30 sierpnia 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące strażników miejskich i gminnych. Od dziś mogą wlepiać mandaty rowerzystom, użytkownikom hulajnóg i korzystającym z UTO, czyli urządzeń transportu osobistego.
Dotychczas strażnicy miejscy i gminni mogli jedynie pouczać osoby jeżdżące powyższymi pojazdami pomiędzy pieszymi na chodnikach lub innych ciągach komunikacyjnych.
- Od 30 sierpnia to się zmieni i strażnicy miejscy będą mogli nakładać mandaty karne za przekraczanie dopuszczalnej prędkości na chodniku lub drodze dla pieszych przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Ślaskim Beata Drzeniek.
Przy tym funkcjonariusz nie będzie musiał używać żadnych urządzeń do pomiaru prędkości.
- Zmiany te z pewnością, są istotne dla mieszkańców miasta, gdyż wskazane urządzenia stały się coraz bardziej dostępne i popularne, dostępne praktycznie dla każdego m.in. poprzez wprowadzenie możliwości wypożyczenia tego typu urządzeń (hulajnóg elektrycznych). Wynika to również z oczekiwań społecznych oraz potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - dodaje Beata Drzeniek.
Nowe uprawnienia dla strażników miejskich i gminnych związane są one z wprowadzonymi w maju zmianami w przepisach prawa o ruchu drogowym dotyczącymi elektrycznych hulajnóg, urządzeń transportu osobistego tzw UTO (np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące) i urządzeniami wspomagającymi ruch na przykład: rolki, wrotki, deskorolka.
Przypomnijmy, że wprowadzone zmiany zabraniają między innymi:
Wprowadzone zostały również nowe obowiązki:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący urządzeniem transportu osobistego (UTO) jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, w przypadku braku drogi dla rowerów, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Poruszanie się urządzeniem transportu osobistego po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Do kierowania urządzeniem transportu osobistego przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Osoba korzystająca z urządzeń wspomagających ruch będzie mogła poruszać się po drodze dla rowerów (bez ograniczenia prędkości) lub po chodniku i drodze dla pieszych, z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.
Przepisy przewidują też kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.
- Ale również za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, za naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku, za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu - precyzuje Beata Drzeniek.
Tagi: hulajnogi przepisy, UTO, straż miejska mandaty, przepisy ruchu drogowego hulajnogi elektryczne, straż miejska
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
50537Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30340Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
27641Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24781W czerwcu zamieszkali w Rybniku. W niedzielę spaliła im się połowa domu. Rodzina potrzebuje pomocy (zdjęcia)
20891„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+211 / -33Były poseł z naszego regionu i wiceminister Adam G. - aresztowany! Miał przyjąć 170 tys. zł łapówki
+114 / -14Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Potrącenie pieszej na Górnośląskiej. Ucierpiała 17-latka (komunikat policji)
22Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803
~sjah 2021-08-30
08:40:24
Pojawia się zasadnicze pytanie. Czy nowe uprawnienia dla SM będą wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa czy raczej do podreperowania budżetu?
~brave_Himek 2021-08-30
09:22:20
A wykroczenie za prędkość to że niby jak?;) Na tzw "oko" ?
~Longina b 2021-08-30
09:55:49
Jest nowy sprzęt,są nowe przepisy.Bardzo dobrze.W końcu nie będzie samowolki.
~Franek 7 2021-08-30
10:05:22
Masakra. Jeszcze trochę to j babcia klozetowa będzie mogła nam wypisywać manaty…
~rzyt 2021-08-30
10:17:47
Kiedy zostaną opracowane przepisy o korzystaniu z hula hop?
~ 2021-08-30
10:42:45
Bardzo dobrze oby tylko chciało im się z tych uprawnień korzystać.
A jak tam rowerowy piątek? Warto sprawdzić ilu urzędników (procentowo) jeździ z domu do pracy na rowerze czerwonymi pasami. Mam podejrzenie że niewielu a akcja była pod publiczkę.
Sprawdźcie wyrywkowo we wrześniu i w październiku :-)
~norton 2021-08-30
10:50:47
To wlepi, wystawi czy nałoży? Autor artykułu nie potrafi się zdecydować.
Instytucja SM powinna zostać ustawowo zlikwidowana wiele lat temu. Niestety ten twór nadal istnieje i jak jakiś pogrobowiec domaga się nowych uprawnień pokazując, że żyje...
~ 2021-08-30
12:55:42
Przepraszam ale piszecie głupoty i wprowadzacie ludzi w błąd.
Proszę dokładnie przeczytać zmiany w Prawie o ruchu drogowym. W nowym prawie nie ma nic o zabronieniu kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Jest tylko wpis, że można korzystać warunkowo z chodnika na drodze gdzie prędkość jest powyżej niż 30km/h z prędkością zbliżoną do pieszych.
~etet 2021-08-30
18:48:12
Czy fragment po "Mandat za telefon na pasach" nie miał przypadkiem być o pieszych? Bo temat nowych obowiązków pieszych też warto by było rozwinąć. Choć oczywiście ten kto ma rozum i tak pod samochód nie wchodzi a reszta nowymi przepisami się nie przejmie.