zamknij

Biznes

Strefa ekonomiczna w Kłokocinie to mit. Prezydent zaprosił radnych na spacer po pagórkach i lasach

2015-09-25, Autor: 
Poprzednie władze Rybnika wiele razy nawiązywały do dzielnicy Kłokocin, jako miejsca, które idealnie nadaje się na strefę ekonomiczną. Sygnałem ku jej powstaniu ma być budowa drogi Pszczyna-Racibórz. Okazuje się, że takie plany możemy na chwilę obecną włożyć między bajki, o czym mogli przekonać się niedawno radni.

Reklama

W minioną środę (23 września) odbyło się spotkanie prezydenta Rybnika Piotra Kuczery z radnymi na terenie tzw. strefy ekonomicznej Kłokocin. Prezydent skierował zaproszenie do wszystkich radnych podczas ostatniej sesji rady miasta – przyszło jedynie 10 osób.

Celem spotkania było pokazanie szczególnych warunków ukształtowania terenu charakteryzujących obszary w dzielnicy Kłokocin, które w poprzednich latach były szeroko promowane jako atrakcyjny teren inwestycyjny. - Mówiąc wprost, mam uwagi co do tego. Podstawowa kwestia dotyczy różnicy poziomów – powiedział prezydent Piotr Kuczera. Różnice wysokości terenu wynoszą bowiem około 30 metrów i sprawiają, że przygotowanie tego obszaru dla inwestora jest bardzo trudne oraz kosztowne.

Drugi problem dotyczy własności – tereny strefy ekonomicznej należały i należą do Skarbu Państwa. - Nie mówię już o kwestiach uzbrojenia, bo samo doprowadzenie drogi dojazdowej do drogi Pszczyna-Racibórz opływają na milionowe sumy. To są kwoty nie do przeskoczenia, żaden inwestor mając do wyboru płaskie, skomunikowane powierzchnie nie byłby w stanie zainwestować na tym terenie – dodał prezydent.

Podsumowując, władze naszego miasta są zdania, że warunki zagospodarowania przestrzennego tzw. strefy ekonomicznej są złe, a tereny nie sprzyjają rozwojowi gospodarczemu. Sam wykup ziem, wyrównanie terenu, doprowadzenie mediów i drogi dojazdowej wielokrotnie przekracza budżet miasta. - Ten teren odpada. Trwają właśnie prace nad zbieraniem lokalizacji, które są rozrzucone po mieście, będziemy próbowali właśnie w takim pakiecie pokazywać mniejsze działki. Co niektóre będziemy natomiast scalać – wyjaśnił nasz rozmówca.

Wraz z prezydentem tereny przeznaczone kiedyś pod inwestycje obejrzeli radni: Andrzej Wojaczek, Krystyna Wałach, Krystyna Stokłosa, Małgorzata Piaskowy, Franciszek Kurpanik, Jerzy Lazar, Benedykt Kołodziejczyk, Łukasz Kłosek, Łukasz Dwornik i Tadeusz Białous. Jakie mają wrażenia po wycieczce? Porozmawialiśmy z przedstawicielami poszczególnych ugrupowań:

Andrzej Wojaczek (Blok Samorządowy Rybnik): jestem rozczarowany, ten teren jest nieciekawy i nierówny. Żeby strefa nadawała się do użyteczności, trzeba przeznaczyć niewyobrażalne kwoty pieniędzy, na które nie stać miasta. Prywatny inwestor też na pewno na te tereny nie wejdzie. Co można stworzyć w tym miejscu? Np. park, jak w Chorzowie. Szkoda tylko, że tylu radnych nie zdecydował się wybrać z nami do Kłokocina.

Łukasz Dwornik (Prawo i Sprawiedliwość): z punktu widzenia krajoznawczego, wycieczka była ciekawa. Teren jest dość ładny, ale też niespecjalnie równy. Jeżeli mówimy o strefie ekonomicznej w tym miejscu - trudno mi się jednak odnieść, nie mam takich kompetencji, by wysunąć konkretne wnioski. Myślę, że w tej kwestii muszą wypowiedzieć się eksperci. Uważam jednak, że terenów inwestycyjnych w Rybniku trzeba szukać, niekoniecznie w Kłokocinie.

Łukasz Kłosek (Platforma Obywatelska): dla mnie osobiście strefa ekonomiczna w Klokocinie była „ściemą” poprzedniej ekipy rządzącej, zabiegiem PR-owskim. Sama niwelacja tego terenu to miliony złotych, a przecież tam nie ma nawet infrastruktury. Żałuję, że nikt z nas-radnych nie chciał powiedzieć wcześniej: „sprawdzam”. Szczerze? Jakby ktoś mnie tam by zabrał jako przedsiębiorcę, to bym go wyśmiał, tak ten teren odbiega od rzeczywistości.

>>Spacer radnych po tzw. strefie ekonomicznej w Kłokocinie - zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Gryjta 2015-09-25
  15:49:19

  55 0

  czyli do tej pory radni byli ślepi jak krety (bez obrazy dla tych zwierzątek) !

 • ~walek 2015-09-25
  16:08:33

  1 2

  Przy Wodzisławskiej jest ładny kawałek zagajnika i po równym.

 • ~ 2015-09-25
  16:26:35

  0 6

  na koko chcemy biedronke a nie droge bo z tymi sklepami pożal sie boże kurna chyba że ktoś komuś płaci żeby nie powstała

 • ~brzoza1 2015-09-25
  17:05:25

  8 0

  Ci inwestorzy to pewnie kolejny super market:P

 • ~Arteks 2015-09-25
  17:42:35

  7 0

  Nigdy tam nie byłem i jak chyba każdy jestem tym zaskoczony i nawet trochę zażenowany. ;| Bo jeśli faktycznie jest jak podaje ten artykuł to faktycznie może to być kompromitacja w tej dziedzinie poprzedniej ekipy i otoczenia Fudalego... Kto chciałby budować się przy takich różnicach w powierzchni? Wyrównanie takich fałd kosztowałoby pewnie miliony, a przecież ziemia w różnych okolicznych miejscowościach gdzie powstały strefy kosztuje grosze więc po co inwestorzy mieliby sobie zadawać trud w budowie tam fabryk? A może to miejsce ze względu na specyficzne położenie byłoby ciekawym miejscem na jakąś niebanalną nową dzielnicę mieszkaniową Rybnika? Głównym celem nowej ekipy powinno być nie tworzenie za wszelką cenę strefy i ściąganie firm które tak naprawdę płacą grosze pracownikom i nie płacą miastu podatku (z tego co obiło mi się o uszy, zakłady strefowe są z tego zwolnione) ale działania w innych kierunkach. Większa współpraca z zakładami, firmami i instytucjami istniejącymi w Rybniku. Ściąganie do miasta developerów mieszkaniowych, biurowych i instytucji. Pomoc w rozwoju przedsiębiorczym ludziom i małym firmom. Ściągnięcie do Rybnika kilku bogatych rodzin może dać więcej niż postawienie jakiegoś hangaru gdzie zarobki są mizerne, do tego nie poprawia się przez to estetyka, a zwiększa ruch na drogach - dojeżdżający, dostawcy, odbiorcy itd. Nowy kierunek dla Rybnika to tworzenie miasta przyjaznego ludziom. To może być asumpt rozwoju i pozytywne wyróżnienie się na Śląsku.

 • [email protected] 2015-09-25
  17:49:30

  24 0

  przecież jest fajna działka w centrum koło ryfamy i nawet tam na równym terenie ciężko pozyskać inwesotra.

 • ~EXTRALIGA 2015-09-25
  17:51:52

  40 0

  Łukasz Kłosek (Platforma Obywatelska): dla mnie osobiście strefa ekonomiczna w Klokocinie była „ściemą” poprzedniej ekipy rządzącej, zabiegiem PR-owskim. Sama niwelacja tego terenu to miliony złotych, a przecież tam nie ma nawet infrastruktury. Żałuję, że nikt z nas-radnych nie chciał powiedzieć wcześniej: „sprawdzam”. Szczerze? Jakby ktoś mnie tam by zabrał jako przedsiębiorcę, to bym go wyśmiał, tak ten teren odbiega od rzeczywistości.

  To mówi facet z Boguszowic, żałosne. Raz by się wybrał na rowerze na lotnisko przez bagry albo Kłokocin to by się mógł wypowiedzieć w poprzedniej kadencji a nie teraz rżnąć głupa

 • ~werkk 2015-09-25
  19:16:42

  7 0

  [email protected] jest tylko mały problem ta działka nie jest własnością gminy Rybnik.

 • ~kzuzia 2015-09-25
  20:02:20

  11 0

  To skoro jak nie ma "strefy ekonomicznej" to na tym odcinku można przesunąć drogę Pszczyna-Racibórz w strone własnie tych pagórków a nie burzyć domy i wpuszczać drogę ludziom za okna!!!

 • ~LEMUR 2015-09-25
  20:46:36

  18 0

  "wycieczka" otworzyła im oczy?

 • ~Przemoooo 2015-09-25
  21:55:13

  10 0

  ja proponuje zajać sie zrobieniem drogi na ul. podmiejskiej, gdyż prosta sprawa, ale miasto chce zmusic prywaciarzy do wybudowania drogi, bo przeciez przedsiębiorcy maja kase. Druga sprawa to zapomniany fragment gdzie jest pełno firm w Niedobczycach przy ul. Rymera - sprawa ta sama - władz nie interesuje to ze infrastruktury nie ma, chca tylko kase z podatków, ale nic ich nie obchodzi więcej... to jest przykre, bo te firmy placa a nowe by również płacily podatki - drogie władze - czy to taki problem zeby myslec perspektywistycznie? pozdrawiam

 • ~kokosz321 2015-09-25
  22:07:41

  13 0

  Dobrymi terenami na strefę są tereny biegnące od samych Boguszowic w stronę Gotartowic (lotnisko). Potężne zarysy niewykorzystanego terenu, od zakładów DB Schenker w stronę lotniska. Bzdurą też jest tekst żeby poziom terenu stanowił problem inwestycyjny. Makroniwelacja to standardowe koszty dla każdej inwestycji czasem te koszty są większe czasem mniejsze. Pewna fabryka okien w Raciborzu niwelowała teren o ponad 30 metrów żeby dostawiać nową halę produkcyjną. Gdyby inwestorzy mieli przejmować się takimi sprawami to nigdy by nic nie wybudowali w takich miastach jak Bielsko czy Jelenia Góra. Sprawy uzbrojenia to rzeczywiście jest już problem. Doprowadzenie mediów do tych terenów i tak czeka miasto w przyszłości.

 • ~kokosz321 2015-09-25
  22:16:25

  16 0

  Popatrzcie też na to z drugiej strony. Kiedyś miasto musi i tak zająć się tym terenem, a inwestorzy którzy stawiają fabryki poradzą sobie z tym niby "problemem". Po prostu nie mają pomysłu. I dodam tyle: jeśli na obecną ekipę działa silne lobby żeby strefę robić z innej strony miasta to byłaby to totalna głupota. Strefa (jeśli takowa powstanie) musi powstać w wschodniej części miasta ( Gotartowice, Boguszowice, ew. Kłokocin. Jeśli będzie budowana na zachodzie czy północy będzie to błąd ze względu na połączenia drogowe. Miasto które już jest zakorkowane nie wytrzyma kolejnej porcji TIRów pełznących z autostrady na zachód.

 • ~elegant 2015-09-25
  22:34:37

  18 0

  Pomijam te bzdety wypowiadane przez p.radnego Kłosek (na nieszczęście) reprezentanta mieszkańców tej część Rybnika.Według mnie powinien zabiegać ,aby taka strefa powstała w tej okolicy,blisko Boguszowic Osiedla,gdzie jest największe skupisko osób bezrobotnych.Najgorsze z tego jest to,że wypowiada się chociaż nie ma o tym zielonego pojęcia.Nie dziwi mnie to w Platformie to norma.Nie znam się ,ale się wypowiem.Zaskoczony jestem brakiem wiedzy pana Prezydenta Piotra Kuczery,który zasiadał w Radzie Miasta w poprzednich kadencjach i nie pamiętam jego krytycznych wypowiedzi w kwestii zlokalizowania "Strefy Ekonomicznej"w okolicy Kłokocina,czyżby przespał?Jedyna uczciwa wypowiedź p.Dwornika ,nie jestem fachowcem niech sie wypowiedzą eksperci.
  Arteks,od 8 lat w Polsce rządzi PO i jak do tej pory posłowie PO m.in.p.Krząkała nie ściągnęli żadnego inwestora do naszego miasta i nie ściągnie ich również p.Prezydent Piotr Kuczera ,którego jedynym celem jest zdeprecjonowanie wizji b.Prezydenta A.Fudali dotyczącego budowy drogi Pszczyna-Racibórz.Może fajny z niego nauczyciel historii?,ale Prezydent słabiutki.Mija rok jego kadencji i nadal nie wiemy co chciałby w Rybniku zrealizować?

 • ~templariusz 2015-09-26
  07:48:39

  11 0

  „Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone...” - no fajnie, przecież to wiadomo było że tam tak jest a decydenci nie wiedzieli? Nawet Arteks taki światowy expert od wszystkiego jest zaskoczony - i Wy się dziwicie radnym i władzom?

 • ~green electricity 2015-09-26
  10:07:47

  3 0

  Kuczera ze Studentem przygotowują publikę pod kolejny atak na lotnisko w Gotartowicach - "jaki piękny równy teren w sam raz żeby postawić montownię Jaguara". NIE POZWOLIMY NA TO!

 • ~rodzyn 2015-09-26
  12:02:27

  7 0

  Niwelcję terenu można wykonać przy okazji budowy drogi. Zawsze jest sporo ziemi do wywiezienia. Trzeba jednak działać. Proponuję stworzyć miejsca przyjazne inwestorom w okolicy Niedobczyc.

 • ~ 2015-09-26
  13:28:57

  22 1

  Panie Łukaszu - wstyd !! ze Strażackiej na teren "strefy" jest niecale 2 km ... gdzie Pan byl przez te lata ?? A stwierdzenie "poprzednia ekipa" zaczyna juz nudzic ... przestańcie pokazywać co spierniczyła poprzednia ekipa bo wasz czas leci !!! a jak skupicie sie tylko na krytykach to za trzy lata o was tak powiedza !!!
  Osobiście uważam, że sprzedanie tego terenu pod inwestycje totalnie mija sie z celem ... chodzę tam na spacery z dzieciakami (mam ten teren za płotem) i jest to idealne miejsce na ścieżki rowerowe, trasy spacerowe ... takie ukształtowanie terenu idealnie wykorzystał Wodzisław torząc Trzy Wzgórza!!! Uczymy się od tych którym się udało zagospodarować takie tereny :)

 • ~Jan R. 2015-09-27
  14:32:14

  7 0

  Był taki człowiek w Rybniku, a nawet dalej jest, który napisał całą mitologię rybnicką. Najgorsze jednak jest to, że wielu dorosłych mieszkańców naszego miasta dalej wierzy w bajki.

 • ~moratorek 2015-09-29
  12:04:04

  7 0

  Najbardziej bawi mnie fakt, że wielu radnych jest z poprzedniej (poprzednich) kadencji i dopiero teraz zauważyło, że nie istnieje to coś co był ofertą dla inwestorów m.in. na zagranicznych targach w odległych krainach.

 • ~ 2015-09-29
  13:00:49

  6 0

  Radni troszkę pokolorowali te różnice poziomów. A wiec fakty :
  - teren ma powierzchnie ok 40 ha - różnica poziomów występuje głównie pomiędzy torami (spodem nasypu a górą).
  - teren przylegający do DB Schenker jest na powierzchni ok 20 ha prawie równy - różnica poziomów kilka metrów.
  - droga Pszczyna Racibórz jeśli będzie zrobiona - a mam nadzieję że będzie skomunikuje ten teren w dobry sposób. Biegnący u podnóża strefy tor kolejowy bądź drugi kończący się na DB Schenker daje spore możliwości transportu kolejowego.
  Nie wypowiadając się co do całej strefy i jej przydatności dla inwestorów jako całości myślę, że radni trochę przesadzili z tą nieprzydatnością. Co nie zmienia faktu , iż idealnym przeznaczeniem tego terenu jest np pole golfowe czy zagospodarowanie terenu jako fajnego parku- bo pewnie większość nie wie ale to teren po byłej piaskowni KWK Jankowice, zrekultywowany ponad 20 lat temu, który porósł fajną roślinnością i stanowi ciekawe miejsce np do biegania, spacerów itp.

 • ~stefankijan 2015-09-29
  22:59:06

  3 0

  A ja przyponem wszystkim fakty takie że niejaki Dybala mówił na ten temat kilkadziesiąt razy. Śmieszne jest to że niejaki arteks mówił upominał go że marudzi i to samo gada i gada. Pamiętam spotkanie na Boguszowicach w czasie spotkania wyłączano mu mikrofon jak nazywał radnych klakierami. A tak na nawiasem mówiąc gdzie gościu się podziewa. Jaz też powiem klakierzy Fudalego mieli za zadanie dostać się na listę być radnymi i podnosić ręce bez zbędnych pytań a naprawdę obok Boguszowic przydałaby się strefa ekonomiczna i gdyż bezrobocie jest tam wielkie a nie market na markecie w których nasze dzieci zarabiają grosze. No ale o tym też mówił. Tak łatwo zapomnieć słowa innych ludzi. Straszne

 • ~Arteks 2015-09-29
  23:10:35

  0 3

  @stefankijan - nie bądź śmieszny bo Dybała to czepialski i roszczeniowy gostek. Nigdy nic ciekawego nie pisał poza jakimiś atakami niezadowolenia na swój stan i na poprzednią ekipę, a tematy inwestycyjne i gospodarcze go w ogóle nie interesowały. I nie ględź o bezrobociu bo my mamy w Rybniku bezrobocie podobne do stopy w Wlk. Brytanii (różnica na niekorzyść ok 1%) - czyli osiągnęliśmy już prawie pułap w którym ci którzy chcą mieć pracę - ją mają, a ci którzy nie chcą pracować, okupują pośredniak. Oczywiście zawsze są jakieś wyjątki czy zdarzenia losowe ale w większości problem bezrobocia w Rybniku prawie nie istnieje. Wystarczyło że rozbudowują filtry w elektrowni i rozpoczęły się remonty linii kolejowych wokół Rybnika by pracowników trzeba było ściągać z Ukrainy bo miejscowi bezrobotni widocznie nie są zainteresowani.

 • ~Paluch 2015-09-30
  19:58:56

  0 1

  Jak dla mnie idealne miejsce na tor motocrossowy :-) pozdrawiam

 • ~Gryjta 2015-10-01
  07:38:30

  1 0

  jeszcze jeden tor? przecież jest niezły teren na pograniczu Kłokocina i Żor(blisko stawu Papierok)- wykorzystywany prawie codziennie, a w soboty, czy niedziele jest po prostu tłok

 • ~ 2015-10-11
  11:34:05

  1 2

  Jest jeszcze parę równych parków w Rybniku, które można wykarczować i zalać betonem.

 • ~ 2015-10-11
  11:42:38

  0 1

  Można sprzedać i zalać betonem kolejny park! Są jeszcze jakieś?

 • ~ 2015-10-11
  11:46:43

  0 1

  asdasddas

 • ~HAN 2015-10-29
  16:02:18

  0 0

  @gryjta chyba na pograniczu Rybnika i Zor

 • ~Karol Szmid 2022-03-27
  08:27:52

  0 0

  Teren sprzedany

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306