zamknij

Wiadomości

Pływasz kajakiem po Pniowcu "na własną rękę"? Dostaniesz mandat. MOSiR: wystarczy nas powiadomić

2023-06-06, Autor: 

W niedzielę (4 czerwca) posypały się mandaty dla użytkowników sprzętu pływającego po zbiorniku Pniowiec. Dlaczego? Takie pytanie zadał ostatnio Jacek Kluczniok z Aktywnych Team. - Mam ostatnio wrażenie, że aby skorzystać z rozrywki, koncertów trzeba pojechać do Lysek, Leszczyn, Jastrzębia lub gdziekolwiek indziej bo Miasto Rybnik niewiele oferuje - stwierdził. Co na to MOSiR? Tłumaczy, taki regulamin obowiązuje od lat.

Reklama

Za pływanie "na własną rękę" dostaniesz mandat

W swoim ostatnim poście na Facebooku zdziwienia nie ukrywa Jacek Kluczniok, prezes stowarzyszenia Aktywni Team, który nie tylko sam pływa, ale również organizuje różne aktywności kajakowe - w tym na rzece Rudzie.

- W ostatnią niedzielę byliśmy świadkami jak policja wlepia mandaty na Pniowcu osobom pływającym na supach (rodzaj deski do pływania - red.) lub kąpiącym się na plaży zarządzanej przez MOSiR Rybnik. Jedyne naturalne kąpielisko na którym wypoczywają setki mieszkańców naszego miasta jest zamknięte. Dlaczego? Dyrektor MOSiR Rybnik tak skonstruował regulamin aby zakazywał korzystania na własną rękę z akwenu. Mając prywatny kajak lub sup trzeba prosić nasz MOSiR o zgodę. Czy to nie lekka przesada i nadgorliwość - zastanawia się.

Od razu wskazuje, że prawo wodne "mówi" inaczej.

- Akwen wodny Pniowiec jest Miejski czyli nasz - mieszkańców - a nie panów dyrektorów MOSiR Rybnik. Skoro nie stać miasto na ratowników to może trzeba zmienić chory regulamin, że jest to plaża miejska niestrzeżona i korzystanie z niej jest na własną odpowiedzialność. Mam ostatnio wrażenie, że aby skorzystać z rozrywki, koncertów trzeba pojechać do Lysek, Leszczyn, Jastrzębia lub gdziekolwiek indziej bo Miasto Rybnik niewiele oferuje. Bardzo to przykre, ale może czas zrobić konkurs na nową ekipę MOSiR, która zacznie odpowiednio zarządzać mieniem - naszym mieniem jak sama nazwa wskazuje Miejski Ośrodek "sportu i rekreacji". Miasto to ludzie a nie prywatny folwark MOSiR - zaznacza Jacek Kluczniok.

 W rozmowie z nami prezes Aktywnych Team wskazuje ponadto, że prawo wodne pozwala pływać kajakami na wszystkich akwenach, rzekach, z wyjątkiem takich, gdzie są ograniczenia, np. Jezioro Goczałkowickie.

- Na Zalewie Rybnickim mogę pływać. Nawet policjanci powiedzieli, że po Zalewie mogę pływać, a po Pniowcu już nie. Także paradoks — mówi Jacek Kluczniok w rozmowie z Rybnik.com.pl.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku odpowiedział na komentarz do postu Jacka Klucznioka:

"Regulamin a raczej regulamy obowiązujące na zbiorniku Pniowiec to nie widzimisię dyrektora. Te regulacje wynikają z prawa ogólnego. O organizacji kąpielisk np. decyduje ustawa Prawo wodne, powierzając gmnie określenie terminu i miejsca ich organizacji. Art. 37. 1. Rada gminy określa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, corocznie do dnia 20 maja sezon kąpielowy, który obejmuje okres między 1 czerwca a 30 września. W Rybniku jest od 17.06 do 04.09.2023 r. Drugi regulamin dotyczy całego akwenu a nie tylko kąpieliska, tj. korzystania z wód zbiornika Pniowiec oraz terenów przyległych do zbiornika..... (długa nazwa) Ten regulamin to wynik ustaleń z kołem Wędkarskim i Elektrownią Rybnik, które to podmioty są użytkownikami akwenu. Zakaz używania środków pływających wynika z dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców oraz zapewnienia działalności zbiornika jako zabezpieczenie urządzeń hydrotechnicznych (Elektrownia) oraz gospodarki rybnej (PZWędk.)"

Regulamin obowiązuje od lat, ale nikt go nie egzekwował

Co na to MOSiR? Regulamin korzystania ze zbiornika Pniowiec nie jest niczym nowym, ale jak dowiadujemy się od wicedyrektora MOSiR-u, rzeczywiście wcześniej nie pamięta by były w tej sprawie interwencje mundurowych.

- W Polsce mamy takie prawo, że właściciel obiektu odpowiada za bezpieczeństwo uczestników. Jeżeli nie ma regulaminu danego obiektu, to obiekt dostępny jest dla każdego. U nas jest regulamin od lat ten sam. Obowiązuje on od momentu przekazania zbiornika Pniowiec MOSiR-owi - mówi Arkadiusz Skowron z MOSiR-u.

- Zapis, o którym mowa wynika z dwóch rzeczy. Pierwsza jest tam prowadzona gospodarka rybna i głównie ten zapis został wprowadzony z inicjatywy koła wędkarskiego, który prowadzi na tym obiekcie gospodarkę rybną i dba o teren. Dodatkowo są tam również urządzenia wodne, których w żaden sposób nie można eksploatować. Inną sprawą jest sprawa kąpieliska, jest uregulowana ona przez prawo organizacji kąpielisk, z którego wynika, że można je zakładać od połowy czerwca — dodaje.

Regulamin obowiązywał, ale nie był egzekwowany.

- Z tego, co pamiętam, to była pierwsza interwencja policji w sprawie pływania po Pniowcu. Mamy na akwenie dzierżawcę. Dzierżawca musiał przygotować również regulamin bezpieczeństwa oraz wyznaczyć konkretny teren gdzie można pływać. To było również uzgadniane z kołem wędkarskim. Nie jest jednak powiedziane, że prywatny użytkownik nie może sobie popływać na swoim sprzęcie. Wymaga to jedynie zawiadomienia MOSiR-u, że chciałby z obiektu skorzystać w danym terminie. Oczywiście droga powiadomienia wymaga czasu, abyśmy byli w stanie zgodę wydać. Wówczas na pewno taka osoba nie będzie ukarana mandatem podczas ewentualnej kontroli na obiekcie — podkreśla Arkadiusz Skowron.

Jak mówi wicedyrektor MOSiR-u, zawiadomienia będą traktowane indywidualnie, w zależności od ustaleń jakie strony dokonają. Nie wyklucza wydawania zgody na użytkowanie obiektu na dłuższy okres.

Co sądzicie? Dużo racji ma Jacek Kluczniok? A może przekonuje Was tłumaczenie MOSiR-u?

 

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 74

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Maksymilian Popeć 2023-06-06
  16:28:06

  53 14

  PiS mafia zrypał nasz kraj i społeczeństwo. Pultoki z rybnickiego PO zrypały nam miasto. Dewastacja terenu wokół Pniowca przez Mosir i zawłaszczanie sobie przez wędkarzy każdego zbiornika wodnego niczym nie różni się od zawłaszczania i dewastacji lasów przez Zero. Dziesiątki razy kąpałem się dawniej na południowym brzegu Pniowca i nigdy nie wybaczę tego włodarzom miasta, jak zniszczyli ten teren. Oczywiście śmieci to tam nikt nie zbiera po syfiarzach wolakach. Osobna kwestia to zejście na psy policji. Szacunek społeczeństwa do nich jest niższy niż w początkach lat 90-tych. Dno i pół kilo mułu, sami sobie na to zapracowali ostatnimi laty.

 • ~Maksymilian Popeć 2023-06-06
  16:36:03

  44 9

  BTW pijąc do niewiedzy Skowrona - policja przez jakiś czas chojrakowała już tam dawno temu, w czasach gdy polowała także na rowerzystów przy ośrodku na Stodołach, gdy te jeszcze służyły mieszkańcom. Generalnie, gdy ktoś mi powie, że w 89r walczyliśmy o wolność, to ja zaśmieję się mu w twarz. Chyba że chodziło tylko o wolność do wyjechania z na zachód z tego chorego kraju.

 • ~norton 2023-06-06
  18:10:00

  51 2

  Paranoja, olbrzymia paranoja. Zasłanianie się regulaminami. Może wystarczy oddzielić część gdzie są wędkarze (bojami) od części ogólnodostępnej? Jeśli regulamin nie służy ludziom to należy go zmienić.
  No tak ale mieszkańcy wtedy pomyśleli by, że urzędnicy są dla nich...

 • ~Kurt_Wallander 2023-06-06
  19:42:13

  46 4

  Pardon, co? Społeczna Straż Rybacka może zajrzeć mi w dowód? Jesteście pewni? Oni se mogą kontrolować dokumenty uprawniające do połowu ryb, a nie dowód osobisty. Nawet jeżeli podejrzewają mnie o coś, to nie mają prawa mnie bez strażnika PSR czy tam policji/SM legitymować i niech se "dzwonią na Berdyczów"

  Zapewne "rybole" marudziły, że kąpiący się im przeszkadzają i płoszą ryby... W niedzielę tam były tłumy. Zamotany ten regulamin a na odpowiedź zapewne czeka się w huk długo.

  Rybnik — miejsce nieprzyjazne do życia. A miasto lekką ręką wydało dwadzieścia dużych baniek. Podobno nas nie stać...

 • ~hub381 2023-06-06
  19:47:24

  48 2

  Nie wolno pływać kajakiem,żeby nie straszyć ryb. Ale jaja kanciate.

 • ~KSnake 2023-06-07
  05:41:04

  31 0

  Rybnik, miasto a jednak mentalna wiocha. Swoją drogą, to PZW to rak. Niejeden akwen tak sobie "zawłaszczyli", że pływać nie można chociaż jest państwowy. Z tą gospodarką rybna też bym nie szarżował, sam nie wędkuję, ale mnóstwo znajomych tak. I od lat żaden nie opłaca karty - wolą prywatne łowiska. Paradoks.

 • ~Franek 7 2023-06-07
  05:45:46

  33 5

  „Zakaz używania środków pływających wynika z dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców oraz zapewnienia działalności zbiornika jako zabezpieczenie urządzeń hydrotechnicznych (Elektrownia) oraz gospodarki rybnej (PZWędk.)„

  No głupszego uzasadnienia to nie słyszałem. Jak z filmów Barei. Czyli na zalewie nie ma dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców ? W ogóle kiedy słyszę, że coś jest zabronione dla mojego bezpieczeństwa to mi się nóż w kieszeni otwiera. O moje bezpieczeństwo potrafię zadbać sam i żaden urzędas mi do tego nie jest potrzebny.

 • ~Arteks 2023-06-07
  10:09:07

  5 32

  Z tym marudzeniem to już niektórzy naprawdę przeginają. :[ Gdzie wy macie sezon? Chyba na Morzu Śródziemnym... Na których polskich jeziorach czy innych akwenach są już ratownicy i strzeżone kąpieliska??? A rzeczywiście oferty wypoczynku i rozrywki w Czerwionce czy Jastrzębiu wymiatają - dożynki raz w roku i hałdy do zdobycia! Polecam też do popływania na kajaku po Potoku Leszczyńskim albo Szotkówce... Oczywiście, że należy chronić takie unikalne na skalę Śląska miejsca jak Zalew Rybnicki przez fajtłapami którzy utoną, a potem ich rodziny będą wszczynać procesy o to, że jakieś miejsca nie były odpowiednio strzeżone.

 • ~Lateks 2023-06-07
  11:23:04

  21 3

  Hmmm ciekawe czy każdy morsujący na Pniowcu miał na to pozwolenie z mosiru?
  Swoją drogą jakie to fascynujące groźni przestępcy bo pływają kajakiem, i jednocześnie z jakimś durnym świstkiem wszystko jest w porządku gdy łaskawy pracownik mosiru wie o wszystkim, to co za różnica między jednym a drugim?
  Swoją drogą ciekawe czy ktoś przyjął mandat, z jakiego artykułu, i ciekawe jakie są nazwiska funkcjonariuszy? Bo jakoś nie wierzę że ktokolwiek zabronił im zamiast mandatu dać pouczenie... A w końcu chyba kiedyś muszą popatrzeć w lustro?...

 • ~Franek 7 2023-06-07
  12:07:57

  24 2

  Arteks po przeczytaniu twojego komentarza przypomniała mi się scena i tekst z filmu Sami Swoi:
  „A kto mi zabroni z piastowanym kabanem po lesie spacerować.” ;)
  A kto mi zabroni pływać kajakiem w maju albo nawet w kwietniu? Chyba nie rozumiesz sedna problemu. Chodzi o debilny regulamin wymyślony przez jakiegoś urzędasa ograniczający moje prawa do dowolnej formy rekreacji pod pretekstem ochrony mojego bezpieczeństwa. Jakbyś nie wiedział;)

 • ~Arteks 2023-06-07
  16:15:30

  3 14

  @Franek7 - a na twoich Kaszubach można robić wszystko? Czy kąpieliska z ratownikami już są otwarte i można się kąpać? Napisz proszę. Przecież łatwo to możesz sprawdzić? @Kurt - okolica jest bardziej przyjaźniejsza bo... nie ma takich dodatkowych obowiązków jak utrzymywanie tylu kąpielisk i miejsc rekreacyjnych co Rybnik. ;) Lepiej nie mieć - nie ma kłopotu i pretensji znudzonych życiem malkontentów.

 • ~sianio 2023-06-09
  09:18:42

  6 1

  Zamordyzmu ciąg dalszy.Jakiś urzędas tak dba o moje bezpieczeństwo że dostaję mandat za to żebym się nie utopił.Ja to widzę całkiem inaczej.Klan wędkarzy ma takie układy i siłę przebicia w całym kraju że dziwię się że tam można się kąpać.Na głównym zbiorniku też mamy zakaz uprawiania sportów motorowodnych bo to oczywiście przeszkadza wędkarzom.A wspomnienie w artykule o tym że wędkarze dbają o te zbiorniki to już jest lekką przesadą.Na zalewie niejednokrotnie widziałem stanowiska wędkarskie ( oczywiście gdzieś na uboczu) gdzie królują puszki po piwie,papiery,worki foliowe.Nie wspomnę że wszędzie jest nasr....... .Dopóki ktoś nie rozpieprzy tego betonu to tak będzie.Teraz o zarybianiu - może się mylę ale jak by nie wyciągali ryb to natura sama by sobie dała radę.Długo by pisać ......

 • ~Maksymilian Popeć 2023-06-09
  12:14:26

  5 0

  @sianio - myśliwi, wędkarze i leśnicy to jedna rasa. Promil "wybrańców' chce zawłaszczać sobie każdy teren. Ostatnimi laty doszła jeszcze jedna paskudna grupa - Ci z nadmiarem kapitału - postawią Ci hotel na jeziorze, na wydmach, na górskiej hali. Niestety przez lata dzikiego kapitalizmu żaden rząd nas przed tymi szkodnikami nie zabezpieczył. Ci dewastują nasz krajobraz bezpowrotnie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1485