zamknij

Wiadomości

Podsumowujemy akcję pomiarów smogu w regionie. 7 najważniejszych wniosków

2017-03-01, Autor: Redakcja

W lutym dziennikarze portali Rybnik.com.pl, tuJastrzębie.pl, tuWodzislaw.pl i tuŻory.pl zmierzyli poziom smogu we wszystkich gminach naszego regionu. Przedstawiamy Wam najważniejsze wnioski płynące z wyników badań.

Reklama

Partnerami akcji pomiaru smogu w regionie są:

CITYMASK – higieniczne półmaski przeciw smogowe i rowerowe jest własnością spółki FILTER-SERVICE polskiego producenta półmasek filtrujących w klasach P1, P2 i P3 dla przemysłu.

- restauracja TAAKA RYBA z Suminy

499.com.pl - sklep internetowy oferujący kotły "kopciuchy" za milion złotych

Ciepłownia Rydułtowy Sp. z o.o.  dostawca ciepła sieciowego na terenie miasta Rydułtowy. Firma zapewnia ciągłe, niezawodne i bezpieczne dostawy ciepła na cele grzewcze oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, zachowując zasady zrównoważonego rozwoju, wynikające z jej misji: "Rozwijać się, zadowalając Klientów, nie szkodząc pracownikom i środowisku"

- firma Klimosz - jeden z czołowych producentów kotłów żeliwnych oraz kotłów stalowych na paliwo stałe oraz kotłów automatycznych w 5 klasie na eko-groszek, pelet i biomasę.


Mobilny pyłomierz naszym redakcjom udostępnił Krakowski Alarm Smogowy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Nasi reporterzy udali się wykonać pomiary do: Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Godowa, Gorzyc, Jastrzębia-Zdroju, Jejkowic, Lubomi, Lysek, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego i Żor. O działania na rzecz walki ze smogiem pytaliśmy również tuż za południową granicą – w czeskiej Stonawie.

Przedstawiamy Wam najważniejsze wnioski płynące z wykonanych pomiarów:

 1. Problem ze smogiem mają nie tylko Rybnik, Wodzisław, gdzie znajdują się stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Stężenie pyłu PM10 jest takie samo, a niekiedy nawet wyższe we wszystkich gminach powiatu rybnickiego i wodzisławskiego.

 2. Problem ze smogiem mają też miasta kojarzone z blokowiskami – przekroczenia norm powietrza odnotowaliśmy też Żorach i Jastrzębiu-Zdroju.

 3. Lokalnie, wpływ na poziom pyłu PM10 ma bliskość ruchliwej drogi (spaliny samochodowe) i kopcących kominów domów jednorodzinnych.

 4. W okresie w występowania smogu powinniśmy pamiętać o tym, że wiele do życzenia pozostawia jakość powietrza wewnątrz mieszkań (nie pomagają nawet szczelnie zamknięte okna!)

 5. Na osiedlach podłączonych do ciepłociągu odczuwalne zadymienie powietrza jest znacznie mniejsze niż w innych miejscach. Pomiary PM10 niestety nie różnią się jednak od wyników w regionie.

 6. Przykład czeskiej Stonawy pokazuje, że konsekwentnie wdrażane programy dofinansowania wymiany źródeł ciepła przynoszą efekt. W lutym, w okresie występowania smogu, jego stężenie za południową granicą było o połowę niższe niż w powiecie wodzisławskim czy rybnickim.

 7. Na koniec najsmutniejszy wniosek: bez rozwiązań systemowych i programów wsparcia na szczeblu rządowym walki ze smogiem nie wygramy. W Czechach pieniądze z budżetu państwa pokrywają nawet 80% kosztów wymiany źródła ciepła. Obywatele korzystąjacy z pomp ciepła mogą tez kupować taniej prąd.

Przydatne linki:

> Wyniki pomiarów smog w Rybniku i powiecie rybnickim

> Wyniki pomiarów smogu w powiecie wodzisławskim

> Wyniki pomiarów smogu w Jastrzębiu-Zdroju

> Wyniki pomiarów smogu w Żorach

> Wyniki pomiarów smogu w zamkniętych pomieszczeniach

> Jak Czesi walczą ze smogiem

 

Partnerzy:
Taaka Ryba
499.com.pl
City Mask
Ciepłownia Rydułtowy
Klimosz

 

Zobacz galerię

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2017-03-01 14:26:36

  Człowieka zabija to czego nie widać .
  PM 10 to tylko sadza którą na wiosnę się wykaszle . :)

  Pył PM2,5 jest również zanieczyszczeniem transgranicznym,
  transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może
  pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja
  i opady nie usuwają go z atmosfery.

  15 11
 • ~minowa 2017-03-01 14:49:15

  To z powodu pd-zach. i zach. wiatrów mamy PM-2,5 w Polsce. Żródło jest w elektrowniach na węgiel brunatny w byłej NRD i w Zagłębiu Ruhry. Przenoszenie jest nad nizinami akurat do Wielkopolski, na Wybrzeże, Pomorze, Warmię i Mazury. Tam najwięcej jest raka. Śląsk Opolski, Górny i Małopolska nie leży na trasie tych wiatrów, leży bardziej na południe i w dodatku jest osłona Sudetów. Podlasie i Mazowsze jest już poza zasięgiem, tam też raka jest mniej. Nowotwory w Świętokrzyskim to akurat zasługa Śląska i zachodniej Małopolski. Na mapach w grafice "występowanie nowotworów w Polsce" jest to doskonale widoczne
  @adamczykhenryk ma rację.

  19 3
 • ~Ancymon 2017-03-01 16:04:00

  Może odpowiednie służby posprzątają ten syf z dròg (szczgòlnie przy poboczach ) i chodnikach bo wiatr i ciężarowe auta unoszą go w powietrzu . Jadąc rowerem lub nawet idąc chodnikiem trzeba wdychać te drobinki , które także wchodzą do oczu ,jest to taksamo szkodliwe jak smog .

  15 1
 • ~minowa 2017-03-01 16:37:45

  @Ancymon, taki brud należy spłukiwać polewaczkam,i a nie tymi bezsensownymi czyszczarkami ze szczotkami, co zużywają 1 litr wody na 10 km trasy

  8 3
 • ~imrahil 2017-03-01 18:18:35

  tak, ten smog to z zachodu i południa, ale nie z kominów minowy i hynia, grzejących paliwami uznawanymi za śmieci w cywilizowanych krajach (Czechy, Niemcy). ciekawe, że jak wieje z zachodu czy południa, to smogu nie ma, a jak nie wieje i taki minowa czy adamczyk hajcują, to śmierdzi w całej okolicy a pomiary przekraczają normy o kilkaset procent. pozdrawiam zaklinaczy rzeczywistości. widać, że wam nie leży obowiązkowa wymiana kotła. dobrze, że mądrzejsi decydują :). dla naszego wspólnego dobra wymieńcie kotły jak najszybciej - żebyście innych nie truli, a sami nie musieli płacić mandatów :)

  10 18
 • ~ 2017-03-01 20:07:00

  imrahil
  zaczynałem karierę jako kowal i powiem ci że każdy piec na węgiel kopci :) uparty :)

  8 2
 • ~Kasia Bo 2017-03-01 20:52:33

  Z jednej strony Rybnik niby walczy by powietrze było lepsze a z drugiej strony biurokracja i opieszałość urzędów jest straszna. Od ponad roku 6 domów w dzielnicy Orzepowice ma złożone wnioski o przyłącze do sieci gazowej. Gaz jest w odległości ok 200 metrów od ulicy i od początku 2016 roku nie zrobiono nawet mapek do przyłącza gazu! Dziś byłam w gazowni i powiedzieli nam że być może w 2018 roku gaz będzie!!!! Bo to trwa, trzeba zrobić : mapki, uzgodnienia. itd ... To jakiś dramat!

  9 1
 • ~ 2017-03-02 07:36:32

  przez całą zimę w tym roku mamy smog. Ciekawi mnie, jaki wpływ na smog w tym roku miały systematyczne wycinki drzew w Rybniku, prowadzone bestialsko od kilku lat , likwidacja całego parku z kilkudziesięcioletnimi drzewami i krzewami przy d. Domusie (ul. Zebrzydowicka), powstanie nowych hipermarketów w centrum miasta, może na to pytanie ktoś "mądry" z redakcji czy UM odpowie?

  5 0
 • ~imrahil 2017-03-02 18:17:33

  wycięte drzewa mają niewielki wpływ na smog. przecież to były drzewa liściaste, w sezonie grzewczym nie mają liści, są w spoczynku. rozumiem, że szukacie winnego wszędzie naokoło, ale czas zajrzeć do własnej kotłowni.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 599