zamknij

Wiadomości

Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada

2023-11-28, Autor: 

W Rybniku są miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, gdzie czas parkowania ograniczony jest do 30 minut. Jedni o to wnioskowali, inni narzekają. Zgłębiliśmy temat miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, oznaczonych tzw. niebieską kopertą.

Reklama

Wzdłuż ulicy Piasta w centrum Rybnika jest olbrzymi problem z zaparkowaniem samochodu, o czym najlepiej wiedzą nie tylko kierowcy, ale i strażnicy miejscy, którzy regularnie napotykają tam samochody zaparkowane w niedozwolonych miejscach. Wzdłuż Piasta działają również mali przedsiębiorcy, a jednym z nich jest sklep z zaopatrzeniem medycznym i rehabilitacyjnym. Dlatego też w ciągu ulicy powstało miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Tyle tylko, że wprowadzono tam ograniczenie czasowe na parkowanie. To zaś nie spodobało się niektórym mieszkańcom. Jeden z rybniczan zarzuca, że to "karanie niepełnosprawnych".

- Rybnik wymyślił 30 minut dla niepełnosprawnych potem mandat, a straż miejska jeździ i wypisuje mandaty za stanie powyżej 30 minut. Nigdzie nie widziałem takich cudów. Może zainteresuje się ktoś, czy można tak karać osoby niepełnosprawne? - pisze pan Darek.

Co na to rybnicki magistrat, który poprosiliśmy o ustosunkowanie się do sprawy? Słyszymy tam, że tego typu niebieskie „koperty” mają służyć do zaparkowania w miarę bliskiej odległości od miejsca, w którym osoba niepełnosprawna ma do załatwienia szybką sprawę, w tym przypadku zakupy.

- Ograniczenie czasowe ma za zadanie umożliwić dostęp do tego miejsca większej liczbie osób, a co za tym idzie zapewnić dostęp osobom niepełnosprawnym korzystającym z usług firm i sklepów w ciągu ulicy Piasta (większa rotacja pojazdów). O wyznaczenie miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz wprowadzenie czasowego postoju wnioskowały pobliskie firmy. W tym również firma, której głównymi klientami są właśnie osoby niepełnosprawne — wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM Rybnika.

Osoba niepełnosprawna może również parkować na "zwykłym" miejscu parkingowym, nie jest zmuszona parkować na "kopercie". Zasada ta nie działa w stosunku do pełnosprawnych kierowców, o czym należy pamiętać!

- Wprowadzenie takich rozwiązań oraz stworzenie maksymalnej ilości bezpłatnych miejsc postojowych bez ograniczenia czasowego było kompromisem pomiędzy potrzebami mieszkańców tych ulic, oraz pozostałymi użytkownikami dróg. Osoby niepełnosprawne, oprócz tych miejsc, mogą korzystać z ogólnodostępnych miejsc postojowych w tym rejonie w nieograniczonym limicie czasowym — dodaje urzędniczka.

Podobna sytuacja ma miejsce między innymi przy ulicy Chrobrego, bezpośrednio przed wejściem do budynku Urzędu Miasta. Tam również magistrat wyznaczył miejsce dla niepełnosprawnych z limitem czasowym, umożliwiając tym samym zaparkowanie w celu załatwienia szybkiej sprawy, czy zasięgnięcia informacji.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu dla niepełnosprawnych?

Oceń publikację: + 1 + 85 - 1 - 214

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-11-28
  13:15:26

  33 7

  Na 30 minut to warto zrobić więcej miejsc parkingowych dla zwykłych kierowców. Często człowiek chce coś szybko załatwić i jechać dalej więc takie wyznaczone miejsca bardzo by się przydały.

 • ~Krzysztof.Kasa 2023-11-28
  13:53:36

  41 1

  Problemu by na Piasta nie było takiego gdyby szanowny Pan co mieszka na ul. Damrota (boczna Piasta) nie miał tam zaparkowanych kilkanaście pojazdów ( ok. 15 szt.) Które już zapuszczają korzenie i zżera je rdza. Nikt z tym nic nie robi. Może szanowna redakcja to opisze ?

  Mieszkaniec ul. PIASTA

 • ~ 2023-11-28
  14:12:10

  34 6

  Brawo, to super pomysł w takim punkcie. To ma sens! Załatwi i umożliwi postój temu, który rzeczywiście jest niepełnosprawny a nie potrzebuje zaparkować za darmo i iść na miasto.
  Wielu z tych "niepełnosprawnych" w nowiuśkich BMW i sportowych Audi biega szybciej po schodach niż niejeden "zdrowy". Tak naprawdę większość z nich nie powinna mieć uprawnien do uprzywilejowanego miejsca do parkowania.

 • ~hub381 2023-11-28
  14:39:13

  17 2

  Jako NIEPEŁNOSPRAWNY, II kat. inwalidztwa, powiem tak: kart przybywa(obatele się starzeją) a miejscowi okupują w/w miejsca całodobowo. Pytam : a gdzie ma stanąć inwalida, który zechce stanąć na parę minut chcąc załatwić swoją sprawę ? O ulicy Piasta , to horror. Dlatego też zlikwidowali przychodnię,bo chory(niepełno.....) chcąc się zarejestrować miał problemy....

 • ~hub381 2023-11-28
  14:45:16

  23 2

  Dot. wydawania kart postojowych. Jak zauważył nie jeden , który ma kartę, porusza się lepiej a niż zdrowy "Obatel". W komisjach siedzą ludzie różnego formatu i pokroju....

 • ~ 2023-11-28
  15:33:44

  1 12

  Adminku . Nie sądzisz że my jako osoby niepełnosprawne intelektualnie nie POwinniśmy wystąpić o uprawnienia do parkowania dla niepełnosprawnych ? NaPISz co o tym sądzisz , Ja tam jeżdżę skromnie mopikiem. Ale BMWcoteki ? Takim bardzo małym wozem POdjeżdzają pod disco teki . Ale POważny komentujący n a tym forum ?

 • ~ 2023-11-28
  15:37:32

  4 8

  Ale Wto to będzie kontolował ? Pamiętam że jak latałem jeszcze w łormo , to niektórzy koledzy mieli problem z odczytaniem godziny na cyferblacie

 • ~nutytyty 2023-11-28
  17:16:29

  4 3

  Szkoda ze kamer nie zamontowali zeby bylo latwiej sprawdzic kto i ile czasu stal.
  To latwa kasa na niepelnosprawnych.

 • ~1floyd 2023-11-28
  18:24:55

  11 1

  Ciekaw jestem, w jaki sposób straż miejska, policja jest w stanie zweryfikować oryginalność tych kart parkingowych osoby niepełnosprawnej. Bo w dobie skanerów laserowych, drukarek hologramów, wykonanie takiej plakietki to żaden problem. Podobno w internecie, można złożyć zamówienie na taką plakietkę. Koszt to ok pół roku opłat parkingowych.

 • ~1floyd 2023-11-28
  18:27:05

  7 0

  Sprzedawane jako produkt kolekcjonerski ;-)

 • ~Krzysztof.Kasa 2023-11-28
  19:05:35

  11 0

  Widzę, że w komentarzu powyżej chyba przeczytaj go Pan z Damrota co ma te graty poustawiane wzdłuż ulicy i dał mi minusa :)

 • ~hartom 2023-11-28
  19:51:45

  19 5

  I bardzo dobrze, mam już dosyć tych świętych krów, cały Rybnik zawalony niebieskimi kopertami, nie wiem kto to wymyslił. Na Placu Wolności nie można było zostawić połowę miejsc dla wszystkich na 30 minut? My też płacimy podatki a raczej przedewszystkim! No i często widzę tych niby niepełnosprawnych nawet jeden na 10ciu nie jest na wózku tylko śmigają na sklepy szybciej odemnie, nie wiem kto i na jakiej podstawie wydaje te zaświadczenia - co najmniej połowie z uprawnionych bym je odebrał. To samo pod Castoramą w Rybniku nawalili miejsc dla niepełnosprawnych i stoją puste a człowiek 10min. krąży i szuka miejsca - na zakupy wolę jechać do Żor przynajmniej tam włodarze myślą!

 • ~Arteks 2023-11-28
  20:38:45

  4 17

  @hartom - we wszystkich miastach Polski przepisy są takie same i jest określony wymóg jeśli chodzi o ilość niebieskich kopert, a że w Polsce ludzie kombinują to osobny temat. Jeśli chodzi o ilość różnorodnych sklepów, ilość miejsc parkingowych i wygodę jaką dają parkingi wielopoziomowe i bramkowe - nie ma lepszego miejsca od Rybnika w promieniu 50 km... :DDD Dla porównania w Gliwicach większość parkingów w centrum to parkingi przy ulicach z parkomatami. A Żory to małe miasteczko bez Śródmieścia - więc absolutnie nie do porównania.

 • ~stam55 2023-11-28
  23:33:48

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~krezus 2023-11-29
  10:22:57

  1 6

  Do Web-Admin:To osoba niepełnosprawna nie może według Ciebie jeździć nowym autem klasy premium?Ja też jestem niepełnosprawny,mam dwie endoprotezy bioder,i udało się je zrobić w miarę dobrze i raczej biegać za dobrze nie można.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4156