W ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę czeka nas kolejne przestawianie zegarów, godzina 2, decyzją administracyjną stanie się godziną 3. Tym razem „stracimy” godzinę, choć stosunkowo niedawno Komisja Europejska, uwzględniając wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 roku, zaproponowała Parlamentowi Europejskiemu by zmiany w roku 2019 były ostatnimi – pisze dr Bartłomiej J. Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Naukowiec w swoim komentarzu pisze, że "Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego (w głosowaniu 23 za, przy 11 głosach przeciwnych) zarekomendowała, by zmiana ta nastąpiła w 2021 roku."
- Również obywatele Polski w badaniach Ministerstwa Przedsiębiorczości jednoznacznie zadeklarowali pozostanie przy czasie tzw. letnim przez cały rok. Dzisiaj wiemy, że te zapowiedzi pozostały jedynie na papierze. Dominująca przez lata argumentacja, gdzie efektywność ekonomiczna korzystania z energii była racjonalizacją zmiany czasu, nie odnajduje dziś swego uzasadnienia. Dostępne wyniki analiz PSE SA w zmianach w natężeniu użytkowania energii elektrycznej są praktycznie niezauważalne dla systemu energetycznego, a tym bardziej podawanie ich jako wiodącego argumentu dla podtrzymania zmian jakie mają miejsce w marcu i październiku. W obecnej sytuacji post-pandemicznej, wojennej, gdzie ilość dodatkowych czynników stresogennych jest już znacząco ponad przeciętna dojdzie jeszcze jeden – zmiana czasu. To co dziś wiemy, to że, zmniejszona ilość snu przekłada się na efektywność pracy, np. kierowców, kosztowne przestoje czy wymuszone opóźnienia tam gdzie mamy do czynienia z pracą zmianową, zwłaszcza w transporcie i logistyce. Wiemy, że przy najbliższej zmianie najczęściej tracimy około 40 minut snu, a to przekłada się na wypadkowość np. w górnictwie, co więcej same wypadki są groźniejsze. Choć coraz rzadziej, to pojawiają się problemy z dostępnością gotówki wynikającą z braku dostępu do działających bankomatów - pisze dr Gabryś.
Ekonomista zauważa, że "nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi."
- Dzisiaj już wiemy, że ta najbliższa zmiana, gdzie nominalnie tracimy godzinę, delikatnie rzecz ujmując, nie jest dla nas najzdrowsza. Dostępne wyniki badań, jednoznacznie wskazują przyrost zapadalności na choroby związane z układem krążenia człowieka i jego konsekwencjami w okresie do dwóch dni po zmianie czasu. Jednocześnie czas dostosowania się do nowego trybu pracy w ciągu doby przekładać się może na spadek efektywności trwający nawet przez tydzień po jej wprowadzeniu. A to oczywiste koszty - mówi.
I dodaje:
- Dziś wiemy, że przynajmniej do 2026 roku pozostaniemy w trybie zmiany czasu, choć Parlament Europejski wskazał już na 2021 rok, jako ostateczny dla finalnych rozstrzygnięć w poszczególnych krajach. Prawo dokonania wyboru indywidualnie w poszczególnych państwach UE rodzi daleko idące konsekwencje zróżnicowania czasu w ramach krajów sąsiadujących ze sobą i konieczności uwzględniania tych zmian w chwili przekraczania granic zarówno prywatnie – ale i funkcjonowania podmiotów gospodarczych, samorządowych czy państwowych w nowych warunkach. Warto zatem myśleć o ujednoliceniu podejścia do zmiany czasu, szczególnie między sąsiadami - argumentuje.
Dr Gabryś zdaje sobie sprawę, że "mając świadomość powagi sytuacji gospodarczej, ale i bezpieczeństwa Polski, trudno oczekiwać by zmiana czasu stała się dziś, czy w najbliższej przyszłości dominującym elementem dyskursu prowadzącego do finalnego rozstrzygnięcia."
- Wiele z tego, co jeszcze chwilę temu uważaliśmy za pewnik, uległo ostatnio wyjątkowo silnym przeobrażeniom. Myślę jednak, że przyjdzie też czas, by przestać majstrować przy zegarach, wybierając na stałe – no właśnie, tylko który - letni czy zimowy czas ? Myślę, że czas pokaże - kończy Bartłomiej J. Gabryś.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
79073Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
52690„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
41266Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
29944Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28021Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+329 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Akcja służb na Zalewie Gzel. Mężczyzna nie chciał wyjść z wody, uciekał służbom
+113 / -8Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Pilot zahaczył o płytę lotniska w Gotartowicach. Ratowali go inni lotnicy
+99 / -20Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
14Aktywiści: tu żyje więcej niż 200 nutrii, ich zabicie nie rozwiąże problemu. Liczą zwierzęta (zdjęcia)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~hoym 2023-03-19
10:31:06
Cały rok na czasie zimowym - teoretycznie naturalnym dla PL byłby fatalny, już lepiej dalej pozostać przy zmianie czasu.
~Macik765 2023-03-19
11:53:53
Nie dla czasu zimowego przez cały rok! Tylko letni.
~przykopa 2023-03-19
15:44:58
Jak wiadomo genialny strateg lubi sobie pokimać do południa. Więc wyznawcy uchwalą uchwalę na ustalenie czasu wschodniego .
Godzina na wschód . Będziemy w strefie czasowej Bułgarii ?
A może 2 godziny na wschód ? Zsynchronizujemy się z Moskwą , a i wódz będzie bardziej wyspany ?
~przykopa 2023-03-19
15:47:21
@Macik765 . Dla tych co podróżują na zachód lepszy będzie czas letni. Dla tych co patrzą na wschód , czas zimowy
~Maksymilian Popeć 2023-03-19
16:03:08
Obecnie, dzięki nacjonalistyczno - katolickim pislamskim talibom, jesteśmy już w strefie Moscow (MSK) UTC +3. A jeśli za pół roku nasz ciemnogród znów zagłosuje na nich, będziemy mieli jesień średniowiecza przez 365 dni w roku i żadna zmiana czasu lub jej brak nie będzie w żaden sposób istotna.
~exx 2023-03-19
18:43:36
~hoym
Bredzisz, nawet nie wiedząc jak złe ma skutki dla człowieka szastanie czasem godzinka w jedną, czy w drugą.
~przykopa 2023-03-19
18:45:07
@MaksymilianPopeć . Na nowogrodzkiej ostatnio chyba oglądali seksmisję i zakodowali :
,, Kierunek wschód tam musi być jakaś cywilizacja"
~hoym 2023-03-19
20:15:46
~exx
Przyznaję że trudno mi sobie wyobrazić że pobudka godzinę wcześniej może spowodować problemy z układem krążenia, no ale skoro są na to badania..
Ale wschód słońca latem po 3:30 przy współczesnym trybie życia jest nie do przyjęcia.