zamknij

Wiadomości

Nie tylko „Mac”. Po tereny Czerwionki-Leszczyn zgłaszają się kolejne firmy

2020-11-24, Autor: bf

To już wiecie. Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w bliskości autostrady A1, powstaje restauracja McDonald’s. To jednak niejedyne przedsięwzięcie w toku. - Zainteresowanie gruntami pod inwestycje na terenie gminy jest spore - zauważa kierownictwo UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Reklama

- Nawet teraz, w czasie pandemii, w naszej gminie realizowane są inwestycje - nie tylko te publiczne, finansowane z budżetu gminy, państwa czy UE, ale także ze środków prywatnych. Oznacza to, że jesteśmy dla inwestorów bardzo atrakcyjną gminą - zaznacza Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Wiemy, że budowa restauracji McDonald’s ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Tuż obok restauracji powstaje stacja paliw Shell, jednak, jak podkreśla Grzegorz Wolnik, to nie jedyne inwestycje realizowane na terenie gminy.

- Firma Turenwerke kończy budować fabrykę drzwi w Stanowicach, w Leszczynach mamy nowego inwestora, który pracuje dla przemysłu budowlanego. Wkrótce w gminie będą realizowane kolejne inwestycje – zapowiada.

UGiM zmienia plan zagospodarowania przestrzennego w okolicach autostrady po to, żeby można było usytuować duże strefy logistyczne w Dębieńsku i w Bełku.

- Nie bez znaczenia jest także fakt, że każdy nowy inwestor działający na terenie gminy, to również nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców - dodaje Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki.

Oceń publikację: + 1 + 87 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Maksymilian Popeć 2020-11-24 14:07:01

  Orzesztyorzeszku... poczułem się jak 1994r - OTWIERAJĄ Maca WOOOOOW - już zapisuję sobie w kalendarzu datę otwarcia.

  27 58
 • ~zak 2020-11-24 14:15:46

  Szkoda , że nic Polskiego nie budują :( jakoś te nazwy mnie denerwują : Shel , Turenwerke , Mc Donald ... nie dziwota , ze Bruksela tak ostro sobie z nami poczyna , widzi dobry interes w zmienianiu nas w niewolników.

  61 89
 • ~Abisall 2020-11-24 14:36:02

  ~zak
  To czemu nie weźmiesz i nie wybudujesz czegoś polskiego?
  Zacznij działać, a nuż stworzysz prężna polska markę i będziesz mógł mówić że Polak potrafi

  92 21
 • ~rodzyn 2020-11-24 16:16:04

  Wybudowaliśmy dobrą drogę, ale nie mamy przy niej terenów zabezpieczonych na rozwój przemysłu. Zwróćcie uwagę ile jest gruntu przy ul. Świerklańskiej w bezpośrednim sąsiedztwie zjazdu.

  19 6
 • ~majster86 2020-11-24 16:20:55

  Akurat trudno się podniecać Makiem lub stacją benzynową ale już zakłady produkcyjne nawet takie montownie to jest jakieś osiągniecie. w Czerwionce to się udaje a co powstało ostatnio NOWEGO w Rybiku? Nic? W mieście gdzie mamy jakieś 130 000 ludzi? Ktoś powie nie potrzebujemy montowni bo tam słabo płacą, ale wyobraźcie sobie że teraz zamykają kopalnie i co taki przeciętny ryl może robić ? dla niektórych praca w takiej montowni to jest wyzwanie, a przeciętny górnik to może wie gdzie jest enter na klawiaturze. Niestety Rybnik nikogo nowego nie potrafi przyciągnąć .Gorzej niż n wsie w takiej Czerwionce .

  61 11
 • ~ 2020-11-24 16:41:11

  No fajnie, fajnie no.... Mc i stacja benzynowa, na stacji z 12 ludzi zatrudnionych z czego 11 będzie spoza Czerwionki bo jak sieciowa to przerzucą na rozruch doświadczonych pracowników z innych miejsc, zreszta co to za problem dziś dojechać do roboty autostradą nawet z Gliwic. 12-14 min?
  A że dochody z VAT do budżetu państwa i z CIT ponoć niedługo też do budżetu państwa to szczerze mówiąc - żaden interes dla miasta. No chyba, że się ktoś chce chwalić że ma Maca ale tu radziłbym ostrożność. Przeczytałem kiedyś w jednej książce (a i moje doświadczenie życiowe kolorowych lat wczesnej młodości to potwierdza), że różnica między miastem a miasteczkiem polega na tym, że w mieście do Maca idzie się nad ranem najeść po całonocnej imprezie w dobrym klubie a w miasteczku .... idzie się na poświęcenie owej Restauracji przy otwarciu :)
  Miłego wieczoru wszystkim :)

  13 43
 • ~tf2 2020-11-24 18:01:10

  Można na nich narzekać, ale te firmy przynajmniej utrzymają się same w przeciwieństwie do "klubików sportowych". Najwyraźniej ich klienci nie uważają, że korzystanie z usług nie warte jest wydawania WŁASNYCH pieniędzy.

  24 5
 • ~Arteks 2020-11-24 18:16:14

  @majster86 - wreszcie zrozumiałeś, że montownie to nie jest przyszłość w dużych miastach. :) Nie bój się o zastępowanie miejsc pracy w kopalniach. Część rozwiąże... emerytura, a część środki unijne jakie dostaną miasta górnicze na przebranżowienie. Przypuszczam, że wyjdziemy na tym dobrze jak np. pobliska Ostrava. Tam już od dawna nie ma kopalń (a było chyba z 5-6), a miasto świetnie się rozwija i szuka rąk do pracy nawet w Polsce... Z takich ciekawostek. Mało kto wie, że bardzo istotne w leczeniu covid (i innych chorób), gazy medyczne produkowane są w rybnickim Messerze. Zatrudniają wyłącznie chemików ale ostro zasuwają aby zaopatrzyć polskie szpitale.

  19 29
 • ~Kimi73 2020-11-24 21:56:39

  @zak, podjedziesz tam doskonałym polskim samochodem elektrycznym... Izera, samochód naszych pisowskich czasów :))))

  7 12
 • ~pasażer 2020-11-24 21:58:55

  kolejne fabryki sprawią że Rybniczanie będą mieli gdzie jeździć do pracy, tym bardziej, że będą one zlokalizowane w okolicy "węzła Rybnik", co dla niektórych będzie stanowiło powód do dumy
  Arteks nie rozpędzaj się tak z tym Messerem
  "Zakład w Rybniku pracuje w systemie ciągłym, całą dobę. Pracę znalazło tutaj 11 pracowników, głównie mechaników i elektryków"
  czytamy w archiwalnym artykule na tym portalu, nawet gdyby zatrudnienie wzrosło tam o kilkaset procent, daleko im do znaczącego zakładu na rybnickim rynku pracy

  19 3
 • ~withings 2020-11-25 00:50:15

  @zak - mimo niemieckiej nazwy, Turenwerke to firma polska spod Kędzierzyna. Mają już jeden zakład produkcyjny w opolskim, ten w Stanowicach to drugi - podejrzewam, że związany z rozwojem na rynku czeskim i węgierskim. Z kolei McDonald's działa w systemie franczyzowym, tzn. globalna jest tylko marka i know-how, natomiast prowadzi go lokalna firma i tylko oddaje część przychodów McDonald'sowi.

  20 0
 • ~withings 2020-11-25 00:59:02

  @majster86 - bieda inwestycyjna w Rybniku to pochodna dwóch czynników: braku dobrego dojazdu i braku uczelni wyższej.

  Pretensje o to pierwsze należy mieć do UM za czasów prezydenta Fudalego, który nie lobbował za przebiegiem autostrady bliżej Rybnika. W rezultacie najbliższe zjazdy z A1 są około 10 km od miasta, co niby nie brzmi jakoś strasznie daleko, ale z drugiej strony po co jakiś inwestor miałby budować te 10 km od autostrady (i to na dość pagórkowatym obszarze, bo w Rybniku nie ma za bardzo terenów inwestycyjnych z powodu ukształtowania terenu i rozdrobnienia zabudowy), skoro zaraz przy zjeździe ma świetne, wielkie płaskie działki?

  To drugie to niestety rzecz nie do przeskoczenia i będzie powodowała postępującą marginalizację Rybnika wbrew temu, co pisze Arteks. W Polsce mamy dwa typy rozwijających się miast: przemysłowe, z wielkimi strefami (wybitny przykład to Kępno czy Nowa Sól) oraz duże miasta uniwersyteckie, gdzie lokują się zagraniczne i polskie korporacje. Niektóre, jak np. Wrocław, Poznań, ale też w pewnym stopniu Gliwice, są podwójnie szczęśliwe. Cała reszta idzie na dno. Rybnik jest niestety w tej drugiej kategorii.

  23 1
 • ~Arteks 2020-11-25 16:45:15

  @withings - a jakie to zagraniczne korporacje ulokowały się w Gliwicach bo z Wrocławia to znam sporo ale z Gliwic?! Tam są albo prężne lokalne firmy usługowe albo zagraniczne montownie + kopalnia. Nowa Sól czy Czerwionka to przypadki totalnego upadku przemysłu. W przypadku tej pierwszej zastąpionego montowniami, a w przypadku Czerwionki do dzisiaj nie zastąpiono miejsc pracy po zlikwidowanej niedawno koksowni, nie mówiąc o kopalni, zakładach drobiarskich itd. Uważasz, że w Rybniku problemem jest to, że mamy do autostrady 10 km? To czemu świetnie rozwija się np. Krosno - miasto które ma do autostrady 60 km. Jest dużo bogatsze od większości śląskich miast i z pewnością nie z powodu turystyki bo nie ma do zaoferowania niczego. Być może reszta idzie na dno bo mało jest w Polsce już miast które oferowałyby tak różnorodny rynek pracy jak Rybnik. I nie pisz co będzie w przyszłości bo jeszcze rok temu sam pisałem, że turystyka jest lepszym kierunkiem rozwoju od przemysłu... Dzisiaj widząc tragedię turystycznych ośrodków w całej Europie - cofam swoje słowa. Lepiej jednak dywersyfikować to z czego żyją mieszkańcy. @pasażer - skoro nieobce ci są statystyki sprzed lat kiedy jakiś zakład wchodził do miasta to podaj proszę jakieś liczby ile miejsc pracy uruchomiono w Czerwionce i jaki to procent stanowi tego co utracono po likwidacji KWK Dębieńsko i koksowni? Mieszkańcy Czerwionki szukali miejsc pracy poza swoją miejscowością i nadal to będą robić. A Mc, Shell czy fabryka drzwi to oferta dla... garstki.

  2 9
 • ~pasażer 2020-11-25 23:18:53

  akurat z powodu dobrego dojazdu z powodu bliskości autostrady, Czerwionka ma dostęp do atrakcyjnego rynku pracy w całej aglomeracji ślaskiej, sama stając się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, czego daremnie można szukać u nas
  a pisać że Krosno nie ma niczego turystycznego do zaoferowania może tylko totalny dyletant, bo akurat tamta okolica oferuje szereg ciekawostek i atrakcji turystycznych, może nie zawsze dla szerokiego grona letnich turystów w klapkach i z reklamówką oraz najtańszym puszkowym piwem w dłoni, zapewne dlatego nie dostrzegasz tam żadnych atrakcji turystycznych dla siebie

  7 1
 • ~withings 2020-11-26 06:42:49

  @Arteks - w Gliwicach ulokował się chociażby SAP (jedna z nielicznych europejskich firm IT, które liczą się na świecie), który wykorzystał na swoje biuro DH Ikar, a niedawno dobudował do niego nowe skrzydło. Przywołuje się porównanie do rybnickich DH takich jak Hermes, gdzie co jest dzisiaj? Chiński market? Czerwionka miała pecha, bo kopalnia została zlikwidowana i faktycznie do dzisiaj nie ma w tej gminie aż tylu miejsc pracy co kiedyś, ale jej położenie jest bardzo korzystne (na linii kolejowej do Katowic, do Gliwic jest autostrada oraz linia autobusowa 194). Mimo to miasto aktywnie zabiega o nowych inwestorów, w tym pogardzane przez ciebie "montownie". A gdzie pójdą pracować rybniczanie po zamknięciu Chwałowic i Jankowic? Jakoś nie widzę wielkich możliwości.

  7 1
 • ~Arteks 2020-11-26 18:55:11

  @withings - rozczarowałeś mnie tą mało znaną firmą, choćby była "zza siedmiu gór". Ciebie bawi ciucholand w Hermesie, a mnie firma która lokuje się... w domu towarowym. Faktycznie w Gliwicach nie ma za bardzo gdzie bo nowych biurowców jest mało. A ten najwyższy to ten koło dworca - trochę niższy odpowiednik rybnickiego K1. O czym to świadczy? Ani Gliwice ani Rybnik to nie Wrocław czy Katowice - ale mają co raz lepszą ofertę dla okolicy w różnych branżach. W ostatnich latach Rybnik też podebrał Gliwicom kilka ważnych urzędów: WORD, Urząd Celny, a ostatnio uzależnił się sądowo dzięki czemu w naszym UO powstało sporo miejsc pracy dla palestry. :) W Rybniku koniec górnictwa ma to nastąpić za 30 lat... Do tego czasu mamy podobno dostać deszcz kasy na transformację z EU - coś czego zabrakło np. dla Czerwionki. Natomiast dla mnie nie ma niczego fascynującego w położeniu Czerwionki. Jeśli miałbym dojeżdżać z takiej dziury gdziekolwiek - wolałbym się przeprowadzić do miasta w którym mam stałą pracę i nie tracić czasu na dojazdy i życie w tak brzydkim miejscu. @pasażer - ludzie którym chce się pracować nie narzekają na brak ciekawych miejsc pracy w Rybniku z przeróżnych branż. Były kiedyś jakieś badania o jakich miastach marzą rybniczanie. Wyszło, że o Gliwicach chyba 2%... Więc nawet jeśli jacyś nasi krajanie tam pracują - to nie chcą tam zamieszkać. Krosno miało być tylko przykładem, że można być 60 km od autostrady, nie mieć węgla, ani atrakcji turystycznych, a dobrze się rozwijać przez mobilność mieszkańców i ich pomysłowość. A ty od razu byś toczył temat jak żuk gnojowy swoje kulki. ;P

  0 6
 • ~Arteks 2020-11-26 18:57:26

  @pasażer - odpowiesz na moje pytania? Bo zawsze od tego uciekasz. A może chociaż raz??? Powtórzę: podaj proszę jakieś liczby ile miejsc pracy uruchomiono w Czerwionce i jaki to procent stanowi tego co utracono po likwidacji KWK Dębieńsko i koksowni? Jakie miejsca pracy oferuje Czerwionka jakich nie ma w Rybniku? ;)

  0 6
 • ~pasażer 2020-11-26 19:52:24

  Arteks, nie widzę potrzeby szukania odpowiedzi na Twoje zaczepki, którymi za wszelką cenę chcesz udowodnić, że żyjesz w swoim alternatywnym świecie

  8 0
 • ~pasażer 2020-11-26 19:54:50

  co chcesz udowodnić przyrównując miejscowość będącą w rzeczywistości atrakcyjną noclegownią dla aglomeracji śląskiej z zapuszczonym miastem mianującym się stolica subregionu

  8 0
 • ~Arteks 2020-11-27 09:31:49

  @pasażer - jakie zaczepki i jaki alternatywny świat? Chcesz z kimś dyskutować to się dostosuj do reguł. Nie umiesz to zajmij się kiszeniem kapusty. ;) Stawiasz tezę, że rybniczanie będą dojeżdżać do pracy do Czerwionki, a jak się przeanaalizuje jakieś dane to się okaże, że tam do dzisiaj nie powstało nawet 10% nowych miejsc pracy po utracie tysięcy w kopalni i koksowni. No ale taki jest twój styl - ble, ble, ferdu, pierdu. Rybnik jest zapuszczony przez zaściankowych właścicieli pieców jak ty, którym jednak kończy się pomału epoka niszczenia wizerunku miasta.

  0 8
 • ~pasażer 2020-11-30 15:41:57

  Arteks
  nie trzeba analizować wystarczy zobaczyć jakie rejestracje mają samochody wyjeżdżające po 14 spod stanowickiego Tenneco, podobnie sprawa wygląda pod wyszydzanymi przez Ciebie żorskimi "montowniami"
  a przy okazji u nas powstały jakieś realne miejsca pracy dla fachowców zastępujące upadłe duże zakłady jak RZNy, KWK Rymer czy ostatnio Ryfamę ? jedynie obroniła się (a i to nie do końca) pustka po Silesii
  reszty "wysokiego" poziomu Twojej wypowiedzi nie ma nawet sensu komentować

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3298