zamknij

Wiadomości

Rada społeczna miała rozmawiać o przyszłości szpitala. Zabrakło kworum

2021-07-07, Autor: 

Ważą się dalsze losy rybnickiego szpitala. Wczoraj zaplanowano stacjonarne posiedzenie Rady Społecznej lecznicy, na którym członkowie mieli zaopiniować wnioski o kolejne zawieszenia oddziałów. Nie doszło do spotkania, bo zabrakło kworum. Dlaczego członkowie rady nie przyszli na posiedzenie?

Reklama

O niedoszłym posiedzeniu Rady Społecznej rybnickiego szpitala informuje w mediach społecznościowych Grzegorz Wolnik. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego i jeden z członków Rady Społecznej wyjaśnia, że miało to być ważne spotkanie dotyczące zaopiniowanie wniosków o kolejne zawieszenia/ zamknięcia oddziałów. Nie doszło do skutku.

- Na posiedzenie przyjechało 3 członków rady: Mariusz Raczek, Grzegorz Wolnik i Janusz Martynek. Krzysztof Sajewicz był gotów przyjechać w każdej chwili. W obliczu tak koszmarnie trudnej sytuacji WSS nr 3, nieobecność 70% członków rady jest absolutnym skandalem! Wakacje, nie wakacje, spotkania, nie spotkania... W końcu do czegoś się zobowiązaliśmy! To czas żądania zmian i walenia pięścią w stół! Nie mamy już gdzie leczyć naszych dzieci, wnuków... Sami nie mamy gdzie pójść w przypadku choroby, bo interna - podstawy oddział szpitalny, nie istnieje – grzmi Grzegorz Wolnik.

Grzegorzowi Wolnikowi wtóruje Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika. Wywołuje do tablicy Łukasza Dwornika – radnego PiS oraz członka Rady Społecznej szpitala.

- Bardzo zła wiadomość! Gdzie w takim razie był przewodniczący klubu radnych PiS skoro jest członkiem Rady Społecznej szpitala? To jedyna osoba z naszego grona w tym składzie – podkreśla.

Okazuje się, że Łukasz Dwornik przebywa na urlopie. W rozmowie z nami zaznacza, że usprawiedliwiał swoją nieobecność. Odnosi się też do słów przewodniczącego rady miasta.

- Pan Kiljańczyk kłamie. Od zeszłego czwartku wie, że jestem na urlopie, bo informowałem o tym przed sesją w tym tygodniu. O urlopie mówiłem też radzie społecznej w osobie pani, która zawiadamia członków o posiedzeniu – wyjaśnia radny z Rybnika.

Oprócz Łukasza Dwornika, Grzegorza Wolnika, Mariusza Raczka, Janusza Martynka i Krzysztofa Sajewicza w skład Rady Społecznej wchodzą: Krzysztof Baradziej, Ewa Gawęda, Julia Kloc-Kondracka, Krzysztof Sajewicz, Henryk Siedlaczek, Czesław Sobierajski i Michał Woś.

Jak mówi nam Mariusz Raczek, przewodniczący Rady Społecznej szpitala, do końca ważyło się to, czy na wczorajszym spotkaniu uda się zebrać kworum.

- Okazało się, że ktoś jeszcze nie przybył i formalnie spotkanie nie mogło się rozpocząć. Wiedziałem częściowo, kogo nie będzie. Nie wnikałem jednak w to, kto przysłał usprawiedliwienie. W końcu mamy do czynienia z dorosłymi ludźmi. W niektórych przypadkach nie były jednak jasne przyczyny absencji – słyszymy.

Mariusz Raczek rozumie, że rozpoczął się okres wakacyjny, ale rada miała przedyskutować ważne tematy.

- Zależało mi na tym, by spotkać się na żywo, porozmawiać o istotnych kwestiach. Nie udało się, dlatego będziemy procedować w trybie obiegowym. Członkowie zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii drogą mailową – dodał.

Przewodniczący rady zapowiedział, że nie rezygnuje z organizacji posiedzenia na żywo.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 82

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Abisall 2021-07-07
  12:03:30

  96 7

  Cała ta "Rada" to trwanie w iluzji że cokolwiek mają do gadania.
  A prawda jest taka że jedynym decyzyjnym organem tu jest wojewoda który w rzyci ma zdanie rady, samorządu, pacjentów, lekarzy itd. i zrobi co chce

 • ~Abisall 2021-07-07
  12:10:51

  73 16

  c.d.
  Jedynie pisowska centrala by mogła coś tu zdziałać, ale tam akurat jest poparcie dla rozwalenia szpitala w Rybniku. Co pośrednio można wnioskować po "zaangażowaniu" w ratowanie szpitala pisowszczyków z naszego regionu

 • ~artefaks 2021-07-07
  12:12:43

  51 19

  Oczywiście radni z opcji pić mają usprawiedliwiona nieobecność. Przypadek ?. Nie sądze

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-07-07
  12:31:44

  68 15

  Rada społeczna o niczym nie decyduje,może tylko opiniować. PiS postanowiło zniszczyć ten szpital i już osiągnęło swój cel. Teraz tylko pytanie ,kto personalnie odpowie za te działania kryminalne.

 • ~hub381 2021-07-07
  13:04:22

  42 14

  Proszę tzw.Rada Społeczna ma WSS nr.3 w"D...e", taka jest praw, jednym słowem PiS dąży do zniszczenia tego szpitala.

 • ~ 2021-07-07
  13:19:31

  32 18

  "W końcu do czegoś się zobowiązaliśmy! "
  Właśnie - do czego?
  Ponawiam moje pytania: jakie są kompetencje rady? Jaka decyzyjność? Jaka odpowiedzialność? O czym decyduje?

  A co do urlopu - każdemu przysługuje urlop. Niezależnie czy pracuje społecznie czy nie, czy jest samozatrudniony czy na etacie. Urlop to jego prawo.
  Skoro p. Dworczyk zgłaszał wcześniej że aktualnie będzie przebywał na urlopie to o co awantura? Trzeba było zrobić zebranie w innym terminie a nie teraz płakać że nie ma kworum.

  A jeśli brakowało 70% składu do kworum to gdzie pretensje do reszty a nie tylko do p. Dworczyka?

  No i trzeba było wpisać sobie w statucie tej Rady że każda osoba ma zastępcę albo i dwóch, które mogą ją zastąpić w przypadku nieobecności członka na zebraniu.

 • ~ 2021-07-07
  13:26:23

  29 53

  Trzeba było wyjechać na wakacje jak Trzaskowski, bez wybierania urlopu. Można być wiecznie nieobecnym i zachować wszystkie dni urlopowe. Jak to mówią w Platformie: "jak nie cwaniakujesz to nie masz".
  Tymczasem POpuliści czepiają się osób, które postepują uczciwie, legalizujac swoja nieobecność w pracy. To dopiero bolszewicka hipokryzja.

 • ~ 2021-07-07
  13:28:27

  20 42

  @tf2,
  tak działa opozycja totalna jak się sami nazwali po wygranej PiS :D

 • ~ 2021-07-07
  15:26:53

  7 6

  1. W podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą działa rada społeczna, która jest organem:
  - inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego;
  - doradczym kierownika.
  2. Do zadań rady społecznej należy:
  1) przedstawianie podmiotowi tworzącemu wniosków i opinii w sprawach:
  - zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,
  - związanych z przekształceniem lub likwidacją, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności,
  - przyznawania kierownikowi nagród,
  - rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej z kierownikiem;
  2) przedstawianie kierownikowi wniosków i opinii w sprawach:
  - planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego,
  - rocznego sprawozdania z planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego,
  - kredytów bankowych lub dotacji,
  - podziału zysku,
  - zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,
  - regulaminu organizacyjnego;
  3) dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez pacjentów, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu;
  4) opiniowanie wniosku w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej;
  5) wykonywanie innych zadań określonych w ustawie i statucie.

  [...]
  6. W skład rady społecznej działającej w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, dla którego podmiotem tworzącym jest:
  [...]
  2) podmiot tworzący inny niż określony w pkt 1 (czyli inny niż uczelnia medyczna w przypadku WSS3 - wojewoda), wchodzą:
  a) jako przewodniczący:
  – przedstawiciel organu administracji rządowej – w podmiotach utworzonych przez ten organ,
  – wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa lub osoba przez niego wyznaczona – w podmiotach utworzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego,
  b) jako członkowie:
  – przedstawiciel wojewody – w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą utworzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego,
  – przedstawiciele wybrani przez odpowiednio: radę gminy lub radę powiatu – w liczbie określonej przez podmiot tworzący, albo przez sejmik województwa – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób, w tym po jednym przedstawicielu Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
  – przedstawiciel uczelni medycznej wybrany przez rektora albo dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – w szpitalu, w którym jest jednostka organizacyjna udostępniona na podstawie art. 89 ust. 3.
  7. Członkiem rady społecznej podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą nie może być osoba zatrudniona w tym podmiocie.
  8. W posiedzeniach rady społecznej, w której skład nie wchodzi przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej lub Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, mają prawo uczestniczyć, z głosem doradczym, przedstawiciele samorządów zawodów medycznych.
  9. Członkowi rady społecznej przysługuje zwolnienie z wykonywania obowiązków w ramach stosunku pracy na czas uczestniczenia w posiedzeniach rady społecznej.
  10. Za udział w posiedzeniach rady społecznej jej członkowi przysługuje od podmiotu tworzącego rekompensata w wysokości utraconych zarobków, jeżeli z powodu uczestnictwa w posiedzeniu rady pracodawca udzielił członkowi na ten czas zwolnienia z wykonywania obowiązków pracowniczych bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
  11. Sposób zwoływania posiedzeń rady społecznej, tryb pracy i podejmowania uchwał określa regulamin uchwalony przez radę społeczną i zatwierdzony przez podmiot tworzący.
  12. Od uchwały rady społecznej kierownikowi przysługuje odwołanie do podmiotu tworzącego.

 • ~Fenrir 2021-07-07
  15:54:32

  12 5

  @Abisall
  Masz rację, ta "Rada" to sobie może nawet podjąć uchwałę że od jutra w Rybniku ma być codziennie do końca świata ładna pogoda.
  Inna sprawa że najwyraźniej mają ciekawsze zajęcia.
  Tak patrząc na skład tej "rady" to tam nikt na służbie zdrowia się nie zna, sami jacyś wieczni doradcy do spraw wszelkich a najbardziej tych o których zielonego pojęcia nie mają.
  Znawca zarządzania szpitalami "Kotwica" się pewno obraził bo bolało go kolano to poszedł na kolonoskopię i nic to nie dało, nie dość że kolano dalej boli to teraz jeszcze boli "duda"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1500