zamknij

Wiadomości

Miasto Rybnik przegrało kolejny proces. Tym razem do zapłaty 235 tys. zł

2016-08-11, Autor: Wacław Wrana

Miasto Rybnik przegrało proces z firmą, która zamontowała na fasadzie budynku Teatru Ziemi Rybnickiej wielkoformatowy ekran LED. 

Reklama

Montaż ekranu LED na ścianie rybnickiego teatru był jednym z zadań zorganizowanego w 2011 roku przetargu pn. Budowa sieci elektronicznych nośników w ramach projektu „Kultura.rybnik.eu”. Wygrała go firma Vita Group Sp. z o.o., która zgodnie z zawartą umową, za dostarczenie i zamontowanie telebimu na teatrze miała otrzymać 235 tys. zł.

Wykonanie tego zadania Vita Group zleciła wskazanemu na etapie przetargu podwykonawcy - firmie TV Polis S.C. Monika i Mateusz Lis. Firma zadanie wykonała, ale nieterminowo. Miasto naliczyło więc wykonawcy kary umowne w wysokości 147 tys. złotych. Pozostałą część kwoty, tj. około 88 tys. zł, zapłacono firmie Vita Group.

– Fakt nieterminowej realizacji dostawy i montażu sprzętu znajduje potwierdzenie w protokole odbioru podpisanym przez wykonawcę i podwykonawcę – zaznacza Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Wynagrodzenie za wykonanie zadania otrzymał generalny wykonawca, tymczasem o zapłatę za wykonanie usługi do miasta wystąpił podwykonawca. W konsekwencji pod koniec 2014 roku firma TV Polis S.C. wniosła przeciwko Miastu pozew o zapłatę 155 tys. zł wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania.

Zdaniem TV Polis, opierającej swoje roszczenia na zawartej z firmą Vita Group Sp. z o.o. umowie cesji wierzytelności, wynagrodzenie za montaż rybnickiego telebimu winno zostać wypłacone bezpośrednio podwykonawcy. W kwietniu 2015 roku sąd uznał rację firmy. Od tego wyroku miasto wniosło apelację, która została oddalona w marcu 2016 roku. Po naliczeniu odsetek i kosztów procesu magistrat musiał zapłacić firmie TV Polis S.C. Monika i Mateusz Lis 230 757 zł.

Dlaczego Miasto przegrało proces, skoro opóźnienia w dostawie sprzętu przez wykonawcę – zdaniem urzędników - nie budzą wątpliwości? - Sąd uznał, iż Miasto było zobowiązane w określony sposób formalny poinformować o nałożeniu kar umownych nie tylko wykonawcę, ale i podwykonawcę, który realizował zadanie. Sporządzony protokół odbioru, podpisany również przez przedstawicieli firmy TV Polis, okazał się niewystarczający w tym względzie – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Władze Rybnika spytaliśmy więc, czy któryś z urzędników poniósł konsekwencje niedopełnienia wskazanych w sądowym wyroku czynności prawnych? - Choć rozstrzygnięcie sądu jest dla nas niekorzystne, wierzę, że urzędnicy działali w dobrej wierze i z myślą o szeroko pojętym interesie miasta. Ta konkretna sprawa jest na tyle złożona i wielowątkowa, że trudno jednoznacznie wskazać kto i w jakim zakresie zawinił, a co za tym idzie wyciągać konsekwencje – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Z właścicielami firmy Polis TV nie udało nam się skontaktować. Prawdopodobnie przedsiębiorstwo nie prowadzi już działalności.

Dodajmy, że to drugi przegrany przez Miasto Rybnik proces w ostatnich miesiącach. W marcu br. informowaliśmy Was o sądowym wyroku w sprawie wieloletniego konfliktu Miasta z Fundacją Signum Magnum, która zajmowała budynek przy ul. Dworek.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~zenek65 2016-08-11
  08:34:57

  ciekawe ile jeszcze takich niespodzianek zostało po poprzedniej ekipie prezydenta Fudalego?

 • ~dadon 2016-08-11
  09:43:05

  38 7

  skoro nie urzędnik to karę powinien ponieść nadzorujący cały UM Prezydent - jeśli nie finansową to przynajmniej zakaz zajmowania stanowisk publicznych w tym jako radny i przewodniczący RM. A nie tak jak teraz ,że jeszcze się mądrzy.

 • ~goliat 2016-08-11
  10:39:22

  52 2

  Która kancelaria broniła UM, chciałbym wiedzieć aby nie korzystać kiedyś z ich usług i nie wtopić, drugi raz wtopa, a urzędowy radca prawny powinien wylecieć z pracy.

 • ~siarzewski 2016-08-11
  11:23:37

  49 5

  chwilka.... czy wydawanie 230 000 zł na taki telebim to uzasadniony wydatek ??

  Moim zdaniem to zwykła rozrzutność.

 • ~orient 2016-08-11
  11:37:01

  40 1

  Umowy są zazwyczaj konstruowane z pomocą prawników. Ich interpretacje też. Więc coś tu było nie w porządku na tym etapie i jeśli miasto faktycznie tyle straci, absolutnie nie powinno współpracować z prawnikami którzy nie potrafili zapobiec tak niekorzystnej sytuacji dla miasta.

 • ~exx 2016-08-11
  11:59:06

  27 6

  Następnym razem niech miasto tak skonstruje umowę, żeby w przypadku opóznień nie zapłacić NIC. Oj widzę, że same "cfaniaczki" siedzą w urzędach i kombinują jak wy...lać drugiego ale trafił swój na swego.Takie praktyki widzę w wielu firmach nie dość że przetarg byle po taniości to jeszcze terminem chwycić za jaja i obniżyć sobie koszty.

 • ~martin75fm 2016-08-11
  16:56:38

  23 2

  Inwestycja na 235 tyś zł a kary umowne na 147 tyś zł ? Gdzie tu sens i logika. Podwykonawca musiał zapłacić VAT i zakupić materiał niezbędny do wykonania inwestycji a w UM ktoś wymyślił że nie zapłacimy bo naliczymy sobie kary umowne - złodziejstwo i tyle.

 • ~Blazej Balcerzak 2016-08-11
  17:02:25

  17 4

  Telebim jest brzydki i powinien zniknac, wyglada jak reklama szpecaca budynki, tylko nowsza.

 • ~ 2016-08-11
  17:22:39

  20 2

  jak mawiał klasyk "No i panie, i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci... My płacimy... To są nasze pieniądze, proszę pana... Społeczeństwo" wychodzi niecałe 2 złote od każdego mieszkańca miasta za niekompetencję pseudogospodarzy , przy okazji ciekawe czy włodarze zrobili badania nad odbiorem informacji przekazywanych przez wspomniany ekran, oby się nie okazało,że wydano lekką ręką kupę kasy na drogie "świecidełko" ( wychodzi ponad 1 zł na każdego mieszkańca + koszt utrzymania) z którego nie ma korzyści, podobny artykuł był już na tym portalu i dotyczył kosztów i oglądalności miejskiego programu informacyjnego ( artykuł z 9 lutego 2015) , z innej beczki w Japonii po czymś takim odpowiedzialni za podobną sprawę honorowo rzuciliby się na miecz, u nas zaś mówi się że nie ma winnych , a zaś osoby odpowiedzialne nie ponoszą konsekwencji i dalej mogą sobie spokojnie żyć na koszt mieszkańców

 • ~green electricity 2016-08-11
  19:58:09

  18 1

  Winne jest chore prawo. Podobne przekręty były przy autostradzie. GDDKiA zapłaciła generalnemu który nie zapłacił podwykonawcom i ogłosił upadłość, podwykonawcy zasądzili swoje należności bezpośrednio od GDAKI - inwestor musiał zapłacić dwa razy za to samo w majestacie prawa.

 • ~Sebastian Jurkiewicz 2016-08-16
  19:51:08

  4 0

  Typowa dla Polski bylejakość. Nie zgadzam się, ze nie da się ustalić odpowiedzialnego, uważam ze to bardzo proste tylko najwyraźniej za wysoko trzeba by sięgnąć więc go bronią i udają, że się nie da...

 • ~ptak 2018-12-06
  02:16:05

  0 0

  no proszę , nawet urzędnicy z Rybnika parafią wykończyć firmę.
  Jak hieny podchodzą do ludzi, mi przekształcili grunt na budowlany gdzie są spore szkody górnicze i trzeba było by być totalnym idiotą aby w tym miejscu budować , co roku tej mafii muszę płacić 2,600zł podatku.
  Przy budowie domu chciałem na dotację na piec gazowy to odmówiono bo jak się buduje to musisz zrobić na "eko" z własnych kosztów. więc założyłem kopciucha i jadę tak jak większość.
  Polecam się budować w Jastrzębiu, tam otrzymuje się dotacje i nie będzie tyle marketów jak w Rybniku bo takie decyzje są uzgadniane z mieszkańcami tego miasta. Zupełnie inne podejście niż ta mafia z Rybnika łącznie z agentem 049.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 481