej naszych kursów ale po co ? Na szczescie są taksiarze co biorą dużo miej i mają przy okazji dobrą fure i ruch ma cały dzien !!! Dla chcącego nic trudnego ! DOSIEGO !

  0 0
 • ~krokoss 2010-01-01 15:49:20

  "Cen usług też nie da się zbytnio obniżyć. Utrzymanie samochodu kosztuje, podobnie jak paliwo. Nowe taksówki tylko pogorszą naszą sytuację – mówili taksówkarze." Skoro cen utrzymania samochodu nie da się obniżyć, to jak nowe taksówki mogą pogorszyć sytuację? Bo rozumiem, że ceny są już tak niskie, że nie ma w którym kierunku obcinać kosztów. Skoro nowe taksówki mogłyby tak pogorszyć sytuację to oznacza to tylko tyle, że te nowe taksówki byłyby tańsze, a raczej nie będą dopłacać do swojego interesu.

  0 0
 • ~8monika 2010-01-01 16:02:05

  ~L5 kurcze jesteś spostrzegawczy przecież to samo zdjęcie ukazało się już drugi raz w okresie świąteczno- sylwestrowym. Ten kto nie ma ich wizytówki ma okazję w każdej chwili na ich nr na pierwszej stronie rybnik.com ;)) ekstra reklama za frii a my się tu żołądkujemy nad sprawiedliwością, a to tak naprawdę nie o nasze zdanie chodziło hihihi.

  0 0
 • ~VEN 2010-01-01 22:11:00

  Kolejna kompromitacja Fudaliego i jego Jaszczukowej świty. Mam nadzieję, że rybniczanie powoli zdają sobie sprawę z tego, jak wielki błąd popełnili przy poprzednich wyborach samorządowych i przy następnych go naprawią.

  0 0
 • ~werkk 2010-01-02 09:02:59

  Do opozycyjnych Radnych taką decyzje można zaskarżyć gdyż jest niezgodna z prawem nie można nawet jak jest się prezydentem zabraniać komuś pracować to nie komunizm p. Prezydencie. Teraz powinni się zgłosić inni a po co mają mieć konkurencje kolejny durny i nie przemyślany pomysł. A kim to są panowie taksówkarze że maja takie przywileje do tego zawodu są nie potrzebne żadne kwalifikacje bo prawo jazdy takie ma już każdy.

  0 0
 • ~gorkaz55 2010-01-02 12:13:13

  Taksówkarze to mafia kazdy ieden to emryt górniczy jak im sie nie podoba to niech sprzedadza te klamory i ida zbierac złom

  0 0
 • ~rybnickicaly 2010-01-04 10:19:13

  Trudno nie uznać argumentów PO. Jak radnymi są emeryci to dbają i interes taxówkarzy emerytów - to normalne ! Nie po raz pierwszy Radni BSRoPISu są bez jaj i nie potrafią sie jednoznacznie określić...

  0 0
 • ~marcin_o 2010-01-05 09:27:24

  A może by tak wprowadzić limity dla wszystkich zawodów (drogowców, urzędników, sprzedawców itd.) a kto się nie załapie to jego strata, niech zostanie bez pracy. BEZSENSU. To śmierdzi p. Prezydencie!!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 6714