zamknij

Wiadomości

Mikołowska: wkrótce ruszy budowa nowego mostu i wiaduktu. Będą objazdy

2023-01-05, Autor: 

Wkrótce ruszą roboty budowlane związane z budową mostu i wiaduktu w ciągu ulicy Mikołowskiej. W przyszłym tygodniu miasto przekaże wykonawcy plac budowy. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Reklama

O tym już Was informowaliśmy. Miasto przymierza się do likwidacji istniejącego mostu i wiaduktu na ul. Mikołowskiej. Obiekty już są mocno wyeksploatowane. Wybudowany zostanie nowy most o długości 18 metrów i szerokości ponad 16,5 metra. Z kolei nowy wiadukt drogowy, na przecięciu ze zlikwidowaną linią kolejową kolei piaskowej, będzie miał długość 33,4 metra oraz szerokość ponad 16,5 metra. Częścią obu obiektów będzie chodnik o szerokości 2 metrów oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów. Zarówno most, jak i wiadukt będą oświetlone, wybudowana zostanie też nowa kanalizacja deszczowa.

Jak zapewnia rybnicki magistrat, w trakcie budowy wiaduktu nad torami przejezdność drogi zostanie zachowana (wybudowany będzie tymczasowy obiekt umożliwiający ruch pojazdów i pieszych), natomiast budowa mostu nad Rudą będzie się wiązała z koniecznością korzystania z wyznaczonych objazdów. Jeszcze nie znamy dokładnej daty rozpoczęcia prac, a co za tym idzie - wprowadzenia zamiany organizacji ruchu. W najbliższej przyszłości damy Wam znać, w jaki sposób zostanie poprowadzony ruch.

Najkorzystniejszą ofertę przetargową na wykonanie prac złożyło Przedsiębiorstwo Inżynieryjne "IMB-Podbeskidzie" Spółka z o.o. ze Skoczowa za kwotę blisko 23,4 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowany jest na drugą połowę października 2023 roku – dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Przypomina też, że miasto uzyskało rządowe dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł do budowy wiaduktu nad linią kolejową oraz mostu nad rzeką Rudą, w ramach zadania związanego z przebudową ul. Mikołowskiej.

3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od dobrych kilku lat czeka na gruntowną przebudowę – przypomina Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM.

– Pod względem technicznym miasto jest przygotowane od dawna – gotowy jest projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostają finanse – szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, to kilkadziesiąt milionów zł. Wysokość tej kwoty wynika głównie z tego, że projekt modernizacji drogi przewiduje nie tylko rozbudowę samej drogi, ale również kompleksową rozbudowę skrzyżowania ulic Mikołowska-Wielopolska-Stawowa, most nad rzeką Rudą oraz wiadukt nad dawną linią kolejową „Kotlarnia” – wyjaśnia Jacek Hawel.

Stąd konieczność wykonywania prac etapami. W 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Teraz, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, uda się zrealizować etap, jakim jest budowa nowego wiaduktu i mostu.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Lateks 2023-01-05
  10:12:41

  21 14

  Wiadukt nad torami gdzie torów nie ma.
  Swoją drogą dociekliwość redakcji jest niesamowita. Jak będzie wyglądać organizacja ruchu na tym skrzyżowaniu Mikołowska-Stawowa?

 • ~WebAdmin 2023-01-05
  10:37:25

  28 33

  Co z obecnym mostem jest nie tak? Paraliż miasta i pretekst tylko po to żeby ułozyć tam chodnik, którym nikt tam nie pójdzie i zbędną ścieżkę rowerową. Tyle lat tam jeżdżę i jeszcze nigdy nikt tam nie jechał rowerem ani nie przechodził. Każdy wybierze skrot przez las.

 • ~Pawel Krys 2023-01-05
  10:49:08

  20 8

  ~WebAdmin
  Ten most się po prostu rozlatuje

 • ~rosthost1 2023-01-05
  10:49:19

  49 1

  WebAdmin - to jest droga wylotowa na A1 i zdziwiłbyś się ilu tam jeżdzi rowerzystów. Las dookoła, ścieżka rowerowa powinna być tam zrobiona aż do Przegędzy dla bezpieczeństwa i kierowców i rowerzystów.

 • ~Arteks 2023-01-05
  10:53:37

  7 29

  Czy ktoś wie w którym roku był przeprowadzany ostatni remont tego obiektu?

 • ~ 2023-01-05
  11:50:50

  11 2

  wszyscy teraz pojadą przez las w kamieniu

 • ~polk 2023-01-05
  12:30:34

  22 13

  Kto mi wytłumaczy sens rozpoczynania tej inwestycji w styczniu?
  Złotousta Pani Lucyna mówi o zakończeniu prac w drugiej połowie października 2023 a ja mogę się założyć o wszystko, że te prace potrwają dłużej, tym bardziej, że nie wiadomo kiedy będzie rozpoczęta budowa mostu nad Rudą.
  W październiku Pani Lucyna poinformuje nas, że ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli śnieg i mróz w styczniu i lutym, termin oddania mostu będzie inny.
  Standardowo jeszcze może pojawić się tekst o upale latem, i deszczu na wiosnę czy jesień, czy nieprzewidzianych problemach technicznych.

 • ~Dador 2023-01-05
  13:20:04

  16 5

  Świetna wiadomość. Z bólem, ale ta inwestycja idzie do przodu. Oby jeszcze UM nie zapomniał o Zebrzydowickiej. Jejkowice, Gaszowice, Lyski są już po remontach tej drogi. Wjeżdżając do Rybnika od strony zachodniej, widać, jak wygląda drogowy 3 świat.
  ~polk
  Serio pytasz, co można robić na budowie w styczniu, gdzie;
  primo, pogoda za oknem jest taka, jak każdy widzi;
  secundo, jest pełno prac przygotowawczych, wyburzeniowych, branżowych, które można wykonywać zimą.
  Pierwsze lanie betonów być może będzie wiosną , a na pewno latem.

 • ~Kwinto 2023-01-05
  15:43:45

  16 1

  ~polk myślę że wszystko jest pod kontrolą fachowców. Trzeba przygotować plac budowy, zwieźć materiał, zbudować tymczasowy bajpas i ogarnąć teren wokół starego wiaduktu. Akurat główne prace rozpoczną się koło marca i nawet jak jeszcze będzie zimowo, rozbiórkę starego mostu można prowadzić.

  Ps. ~WebAdmin czy w każdym temacie musisz wszystkim przypominać o twoim niskim IQ ?
  Swoją drogą Mikołowska przez las jest najbardziej niebezpieczną drogą dla rowerzystów, a widziałem jesienią osoby które jechały nią do pracy. Mimo dobrze oświetlonego roweru, chyba bym nie zaryzykował, nawet za dnia, nie lubię tam jeździć. Przynajmniej z jednej strony powinno tam być szerokie pobocze.

 • ~rkraj 2023-01-06
  08:01:19

  10 0

  Może jakaś mapa z trasami alternatywnymi . w ogóle jakiś rys techniczny

 • ~Dariusz Kania 2023-01-16
  18:54:45

  0 0

  ruszyli juz z rozbiórką ?

 • ~kawomatik 2023-01-16
  19:17:39

  0 1

  W kwestii modernizacji miasta i wszystkiego z nim związanego powinno przeprowadzać się referenda , wyboru powinni dokonywać wszyscy mieszkańcy poprzez głosowanie , sprawiedliwie i Demokratycznie w 100% , a nie decyzje
  podejmowane poprzez parę grupę ludzi , nie kontrolowanych przez nikogo , to nie problem ustawić co jakiś czas urnę i zaprosić mieszkańców do podejmowania wspólnych decyzji .

 • ~MonikaQ 2023-01-19
  21:13:20

  0 1

  @Dariusz Kania nie ruszyli, poza tym najpierw będą pewnie stawiać most tymczasowy, ale fajnie by było, jakby redakcja podała w końcu jakieś informacje. Codziennie jeżdżę tamtędy do pracy i wolałabym nie być zaskoczona. Dzisiaj widziałam tam panów w kamizelkach odblaskowych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648