zamknij

Wiadomości

Podopieczni WTZ potrzebują nowego busa. O pomoc proszą rybniczan

2013-12-02, Autor: Dominika Kuśka
Bus Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań” nr 1 w Rybniku przejechał już ponad 300 tys. km. Dyrekcja powoli przymierza się do kupna nowego pojazdu, jednak żeby stało się to możliwe konieczne jest wsparcie mieszkańców miasta.

Reklama

Spośród wszystkich potrzeb podopiecznych WTZ „Przystań” na pierwszy plan wysunął się zakup nowego busa. – Bieżące środki przeznaczamy na sprzęt do rehabilitacji czy różnego rodzaju inne działania, żeby jednak nasi wychowankowie mogli korzystać z naszych zajęć muszą się na nie jakoś dostać. Niestety, ich stopień niepełnosprawności nie pozwala na samodzielną podróż – tłumaczy Agata Marszałek, dyrektor WTZ „Przystań”.

Obecny bus służy WTZ od 9 lat i przemierzył ponad 300 tys. km. Codziennie podróżuje nim 20 osób. Jak twierdzą przedstawiciele WTZ „Przystań”, pojazd jest już mocno wyeksploatowany, a jego koszty utrzymania wzrastają. Nowy bus miałby kosztować około 100 tys. złotych. – Pojazd musi być w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Chodzi tutaj m.in. o wzmocnioną podłogę czy dodatkowe pasy – wymienia Agata Marszałek.

 

Zakup nowego pojazdu będzie konieczny dopiero za kilka miesięcy. W tym czasie WTZ „Przystań” chce zgromadzić potrzebne środki dzięki akcji „Zbieramy na busa”. – O wsparcie zwracamy się do wszystkich ludzi. Będziemy prowadzić stałą zbiórkę publiczną do puszek w naszej siedzibie oraz w rybnickiej bibliotece, zbiórkę w ramach organizowanych imprez czy konkursową zbiórkę nakrętek – mówi Piotr Puchała, koordynator akcji.

 

Akcja rozpoczęła się dokładnie 1 grudnia i będzie trwała do 30 listopada przyszłego roku. – Nasi wolontariusze będą mieli specjalne koszulki oraz identyfikatory. Pieniądze nie będą zbierane w domach rybniczan, lecz tylko w czasie naszych działań – dodaje Piotr Puchała.

 

Zbiórka będzie prowadzona m.in. od 3 do 5 grudnia, w czasie wystawy w rybnickim muzeum, a także od 13 do 15 grudnia, w galerii Focus Mall Rybnik, podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Planowany jest również bal charytatywny.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2013-12-02 10:07:28

  no nowy bus zero kosztów utrzymania!? - firmy budowlane jeźdzą busami co mają ponad 20 lat i dowają rady

  0 5
 • ~dominika40 2013-12-02 10:32:10

  A gdzie jest pani Ochojska? Zbiera fundusze na studnie budowane gdzieś w Etiopii i z tego co kiedyś widziałam to nie tylko sprzęt tam idzie ale i robotnicy ...bo tamci łopaty w ręce nie potrafią utrzymać. Sama jest osobą niepełnosprawną i chyba powinna pomagać naszym niepełnosprawnym.

  2 0
 • ~superelektro 2013-12-02 10:39:35

  Pomaganie w kraju jest tak mało medialne że nie warto tego robić. Co innego za granicą. Ja się pytam gdzie są te wszystkie fundacje których prezesi mają usta pełne frazesów z których niestety nic nie wynika. Setki pomagających fundacji tylko niestety chyba nie tym którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

  3 0
 • ~obserwathor 2013-12-02 15:26:10

  rozumiem,że to nie przypadek,że na dołączonym zdjęciu,na pierwszym planie jest pani vice prezydent

  0 0
 • ~Rexio 2013-12-02 15:47:40

  Mądrość spływająca z ust komentatorów jest niczym księżyc wypływający nocą na niebo. Podpowiadam: WTZ zbiera pieniądze na busa, a nie opinie internautów.

  0 2
 • ~ 2013-12-02 16:13:38

  WOŚP, szlachetne paczki, karitasy i masa innych a gdzie rola państwa? place tu podatki i jeszcze mam dać żebraczom bo na nic nie ma

  0 0
 • ~auralfloat 2013-12-02 21:42:00

  ~ppolok hhaha, rozwaliłeś mnie tym komentarzem. Jest dokładnie jak mówisz!

  0 0
 • ~zbieramynabusa 2013-12-04 11:54:34

  Oświadczenie dla zainteresowanych akcją jak i tych, którzy z założenia nie popierają tego typu działań. Informujemy, że akcja „Zbieramy na busa” jest akcją dobrowolną i nikt nie jest i nie będzie zmuszany do jej wspierania. Nikogo nie będziemy zaczepiać i żądać, aby wspierał nasze działania. Naszą pracą i zaangażowaniem chcemy Państwa przekonać do akcji i przybliżyć jej sens. Zapewniamy Państwa, iż po zebraniu odpowiedniej kwoty na kupno nowego busa, dokonamy zakupu i posiadamy środki na jego użytkowanie.
  Liczymy na dobre słowo i zapraszamy do nas na Kościuszki 55, aby mogli się Państwo zapoznać z naszą działalnością i osobami, które ze względu na stopień niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować. Życzymy wszystkiego dobrego i dziękujemy za zaufanie.

  p.s. Porównanie ludzi do materiałów budowlanych oraz określenie nas mianem „żebraków” pozostawiamy bez komentarza.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 1664