Uwaga kierowcy! Dalsze utrudnienia na drogach w województwie śląskim. Po raz pierwszy w historii przez drogi w Polsce odbywa się transport tak wielkiego kalibru - olbrzymi "kret", który będzie drążył tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim, transportowany jest z Hiszpanii w elementach: część drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. W nocy z 12 na 13 listopada przed godziną 3:00 kolumna pojazdów powinna opuścić województwo opolskie i kontynuować przejazd autostradą A4 w województwie śląskim. Po 30 kilometrach konwój z elementami maszyny TBM dojedzie na parking przy byłym Placu Poboru Opłat Żernica w Gliwicach, gdzie zaplanowano jego dzienny postój.
Od czwartku 10 listopada została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).
Utrudnienia wiążą się z ogromnym przedsięwzięciem, o którym już pisaliśmy <<A1. Takich ładunków jeszcze w Polsce nie przewożono!>>
Przypomnijmy: tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim drążony będzie przez specjalną maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m! Ten olbrzymi „kret” transportowany jest z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszą lądem.
Konwój z elementami maszyny TBN jest już w Przyworach. Pomimo późnej pory transport ciągle wzbudza bardzo duże zainteresowanie mieszańców. Ruszamy w dalszą drogę! pic.twitter.com/YtpBVIc6F4
— GDDKiA Opole (@GDDKiA_Opole) November 12, 2022
Transport maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) to wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym przygotowywane od wielu miesięcy przez wyspecjalizowane firmy.
Maszynę rozłożono na części, ale i tak niektóre z jej elementów mają duże rozmiary i wagę, co jest dodatkowym utrudnieniem w transporcie kołowym. Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono - informuje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.
Następny etap przejazdu rozpocznie się 13 listopada (niedziela) około godziny 22:00 i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek).
Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim.
Ostatni etap będzie obejmował przejazd autostradą A1 od Woźnik do granic województw śląskiego i łódzkiego. Ten odcinek trasy będzie miał długość około 60 km. Rozpoczęcie przejazdu powinno nastąpić 15 listopada (wtorek) około godziny 22:00. Wyjazd z województwa śląskiego szacujemy 16 listopada (środa) w okolicach godziny 5:00 - informuje Marek Prusak, rzecznik GDDKiA.
Jest godzina 2:00 w nocy. Obserwujemy kolejne manewry na rondzie wykonywane przez ten potężny konwój. pic.twitter.com/RdTCMIlNxu
— GDDKiA Opole (@GDDKiA_Opole) November 12, 2022
Pomimo że transport będzie się odbywał wyłącznie w godzinach nocnych, pomiędzy 22 a 6, na trasie przejazdu wystąpią pewne utrudnienia.
Będzie to związane m.in. z czasową koniecznością poruszania się pojazdów za kolumną transportową, która będzie jechała z prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni, czy wyznaczeniem lokalnych objazdów.
W przypadku pojawiania się zatorów kolumna transportowa będzie zatrzymywana w dogodnym miejscu celem rozładowania spiętrzenia pojazdów, a następnie przejazd będzie kontynuowany. W czasie przejazdu transportu inne pojazdy nie będą mogły poruszać się wzdłuż konwoju. Utrudnienia mogą również pojawić się na węzłach autostradowych w momencie przejazdu transportu w ich okolicach - wyjaśnia rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Na czas przejazdu kolumny transportowej ruch na łącznicach włączeniowych do autostrady będzie wstrzymany.
Jest godzina 23:50. Konwój wyjechał z ul. Berylowej i ul. Oświęcimską w ciągu DW423 jedzie w kierunku Choruli. pic.twitter.com/74B3YdngYJ
— GDDKiA Opole (@GDDKiA_Opole) November 11, 2022
Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, pilotów kierujący ruchem oraz asystę Policji. Również na stacjonarnych znakach zmiennej treści, umieszczonych wzdłuż autostrady A4, będą wyświetlane informacje o utrudnieniach.
Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono - przypomina Marek Prusak. - Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.
Jest godzina 2:00 w nocy. Obserwujemy kolejne manewry na rondzie wykonywane przez ten potężny konwój. pic.twitter.com/RdTCMIlNxu
— GDDKiA Opole (@GDDKiA_Opole) November 12, 2022
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,a1-takich-ladunkow-jeszcze-w-polsce-nie-przewozono-od-dzis-objazd-na-wezle-gliwice-sosnica,wia5-3266-53961.html
Tagi: utrudnienia A1 śląsk, a1 gliwice sośnica utrudnienia, transport ponadnormatywny gddkia, GDDKiA
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83413Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
49336„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44957Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30225Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29620Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+94 / -15Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 468
~Grzegorz Maciejewski 2022-11-12
21:09:30
Nie prościej było go transportować z Gdyni?
~Teoretyk 2022-11-13
05:24:39
Jedyne co z Gdyni popłynęło Wisłą w górę rzeki to Syrenka. Ucz się dziecko ucz w tej szkole.
~olo-s 2022-11-13
10:26:08
Panie Teoretyk, "Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze". Więc da się w górę rzeki. Nie wiem kto powinien wrócić do szkoły.
~Teoretyk 2022-11-13
18:18:28
Co jeden to lepszy. Odra jest żeglowna dla takich barek (sól w oku sąsiada swoją drogą). W górę i w dół. Wisła natomiast ze względu na swoje ukształtowanie, głębokość nie spełnia uwarunkowań dla tego typu transportu gabarytowego. Odra to ta po lewej, a Wisła płynie przez środek kraju.