zamknij

Wiadomości

Pl. Wolności: „dziki” parking zamieni się w skwer

2020-05-04, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Zmienia się w Rybniku „dziki” parking na skrzyżowaniu ulic Łony i Reja (w pobliżu Placu Wolności). Zamiast parkujących do tej pory samochodów w tym miejscu Rybnickie Służby Komunalne przygotują skwer z drzewami i ławkami.

Reklama

- Do tej pory znajdujący się w tym miejscu parking działał w sposób nieuporządkowany, nie był formalnie parkingiem, zwykle parkowało w tym miejscu około 7 samochodów. Często parkujący w tym miejscu kierowcy wzajemnie się blokowali, wiele osób miało kłopot z bezpiecznym wjazdem i wyjazdem – mówi prezydent Piotr Kuczera.

 

- Ten fragment miasta jest przecięciem traktu pieszego, gdzie piesi musieli przemieszcza się pomiędzy pojazdami, co nie było ani bezpieczne, ani komfortowe. To kolejna przestrzeń w mieście, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmienia się, ponieważ sukcesywnie walczymy w mieście z dzikim parkowaniem na rzecz miejsc przeznaczonych na zieleń i rekreację – komentuje Kuczera.

Ze względu na znajdujące się w tej okolicy sklepy i usługi, zostaną w tym miejscu wyznaczone dwa miejsca parkingowe przeznaczone do postoju do 15 minut. Zostanie wykonana część wypoczynkowa z nowymi ławkami, koszami, donicami i stojakami rowerowymi.

- Zostaną usunięte ciężkie i mało estetyczne barierki ochronne, a w zamian powstaną estetyczne pasy zieleni wraz z centralnie umieszczoną okrągłą rabatą. Oprócz krzewów i bylin Zarząd Zieleni Miejskiej nasadzi cztery drzewa, które w przyszłości staną się ochroną dla pieszych w słoneczne dni. Nowe rośliny w tym miejscu nie tylko uatrakcyjnią to miejsce, ale pozwolą na znaczne obniżenie temperatury w czasie upalnego lata – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Przeznaczenie tego miejsca dla pieszych pozwoli również na przedłużenie ciągu pieszego od strony Placu Wolności, nazywanego „szpilkostradą”. Pojawią się warunki do odpoczynku na ławkach a uciążliwości wynikające z parkowania samochodów zostaną zniwelowane w maksymalnym możliwym stopniu.

Prace w tym miejscu przeprowadzą miejskie służby, stąd koszt inwestycji szacowany jest na około 35 tysięcy złotych i jest związany z zakupem tylko koniecznych materiałów.

Podobne działania Miasto Rybnik przeprowadziło już z powodzeniem w kilku innych obszarach miasta, na ulicy Miejskiej, Białych, Chrobrego, na placu przy ulicy Korfantego oraz na Palcu Armii Krajowej przed budynkiem biurowym K1.

Oceń publikację: + 1 + 115 - 1 - 74

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~MatiW 2020-05-04 15:44:24

  Ekstra! Mało co mnie irytowało w centrum jak ten parking. Wciskało się tam pełno aut i nie można było przejść na rynek! Brawo.

 • ~palaczzasypowy 2020-05-04 15:48:42

  Kolejne miejsce wypoczynku dla żuli,brawo będą mieli fajnie

 • ~Franz Kawka 2020-05-04 15:52:03

  Bardzo dobry pomysł, poza dostawami do sklepów trzeba wywalić samochody z centrum. Niektórzy gdyby mogli wjechaliby do środka żeby tylko nie musieć zrobić pięciu kroków.

 • ~corona 2020-05-04 15:55:28

  MatiW, masz chyba ze 6 innych wejść na rynek

  58 64
 • ~bartezz 2020-05-04 16:11:50

  Szykujecie kolejne miejsca odpoczynku dla żuli i meneli! Mało macie przykładów z waszymi śmiesznymi parkletami obok Hermesu i obok Urzędu Miasta?? Mogliście zostawic tam przynajmniej z dwa miejsca postojowe np.na czas parkowania do 15min. jak jest pod Delikatesami obok U.M. Będę miał coś do załatwienia na Łony czy Reja to będę dymał specjalnie do tego betenowego molochu za rynkiem??! Ktoś nie pomyślał by chociaż zostawic tam z dwa miejsca parkingowe. Ja i wielu mieszkańców napewno tam nie usiądziemy przed obrzydzeniem jak się widzi kto tam wcześniej siedział. Robicie ławki, parklety jedocześnie zachęcając takie towarzystwo do bytowania a potem narzekacie, że macie miasto pełne żuli.

 • ~obserwathor 2020-05-04 16:12:16

  najpierw zgodnie z "nowoczesnym" projektem, za pieniądze podatnika funduje się mieszkańcom kamienną pustynię, a potem ktoś się budzi (chociaż myślę że motywacją była nie zieleń, a chęć wywalenia samochodów ) i chce zrobić tam mikroskwer,
  a może lepiej wysypać piasek i zrobić plażę ?
  czasy zielonego Rynku i Placu Wolności niestety chyba już nie wrócą

 • ~R134a 2020-05-04 16:25:44

  Nikt im chyba nie chce parkować na ich wspaniałym wielopoziomowym parkingu haha. Jak dobrze że mamy focus i plaze, w których parking kosztuje 1 zł za godzine a nie 2,50 . Cóż, chytry dwa razy traci, a fokusa i plazy nam nie zamienią w ławki dla meneli.
  Choć z drugiej strony, jak będzie kryzys to więcej ludzi dołączy do grona bezdomnych, jak dobrze że nasza władza myśli przyszłościowo i planuje gdzie tych wszystkich bezdomnych obsadzić w centrum miasta.
  Może by tak zacząć skupować ziemie na obrzeżach miasta i zrobić strefę przemysłową z nowymi miejscami pracy? Teraz ceny nieruchomości spadną to może być okazja

  87 35
 • ~tf2 2020-05-04 16:32:50

  W teorii super, że dziki parking zmieni oblicze, że ktoś to co tam się działo zauważył. W praktyce niestety... Obiecano zieleń - będzie beton z stojaczkiem na rowerek i ławeczkami a po środku donica z krzakiem.

  86 6
 • ~marekm71 2020-05-04 16:41:12

  Ktoś kto powinien chodzić pieszo a ewentualnie na rowerze, bo nie trzeba mieć uprawnień, walczy z samochodami, robi sobie drogi dla rowerów pod prąd i w miejscach gdzie kolizja z droga jest pewna. Wszystko pod siebie na przyszłość. No i robi wszystko by każdy musiał płacić na pasibrzuchów z magistratu.

  63 22
 • ~adamczykhenryk1 2020-05-04 17:02:19

  brawo rybnik najlepiej postawić szlaban z czterech stron świata z napisem Park Przemysłowy .

  52 21
 • ~Arteks 2020-05-04 17:10:55

  Spóźniona ale bardzo dobra decyzja władz miasta! Ilość miejsc parkingowych w centrum Rybnika jest stanowczo zbyt duża i bez żadnego uszczerbku dla aut można zlikwidować co najmniej kilka takich miejsc. Dlaczego od razu wyskakujecie z menelami? Przecież menel jest tak samo wkurzający na ławce jak na parkingu na którym żebrze pieniądze od kierowców. Jeśli uważacie, że sposobem na meneli jest likwidacja lub nieustawianie nowych ławek to tak samo ktoś inny może zaproponować likwidację parkingów z powodu... meneli. Totalnym absurdem były do tej pory scenki, że ludzie stoją czekając na autobus albo siedzą na... schodach, a obok dwa złomowiska. Jeszcze proszę o likwidację miejsc postojowych z drugiej strony fontanny. One też nie są potrzebne.

 • ~jose_23 2020-05-04 17:32:55

  notak zlikwidujmy wszystkie parki i skwery bo żule....

  38 26
 • ~rzyt 2020-05-04 17:45:19

  Pomysł na miarę Prezydenta Miasta Rybnik. Nie wiem czy to jest w zakresie obowiązków prezydenta. Płakać mi się chce, gdy widzę te masy urzędnicze, a Prezydent musi zajmować się takimi sprawami.

  Sorry, czy leci z nami pilot?
  Odlot niekontrolowany?

  56 30
 • ~Maksymilian Popeć 2020-05-04 17:52:45

  Często korzystałem na 5-10minut. Teraz rozumiem, że prezydent będzie mi dowoził zakupy do domu, bo przy dwóch miejscach, będzie do nich kolejka na 30minut.

  35 49
 • ~pprywatne 2020-05-04 18:07:33

  To ukłon prezydenta w stronę okolicznych sklepikarzy, to może taka pomocna tarcza 32.0 albo 0,49.
  A, lubiłem kupować w tym mięsnym sklepie...

  49 40
 • ~Arteks 2020-05-04 18:33:09

  @pprywatne - jeśli robisz sobie jaja to ok, ale jeśli piszesz poważnie to jest to najlepszy argument ośmieszający parkowanie w takich miejscach bo czy auto jest konieczne aby kupić w centrum kosmetyki, skarpety czy... kiełbasę? No chyba, że sklepy miałyby jakieś okienko do sprzedaży typu "drive" ale wszyscy wiemy, że nikt nie inwestuje w taką sprzedaż poza amerykańskim Mc bo w Europie mamy modę na tradycyjne sklepy po których chodzi się pieszo i to pieszy jest klientem - a nie kierowca auta. Właścicielowi sklepu jest obojętne czy ktoś na zakupy przyjedzie do centrum autem, autobusem, pociągiem czy przyjdzie po sąsiedzku. W zasadzie ten ostatni klient jest dla niego najlepszy bo stały i niezależny od środków komunikacyjnych. @Maksymilian - o jakich kolejkach mówisz? Na razie w Rybniku nie ma żadnych kolejek na parkingi, ba wielu zwraca uwagę na to, że wiele z nich jest pustych. A jeśli jakiś kierowca lubi tracić czas stojąc w korkach - to w przyszłości może go też tracić na szukanie miejsc parkingowych.

  26 54
 • ~pprywatne 2020-05-04 18:53:56

  ~Arteks
  Piszę całkiem poważnie, dziesiątki razy kupowałem tam coś na grilla. Jechałem tam, bo mają tam dobre wyroby, ale jak mam przez całe miasto biec po kiełbasę, to raczej znajdę inny sklep i podejrzewam że nie tylko ja.
  Owszem, mogę zaparkować nawet na tym piętrowym albo we Focusie, ale po prostu nie chce mi się i łatwiej będzie znaleźć sklep z parkingiem.

  45 24
 • ~pprywatne 2020-05-04 18:58:57

  ~Arteks
  Idąc Twoim tokiem myślenia, to można by też zlikwidować parkingi przy marketach, bo przecież im też powinno być wszystko jedno czy klient przyjdzie pieszo, przyjedzie pociągiem czy samochodem.
  Pamiętaj, że ludzie są z natury leniwi i wolą sobie ułatwiać życie.
  Ty proponujesz mi abym po kiełbaski jechał autobusem i pieszo szedł do rzeźnika... No niestety autobusu się brzydzę, a nosić siat przez miasto nie mam zamiaru.

  42 21
 • ~R134a 2020-05-04 18:59:32

  Ja też miałem po drodze z pracy i kupowałem w tym sklepie mięsnym, a także w tym sklepie zoologicznym trochę dalej, ale teraz jak mam parkować na focusie i dreptać specjalnie taki kawał drogi żeby żeby kupić mięso i karme dla psa to wiesz co zrobię? Pojadę do supermarketu gdzie jest parking. i myślę że nie tylko ja tak zrobie

  34 24
 • ~Arteks 2020-05-04 19:48:25

  @pprywatne - jeśli mają dobre wyroby to z pewnością nie porzucisz ich z powodu tego, że z innego parkingu będziesz musiał iść aż 50 metrów. Jest różnica bo parkingi przed marketami należą do marketów - ale sam zobacz, co raz więcej z nich wprowadza opłaty za parkowanie ponad czas zakupów. Ich też wkurzają różnego rodzaju darmusy. Dla nich parking ma pełnić rolę parkingu dla klientów, a nie dla osób które sobie postawią na kilka godzin auto koło marketu i idą do pracy... Poza tym ty się brzydzisz jazdy autobusami - a wielu może obrzydzać widok takich "złomowisk" w centrum miasta. @R134a - każdy dokonuje jakichś wyborów. Ja z kolei unikam miejsc gdzie muszę się przeciskać między autami. Co raz chętniej robię zakupy w mniejszych sklepach w centrum - potrafią czasami zaskoczyć czymś czego nie ma w marketach. :) Wiem, że są dwie grupy - ci którzy wszędzie by wjechali autami i ci którzy cenią sobie miejsca bez aut. Ta ostatnia grupa musi mieć jednak więcej argumentów bo co raz więcej miast preferuje w centrum model urbanistyczny aby place i deptaki były odbierane autom i oddawane ludziom. Czyli powrót do miejskiej genezy.

  21 42
 • ~77Monia 2020-05-04 20:29:20

  Nasz Prezydent jest przewidujący. W związku z obecną sytuacją gospodarczą i wspaniałą pomocą Rządu wkrótce przybędzie wielu, wielu bezdomnych, którzy chętnie zajmą miejscówki na tym nowym skwerze.

  24 16
 • ~eliszka 2020-05-04 21:00:59

  Nareszcie! Koniec z non stop zablokowanym dostępem do przejścia dla pieszych. Idąc nie sposób przepchnąć się między samochodami bez ryzyka ubrudzenia się, urwania lusterka, a jeżeli idzie się z torbą z zakupami czy rowerem trzeba przejść niezgodnie z przepisami poza barierką. Kostka brukowa zdewastowana, dostęp do sklepów zablokowany dla klientów i samochodów dostawczych. Wjeżdżający i wyjeżdżający skutecznie blokowali ruch na ul. Łony, ryzykując stłuczkę albo potrącenie pieszego.

  24 15
 • ~Maksymilian Popeć 2020-05-04 22:03:17

  W dobie bankrutujących firm, małych sklepików to działanie jak kulą w płot. Jeśli już zlikwidować parking na Placu Wolności to ten od strony Focusa.

  22 11
 • ~Arteks 2020-05-04 22:16:19

  @eliszka - dzięki za bardzo mądrą uwagę, że to nadmierne nagromadzenie się aut odstrasza klientów od pewnych miejsc czy sklepów. @Maksymilian - kulą w płot? A może obecne rozwiązania są "kulą u nogi" dla ludzi? Zauważ, że i tak pod większość sklepów nie można podjechać autem. Autem można podjechać pod markety - więc stawiam tezę, że taki typowy motokultysta i tak już do centrum na zakupy nie jeździ. Zresztą niektóre z osób których bardzo boli likwidacja miejsc parkingowych lub tworzenie kontrapasów - paradoksalnie deklarują, że nie lubią przyjeżdżać do centrum. A więc naprawdę zostawmy centrum miasta tym którzy lubią się po nim poruszać pieszo i każdy będzie zadowolony.

  11 28
 • ~Gruby21 2020-05-04 22:40:10

  I bardzo dobrze. Nie dało się już patrzeć na te stare rzęchy porozstawiane przy samym przejściu dla pieszych i zastawiające każdy możliwy m2 tamtej przestrzeni. BRAWO! Z opisu nowego planu zagospodarowania wyczuwam jednak pewien niedosyt. Rabata na zielen? Trzymam kciuki aby się udało ale można by pomyśleć nad jakąś bardziej ambitną i przyciągającą funkcją tego placu. Szkoda, że nie ma żadnej wizualizacji ani bardziej szczegółowego opisu, tylko dowiadujemy się naprędce że będzie tak i basta. Oby nie była to kolejna rabata w mieście, która pełna kwiatów wymaga tylko ciągłego podlewania ;)

  21 8
 • ~rzyt 2020-05-05 06:42:52

  Czy wyrażenie "z powiedzeniem" znaczy to samo "z powodzeniem" ? Ostatni akapit tego artykułu.
  Czekałem długo na korektę...
  Pozdrawiam znających język polski.

  5 1
 • ~rosthost1 2020-05-05 08:37:02

  Koło urzędu miasta na zielonym skewrku nie można spokojnie usiąść a ludzie z dziećmi dopiero - taka łacina tam leci i piwko i wódeczka z torby.

  13 3
 • ~Teddy 2020-05-05 10:16:51

  A może wreszcie ktoś by zrobił porządek z tą dziurą po zakładzie szklarskim Fudalego. To dopiero jest wiocha. To ogrodzenie stoi już co najmniej 15 lat jak nie więcej!

  12 4
 • ~rzyt 2020-05-05 10:52:59

  @Teddy, to chyba było szklarstwo od Kaszuby; chyba mam dobrą pamięć.

  9 2
 • ~modelT 2020-05-05 18:26:40

  Panie prezydencie Kuczera nie da się ukryć że robi nam się na złość.
  Ten parking istnieje od czasów dalekiej komuny i żaden pana poprzednik nie ruszył go. Będziemy o tym też pamiętać przy wyborach wybierając nowego prezydenta za 3,5 roku.

  11 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1374