zamknij

Wiadomości

Pandemia, zmiany gospodarcze a w najbliższy weekend – godzina snu mniej...

2021-03-27, Autor: Bartłomiej J. Gabryś

W obecnej sytuacji pandemicznej, gdzie ilość dodatkowych czynników stresogennych jest już znacząco ponad przeciętna dojdzie jeszcze jeden – zmiana czasu - pisze dr Bartłomiej J. Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, analizując skutki społeczne, zdrowotne i gospodarcze czekającej nas w ostatni weekend marca zmiany czasu z zimowego na letni.

Reklama

W ten weekend, w nocy z soboty na niedzielę czeka nas kolejne przestawienie zegarów, godzina 2.00, decyzją administracyjną stanie się godziną 3.00. Tym razem „stracimy” godzinę, choć stosunkowo niedawno Komisja Europejska, uwzględniając wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 roku, zaproponowała Parlamentowi Europejskiemu by zmiany w roku 2019 były ostatnimi. Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego (w głosowaniu 23 za, przy 11 głosach przeciwnych) zarekomendowała by zmiana ta nastąpiła w 2021 roku.

Polacy chcą pozostać przy czasie letnim cały rok

Również obywatele Polski w badaniach Ministerstwa Przedsiębiorczości jednoznacznie zadeklarowali pozostanie przy czasie tzw. letnim przez cały rok. Czy dzisiaj, w czasie pandemii jest to realne?

Argumenty ekonomiczne zmiany czasu są nieaktualne

Dominująca przez lata argumentacja, gdzie efektywność ekonomiczna była uzasadnieniem, straciła na swej aktualności. Zmiany w natężeniu użytkowaniu energii elektrycznej są praktycznie niezauważalne, a tym bardziej podawanie ich jako argumentu dla utrzymania zmian.

W obecnej sytuacji pandemicznej, gdzie ilość dodatkowych czynników stresogennych jest już znacząco ponad przeciętna dojdzie jeszcze jeden – zmiana czasu. To co dziś wiemy, to że, zmniejszona ilość snu przekłada się na efektywność pracy, np. kierowców, kosztowne przestoje czy wymuszone opóźnienia tam gdzie mamy do czynienia z pracą zmianową, zwłaszcza w transporcie i logistyce. Znaczące koszty powstają również tam, gdzie systemy elektroniczne prowadzą transakcje finansowe w wymiarze globalnym. Były również sytuacje gdy mieliśmy problem ze skorzystaniem z gotówki z bankomatu, gdyż te zawiodły.

Zmiana czasu zakłóca dobrostan ludzi

Nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj już wiemy, że ta najbliższa zmiana, gdzie tracimy godzinę snu, delikatnie rzecz ujmując, nie jest najzdrowsza dla nas.

Dostępne wyniki badań, jednoznacznie wskazują przyrost zapadalności na choroby związane z układem krążenia człowieka i jego konsekwencjami w okresie do dwóch dni po zmianie czasu. Jednocześnie czas dostosowania się do nowego trybu pracy w ciągu doby przekładać się może na spadek efektywności trwający nawet przez tydzień po jej wprowadzeniu. Czy stać nas na dalsze zwlekanie?

PE: decyzja o wyborze czasu ostatecznie w 2021 roku?

Parlament Europejski pozostawił w dyspozycji krajów członkowskich decyzję przy którym czasie pozostaną, a miało to nastąpić ostatecznie w 2021 roku. To rodzi daleko idące konsekwencje zróżnicowania czasu w ramach krajów sąsiadujących ze sobą i uwzględniania tych zmian w chwili przekraczania granic zarówno prywatnie – ale i funkcjonowania podmiotów gospodarczych, samorządowych czy państwowych. Dzisiaj jednak zdecydowanie kwestia zmiany czasu schodzi na dalszy plan, a wiele wskazuje jednak na to, że termin ten nie zostanie utrzymany.

Choć może jednak uda nam się zwalczyć pandemię, a jesienią jedyną kwestią, która będzie zaplątać nam myśli będzie pozostanie przy czasie letnim. Miejmy taką nadzieję.

Czy popierasz likwidację zmiany czasu?
Oddanych głosów: 947

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pandemia-zmiany-gospodarcze-a-w-najblizszy-weekend-godzina-snu-mniej,wia5-1-4505-4.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Longina b 2021-03-27 20:18:58

  Ja będę spać tyle samo.Zależy tylko o której pójdę spać i o której się obudzę.

  18 14
 • ~pavlo 2021-03-27 20:49:36

  Longina to poprzedni Pogromca Szkodników. Te same idiotyzmy. Dziś rano Kaufland Zebrzydowicka . Stado debili z wózkami za mięsem zero kontroli- przy kasach to samo. W cale się nie zdziwmy, że po weekendzie będzie 40 tyś. Po mieście wieczorem stada małolatów z piwem w i bez masek -..życzę im że wylądowali na oddziale covidowym ale najpierw czekali z parę godzin na miejsce aż ktoś umrze. Powodzenia

  24 18
 • ~Piotr Czaja 2021-03-27 21:16:26

  pavlo-Ty jako następny debil uzupełniałeś to stado.

  16 19
 • ~Franek7 2021-03-27 21:42:29

  Tylko kompletny idiota może dojść do wniosku, że jak lockdown nie zadziałał to...trzeba dać więcej lockdownu :)
  Stare Chińskie przysłowie mówi, że jak cis nie zadziałało jakąś metodą dwa razy to nie zadziała i trzeci. Rząd PiSuaru przypomina głupola, który dwa razy próbował wbić gwóźdź gołą pięścią w betonową ścianę. Rozcharatał sobie rękę, krew się leje ale nadal próbuje i z uśmiechem twierdzi, że jak się bardziej postara albo będzie mocniej uderzał to w końcu wbije.

  Z niedawnego sondażu wynika, że 45% ludzi chce zaostrzenia obostrzeń. I to jest dramat tego kraju. Tu nigdy dobrze nie będzie bo mamy 45% idiotów w społeczeństwie.

  11 27
 • ~Franek7 2021-03-27 21:56:30

  Zak i Rybnikusie już wiadomo kto roznosi wirusa:

  Tłumy pątników na trasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Sierakowic do Sianowa.

  W skupieniu, z modlitwą w sercach kilkaset osób ruszyło w trzeciej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Sierakowice. W milczeniu, nocą pokonają 43 bądź 30 kilometry, kończąc wędrówkę w sanktuarium w Sianowie.

  13 15
 • ~zak 2021-03-27 22:23:57

  @Franek- a może idiotami są ci drudzy , do których ty należysz ? nie przyszło ci to do głowy , bo w TVnie nie mówili ?

  16 20
 • ~AnnaKatarzyna 2021-03-28 10:03:48

  Idiotami sa Ci , ktorzy wlasne zachcianki i przyzwyczajenia stawiaja nad zycie ludzkie. Dotyczy to zarowno tych ,ktorzy z piwem lataja po rynku jak i tych co musza isc do kosciola. Obojetnie czy ktos jest za PISem czy za lewica.
  Bomby nam nie spadaja na glowe, mamy tylko siedziec w cieplych, wygodnych, pelnych udogodnien domach i unikac skupisk ludzkich.
  Wokol nas mnostwo ludzi ma na raka, choroby genetyczne, czy choroby przewlekle. Skoro w Polsce ochrona zycia jest ostatnio tak waznym tematem, to dla tych ludzi pro life powinno byc szczegolnym priorytetem i powodem do dumy dostosowanie sie do restrykcji.

  21 1
 • ~rybnikus 2021-03-28 13:21:04

  ~Franek7 jak co roku, roznoszą wirusa. Wierzą w to ci z soku z buraka i oglądacze TVN.

  9 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3475