zamknij

Wiadomości

Tor dla niepełnosprawnych prawie gotowy. Co tam się znajduje?

2019-07-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Tor „przeszkód” dla osób niepełnosprawnych jest już prawie gotowy. Prawdopodobnie pod koniec lipca zostanie otwarty. Każda osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub o kulach będzie mogła na nim ćwiczyć. Byliśmy dzisiaj w parku tematycznym i sprawdzaliśmy, co zostało już zrobione.

Reklama

O torze dla niepełnosprawnych pisaliśmy już pod koniec maja. Przypomnijmy, w parku tematycznym zostanie udostępniona ścieżka edukacyjna z barierami, na które codziennie muszą natykać się osoby z ograniczoną możliwością poruszania się.

- Ścieżka nauki jazdy oraz prowadzenia wózka inwalidzkiego dostępna będzie nieodpłatnie. Korzystanie z obiektu na jest na własną odpowiedzialność. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane (kluby rodzica, szkoły, ośrodki DPS itp. mogą skorzystać z pomocy trenera (instruktora) rezerwując termin dzwoniąc do Stowarzyszenia OLIGOS. Pokonanie każdego elementu ścieżki zalecane jest po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją (piktogramem), który będzie zamontowany przed każdą barierą – mówiła w maju Elżbieta Piotrowska, szefowa Stowarzyszenia Oligos w Rybniku, która jest pomysłodawcą powstania toru.

Otwarcie obiektu zbliża się już wielkimi krokami. Brakuje jedynie piktogramów z informacjami nt. danych przeszkód.

Z czego w takim razie składa się obiekt? Znajdziemy tu m.in. niecki wypełnione piaskiem, kamieniami, wystającymi kostkami brukowymi czy drewnianymi kłodami. Są też schody o różnej liczbie stopni, a także pochylnia. - W tym miejscu osoby z wtórną niepełnosprawnością będą mogły nauczyć się poruszania na wózku czy o kulach. W planach mamy szkolenie wolontariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem osób korzystających z obiektu. Myślimy również o szkoleniu dzieci i młodzieży z zakresu niepełnosprawności, by zwiększyła się wśród nich empatia do osób niepełnosprawnych – dodaje dzisiaj Elżbieta Piotrowska.

Otwarcie toru ma nastąpić pod koniec lipca.

Inwestycja jest realizowana przez Rybnickie Służby Komunalne, zgodnie z obietnicą złożoną stowarzyszeniu Oligos przez prezydenta Piotra Kuczerę, podczas spotkania w czasie, którego urzędnicy sprawdzali z jakimi przeszkodami w przestrzeni miejskiej muszą się zmagać na co dzień osoby niepełnosprawne.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~sjah 2019-07-03 11:45:53

  Bardzo nie ładnie wygląda ta podarta czerwono biała taśma foliowa, która wala się po całym kampusie. Czy wykonawca nie mógł zostawić po sobie porządku? Jeśli prace nadal trwają to chyba można teren zabiezpieczyć w lepszy sposób?

  16 1
 • ~JanekZRydów 2019-07-03 12:06:25

  Genialne! Czy dla niepełnosprawnych umysłowo powstaną specjalne testy IQ, na których będą mogli sobie trenować?
  Za tą kasę można było zlikwidować w mieście jakąś barierę architektoniczną.

  29 28
 • ~marys76 2019-07-03 13:31:31

  Jak uwidzę tam choć jedną osobę niepełnosprawną to chyba lacz zeżera ! Będzie tylko pokazówka w dniu otwarcia i teren zacznie zarastać zielskiem !!!

  18 8
 • ~Danuta Hanak 2019-07-03 13:35:55

  To jest tor dla osób które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi. I wbrew pozorom to nie taka prosta sprawa manewrować np wózkiem inwalidzkim w piachu,przez krawężnik albo pod górę ...

  20 8
 • ~Elżbieta Piotrowska 2019-07-03 14:00:43

  informacja dla tych, którzy uważają, że tego inwestycja to wyrzucony pieniądz. ..otóż nim skomentujecie negatywnie westycję zastanówcie się proszę.
  Ścieżka będzie pełnić rolę edukacyjną dla :
  1. opiekuna - asystenta ON (nie koniecznie rodzica, który ma już doświadczenie w tym temacie)
  2.nauka poruszania się na wózku przez osobę po amputacji
  3. szkolenia dla wolontariuszy , a także słuchaczy medycznych szkół zawodowych czy kursów zawodowych - kierunek asystent ON.
  Ktoś pyta, czy nie lepiej w Rybniku zlikwidować wszystkie bariery architektoniczne...pewnie było by cudownie, ale ON przemieszczają się w różne miejsca, i nie ma szans by bariery zostały wszędzie zlikwidowane . Można by powiedzieć - po co kierowcę uczyć skrętu w lewo lub w prawo ? czy nie lepiej budować proste drogi ????
  pozdrawiam wszystkich .
  komentujących.
  Osobiście dziękuję Panu Prezydentowi za dotrzymanie słowa i wspaniałą lokalizację.

  27 13
 • ~aifargotamenik 2019-07-03 14:36:47

  Jak ktoś myśli, że to niepotrzebna inwestycja, że za te pieniądze lepiej zlikwidować kolejną barierę architektoniczną, to niech najpierw zastanowi się z ręką na sercu, czy sam takich barier nie tworzy:
  - zastawiając swoim „pięknym” BMW czy innym Audi podjazdy, obniżone krawężniki, wąskie chodniki, bramy
  - parkując na „kopercie” nielegalnie, częściowo, na trzeciego
  - parkując na „kopertach” z cudzą kartą parkingową (pewnie niejednokrotnie z dumą myśląc o swojej pseudointeligencji i sprycie)

  A potem niech sam/sama wsiądzie na wózek i spróbuje zmierzyć się z w/w sytuacjami. Nie wspominając o lokalach typu „Żółty Młynek”, który podjazd montuje tylko wtedy, kiedy trzeba wygodnie wyjechać/wjechać wózkiem z lodami.

  -marys76: życzę smacznego

  22 6
 • ~Daw Id 2019-07-03 15:10:40

  Mamy XXI wiek i nie pisze/mówi się już dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH, tylko dla OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ. Mamy człowieka i jego chorobę/niepełnosprawność. Jeżeli ktoś z redakcji ma wątpliwości, to proszę zaczerpnąć informacji od chociażby pedagogów specjalnych. : ) Pozdrawiam.

  17 5
 • ~Mirosława Sobinska 2019-07-04 08:56:01

  odnośnie szkolenia asystentów ,opiekunów ON przecież to jest fikcja było głośno o opiece wytchnieniowej dla opiekunów ON jakoś wszystko ucichło z asystenturą też jest do niczego prosiłam o asystenta na 2 godziny by syn mógł korzystać z basenu to nie otrzymał bo po prostu nie ma asystentów

  4 4
 • ~Mirosława Sobinska 2019-07-04 09:03:21

  jedyna pożyteczna rzecz i spełniająca realną formę pomocy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów są ŚDS, WTZ,ODDZIEŁ POBYTY DZIENNEGO DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI a reszta projektów do kosza

  4 6
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-07-04 14:53:09

  ~~JanekZRydów porównanie zupełnie nieudane widać trening na testach IQ nie pomógł

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 864