zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy ulicy Wolnej chcieli mieć bezpieczniej. Miasto postawiło słupki, których nikt nie chce

2023-03-16, Autor: 

W czwartek (9 marca) właściciele sklepów przy ulicy Wolnej w dzielnicy Rybnika Paruszowiec-Piaski zostali zaskoczeni. Przed ich sklepami pracownicy służb miejskich zaczęli wkopywać słupki. - Nic nie wiedzieliśmy, nikt nas wcześniej nie powiadomił. Przyszli panowie i zaczęli kopać, odgrodzili nasz sklep od ulicy — mówi pracownica sklepu.

 

Reklama

W środę wieczorem (8 marca) pracownicy urzędu odgrodzili taśmą plac, a w czwartek zaczęli kopać. Właściciel nieruchomości, przed którą stanęły słupki, nie krył zaskoczenia.

- Bezczelność i arogancja władzy mnie zaskakuje. Nie dostaliśmy wcześniej informacji, że coś planują. Nikt nie przyszedł, nie porozmawiał. W tym miejscu nigdy nie doszło do niebezpiecznej sytuacji z udziałem pieszego, a nagle wkopali słupki. Tu jest tyle placu, że mimo zaparkowanych samochodów było zachowane przejście. Dla mnie to jest urzędnicza arogancja. Nawet nikt z dzielnicy nie poruszał tego tematu na spotkaniach. Jestem właścicielem terenu dosłownie do słupków. Dzwoniłem do naczelniczki Wydziału Dróg UM i usłyszałem, że to jest teren miasta, więc nie mam nic do gadania.

W podobnym tonie wypowiadają się pracownicy sklepów tam zlokalizowanych, którym klienci wprost mówią, że nie będą u nich robić zakupów, bo nie ma gdzie postawić samochodu.

- Dzisiaj oficjalnie już trzech klientów nas poinformowało, że nie będzie do nas przyjeżdżało na zakupy, bo nie mają gdzie auta postawić — mówi sprzedawczyni sklepu mięsnego.

- Nic nie wiedzieliśmy, nikt nas wcześniej nie powiadomił. Przyszli panowie i zaczęli kopać, odgrodzili nasz sklep od ulicy — dodaje pracownica innego sklepu, przed którym stanęły słupki.

Urzędnicy tłumaczą się bezpieczeństwem dzieci, które chodzą wzdłuż ulicy do pobliskiej szkoły. Czy jednak rzeczywiście to jest dobry powód?

- Jest to niedorzeczne tłumaczenie urzędników. Po drugiej stronie ulicy jest chodnik, na pasach przy szkole jest "stopka". Mało tego, sami rodzice przywożący dzieci do szkoły parkowali właśnie przed naszym sklepem — informuje wzburzona pracownica sklepu spożywczego.

- To jest jakaś fobia Rybnika wstawianie takich słupków. To samo zrobili przed sklepem medycznym na ulicy Piasta - mówi mieszkaniec Rybnika, przysłuchujący się naszej rozmowie ze sklepikarzami.

Przed sklepem są od dawna słupki postawione, żeby było odgrodzone przejście dla pieszych. Tylko czy ktoś z urzędników zwrócił na nie uwagę? Jak informuje Agnieszka Skupień z UM Rybnika, na miejscu był pracownik wydziału dróg, który wydał decyzję o formie zabezpieczenia przejścia.

Z problemem do UM zgłosili się sami mieszkańcy, a dokładnie w ich imieniu Rada Dzielnicy Paruszowiec-Piaski, jednak decyzja o postawieniu słupków zapadła bez dialogu z mieszkańcami.

- Była to ostatecznie decyzja Wydziału Dróg. Mieszkańcy, a konkretnie Rada Dzielnicy Paruszowiec zwróciła się do nas z problemem, że samochody parkujące na całej szerokości chodnika stwarzają niebezpieczeństwo, ponieważ dzieci idące do szkoły, omijając samochody, muszą wychodzić na ulicę. Wydział Dróg znalazł takie rozwiązanie problemu — dowiadujemy się od Agnieszki Skupień, rzecznik prasowej UM Rybnika. 

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Helena Szuleka podkreśla, że rada nie wiedziała nic o tej formie rozwiązania problemu jaką planuje urząd. 

- Mieszkańcy nam sugerowali i zgłaszali problem z przejściem dla dzieci. Jeżeli równolegle do ulicy zaparkowane były samochody, to dzieci idąc ulicą do szkoły, musiały wychodzić na ulicę. Jako Rada Dzielnicy wysłaliśmy pismo do urzędu, aby rozwiązać problem. Nie sugerowaliśmy w żadnym wypadku o jakiś słupkach. Nie sugerowaliśmy rozwiązania urzędnikom. Postawienie słupków, to wyłącznie, podkreślam jeszcze raz, wyłącznie UM. Na przełomie października i listopada dostaliśmy pismo od UM, że rozważą rozwiązanie problemu. Na tym nasze rozmowy się zakończyły i nagle ktoś przyszedł wkopywać słupki - mówi zdziwiona Helena Szuleka, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Rybnicki magistrat potwierdza, że mieszkańców nikt nie poinformował o planowanym postawieniu słupków. Urzędniczna zapewniła jednak, że zorganizuje spotkanie z mieszkańcami i temat nie jest całkowicie zamknięty.

- Przykro mi, że decyzja została podjęta już bez konsultacji z mieszkańcami. Będę rozmawiała z naczelnikiem Wydziału Dróg UM, który spotka się z mieszkańcami po to, żeby ten temat wyjaśnić, albo szukać jeszcze innego rozwiązania tego problemu - mówi Agnieszka Skupień. 

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Wojciech Pawela 2023-03-16
  11:59:49

  30 7

  W zamian za krytykę warto by było wskazać alternatywne rozwiazanie- jakie narzędzie na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie proponowała Rada Dzielnicy w złożonym wniosku?
  Postawione na terenie miejskim słupki jednoznacznie rozwiązują problem, pytanie tylko do kogo należy teren chodnika jeśli jeden w Właścicieli przyległych posesji informuje że tuż przy jego granicy postawiono owe problemowe slupki.

 • ~Kurt_Wallander 2023-03-16
  12:20:28

  23 25

  Ze zdjęć wynika, że auta parkowały w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia dla pieszych i zapewne na nim samym. To kierującym i sklepikarzom nie przeszkadzało, prawda? Może i słupki są na wyrost, ale znając podobną sytuację z ul. Kominka, wcale mnie to nie dziwi, że ktoś z mieszkańców i w radzie dzielnicy się wkurzył — sprawa identycznie wyglądała na Kominka, choć tu miasto osłupkowało tylko jedno miejsce (z którego jak na ironię, sam byłem kiedyś przegoniony z dzieckiem przez parkującego typa).

  Jako samochodziarz mówię "stop z ujowym parkowaniem". Bo ciężko jest zaparkować parę metrów wcześniej np. za familokami albo przy ulicy wzdłuż linii przerywanej, c'nie? Przecież pod piekarnią na Przemysłowej jest podobnie...

 • ~MArudzia 2023-03-16
  12:23:53

  34 19

  Przecież prezydent i jego świta robią wszystko dla mieszkańców ;-) - czyli " co by tu jeszcze spieprzyć "

 • ~rosthost1 2023-03-16
  13:01:54

  34 10

  ile miasto zapłaciło za wykonanie i montaż 1 słupka? dowiemy się? Po przetargach nie chce nam się szukać, pani rzecznik szybciej odpowie?

 • ~WebAdmin 2023-03-16
  14:16:14

  24 35

  Wielkie brawa. Chodnik to nie ulica, to miejsce dla pieszych. Cieszę się, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę na tą patologię i zrobił z tym porządek. Samochody na chodnikach utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z nich mieszkańcom. Dodatkowo kierowcy jeżdżący po nich stwarzają zagrożenie życia. Niestety w Rybniku SM jak i policja nie zwraca na to uwagi. Trzeba więc zastosować słupki.

 • ~Lateks 2023-03-16
  14:51:31

  24 9

  Cóż nauczka dla wszystkich by łaskawym urzędnikom nikt du..y nie zawracał.
  A dla ludzi nie w temacie to najpierw by wypadało żeby to Urząd ten chodnik wykonał, bo sprawa wygląda tak że teren utwardzony przez właścicieli budynku, i większość jest własnością prywatną którą sobie Urząd zawłaszcza, ciekawe czy tak byliby szczęśliwi gdyby im urząd na wjeździe słupki postawił...

 • ~norton 2023-03-16
  14:51:43

  29 5

  Wystarczyło postawić słupki wyznaczające chodnik - wzdłuż budynków.
  Ale nie. Szefowa zadecydowała, ludzie wykonali. To, że ludziom utrudnia to juz nikogo nie interesuje.
  Jakoś nie widać chęci rozwiązania patologicznych zachowań koło piekarni na Paruszowcu. Parking jest raptem 50 metrów dalej. Co prawda dziurawy ale jest i to obszerny. Ale trzeba wjechać pod same drzwi. Ludzie juz zapomnieli o śmiertelnym potrąceniu dziecka pod samą piekarnią. Kwestią czasu jest kolejny wypadek.

 • ~Kurt_Wallander 2023-03-16
  15:59:33

  8 24

  @~WebAdmin - SM i policja nie może być wszędzie... a jak na mojej drodze stoi ujowo zaparkowany samochodzik, to cyk — miejska apka, zdjęcie i zgłaszasz źle zaparkowany pojazd. Jak się jeden i drugi napoci przy składaniu wyjaśnień przed strażnikiem miejskim, to się drugi raz zastanowi (tylko jak robić foty, to tak, żeby było widać pojazd i jego otoczenie oraz zbliżenie tablicy rejestracyjnej, bo aplikacja Halo Rybnik masakruje zdjęcia).

  @Lateks - z tego, co widać to osłupkowana jest okolica przejścia, a nie cały chodnik czy co go tam udaje. Zaś sklep jak chce parking dla klientów, to niech se teren wydzierżawi od miasta... to samo usłyszała kiedyś pani od solarium i alkoholi na Zebrzydowickiej...

 • ~Wojciech Pawela 2023-03-16
  16:24:48

  4 3

  Pani od solarium i alkoholi na Zebrzyfowickiej tak, natomiast Pan od Książek na równoległej ulicy Marokanow dostał zgodę na montaz w pasie chodnika na wysokości swojej nieruchomości bodajże 6 bramek parkingowych... a można je było zamontować trochę w głąb miejsca postojowego i nie byłyby tak niebezpieczne dla przechodniów.
  Rozumiem że płaci za dzierżawę, ale kosztem chodnika takie akcje...

 • ~Kwinto 2023-03-16
  17:51:42

  14 9

  Problem jest taki że sklepy zawsze tam były, bo wiadomo dużo domów, bloki itd.. fajne miejsce dla miejscowych na podstawowe zakupy. Niestety teraz każdy do sklepu musi podjechać furą bo pieszo to obciach, dodatkowo powstała tam jeszcze Zabka no i zrobił się sajgon. Jakby tego było mało w tym miejscu jest przejście dla pieszych, i mnóstwo drzew które zasłaniają widok, na dodatek 100m od sklepów jest skrzyżowanie.
  Miałem okazję kilka razy iść przez ten parking, i niestety stwierdzam że urzędnicy mają rację. Parking pełny aut (ciągle ktoś wjeżdża i wyjeżdża) człowiek kluczy pomiędzy samochodami, i zazwyczaj musi wejść na jezdnię aby iśc dalej.
  Ps. Teraz zapytałbym tylko urzędników kto wydał zgodę na otwarcie tam jeszcze Zabki? czyli typowego sklepu na szybki postój i zakupy przed pracą

 • ~Kurt_Wallander 2023-03-16
  18:14:16

  12 0

  @~Wojciech Pawela na Marokanów chodnik Ci niepotrzebny, to jest strefa zamieszkania i możesz se chodzić po ulicy (i w teorii, masz tam pierwszeństwo przed autami). Zresztą, ten "chodnik" to kpina, bo chyba nawet 50 metrów nie ma, a i tak wiecznie tam ktoś stoi.

 • ~Jaskuła Adam 2023-03-18
  05:54:32

  8 2

  wypowiem się krótko w tej radzie dzielnicowej nie odpowiedni ludzie się tam znajdują komu to przeszkadza tyle lat żadnych słupków nigdy nie było widocznie komusz zależy znowu zniszczyć małe sklepy pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1688