zamknij

Wiadomości

Marszałek do strażników nt. uchwały antysmogowej: nie chodzi o karanie, a edukowanie ludzi

2017-09-12, Autor: 

Marszałek Wojciech Saługa otworzył wczoraj konferencję nt. uchwały antysmogowej adresowaną do przedstawicieli gmin i straży miejskich Zaapelował do nich, aby nie tylko stosować system kar za spalanie odpadów, ale również edukować społeczeństwo. W tym celu pod koniec września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych czy rodzajów pieców.

Reklama

- W uchwale antysmogowej, która weszła w życie w województwie śląskim z początkiem września, nie chodzi o karanie, ale edukowanie ludzi, by wiedzieli, że jakość powietrza zależy od nich. Naszym zadaniem jest dotarcie do sumień czterech i pół miliona mieszkańców naszego regionu i przekonanie ich do tego, by nie palili w piecach odpadami węglowymi. Mamy w kraju najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i musimy wreszcie zacząć temu skutecznie przeciwdziałać – powiedział marszałek Saługa, otwierając konferencję.

Na spotkanie do Katowic przyjechało prawie 350 przedstawicieli straży miejskich oraz gmin z całego regionu, by dowidzieć się, jakie są możliwości kontroli zapisów uchwały antysmogowej, jak również realizacji programów ochrony powietrza.

Przypomnijmy, w myśl obowiązującego prawa straż miejska i gminna nie może sama wystawiać mandatów w przypadku spalanego mułu i flotu. Może za to wezwać do pomocy policjantów czy Inspektora Ochrony Środowiska, którzy są uprawnieni do nakładania kary pieniężnej >>Uchwała antysmogowa wchodzi w życie, ale strażnicy nie wystawią sami mandatów. Dlaczego?<<

- Dzisiaj ruszamy z edukacją – szkolimy urzędników, strażników, ponieważ celem uchwały jest przekonanie ludzi, jak szkodliwy jest smog. Nie jest to akcja jednorazowa, ale rozpisana na lata działań, których efekty poznamy dopiero w przyszłości. To, czym palimy w piecach, dostaje się do powietrza. Jeśli palimy paliwem złej jakości, trujemy się, a przez to częściej chorujemy, a w efekcie żyjemy krócej o rok. Musimy wreszcie powiedzieć temu stop – mówił marszałek Saługa.

26 i 27 września odbędą się warsztaty z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna, rodzajów kotłów węglowych, przeglądów kominów oraz rodzajów pieców, kominków i elektrofiltrów.

Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
  • ~Marcin74 2017-09-12
    17:39:40

    To jakaś kompletna paranoja. Szczyt urzędniczych absurdów. Najpierw marszałek podpisuje uchwałę, która powoduje gigantyczny wzrost ceny węgla powodują realne zubożenie ogromnej liczby mieszkańców nie dają w zamian kompletnie nic po za obietnicami bez pokrycia. Potem przyznaje, że kompletnie nie ma pojęcia jak tą uchwałę egzekwować . Potem, przyznaje, że nie ma kompletnie pojęcia co zrobić z paliwem, którego uchwała zakazała używać. Potem zaprasza setki urzędników i strażników miejskich (za nasze pieniądze oczywiście) żeby im powiedzieć, że mają się zwrócić po pomoc do Policji lub IOŚ (mógł tą „mondrość” wysłać sms-em, lub mailem. I na koniec wymyślił szkolenia z rozpoznawania paliw węglowych, pomiaru wilgotności drewna – oczywiście za nasze pieniądze. Skąd się tacy ludzie biorą?! Są jakieś szkolenia w tym kierunku czy to są jakieś wrodzone umiejętności w próbach robienia z ludzi idiotów? Urzędnicy. Polska. Nic się nie zmienia.

  • ~Marcin74 2017-09-12
    17:56:50

    108 9

    Ach… no i oczywiście szkolenia (za nasze pieniądze) będą dla strażników bo przecież przeciętny Kowalski doskonale wie jaką ma wilgotność drewno którym pali a rozpoznawanie paliw węglowych wyssał z mlekiem matki. Podsumowując: po szkoleniach za nasze pieniądze, przyjdzie do nas strażnik miejski ukarać nas mandatem w temacie o którym nie mamy bladego pojęcia a jedyną metodą obrony będzie sąd? Bo jakoś nie widzę nigdzie informacji jak odwołać się od decyzji strażnika (bo wcale nie musi mieć racji). Coś tu dramatycznie nie gra.

  • ~heh 2017-09-12
    18:04:22

    46 57

    Super. Zapraszam do podrybnickich wsi, gdzie będziecie mogli zapoznać się z całym spektrum pseudo-paliw. Gdzie wieczorem nie da się wyjść z domu bo wokół siwo. Gdzie auta z mułem śmigały całe lato i piwnice są nabite tym syfem pod korek a ludzie mają uchwałę w tyle bo wiedzą, że i tak nikt im nic nie zrobi. Tu będziecie mogli się zrealizować, dobrze poćwiczyć, za darmo i z pożytkiem dla wszystkich.

  • ~ 2017-09-12
    18:22:37

    47 56

    Karanie mandatami to też rodzaj edukacji! Znacznie lepszy od zaleceń, próśb które nie docierają do pazernych mieszkańców naszego zacofanego regionu. A przez portfel każdy poczuje co to znaczy wartość środowiska naturalnego i komfort życia swoich sąsiadów i swoich rodzin. Osoby posiadające piece powinny przechodzić obowiązkowe szkolenie związane z tym jak prawidłowo palić w piecu.

  • ~dr_Moriarty 2017-09-12
    18:23:12

    @Marcin74 - Twoja w tym głowa, żeby Twój komin niczyjego wzroku nie przyciągał. Nie będziesz się musiał od niczyjej decyzji odwoływać, ani łazić po sądach.

    Szczerze mówiąc obawiałem się, że skoro SM nie będzie mogła karać mandatami bez asysty Policji, to będzie trochę kicha z tą ustawą, ale po zastanowieniu się uznałem, że to nawet lepiej. Nie będzie gadki szmatki ze Strażnikami, a każda próba spalenia czegoś nielegalnego będzie skutkowała notowaniem na Policji. W ewentualnej sprawie sądowej o recydywę, jako świadek będzie się stawiał policjant, więc sąd nie będzie miał żadnych wątpliwości. Z niecierpliwością czekam na wieści o pierwszych ustrzelonych :) Mam nadzieję, że stowarzyszenia antysmogowe od razu będą ich pozywać cywilnie :)

    A jeśli chodzi o podrybnickie wioski palące mułem - sam przejeżdżam w drodze do i z pracy przynajmniej przez trzy, i kiedy zobaczę pastelowy dym z któregoś komina, od razu dzwonię tam, gdzie trzeba. Brawo pan marszałek, motłoch trujący ludzi nie chce po dobroci, to będzie walony po kieszeni i po kartotece. Mam nadzieję, że przeczytam wkrótce o jakiejś eksmisji muła, który udaje, że stać go na dom.

    I będę powtarzał do znudzenia - jeśli kogoś nie stać na ogrzewanie domu w ten sposób, żeby nie truć innych, to znaczy, że go na ten dom nie stać. Niech go sprzeda, postawi mniejszy albo kupi mieszkanie w bloku. Zero tolerancji i pudło dla trucicieli.

    Czyste powietrze dla wszystkich :)

  • ~ 2017-09-12
    19:09:27

    37 81

    Edukowanie trwa od lat. Nie przynosi efektów, bo kopciuchy są impregnowani na wiedzę. Dziś już kilku smrodziło - serio przy takich temperaturach musicie grzać? Współczuję. Szkoda tylko, że wasze rozmemłanie, chciwość i głupota kosztuje zdrowie niewinnych ludzi

  • ~ 2017-09-12
    19:46:49

    33 19

    Moja sąsiadka już raz dostała mandat (jak twierdzi - bo ktoś na nią doniósł, że worki na osiedle nosi...) za segregowanie śmieci. Nic ją to nie nauczyło - nadal tego nie robi, tj. robi - ale wybiórczo.

    Czy się czegoś nauczyła? Nie. Za to z pyskiem potrafi przylecieć, że jej ktoś ma czelność uwagę zwracać i straż nasyłać.

  • ~truman20 2017-09-12
    20:05:07

    73 25

    ~dr_Moriarty - "kiedy zobaczę pastelowy dym z któregoś komina, od razu dzwonię tam, gdzie trzeba" - taki dym zazwyczaj jest z węgla, którym notabene można palić, więc twoje kapowanie generuje tylko niepotrzebne koszty. Zamiast zająć się przyczyną problemu, to lepiej kapować na ludzi?

    ~KasiaT - ja od kilku dni mam piec włączony. Mam starszą babcię, której jest zimno wtedy, kiedy ja chodzę po "latowemu", mam pozwolić żeby marzła? Wielu ludzi z wielu powodów musi wcześniej zaczynać okres grzewczy, to nic dziwnego.

    Co do smrodzenia, to bardzo dobrze, niech ludzie smrodzą ile wlezie, może wreszcie naszym włodarzom zmiękną kolana jak ktoś się wkurzy i wywiezie ich na taczkach gdzie pieprz rośnie albo obleje kogoś gnojówką za ceny węgla. Przydało by się każdemu, który jest wplątany w podwyżkę cen węgla.

  • ~minowa 2017-09-12
    20:29:43

    53 9

    Kasai T - masz podobno chore dziecko na astmę. Kiedyś było niemowlęciem. Czy wtedy hartowałaś go temperaturą 20 st. C w swoim domu ? Kąpałaś i przewijałaś niemowlaka w takiej temperaturze ? Lepiej już nie epatuj swoją "mądrością". Lata temu przywiozłem noworodka ze szpitala, w którym było we wrześniu 27st. C - kaloryfery grzały tam jak oszalałe. Zmuszony byłem od razu palić w piecu, aby było w domu 26st. C, by nie przeziębić dziecka. Przez tydzień schodziłem z temperaturą powoli do 22-23 st. C.

  • ~Genowefa50 2017-09-12
    21:00:58

    8 5

    Gnojoo

  • ~ 2017-09-12
    21:07:08

    14 53

    Taaa, same stare babcie;) Akurat w tych smrodzących najbardziej domach na naszej ulicy babć nie ma:) A ponadto - starsze pokolenie bardziej wytrzymałe niże obecni 30, 40 i 50-latkowie, ciepłe kluchy. Dawniej ludzie zaczynali sezon grzewczy w listopadzie, jak trzeba było to się cieplej ubrali, kocem okryli i jakoś nikt nie kwiczał jak teraz, gdy za oknem 15 stopni, to w domu babcia MARZNIE?Hmmm;) BTW obstawiam, że żadnej babci u was nie ma

  • ~ 2017-09-12
    21:08:31

    20 36

    minowa - oczywiście. Lekarze zalecają temperaturę pokojową maks do 22 stopni w dzień, a w nocy 18-19.
    No ale założę się, że wiesz lepiej niż lekarze;)

  • ~ 2017-09-12
    21:20:33

    16 24

    Co ja to niedawno pisałem? Że ludzie grzeją jak opętani? To zostałem wyśmiany :-))) A tu masz babo placek :-)))

    A co do tego grzania, bo niektórzy we wrześniu przy 15°C marzną - już palą. Ci sami ludzie w kwietniu (czasem już w marcu), przy tej samej temperaturze deptają w szortach i koszulce :D

  • ~Genowefa50 2017-09-12
    21:26:12

    9 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~imrahil 2017-09-12
    21:35:49

    17 34

    wstydu nie macie, że tłumaczycie się babciami i dziećmi. w moim domu generalnie trudno zimą uzyskać niskie temperatury, musielibyśmy okna zasłaniać, ale mam taką radę - jak kąpiecie dziecko, to nie musicie uruchamiać całego systemu grzewczego - wystarczy farelka na 15 min. zapłacicie za energię 40 gr za taką sesję, nagrzejecie błyskawicznie tam gdzie trzeba i do ile trzeba, nie napracujecie się, a i sąsiedzi będą bardziej zadowoleni. generalnie w okresach przejściowych grzanie węglem jest okropnie drogie - trzeba kilogramów, żeby najpierw zagrzać kocioł, potem instalację, a dopiero na końcu pomieszczenia. pierwsze kilogramy to niska temperatura w kotle, czyli kiepskie spalanie i syf z komina. a jak już coś tam nagrzejecie, to wygaszacie kocioł i grzejecie nim piwnicę. żeby rozgrzać ponad 20-kilowatowy kocioł do temperatury roboczej (optymalnej) trzeba 3,2 kWh energii, jeśli liczyć tylko jego pojemność wodną, a jeszcze stal. to w początkowej fazie palenia dobre 1,5-2 kg węgla, a jeszcze nie grzejemy domu... potem trzeba rozgrzać resztę wody w układzie CO, więc pewnie drugie tyle. a potem zaczęłoby się efektywne grzanie, gdyby nie to, że kocioł zawsze jest przewymiarowany w takich warunkach jak dzisiaj. a to oznacza małą wydajność - śmieciuch pracujący z wydajnością 33% przy obecnej cenie węgla daje droższe ciepło niż prąd w taniej taryfie, mądrale... pomyślcie czasem, szczególnie ci w nowszych budynkach

  • ~ 2017-09-12
    21:56:05

    11 16

    Imrahil, aleś im napisał: "POMYŚLCIE";) ha ha ha, no to Ci się żart udał :)

  • ~templariusz 2017-09-12
    21:59:57

    25 13

    Powiem tak - rację ma ~Marcin74. Zaś ~dr_Moriarty - kto mieczem wojuje, no wiesz. Na każde działanie jest reakcja. Wybory samorządowe 2018 - PO i PSL i ci co głosowali za tą uchwałą MAJĄ PRZEGRANE. Jest ona NIEZGODNA Z KONSTYTUCJĄ. Bowiem już teraz paliwo którego nie możemy używać tu JEDZIE np. na północ kraju, gdzie Palić można. Dziwię się jeszcze że nikt tego NIE ZASKARŻYŁ. Ale mam nadzieję że w wyborach samorządowych obywatele podziękują opcji która tylko wszystko jak dotąd psuła.

  • ~przykopa 2017-09-12
    22:26:08

    32 6

    Przejeżdżałem dzisiaj obok punktu sprzedaży węgla na kopalni Chwałowice i zauważyłem olbrzymia kolejkę ciężarówek i bezradnie stojących przy nich kierowców. Brawo wy

  • ~ 2017-09-12
    22:34:10

    19 17

    @templariusz uchwała została przyjęta jednomyślnie przez PO, PiS, RAŚ, PSL i SLD dla dobra mieszkańców całego województwa i dla przyszłości naszych dzieci. Mamy XXI wiek a wy tęsknicie za jakimś brudnym szlamem przez który tak ciężko tu się w zimie żyje.

  • ~ 2017-09-13
    06:46:50

    30 4

    Ta cała ustawa antysmogowa przypomina mi ustawę o segregacji śmieci ja tu ładnie noszę worki przed posesję osobno szkło osobno plastik i tak dalej wczoraj podjeżdża śmieciara chłopaki mach te wszystkie worki wrzucili prasa wszystko ładnie zgniotła i na wysypisko . Zapytałem panowie gdzie tu sens tej mojej roboty po co to segregować machnął ręką z uśmiechem. Sory że komentarz nie na temat ale na to nie da się patrzeć.

  • ~imrahil 2017-09-13
    08:02:51

    9 18

    ~templariusz - przypominam, że uchwała była wprowadzona jednogłośnie przez wszystkie opcje polityczne. a co do równości - każdy ma prawo do oddychania czystym powietrzem. w wielu miastach w Polsce w ogóle zakazane jest paliwo stałe jako ogrzewanie domu w planie zagospodarowania - zobacz chociażby plany niektórych miejscowości nadmorskich. no i sam przyznaj czy widziałeś kiedyś dom opalany węglem w miejscowości nadmorskiej.. i jakoś nikt na brak równości nie narzeka. latem wodę grzejesz kotłem na paliwo stałe? :D

  • ~ 2017-09-13
    08:51:12

    9 16

    Edukować w tym kierunku to można dzieci w szkole co zresztą powinno być obowiązkowe od przedszkola (może bardziej wpłyną na "starych") ale edukacja tzw. "betonów" w tym temacie...? Tylko kara finansowa skłoni ich do myślenia-choć i tak efekty będą mizerne. Kto wie o czym pisze doskonale rozumie

  • ~Arteks 2017-09-13
    09:46:43

    10 28

    Weekend spędziłem na Kurpiach. Region nieporównywalnie biedniejszy od Śląska. Klimat bardziej surowszy - szczególnie noce są tam zimniejsze i... spotkałem może dwa domy z których wydobywał się dym. Po prostu jeszcze nikt tam nie pali. U nas ludzie palą tak wcześnie ze zbytku bo społeczeństwo jest bogate.

  • ~ 2017-09-13
    10:04:48

    11 21

    Na Kurpiach nie ma staruszek ani dzieci;) A tak serio: w centrum Polski po prostu nie ma ludzi, ktorzy zostali rozpieszczeni możliwością palenia tanim syfem, dlatego sa nauczeni żyć i grzać gospodarnie, mądrzej, oszczędniej i zdrowiej. U nas rozkapryszonym przedszkolakom nagle zabroniono pluć na innych, więc się burzą. Edukacja nie pomogła, czas postawić do kąta

  • ~imrahil 2017-09-13
    10:15:32

    1 21

    i jeszcze minusują fakty...

  • ~sk1113 2017-09-13
    10:56:35

    13 5

    To racja "twardych betonów" nie wyedukujesz. Mam sąsiadkę która niby pali mazutem ale za drogi więc i węglem zimą, ale jak jest lato to zawsze małym piecykiem "węglowym" pali ok 11-12 w niedziele i tak śmierdzi że niema czym dychać wracając z kościoła. Ręce opadają a jak ją delikatnie na razie upomniałem to powiedziała...."ty smrodzie się nie liczysz" .

  • ~minowa 2017-09-13
    11:14:19

    28 8

    KasiaT - jesteś cyniczna i egocentryczna. Wyśmiewasz starszych ludzi i ich rodziny. Ty pracujesz w oświacie ? Co najwyzej jako sekretareczka lub jakaś referentka z nadmiarem czasu. Ja jestem emerytem, a ty co robisz, że po całych dniach siedzisz na forum ? Piszesz z pracy okradając pracodawcę z zapłaconego czasu pracy ?

  • ~truman20 2017-09-13
    11:24:57

    34 5

    Haha śmieszą mnie te wszystkie komentarze tutaj. Polacy to jednak głupiutki naród - nalatują na siebie jeden na drugiego, sąsiad na sąsiada, brat na brata, siostra na siostrę a pasibrzuchy siedzą na biureczkami za pieniądze obywateli na wygodnych krzesełkach za pieniądze obywateli, patrzą w monitor za pieniądze obywateli, popijają kawkę za pieniądze obywateli - jedyne co jest ich własne, to ich nieprzerwany śmiech i ubaw z ludzi, którzy jeden drugiego by sprzedali za miskę ryżu i obrzucili błotem. Ludzie zamiast poszukać źródła problemu, którym są zbrodnicze koszty państwa, zbrodnicze koszty kopalń, przerost administracji i biurokracji, to obrzucają się obelgami jeden drugiego. Dziwny jest ten naród.

  • ~ 2017-09-13
    22:36:16

    2 7

    Ha ha ha, minowa:) Nigdzie nie wysmiewam się z nikogo oprocz kopcących chytrusow. A co do czasu, to gdzie te "cale dnie"? Moje wpisy to dwa razy godz 19, dwa razy 21, raz po 22 i raz po 10 (w czasie przerwy). Po raz kolejny przekonuje się, że czytanie ze zrozumieniem to duży problem ;)

  • ~xxxx 2017-09-13
    22:50:12

    4 2

    10.04 to przerwa? Oj cos sciemniasz

  • ~Łukasz Cesarski 2018-03-27
    16:39:16

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5330