zamknij

Wiadomości

Nie będzie rozbudowy rybnickiej onkologii. Szpital „był mało wiarygodny”

2022-12-28, Autor: 

Nici z wielkich planów Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego. Na rozbudowę oddziału miały pójść miliony złotych, a nie będzie ani złotówki więcej. Dlaczego? W WSS nr 3 słyszymy, że rybnicki szpital był za mało wiarygodny, by liczyć na dotację.

Reklama

Przypomnijmy, w październiku 2021 roku, ówczesna dyrektorka rybnickiej lecznicy – Ewa Fica, zapowiedziała w towarzystwie marszałka Jakuba Chełstowskiego powstanie Centrum Onkologii Subregionu Rybnickiego.

Zaczniemy od poradni onkologicznej, a potem oddziału. Chcemy mieć sprzęt najwyższej jakości. Chcemy ponadto uruchomić rehabilitację onkologiczną. Myślę, że będzie na miarę XXI wieku – dodała – mówiła wtedy.

Szpital miał dostać na ten cel 18 i mln złotych, a środki miały pochodzić z programów unijnych, o które zabiegał marszałek Chełstowski.

Jeżeli się uda, to chcielibyśmy zamontować PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna – red.), ale to ogromne przedsięwzięcie. O ilości łóżek będziemy rozmawiać dopiero jak się rozpocznie budowa – zaznaczył Jakub Chełstowski.

Niestety, ten plan spalił na panewce, bo nie dojdzie do rozbudowy onkologii.

Nie będzie inwestycji. Nie dostaliśmy dofinansowania. Nie przeszliśmy oceny merytorycznej, bo prawdopodobnie szpital był mało wiarygodny – potwierdza Karolina Wałowska, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku.

Więcej mówi Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i członek Rady Społecznej rybnickiego szpitala.

Szpital ma na tyle trudną sytuację finansową, by nie powiedzieć fatalną, że nie gwarantuje zrealizowania tego projektu. Komisja ten wniosek oceniała, odrzuciła go ze względu na m.in. raport biegłego, który ukazał się w czerwcu. Wskazał, że dalsze funkcjonowanie szpitala może być zagrożone. Decyzja zapadła w październiku – wyjaśnia Grzegorz Wolnik.

Jak dodaje deficyt szpitala pod koniec roku osiągnie około 40 mln złotych.

Naprawdę nie ma już na nic i trudno wyrokować, by dać jeszcze 18 mln na inwestycję. Raczej nie ma możliwości, by ten szpital „umarł”, ale gdyby była to spółka, to jej już po prostu nie ma – mówi.

Problemy finansowe szpitala w Rybniku pogłębia jeszcze rządowa zmiana prawa.

Z początkiem lipca weszła w życie ustawa regulująca poziom wynagrodzeń personelu szpitalnego. Trudno określić, na jakiej podstawie były szacowane koszty takich podwyżek, ponieważ z prostego przelicznika wynika, że podwyżka kosztuje szpital około 1,5 mln złotych miesięcznie. Czyli przez pół roku ponieśliśmy już 9 mln złotych strat na samych podwyżkach pensji. Przyszły rok będzie równie ciężki, a jeszcze słyszymy, że w połowie 2023 roku Ministerstwo Zdrowia szykuje korektę ustawy – mówił nam w listopadzie Janusz Kowalski, zastępca dyrektora WSS nr 3 ds. lecznictwa.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 47

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ewelina 2022-12-28
  10:55:12

  30 28

  A jeszcze rok temu było tak fajnie -dodatki covidove, miliony na niepotrzebne i bezwartościowe testy pcr.
  Po teatrzyku pod tytułem "pandemia" - w którym tak się cudnie żyło szanownym medykom - została potężna dziura finansowa i zapaść organizacyjna.
  A do tego doszedł brak zaufania ze strony pacjentów do butnych i lekceważących wszystko oprócz ręki z kasą lekarzy.
  BRAWO służba zdrowia !

 • ~Franz Kawka 2022-12-28
  11:49:29

  39 8

  Jest jakikolwiek przykład na świecie, żeby państwa firma działała dobrze? Bez ciągłych dopłat z kieszeni podatnika bez niekończącego się zadłużania? Bez niekompetentnych zarządów nadanych przez partyjnych kolegów?

 • ~prawda12 2022-12-28
  12:26:17

  40 11

  @ewelina a to wina lekarzy i pielęgniarek że szpital zadłużony czy raczej zarządzających? Rok temu Fica się chwaliła tą onkologią a nie potrafią otworzyć na nowo tych oddziałów które zamknęła. Zwolniła wtedy ludzi na etatach, pracujących w PAŃSTWOWEJ placówce, rezydentów z pensją wypłacaną przez rząd (MZ), a nie ludzi pracujących na kontraktach za ogromną kase. W innych PUBLICZNYCH dziedzinach życia za niepowodzenia też oskarżasz pracowników? Lekarze rządali dodatków covidowych? Czy to rząd je sam zarządził? Niech sobie sprawią ten PET tylko bez osób które go będą obsługiwać, czytać wyniki i leczyć chorych mogą go sobie w d. włożyć. To nie lekarze i pielegniarki są winni sytuacji finansowej a zarządzający szpitalem i rząd

 • ~rudobrody 2022-12-28
  12:40:17

  27 3

  No to nie przeszliśmy oceny merytorycznej czy tak się tylko wydaje pani rzecznik?

  Zwykle jak się składa wniosek i jest odrzucony to otrzymuje się uzasadnienie dlaczego. Tutaj tak nie było że "prawdopodobnie szpital był mało wiarygodny" ?

  A co do rady społecznej. skoro cały czas sytuacja szpitala jest zła to mode czas najwyższy żeby rada społeczna przejęła zarządzanie szpitalem i pokazała jak należy to robić żeby jego sytuacja finansowa była bardzo dobra?

 • ~Arteks 2022-12-28
  13:30:26

  29 15

  Jednym z pomysłów PiS i Ficy na oddłużenie szpitala była... likwidacja oddziałów szpitalnych m.in. wewnętrznego? Czy to pomogło? Nie ale... pacjentom bardzo zaszkodziło. @FranzKawka - nie jestem pewien. Niedawno kierowcy skarżyli się na prywatny parking i prywatną firmę na Kotucza która bezlitośnie kosiła nawet wtedy kiedy ktoś za długo pobierał kwit. Chciałbyś aby np. sprywatyzowano parkingi? Szpitale w Niemczech czy Szwecji są państwowe i system opieki zdrowotnej działa tam świetnie. Problem leży raczej w niekompetencji zarządzających. Były czasy kiedy ten szpital działał całkiem przyzwoicie.

 • ~Fidzi 2022-12-28
  15:59:37

  25 4

  Jak zwykle: "przyczyną problemów finansowych szpitala są wynagrodzenia personelu".
  To może szanowna dyrekcja i jej nadzorcy zwolnią wszystkich pracowników i zatrudnią wolontariuszy. Potem, społeczeństwo pozbawione opieki medycznej wykwalifikowanego personelu ZWOLNI urzędasów i delektorufff z ich stanowisk.
  Szkoda tylko tego obrzucania g9wnem pracowników medycznych, bo jak widać, obwiniani są za całe zło, jakie stworzyli rządzący różnych partii i różnych opcji przez ostatnie 30 lat.

 • ~Arteks 2022-12-28
  16:07:07

  25 12

  @fidzi - w przypadku WSS3 to PiS doprowadził do problemów, a nie wszyscy przez 30 lat! Popatrz. Jeszcze 20 lat temu było tyle pieniędzy w sektorze zdrowia, że potrafiono wyposażyć cały szpital w nowe łóżka, stoliki, nowe urządzenia... Ten szpital jeszcze parę lat temu należał do najlepszych w rankingach i nigdy przed 2021 nie zlikwidowano tam żadnego oddziału. Przyszły niekompetentne czasy PiS i niestety zamieszały, zlikwidowały, a teraz okazuje się, że nie da się nawet otworzyć czegoś nowego bo... finansowo jest "mało wiarygodny"...

 • ~hub381 2022-12-28
  16:41:03

  26 11

  Nie ma i nie będzie pieniędzy na rybnicką onkologię, a po co kiedy trzeba dofinansować TVP qurvizję.

 • ~hub381 2022-12-28
  16:44:52

  20 10

  A towarzysze PiSu podwinęli swe"ogony"pod siebie i cicho- sza,m.innymi b.dyrektor tego szpitala...

 • ~przykopa 2022-12-28
  17:20:14

  19 3

  Źródło: Puls Medycyny
  https://pulsmedycyny.pl/sejmowa-komisja-zdrowia-zaopiniowala-budzet-na-zdrowie-na-2023-rok-1167830

  ,. Z budżetu Ministerstwa Zdrowia w 2023 roku do systemu popłynie 14 mld zł i będzie to mniej o 720 mln zł, niż zaplanowano w ustawie budżetowej na 2022 rok. "

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1689