zamknij

Wiadomości

„Pancerny” ford nie do ruszenia. Nawet gdy stoi na lewarku, a wokół kują drogę

Bartłomiej Furmanowicz 2022-10-20, Autor: 

To wrak, czy nie? Zdaniem mieszkańców – jak najbardziej i trzeba się go pozbyć. Inaczej patrzą na to strażnicy miejscy. „Pancerny”, bordowy ford od przynajmniej dwóch lat stoi w jednym i tym samym miejscu. Nikt się po niego nie zgłasza, tym bardziej, kiedy trwa właśnie wymiana nawierzchni. Pracownicy RSK skuli prawie cały asfalt, pod samochodem zostawili „placek”. Mają na to jakiś pomysł?

Reklama

Mieszkańcy ul. Remonta w Rybniku mówią bez ogródek – to absurd. Na jednej z osiedlowych dróg trwa wymiana nawierzchni. Drogowcy ściągnęli stary asfalt z większości drogi. Pozostał jedynie skrawek, na którym stoi bordowy ford focus. „W czym problem? Trzeba dać znać właścicielowi, by przeparkował samochód” - mógłby ktoś powiedzieć. Rzecz w tym, że nie wiadomo, gdzie ten właściciel jest. Mało tego, pojazd nie był uruchamiany od bardzo dawna.

Długo już stoi, dwa lata na pewno i więcej. Już rok stoi na lewarku – słyszymy od mieszkańców ul. Reymonta.

Róże historie krążą o właścicielu tego forda. Jedni twierdzą, że właściciel wyprowadził się z Rybnika, drudzy – że nie żyje. Tak czy inaczej, dawno nie był widziany w okolicy.

Była tu policja i straż miejska. Nic nie wskórali. Usłyszeliśmy, że jak samochód nie zostanie usunięty, to pojawi się nowy asfalt z tym oto starym „plackiem” pod nim – dodają nasi rozmówcy.

Co na to Straż Miejska w Rybniku? Dawid Błatoń, rzecznik prasowy tej instytucji nie ma dobrych wiadomości.

W ocenie Straży Miejskiej w Rybniku pojazd nie jest wrakiem przypominającym odpad. Sam fakt nieużywania go przez właściciela nie stanowi przesłanki do wydania dyspozycji holowania. W tym przypadku funkcjonariusz, który wydał by decyzję holowania tego pojazdu przekroczył by swe uprawnienia – zaznacza.

Dawid Błatoń przytacza art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Brzmi on tak:

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z przez straż gminną lub policję na koszt właściciela, lub posiadacza.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że celem tej ustawy jest usuwanie tzw. „wraków”, a więc pojazdów porzuconych, których stan techniczny i wizualny ewidentnie wskazuje na to, że nie nadają się do użytku, a właściciel nie jest tym pojazdem zainteresowany, wraku, który swoim wyglądem bardziej przypomina odpad, niż pojazd nadający się do użytku.

W tej sytuacji pojazd nie jest odbierany właścicielowi, ale usuwany w związku z okolicznościami świadczącymi o jego porzuceniu z zamiarem wyzbycia się władztwa nad rzeczą – zaznacza.

Pomysłu na rozwiązanie problemu nie mają też Rybnickie Służby Komunalne, które najprawdopodobniej wyleją nowy asfalt z pominięciem starego fragmentu, na którym stoi ford.

Temat jest znany radnemu Radosławowi Kneszowi, który prowadzi akcję „Mam smaka na wraka”. Dzięki temu udało się usunąć już kilkanaście porzuconych pojazdów z rybnickich dróg. Tym razem przyznaje, że jest duży problem.

Niestety, o symbol wielu przypadków na osiedlach w Rybniku, kiedy masz pojazd, który wg ustawy nie jest wrakiem, bo ma szyby, jest zamknięty, ma tablice rejestracyjne, nie zagraża w ruchu drogowym – zauważa.

Gdy dany pojazd nie spełnia warunków kwalifikujących go do tytułu „wraku”, jego właściciel może przebywać za granicą całe lata.

Cały czas szukamy sposobu na usunięcie tego pojazdu. Mam nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek, a nie kulawe i dziurawe prawo – zapowiada Radosław Knesz.

Spotykacie się na osiedlach z podobnymi problemami?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Fistaszek_inz 2022-10-20
  15:51:41

  73 6

  Wystarczyłoby wziasc widlaka przestawić w nowe miejsce, ze nie będzie przeszkadzał, zrobic Co zrobic i odstawić tam gdzie obecnie stoi... Proste No nie? RSK... oj, ale wy jestescie niepragmatyczni.. Trochę pomyślunku, a sposob na ten „pancerny” pojazd można znalezc w 5
  Minut!

 • ~TAKI JA 2022-10-20
  16:01:39

  31 9

  Gdy czytam takie artykuły to wcale się nie dziwię, że tak wiele państw(przywódców) nie chce takiej demokracji (biurokracji). Gdybym w pośpiechu wszedł na trawnik urzędnik państwowy (policjant) ma prawo wyegzekwować wszystko wobec mnie łącznie z użyciem broni. Cała Polska śmieje się z tego przypadku, ale nic nie można zrobić bo jaśnie Nam panujący wymyślili takie prawo. Laweta, załadunek, wywózka na miejskie wysypisko, po np. kwartale licytacja lub utylizacja.

 • ~spirit-of-the-town 2022-10-20
  16:44:29

  89 1

  A zawsze myślałem że namierzenie właściciela po numerze rejestracyjnym to żaden problem

 • ~Anonimmm 2022-10-20
  17:00:07

  69 1

  Właściciel wyparował... Rejestracja jest, to jakiś problem dla policji by znaleźć delikwentna?

 • ~Lateks 2022-10-20
  17:02:57

  40 4

  To nie jest problem z wrakiem, tylko problem z urzędnikami i ich zasłanianiem się przepisami.
  Przypuszczam że straż miejska dobrze wie do kogo należy pojazd i jako że nie da się właścicielowi wystawić mandatu bo nie żyje to sprawa wygląda jak wygląda.
  Na olmecie za taki pojazd dostanie się 500zł ale nie można tego wyzlomować bez sprawy spadkowej. Wyrejestrować też nie można.
  I potem są takie kwiatki że samochód musi stać bo to majątek taki jak dom czy grunty...

 • ~Anonimmm 2022-10-20
  17:05:36

  20 0

  Art 50a o ruchu drogowym:

  "Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
  2.
  Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.
  3.
  Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.
  4.
  Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.
  5.
  Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując się zasadą poszanowania prawa własności oraz potrzebą zapewnienia porządku na drogach publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:
  1)
  szczegółowy tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania w zakresie usuwania pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane;
  2)
  tryb postępowania w zakresie przejęcia pojazdu na własność gminy."

  A tu ludzie mówią, że pojazd stoi dobre dwa lata więc nie ma tematu. Widłak - na lawete i na zlomowisko
  ¯\_(ツ)_/¯

 • ~Anonimmm 2022-10-20
  17:08:55

  11 0

  @Lateks Prawo mówi porzuconych pojazdach. Art 50a o ruchu drogowym poczytaj sobie, zresztą zacytowałem cały artykuł powyżej

 • ~Ania Wróbel 2022-10-20
  18:15:02

  33 0

  Panie Radny Panie Rzeczniku pas drogowy służy do zatrzymania i postoju pojazdów, a nie do garażowania czy przechowywania pojazdu na czas jak Pan Radny powiedział na całe lata przebywa za granicą. Przesłanka nie nosi oznak użytkowania w tym przypadku jest wypełniona. Ponadto posiadacza pojazdu można ustalić i wezwać do przestawienia chociażby na czas trwania robót.

 • ~bob 2022-10-20
  22:52:15

  25 0

  Na osiedlu przy straży pożarnej stoją dwa złomy zdemolowane i jakoś nikomu to nie przeszkadza a wygląd masakryczny o zagrożeniu dla przechodzących nie wspomne

 • ~ROW1984 2022-10-21
  16:47:43

  16 0

  Ludzie co za problem. Jak wielokrotnie w artykule napisano: "ma tablice". Jutro może tablic nie mieć i można odholować...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846