zamknij

Wiadomości

Jeździsz rowerem bez karty rowerowej? Wkrótce mandaty będą wlepiać też strażnicy miejscy

2023-10-13, Autor: 

Ta informacja dotyczy przede wszystkich młodych ludzi, którzy nie ukończyli 18 lat, a poruszają się rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym, niemechanicznym pojazdem. Od 20 października strażnicy miejscy zyskają możliwość kontroli kierowców i nakładania na nich mandatów. W przypadku braku karty rowerowej lub innego dokumentu potwierdzającego jego uprawnienia, taka osoba może się liczyć z karą sięgającą nawet 1500 zł!

Reklama

Kilka dni temu (5 października) w Dzienniku Ustaw RP pojawiło się „Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego”.

Z treści tego rozporządzenia wynika, że 20 października strażnicy miejscy zyskają prawo do nakładania mandatów na kierowców pojazdów niezmechanizowanych, w przypadku gdy nie będą mogli udowodnić swoich uprawnień. Tu można wymienić: rowery, hulajnogi elektryczne, czy zaprzęgi.

Strażnicy będą powoływali się na art. 94, par. 1a kodeksu wykroczeń:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych

Przepisy odnoszą się do tych osób, które poruszają się:

motorowerem

- rowerem

- hulajnogą elektryczną

- wózkiem rowerowym

- pojazdem zaprzęgowym

- wierzchem

- urządzeniem transportu osobistego

Zmianę w prawie odczują przede wszystkim nieletni rowerzyści i hulajnóg elektrycznych (bierzemy pod uwagę rybnickie realia). W przypadku kontroli będą musieli wylegitymować się wybranymi dokumentami:

- kartą rowerową

- prawem jazdy kategorii AM (dostępne od 14. roku życia)

- prawem jazdy kategorii A1B1, T (dostępne od 16 roku życia).

Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku potwierdza, że rozporządzenie wkrótce wejdzie w życie. Ma jedno zastrzeżenie:

Ustawowo kara będzie wynosiła do 1500 złotych, natomiast mandat może zostać ograniczony taryfikatorem do np. 100, 300 500 złotych. Jaki będzie taryfikator? Tego jeszcze nie wiemy – wyjaśnia.

Kiedy i komu grozi mandat? (za stroną internetową beesafe.pl)

Osoby w Wieku 10-16 Lat: Dzieci w wieku od 10 do 16 lat nie mogą być ukarane mandatami za brak karty rowerowej. Przepisy traktują je jak pieszych, co oznacza, że mogą korzystać z przejść dla pieszych i poruszać się po drogach, ale bez karty rowerowej nie powinny jeździć rowerem.

Osoby w Wieku 17-18 Lat: Tutaj pojawia się potencjał dla mandatów. Nastolatkowie między 17 a 18 rokiem życia, którzy nie posiadają karty rowerowej, mogą ponieść konsekwencje prawne. To oznacza, że jeśli jesteś w tym wieku lub masz nastolatka w rodzinie, to warto zadbać o wyrobienie karty rowerowej, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Dzieci Poniżej 10 Lat: Dzieci poniżej 10 roku życia są traktowane przez przepisy jako piesi, niezależnie od tego, czy jeżdżą na rowerze czy nie. Mają pewne ograniczenia, takie jak brak możliwości korzystania z niektórych dróg czy przejść dla pieszych, ale nie grozi im mandat za brak karty rowerowej.
Odpowiedzialność Opiekunów: Jeśli dziecko jest poniżej 10 roku życia lub ma między 10 a 16 lat, a nie posiada karty rowerowej, to to rodzice lub opiekunowie prawni poniosą odpowiedzialność prawną za to wykroczenie. Mandat zostanie wystawiony na nich, a nie na dziecko.

Nieletni powyżej 13 lat: Jeśli nieletni ma więcej niż 13 lat, ale mniej niż 17 lat, odpowiedzialność prawna leży w gestii sądu rodzinnego i nieletnich. Oznacza to, że nie otrzyma on mandatu, ale może zostać nałożony na niego zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do 21. roku życia, w zależności od okoliczności i kwalifikacji czynu.

Jak oceniacie zmiany w prawie?

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 93

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~Lateks 2023-10-13
    11:04:25

    35 13

    To się straż miejska teraz będzie pastwić nad młodzieżą poruszającą się rowerem albo jeżdżącą konno?
    Litości a potem magiczne 18te urodziny i już żadnych takich durnych wymogów nie ma, nagle wszyscy wiedzą się jak zachować na drodze.
    Szkoda tylko że nawet były oficer rowerowy sam mówił że wprowadzone rozwiązania nie są zgodne z przepisami ruchu drogowego.

  • ~hanys21219 2023-10-13
    11:12:55

    34 20

    Straż miejska niech się zajmie lepiej problemami miasta takimi jak kopciuchy i spuszczanie szamba na lewo i prawo, edukować tych emerytów potem pytanie dlaczego w mieście tak śmierdzi

  • ~Wasz Stary 2023-10-13
    12:32:12

    21 6

    A jak to się ma do sytuacji, w której dziecka pilnują rodzice? Czy można z kilkuletnim dzieckiem wybrać się razem na rower albo na spacer z hulajnogą?

  • ~Franek 7 2023-10-13
    12:52:58

    26 7

    Ja tylko przypomnę, że osoby do lat 17 nie podlegają postępowaniu mandatowymi i na takie osoby mandatu nałożyć nie można. Wszystkim innym również przypomnę, że każdemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia mandatu karnego. Warto to robić szczególnie jeśli mandat jest wysoki ponieważ sądy nie są związane taryfikatorem i z reguły orzekają dużo niższe grzywny a często odstępują od ukarania. Sąd w przeciwieństwie do funkcjonariusza milicji czy straży wiejskiej musi badać sytuację materialną obwinionego i dostosować wysokość grzywny do jego możliwości finansowych. W przypadku kiedy mamy do czynienia z 17 czy 18-to latkiem, który nie pracuje i jest na utrzymaniu rodziców wysokość grzywny w sądzie jest z reguły symboliczna ( 100-150 zł) a z niezrozumiałego powodu ludzie obawiają się postępowań sądowych bo panuje błędne przekonanie, że grzywny wymierzane przez sąd są znacznie wyższe i surowe a to nie prawda. Sądy są też dla ludzi. Należy w sądzie powoływać się na niskie możliwości finansowe a grzywna będzie zapewne nie duża. Oczywiście funkcjonariusze o tym nie mówią a wręcz przeciwnie - straszą ludzi wysokimi karami w sądach. Oczywiście w skrajnych przypadkach sąd noże nałożyć bardziej surową grzywnę ale trzeba się bardzo „starać” i igrać z sędzią żeby do tego doszło. Jeśli normalnie się zachowujesz w sądzie i mówisz to co powyżej napisałem nic ci nie grozi i grzywna będzie niska.
    Szkoda, że z artykułu to nie wynika bo to bardzo ważne.

  • ~ 2023-10-13
    13:46:54

    22 4

    szkoda bo lubiłem jazdę rowerem ,przesiadam się w takim razie do samochodu

  • ~exx 2023-10-13
    16:00:58

    17 14

    Wyłapać gówniarzerię pomykającą po 2 osoby na jednej hulajnodze po jezdni! I całą resztę chwiejącą się usiłując omijać studzienki i dziury na tych małych kółeczkach.
    Potrzebny jest nowy znak, a pod nim maksymalna kara za takie zachowanie.

  • ~Maksymilian Popeć 2023-10-13
    16:34:21

    21 17

    A gdyby jakimś cudem, czytaj oszustwem całkowitym, PiS wygrałby kolejną kadencję, będziemy już mieli dokładnie jak na Białorusi, w Iranie czy Rosji.

  • ~ 2023-10-14
    07:33:58

    8 7

    hanys21219...."pytanie dlaczego w mieście tak śmierdzi"....po prostu się wyprowadź!!! Gwarantuję, że śmierdzieć będzie mnie

  • ~Franek 7 2023-10-14
    09:18:48

    3 6

    Próbki biologiczne pobrane od podejrzanych - w tym o najbardziej brutalne przestępstwa - od miesięcy nie trafiają do policyjnej bazy danych DNA. Zamiast tego zalegają w kartonach piętrzących się w gmachu laboratorium kryminalistycznego policji. Jak to możliwe? Od kilkunastu miesięcy obserwowaliśmy, jak doszło do sparaliżowania rozwoju najważniejszego narzędzia do ścigania przestępców przez kryminalnych w całym kraju. - Szacuje się, że około 100 tysięcy próbek czeka na przebadanie - mówi nam anonimowo były pracownik laboratorium. Z pracy odszedł w zeszłym roku, podobnie, jak kilkudziesięciu innych ekspertów. Jak słyszmy, nie mogli pogodzić się ze zmianami wprowadzonymi po zeszłorocznej decyzji, która w pełni podporządkowała laboratorium Komendantowi Głównemu Policji. - DNA to nie tylko rewolucja. To druga prędkość kosmiczna, która pozwala się oderwać. O tyle możemy zwiększyć możliwości policji. Jeżeli administracyjnie się tę prędkość obniża, to jest fatalnie - komentuje były policjant Dariusz Loranty. Jak do tego wszystkiego doszło i kto za to ponosi odpowiedzialność?

    Wiedzieliście, że nasza władzuchna kochana zaorała też laboratorium kryminalistyczne Policji ? Działali świetnie a teraz działa tak jak TK kucharki Jarka.

  • ~omussae 2023-10-14
    17:41:06

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5343