zamknij

Biznes

Kwartał Domus: inwestor ma już pozwolenie na budowę. Mieszkańcy będą patrzeć mu na ręce

2015-03-26, Autor: 
Firma deweloperska, która będzie budować tzw. Kwartał Domus, ma już 4 z 6 wnioskowanych pozwoleń na budowę. Głos w sprawie budowy drogi wewnętrznej będą mieli właściciele mieszkań przy ul. Raciborskiej 60 i 62.

Reklama

Inwestor w ubiegłym tygodniu otrzymał pozwolenie na budowę marketu z parkingami (według naszych informacji najemcą budynku będzie sieć Kaufland), budowę budynku mieszkalnego, pylonu reklamowego i rozbiórkę Domusu. W trakcie rozpatrywania jest wniosek o pozwolenie na budowę drogi wewnętrznej i budynku, który stanie w miejscu domu handlowego Domus.

Zgodnie z obowiązującym prawem, magistrat nadał status strony w postępowaniu właścicielom nieruchomości, na których budowa będzie miała bezpośredni wpływ. - Stroną w sprawie budowy drogi wewnętrznej w inwestycji "Kwartał Domus" są właściciele mieszkań przy ul. Raciborskiej 60 i 62 - informuje Agnieszka Skupień - rzecznik prasowa Urzędu Miasta .

Tym samym ci właściciele nieruchomości w trakcie procedury wydawania pozwolenia na budowę mogą zgłaszać skargi i uwagi.Dodajmy, że mieszkańcy okolicznych bloków są oburzeni na inwestora w związku z nielegalną wycinką drzew obok Domusu. I nie zamierzają ułatwiać życia firmie, która będzie budowała w tym miejscu m.in. supermarket. Kilka dni temu założyli stronę na Facebooku pod nazwą Rybnik Miasto Marketów.
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (51):
 • ~ 2015-03-26
  15:08:07

  26 0

  Wirtualny Spacer po parku: http://radoslawsobik.pl/businessview/parkkolodomusa/

 • ~rzyt 2015-03-26
  16:32:17

  19 0

  Ciekawe co nowego jutro będzie w sprawie Kwartału Domus? W parku przy Antoniku można wybudować Czerwoną Torebkę, bo w tym rejonie jest brak takich sklepów.

 • ~niuti 2015-03-26
  16:58:33

  12 0

  "według naszych informacji najemcą budynku będzie sieć Kaufland" - to już wszyscy pisali dawno

 • ~Eberhard Mock 2015-03-26
  17:27:33

  11 0

  A gdzie te ręce będą wystawione? Też chętnie popatrzę. No chyba, że w artykule jest to napisane, przeczytałem tylko nagłówek...

 • ~ 2015-03-26
  18:15:18

  23 0

  Będą patrzeć inwestorowi na ręce? Przecież my jestesmy plankton i nikt się z nami nie liczy i to wychodzi przy każdej większej sprawie. Protesty i inne można sobie w buty wsadzić bo władza i reszta zrobi po swojemu.

 • ~ 2015-03-26
  21:48:33

  18 0

  Piekne panoramy Panie Radosławie. Nie moge sie nadal pogodzic z tym co te rybnickie patałachy zrobiły temu miejscu. Wszyscy odpowiedzialni za zdewastowanie parku powinni nieźle beknąć.

 • ~drakoo 2015-03-26
  22:24:15

  11 0

  No przecież liczy się pieniądz w kieszeni, nie to co dobre. Z resztą przeciwnych jest nie wiele w stosunku do tych którzy na widok "sieć Kaufland" są już wilgotni bo powstanie nowe miejsce do spędzania niedzielnego popołudnia ;) No w sumie po co zezwalać na budowę siedzib firm oferujących wysokie zarobki dla zatrudnionych specjalistów, skoro ani miasto, emeryci, czy osoby po zawodówce nie będą miały z tego korzyści? Lepiej postawić market zatrudnić kilka osób za 1000 zł miesięcznie i wszyscy są zadowoleni po za tymi mniej czy bardziej ogarniętymi, cieszcie się że w ogóle macie prace prawda?. A co do drzew które zostały wycięte "nielegalnie", coś wydaje mi się że miasto również mogło w to włożyć swoje 5 groszy, wątpię żeby inwestor by na tyle ryzykował żeby wyciąć aż tyle drzew ponad miarowo wiedząc jakie grożą mu kary, być może nie dało rady tego załatwić legalną drogą a drzewa przeszkadzały w projekcie to trzeba było się dogadać, pech chciał że ktoś to zauważył. Swoją drogą zwykły Kowalski za wycięcie bez zezwolenia starego spróchniałego drzewa, które ledwo się trzyma a jego złamanie zniszczy mu połowę domu otrzyma karę taką, że zapewne sprzedanie domu i samochodu nie pomoże w spłacie. W tym wypadku pewnie sprawa przycichnie i wszyscy o niej zapomną :) Przecież na takiej budowie jest jakiś kierownik, a zwykły pracownik sam z siebie z nudów nie zrobi czegoś nadgorliwie ;)

 • ~jurempus 2015-03-26
  22:24:21

  6 0

  Na początku te wszystkie markiety Typu Auchany Leroy Merlin i inne miały być budowane na wsiach.Ale że rolnicy nie dali swoich pól i lasów za grosze to niewypaliło to.mało kto wie że w wsi Szczejkowice miały stać bloki które dawały by mieszkania dla pracujących ludzi na KWK Dębieńsko ale że kopalnie zamkneli tak plany poszły w gruzy.Autostrada...przecierz plany juz były w latach 60 zrobione ludziom zabraniali budować.Historia powiatu Rybnickiego kryje jeszcze dużo tajemnić o których nikt nie mówi a są bardzo interesujące np.Zalew Rybnicki nie mial być w tym miejscu co jest teraz...A gdzie miał być...zapytajcie swoich dziadków

 • ~qwer 2015-03-26
  22:32:30

  16 0

  Większość tego nie pamięta ale w latach 80tych jakiś idiota wpadł na pomysł aby tam postawić urząd skarbowy.Wtedy ten idiotyczny pomysł został zablokowany przez mieszkańców bloków 60 i 62.Za komuny można było się przeciwstawić ididiotycznej sprzedaży a teraz się nie dało.Mam nadzieję że tym razem również podejmą słuszną decyzję w sprawie budowy drogi czyli Nie.

 • ~smr 2015-03-26
  23:09:09

  0 2

  Już widzę jak emeryci zapiepszają z wózkami po kauflandzie i będą mogli spędzić kolejny weekend w markecie na podziwianiu pierdołek ... pewnie mokro mają na samą myśl ...

 • ~Arteks 2015-03-26
  23:09:49

  0 12

  @qwer - tam był planowany nowy gmach Urzędu Skarbowego - prezydent Makosz o to również zabiegał. Niestety nasze państwo pod tym względem skąpi na Rybnik i chce abyśmy nadal rozliczali się w tym tandetnym dawnym hotelu milicyjnym, który tak naprawdę został przystosowany do roli urzędu... Natomiast dobrze że niektórzy pamiętają, że to od początku do końca był to teren inwestycyjny który zarosły jakieś samosiejki. @jurempus - i wśród tych różnych narzekań twój wpis jest najciekawszy! Pierwsze słyszę że chciano urbanizować Szczejkowice i że Zalew Rybnicki miał być w innym miejscu - czyli jakim? Z kolei jedną rzeczą może ja cię zaskoczę ale autostrada była planowana już w latach 30. Władze pruskie planowały system linii tramwajowych w Rybniku i Radlinie. A wojna przerwała plany modernizacji linii kolejowej Katowice-Rybnik-Bohumin która miała być głównym korytarzem w kierunku Czech. Za PRL z pomysłu tego zrezygnowano bo ważniejszy był wywóz węgla i ruch międzynarodowy kolidowałby z towarowym. Ale podobno od grudnia ma się to zmienić i do Rybniku wrócą pasażerskie pociągi międzynarodowe. @zoltan - chociaż od początku różniliśmy się zdaniem odnośnie krzaczorów to możesz być pewien, że w każdym innym przypadku zawsze będę za ochroną zielonych miejsc i tworzeniem nowych np. bulwarów spacerowych wzdłuż Nacyny. Tu trzeba zadziałać bo poprzednia ekipa na pewnym odcinku wpisała do planu ulicę...

 • ~drozdaxxx 2015-03-27
  01:47:37

  17 0

  Szlag mnie trafia na myśl o nowym markecie. Trzeba być naprawdę debilem, żeby sprzedać pod market ostatnią dużą działkę w centrum tego marketowego rondnika. Tam był taki potencjał inwestycyjny, że niejeden urbanista by mógł wykorzystać w znacznie lepszym celu ten teren.

 • ~ZbigMa 2015-03-27
  07:20:55

  8 0

  Panie Autorze przecież wycinka drzew na terenie dawnego parku nie była nielegalna. Przecież nielegalnie wycięto drzewa w zupełnie innym miejscu - przy ul. Kotucza. To dość istotne jeśli chodzi o uczciwe podejście do tematu i inwestora.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  08:00:43

  8 0

  Świetny przykład braku spójności Twoich pomysłów Arteksie. Coś co wiele lat wyglądało jak park i było traktowane przez ludzi jak park,dla Ciebie jest krzaczorami i samosiejkami,bo w planach był to teren inwestycyjny. To na podobnej zasadzie powinieneś się odczepić od terenu przy Nacynie skoro w planach to droga. Totalnie nie rozumiem,jak można się deklarować obrońcą miejsc zielonych,gdy się popiera ich niszczenie i zamianę na market. Bo gdzieś indziej można dopiero stworzyć miejsce zielone? To nie prościej było zostawić to które już było? Idąc dalej - chętnie byś zaorał parkingi miejskie. W efekcie okazuje się,że Ty zwyczajnie prawo do posiadania parkingów zostawiasz tylko marketom i galeriom,a więc działasz w ich interesie,a nie mieszkańców Rybnika. Aha,bardzo dobrze,że tam nie powstał Urząd Skarbowy. Poza urzędnikami nikomu by to się nie przysłużyło. A tak chociaż jest blisko ZUSu,a więc ciut wygodniej dla tych,którzy muszą odwiedzać te nielubiane instytucje.

 • ~serso 2015-03-27
  09:04:22

  5 0

  Z opiniami, wnioskami, uwagami mieszkańców ani inwestor ani Urząd Miasta się nie liczy. Pisma wystosowywane są codziennie, ale interes społeczny równo przegrywa z tępymi paragrafami na które powołują się urzędnicy.

 • ~Marcin74 2015-03-27
  09:31:31

  20 0

  Arteks – mylisz się. To nie było od początku teren pod inwestycje. To „od początku” był teren działkowy z sadem owocowym. Teren później przeznaczony pod budowę osiedla, sklepu spożywczego (blaszok) i dużego sklepu przemysłowego (Domus) z zachowaniem terenu zielonego jako przeciwwagi dla przemysłowej części (baza transportowa, mleczarnia) tam gdzie dzisiaj Real. Dopiero Makosz wymyślił, że zrobi tam citi (Real i biurowiec). Z Reala mieszkańcy się ucieszyli (nie wiedząc jeszcze czym to śmierdzi). Budowe skarbówki zablokowali. Nie, to nigdy nie było samosiejki.

 • ~rzyt 2015-03-27
  10:28:38

  5 0

  Ktoś jeszcze może się dziwić, że powstanie nowy market? Przecież ta polityka przejęcia handlu wiąże się bezpośrednio z przejęciem w późniejszym terminie produkcji. Już raz w Polsce przegraliśmy "bitwę o handel" z niejakim Bermanem. Arteks słusznie pisze o idei zrównoważonego transportu czy jakoś podobnie, a niezrównoważony handel to co? Pikuś!!!

 • ~Arteks 2015-03-27
  10:40:26

  0 9

  @anty.fudali - nie ma jakieś niespójności. Jestem przeciwnikiem bezsensownego zagospodarowania miasta. To, że od początku uważałem że teren nadaje się na inwestycje wcale nie oznacza, że podoba mi się powstanie tam Kauflandu. Widziałbym tam o wiele bardziej jakieś fajne apartamentowce i zabudowę typowo mieszkaniową. Poza tym błędem władz miasta była zgoda na tradycyjny parking, zamiast schowanie parkingu po d ziemię. Byłoby więcej miejsca na chociażby obiecaną strefę ciszy. Natomiast nowa droga wzdłuż Nacyny jest po prostu inwestycją zbędną gdyż dublowałaby już istniejące i dodatkowo zakłócała spokój okolic kampusu, nowego parku tematycznego czy reszty Śródmieścia miasta. Niestety to w twoich poglądach nie można za bardzo znaleźć spójności - za to jest dużo złości, czepialstwa i prowadzenia dyskusji w kierunku konfrontacji.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  11:23:19

  3 0

  W takim razie wyjaśnij mi,proszę,dlaczego to akurat Twoja wizja zagospodarowania danego terenu ma być właściwa? W przypadku Domusu ludzie chcieli parku,Ty chcesz apartamentowce,a miasto market. Kto ma racje? Z jednym się tylko mogę zgodzić - z błędem władz,ale to akurat nic niezwykłego. Nie pierwszy raz kasa stanęła przed dobrem miasta. Aha,koło Nacyny drogi nie potrzebuję,wolę poinformować bezpośrednio,żebyś mi potem tego nie wypominał. Wskazałem to tylko jako przykład. Ze złością i dążeniem do konfrontacji się zgodzę,Twoje niespójne idee są dla mnie zbytnią pokusą,by je zwyczajnie zignorować. Z brakiem spójności poglądów u mnie zgodzić się jednak nie mogę. Tego mi zarzucać nie powinieneś,skoro równocześnie zarzucasz mi krytykę wszystkiego - albo jedno,albo drugie :)

 • ~Arteks 2015-03-27
  12:38:06

  0 10

  @anty.fudali - skończ już nudzić i zawracać komuś gitarę... Co ma wspólnego ze spójnością moich poglądów to, że parenaście osób chciało pozostawienia krzaczorów? Czy ja mam coś wspólnego z nimi? Ludzie optują czasami za dziwnymi rzeczami, które są mniej ciekawe od innych. Przypomnij sobie niektóre wybory w ramach budżetu obywatelskiego. Co do krzaczorów to było wielkie halo, a jak w czasach Makosza pod parking przy Realu likwidowano inne krzaczory to jakoś nikt z okolicy nie reagował i nie protestował... Natomiast twoje poglądy są niespójne - co udowodniłem w dyskusji z tobą w przypadku Śródmieścia, deptaków, handlu czy ruchu samochodowego tam. W przeciwieństwie do ciebie i twojej konfrontacyjności nie będę się powtarzał.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  13:01:24

  3 0

  Nigdy niczego mi nie udowodniłeś,sam poległeś parę razy w tych dyskusjach,co może potwierdzić kilka osób.Wracając jednak do tematu - przeczytaj wcześniejszy mój post. Nie możesz nazywać się miłośnikiem miejsc zielonych,gdy popierasz zniszczenie parku. To był park,a nie krzaczory. Jakie ma znaczenie,czy ludzie protestowali przed budową Reala? Ważne,że protestowali wobec zniszczenia parku. Twierdzisz,że było ich za mało? Nawet jeśli ich było paręnaście,Ty jesteś jeden.

 • ~Marcin74 2015-03-27
  13:08:49

  16 0

  Arteks – po raz kolejny się mylisz i zdaje się, że nie masz kompletnie żadnego rozeznania w temacie i piszesz „nie wiem to się wypowiem”. Przeciw likwidacji parku protestowało kilka setek osób. Listę przeciw podpisało ponad 500 osób (to więcej niż mieszka w blokach najbliżej tego miejsca). Więc mylisz się pisząc „paręnaście osób”. Na miejscu Reala była baza transportowa i stacja benzynowa. Na miejscu obecnego parkingu z Rela nie było „krzaczorów”. Były zwały ziemi zarośnięte trawą z resztkami betonowych (wraz ze zbrojeniem) elementów pozostałych po wielkiej budowie bloków przy Dąbrówki oraz nieutwardzona ścieżka do 10-tki. Był to teren zaniedbany i miejscami niebezpieczny. Więc znowu się mylisz pisząc „krzaczory”. Nikt nie protestował przed jego zagospodarowaniem bo… wyobraź sobie, że często najbardziej zainteresowani okoliczni mieszkańcy wiedzą dokładnie kiedy ma sens walczyć o swoje (jak urzędnik podejmuje bzdurne, szkodzące mieszkańcowi decyzje) a kiedy urzędnikowi pomóc albo przynajmniej nie przeszkadzać, kiedy decyzje są ok.

 • ~Arteks 2015-03-27
  13:19:49

  0 15

  @anty.fudali - gdyby to było jakieś powszechne ruszenie - władze miasta wycofałyby się z tego. Przypomnę protest w przypadku drogi łączącej Gliwicką z Mikołowską przez lasy w Kamieniu - sprzeciw był tak silny, że... miasto wycofało się z tego projektu. Jeśli chodzi o okolice Domusu to najbardziej aktywnym był radny Kurpanik (ten sam który na prawo i lewo handluje różnymi gruntami w Rybniku oferując również grunty pod markety!) i jeden z aktywistów na tym forum. Słabo, żeby pociągnąć ludzi za sobą. Poza tym wielu okolicznych mieszkańców podkreślało że to dla wielu wybieg do piesków za którymi nie chciało się nawet sprzątać... Tak naprawdę na spotkanie z mediami przeciw sprzedaży tego terenu (zdokumentowane w mediach) przyszło kilkanaście osób... Natomiast ty też należałeś do nielicznej grupy która aprobowała ruch samochodowy na Rynku i okolicznych ulicach wbrew zdrowej logice i wbrew większości mieszkańców którzy wypowiedzieli się w sondzie... Każdy ma prawo do swoich poglądów nawet jeśli w twoim przypadku są one kompletnie wsteczne w porównaniu z dzisiejszymi rozwiązaniami urbanistycznymi w centrach miast. A ja nie mam jakichś wstecznych poglądów. Jestem za ochroną wszystkich zielonych terenów które w planie zagospodarowania miasta takimi są. @marcin74 - tak, Real powstał na terenie dawnej bazy ale parking był podobno wcześniej takim samym zielonym samosiejkowym terenem jak to co wokół Domusu.

 • ~Marcin74 2015-03-27
  13:31:30

  14 0

  Artek - nie był. To są dwa różne miejsca. Po raz trzeci piszesz nieprawdę w dodatku używając słowa "podobno" co sugeruje w 100%, że nie masz pojęcia o czym piszesz... to poważnie ogranicza dyskusję z Tobą a wręcz robi ją niemożliwą. Ty po prostu nie masz wiedzy na ten temat. Porównywanie sprawy drogi w Kamieniu i Parku przy Domusie jest bez sensu ponieważ problem w obu wypadkach bezpośrednio dotykał nieporównywalnej ilości osób. Co do skutków zaś: Śmiem twierdzić, że problem Parku przy Domusie, choć przegrany przez mieszkańców, mocno przyczynił się do tego, że A.Fudali i jego ekipa nie rządzą już Miastem. I to uważam, za największy sukces całej tej akcji. Każda następna władza zastanowi się 10x zanim podejmie decyzję, której sprzeciwiają się mieszkańcy.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  13:38:08

  6 0

  Z projektu drogi łatwo się było wycofać,park został szybko sprzedany,wycofanie tego nie byłoby już tak proste. Nie interesuje mnie czym zajmuje się Kurpanik,ani jakie było jego nastawienie - dla mnie liczą się te zwykłe osoby,które protestowały przeciwko zniszczeniu parku pod kolejny,niepotrzebny market. Porównanie terenów pod Realem i parku przy Domusie już Ci przedstawił Marcin74,ale widzę,że Ty wciąż pozostajesz ślepy i nie potrafisz odróżnić nieużytków od parku. "Natomiast ty też należałeś do nielicznej grupy która aprobowała ruch samochodowy na Rynku i okolicznych ulicach wbrew zdrowej logice i wbrew większości mieszkańców którzy wypowiedzieli się w sondzie" - to jest ordynarne kłamstwo z Twojej strony. Tradycyjnie,gdy brakuje Ci argumentów,kłamiesz,pomawiasz i zmieniasz tematy.

 • ~Arteks 2015-03-27
  14:20:37

  0 12

  @anty.fudali - nie interesuje cię Kurpanik? A przecież to osoba jak mało kto obeznana w śląskim rynku nieruchomości w dodatku radny PO i dobry znajomy obecnego prezydenta. Z pewnością jest to gość który głęboko studiuje plany zagospodarowania miasta i wie o nich więcej niż przeciętny mieszkaniec. Jeśli uważacie że to nie były krzaczory tylko park - dlaczego w planie zagospodarowania nigdy to nie było ujęte jako tereny zielone? Dlaczego przez lata nikt nie wnosił o zmianę tego planu? Nikt z ekipy Kuczery ani nikt z mieszkańców? Ano dlatego - że oni doskonale wiedzieli że to teren inwestycyjny. Nie jestem ślepy tylko wiem od osób które mieszkają na Maroku, że parking pod Real wybudowano na takim samym terenie jak to co ma powstać w kwartale "Domus". Różnica tylko w tym, że wtedy podejmował decyzję Makosz, a w przypadku tej drugiej inwestycji Fudali. Jeśli ja kłamię to znaczy że ty masz sklerozę czyli kolejną cechę wieku starczego poza gderaniem i opieraniem się nowoczesnym rozwiązaniem oraz twoją zaściankowością... Może czas na ciebie abyś znalazł sobie jakieś miejsce w domu opieki gdzieś daleko za miastem? Wyraźnie musiałem przekonywać cię do tego, że ruch samochodowy na deptaku czy placach - to coś szkodzącego pieszym, Śródmieściu, a nawet samym sklepom czy ogródkom piwnym odstraszając od nich klientów. W zasadzie głównie ciebie - bo inni moi adwersarze w wielu sprawach akurat w tym się ze mną zgadzali.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  14:44:46

  6 0

  No super,teraz się dowiaduję,że Ty wiesz lepiej,co ja mówiłem i co ja myślę,niż ja sam. Zdecydowanie nie widzę sensu kontynuowania takiej nierzeczowej dyskusji. Koło Domusu był park - jeśli Ty albo jakiś urzędas widzieliście tam co innego,to już problem z Waszym wzrokiem,nie moim.

 • ~Arteks 2015-03-27
  15:26:42

  0 12

  @anty.fudali - bo ty jesteś trochę jak baba z maglu - sam nie wiesz co chcesz i sam nie wiesz co pisałeś tydzień czy dwa temu. Niektórzy widzieli tam park, inni krzaczory, a dla dziennikarza który robił to zdjęcie - to był zwykły częściowo wyasfaltowany parking... http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,miasto-zrezygnuje-z-odplatnego-parkingu-przy-domusie,wia5-3266-21820.html Jedno jest pewne był to teren przeznaczony do inwestycji już w czasach PRL.

 • ~antyfudali 2015-03-27
  15:39:44

  5 0

  Tylko że to Ty nie potrafisz wyjść poza swoje sztywne ramy myślenia i dlatego nie rozumiesz. Ja dobrze wiem,co chcę i nikt mi nigdy nie udowodnił niespójności prezentowanych poglądów. Marketów mamy masę,powietrze mamy jaki mamy,ruch samochodowy też spory,a teraz jeszcze pójdzie to w górę. Czemu? Bo w PRLu mieli inną wizję na ten teren. Brak słów ...

 • ~dr_Moriarty 2015-03-27
  17:13:52

  13 0

  Arteks, po pierwszej próbie sprzedaży parku okoliczni mieszkańcy złożyli kilkadziesiąt wniosków o zmianę charakteru tego terenu. Włodarze i rada miejska spuściła ich na drzewo więc nie ściemniaj, że nikt nie reagował. To, że w czasach PRL były inne plany odnośnie tego terenu nie ma nic do rzeczy. PRL skończył się 25 lat temu. Od tego czasu wiele się tam zmieniło. Na przykład powstały okoliczne bloki, zagęściła się zabudowa w centrum. Wzrosło też zanieczyszczenie powietrza a w całym Rybniku wycięto setki drzew. Może i nic bym nie powiedział gdyby tam powstało coś naprawdę wyjątkowego lub użytecznego (w PRLu miał tam powstać budynek użyteczności publicznej czyli Urząd Skarbowy bodajże). Ale będzie tam KAUFLAND i coś jeszcze. I to jest skandal bo mydlono ludziom oczy nie wiadomo czym. Więc nie bełkocz tutaj bo się dźwiga jak już się widzi twój avatar. Pamiętam wypowiedzi doświadczonego samorządowca, który nie miał nie dopuścić by powstał tam market, a także jego zastępcy, który twierdził, że na targach chyba w Monachium zachodni inwestorzy z futurystycznymi pomysłami zabudowy szturmowali jego stanowisko pytając konkretnie o ten teren. I co? Nudle motłochowi wieszali na oczach. Jakaś kobieta z Katowic postawi tam zwykły Kaufland. Gdybyś miał trochę przyzwoitości, tobyś trzymał gębę i tego tematu w ogóle już nie komentował.

 • ~chris25 2015-03-27
  17:34:27

  7 0

  @arteks-Trzeba dbac o zielen,wtedy nie ma krzaczorow to po pierwsze ,a po drugie to co bylo przyjete w czasach PRL to juz dawno stracilo na aktualnosci.

 • ~teresa47 2015-03-28
  18:31:37

  10 0

  Należę do tych ,którzy przez parę lat protestowali ,pisali, prosili ,tłumaczyli że zniszczenie parku przy Domusie to barbarzyństwo.Pan prezydent Fudali, dla którego byliśmy zwykłymi pieniaczami uspokajał .że przecież sprzedaż parku nie musi oznaczać powstania w tym miejscu marketu.I co? Będzie market z parkingiem.Panie Artex proszę założyć okulary i zobaczyć krzaczory widziane oczami pana Radosława Sobika. A jeśli chodzi o wychodek dla psów, to wolę od czasu do czasu wdepnąć w psie gó..o, niż przez cały czas wąchać spaliny .Rozumiem, że czasem dla ważnej inwestycji trzeba poświęcić parę drzew ,ale żeby wyciąć 180 dorodnych pięknych drzew i masę krzewów, żeby postawić market(niechciany) to idiotyzm .Uważam że zniszczenie zielonych płuc miasta, w którym nie ma czym oddychać było działaniem na szkodę lokalnej społeczności , a przede wszystkim narażało na szwank zdrowie mieszkańców.

 • ~Arteks 2015-03-28
  21:22:51

  0 14

  @dr Moriarty - nie pouczaj mnie kiedy mam zabierać głos, a kiedy nie bo to moja sprawa. Ja decyzji o sprzedaży tego terenu nie podejmowałem. Skutecznie jednak wykazywałem hipokryzję niektórych pseudo-obrońców jak np. radnego Kurpanika czy osób które mieszkają w okolicznych blokach, które kiedyś też wybudowano na miejscu jakichś działek czy krzaczorów. Ciągle się tylko czepiacie tego Kauflandu, a nie chcecie zauważyć, że ma powstać tam nowoczesny budynek mieszkalny, a przy okazji także obiekt który zastąpi Domusa który nie był w ostatnich latach w większości wykorzystywany, a także zielona strefa ciszy, która z tego wszystkiego może wyglądać nawet lepiej niż ten sztuczny zieleniec. @teresa - jeśli to były zielone płuca Rybnika to czym są lasy okalające Rybnik z wszystkich stron? Zielonymi płucami Polski? ;) Nie przesadzajcie please i nie bądźcie zaściankowi. Rybnik potrzebuje rozwoju, a dla nowych terenów zielonych i rekreacyjnych mamy naprawdę mnóstwo różnego rodzaju miejsc które można zagospodarować w tym celu.

 • ~rys51 2015-03-29
  11:38:28

  10 0

  Dla przypomnienia Real powstał na terenach: po mleczarni.bazie transportowej WPTHW, ogródkach działkowych Piownik.
  Domus stoi na terenie dawnych ogródków działkowych. Park to pozostałość po ogródkach działkowych i bazie transportowej - asfalciarni.
  Tam miał być budowany ZUS a później lodowisko lub hala sportowa.Ale PRL upadł.

 • ~dr_Moriarty 2015-03-29
  13:11:48

  8 0

  Arteks, "nowoczesny budynek mieszkaniowy"? Jaja sobie robisz? Ty udajesz Greka czy naprawdę jesteś tak ograniczony? Kupiłbyś mieszkanie z widokiem na Kaufland i parking przy Kauflandzie? I jaka to może być "strefa ciszy" pomiędzy dyskontem, jego parkingiem, blokiem mieszkalnym i prawdopodobnie galerią handlową w miejscu Domusa? Po tym co zrobiono z drzewami po spotkaniu z mieszkańcami widać, że to jest zwykła podpucha inwestora. Ale widzę że istnieją mądrzy inaczej, którzy się na to łapią

 • ~Arteks 2015-03-29
  13:34:58

  0 13

  @dr Moriarty - są o wiele gorsze widoki z okien niż na nowoczesny market - chociażby na różne zaniedbane małe dymiące chatki, garaże czy jakieś zakłady produkcyjne. Jeśli to wszystko będzie estetyczne i zadbane oraz nie będzie kopcić to nie miałbym nic przeciwko na mieszkaniu w takim miejscu.

 • ~antyfudali 2015-03-30
  00:20:06

  7 0

  Widok na nowoczesny market? No tak,jesteśmy tak zaściankowi,że jeszcze takowego nie widzieliśmy. Nie ma to jak inhalacje ze spalin wciąż podjeżdżających i wyjeżdżających samochodów, wsłuchiwanie się w ich silniki i podobne atrakcje. I po co? O ile wiem,liczba mieszkańców Rybnika spada i wszędzie widać ogłoszenia sprzedaży domów i mieszkań. Nowe też się buduje,więc takowe w rejonie Domusu raczej mało użytecznie brzmią. Mówiąc krótko - zamiast parku dostaniemy trochę niepotrzebnych lub szkodliwych rzeczy,ale i tak mamy się cieszyć,bo to rozwój? Tak jakby nam jeszcze czegoś brakowało do zaszczytnego tytułu miasta marketów i spalin.

 • ~Arteks 2015-03-30
  00:28:11

  0 13

  @anty.fudali - na całym Śląsku liczba ludności spada, w większości miast dużo szybciej od Rybnika ale tak się jakoś dziwnie dzieje, że Rybnik jest w czołówce jeśli chodzi budowę nowych mieszkań... Sprawdzałem dane za 2013 i byliśmy po Katowicach i Bielsku na trzecim miejscu jeśli chodzi o nowe mieszkania. Jeśli wyjeżdżają ci słabsi ekonomicznie, a ci silniejsi chętnie tu budują to chyba lepiej dla naszego miasta bo to się przekłada na dochody miasta. :) Coś tu ludzi ściąga lub mają dobre perspektywy ekonomiczne. :) A co do spalin - czepiasz się parkingów przymarketowych, a te inne np. w centrum miasta ci nie przeszkadzają? Może tobie jako ich użytkownikowi nie ale zapytaj mieszkańców bloków na Curie-Skłodowskiej czy kamienic w okolicy Brudnioka i Sobieskiego czy są zachwyceni ze startujących co chwilę aut? A czy auta przy marketach są bardziej uciążliwe od innych i czy lepiej wyglądają? A samo miejsce na zamieszkanie w tej okolicy przy Zebrzydowickiej/Raciborskiej jest niezłe. Mieszkania w okolicznych blokach są dużo droższe niż w innych miejscach. Deweloper jest chyba tego świadomy.

 • ~Arteks 2015-03-30
  00:31:39

  0 12

  @anty.fudali - akurat jeśli chodzi o Kaufland to Rybnik się jakoś długo opierał tej sieci. Inne miasta już dawno przygarnęły tę dobrą niemiecką markę (Racibórz, Wodzisław, Jastrzębie, Rydułtowy, Żory). Fudali jak widzisz walczył z całych sił aby ich tu nie było ze względu na naszych płaczliwych sklepikarzy ale niestety poległ i ostatecznie Kaufland powstanie. ;) (z pożytkiem dla konsumentów!)

 • ~antyfudali 2015-03-30
  08:16:06

  6 0

  No właśnie,Arteks,w Twoich hasłach jest tyle prawdy,co w sloganach wyborczych polityków. Manipulujesz danymi,przedstawiasz w takim świetle,by coś udowodnić,podczas gdy krytycznego spojrzenia w tym nie ma. No ale choć dobrze,że przyznałeś,że te nowe mieszkania mało są potrzebne,bo jest masa innych. W kwestii parkingów,nie porównuj marketowego ze zwykłym. Większa rotacja jest na takim marketowym,bowiem oficjalnie jest to parking tylko na czas zakupów. Co do miejskich - nie będę za nimi płakał,jeśli zobaczę jakąś sensowną alternatywę, np. skuteczną i tanią komunikację miejską. Na pewno jednak nie pasuje mi proponowana przez Ciebie opcja,by promować dodatkowo galerie i markety,zwiększając znaczenie ich parkingów. Akurat parking na Brudnioka jest dużo mniej uciążliwy niż choćby ulica Brudnioka,bo to na niej jest większy ruch. Na Sobieskiego parkingu nie widziałem. Totalnie nie rozumiem zachwytów nad Kauflandem - market jak market. Ciekawe tylko jak długo jeszcze będziemy mieli własną tożsamość narodową,gdy ciągle innym nacjom pozwalamy na sobie zarabiać. Fudali świetnie się wpisał w plan zrobienia z nas "Dziadów".

 • ~Arteks 2015-03-30
  10:19:38

  0 10

  @anty.fudali - niczym nie manipuluję. Natomiast ty cały czas jedziesz na wstecznym i dziwi cię to cały czas że ciągle cię ktoś w myśleniu wyprzedza, a ty jesteś ciągle ostatni... Zabawne że zakazujesz mi porównywać parkingi - niestety ale ich uciążliwość jest taka sama wszędzie, zarówno przed blokami, marketami czy w centrum.

 • ~Arteks 2015-03-30
  10:32:49

  0 11

  @anty.fudali - a jak określisz władze Żor, Raciborza, Wodzisławia czy Rydułtów które z otwartymi ramionami przyjęły do siebie sieć Kaufland i to już dawno? A co do nacji i dania zarabiać innym. A kto naszym zabrania tworzenia sieci handlowych? Kto naszym każe sprzedawanie udziałów w różnych firmach? Zresztą czy nasze znaczy zawsze dobre? Patrz na SKOKi... Mimo wszystko wolę trzymać swoje oszczędności w poważnych, zachodnich bankach niż w polskich upolitycznionych i słabych SKOKach...

 • ~dr_Moriarty 2015-03-30
  11:16:33

  10 0

  Przyjąć Kaufland z otwartymi rękami? Co to w ogóle za myślenie. Ty Arteks w ogóle z Rybnika piszesz? Bo to jest przykład jakiejś kompletnej peryferyjnej mentalności. Garnitur na otwarcie Kauflandu już kupiłeś? Dzięki Fudalemu i takim posunięciom jak z tym parkiem, Rybnik stał się miastem dobrym tylko dla przyjezdnych, a nie dla mieszkańców. Można tu się zabawić, coś kupić lub załatwić, ale żyć się już nie za bardzo da. Szczególnie w centrum. Rybnik wygląda fajnie tylko dla ludzi z okolicznych miejscowości, którzy tu nie mieszkają. Na moim osiedlu w centrum zostało może 10% ludzi, którzy tu żyli przez ostatnie 15 lat. Wszyscy pouciekali albo za granicę, albo gdzieś na wieś. Spora część przeprowadziła się o dziwo, do Żor. Mieszkania w Rybniku albo sprzedali, albo wynajmują. W moim bloku nie ma miesiąca żeby się ktoś nie wprowadzał lub wyprowadzał. Rotacja lokatorów jest gigantyczna. Prym wiodą ludzie z rejestracjami SWD, które wiszą na niemal połowie pojazdów na parkingu pod blokiem. Ci ludzie, zachwyceni Rybnikiem i możliwością mieszkania w centrum wynajmują malutkie mieszkanka po czym po trzech miesiącach uciekają, bo ciasno, auta nie ma gdzie postawić a okna nie da się otworzyć. Mój znajomy z Radlina uciekł stąd po dwóch miesiącach i woli dojeżdżać do pracy samochodem. Powiedział, że nie spodziewał się takiego smrodu z kopcących dookoła domków. Więc nie pisz bzdur o rozwoju Rybnika, bo tak to tylko wygląda z punktu widzenia mieszkańców podwodzisławskich miejscowości.

 • ~Arteks 2015-03-30
  11:32:27

  0 12

  @dr Moriarty - dane demograficzne nie pokrywają się z twoimi obserwacjami. Rybnik notuje jeden z najmniejszych ubytków mieszkańców z śląskich miast. I to się wiąże przede wszystkim z tym, że to miasto ma spory magnetyzm, a także jest w miarę przyjazne jak na śląskie warunki co podkreślają szczególnie ci którzy mieli okazję mieszkać poza Rybnikiem (do których sam się zaliczam). Do końca nie wiadomo o co ci chodzi bo chyba nie zauważyłeś że w jednym wpisie skutecznie zaprzeczasz sam sobie bo piszesz, że dla okolicznych miast Rybnik jest bardzo atrakcyjny i ściąga stamtąd mieszkańców, a potem znowu stwierdzasz, że Rybniczanie uciekają do okolicznych miast podając za przykład Żory. Fatalny przykład bo to jedno z najkoszmarniejszych miast na Śląsku w którym takie same bloki poprzecinane są pustymi polami, budkami z piwem i szerokimi drogami kumulującymi jeszcze większy ruch, miasto w którym lasy są daleko od osiedli a parków i skwerów prawie w ogóle nie ma... Za to marketów w przeliczeniu na 1 mieszkańca chyba więcej niż w Rybniku... Tylko że takich bardziej prowincjonalnych jak jakieś Czerwone torebki i Dinolandy... Słusznie jednak zauważyłeś, że cała okolica dostrzega w Rybniku potencjał i przede wszystkim to, że wygodnie się tu mieszka. :)

 • ~antyfudali 2015-03-30
  11:44:53

  5 0

  Szkoda tylko,Arteksie,ze nie zauważasz,że sam popierasz przerabianie Rybnika na wzór Żor popierając zniszczenie parku w centrum kosztem marketu i parkingu. W kwestii ilości marketów w stosunku do liczby mieszkańców obecnie Rybnik nie ma sobie równych.

 • ~Arteks 2015-03-30
  14:16:42

  0 13

  @anty.fudali - a masz jakieś dane na które mógłbyś się powołać na ten temat czy po prostu nigdzie nie bywasz poza Rybnikiem i nie zauważasz, że markety zalały wszystkie miasta. Czym większe tym lepsza półka marketów. W tych najmniejszych zazwyczaj jest tylko Biedronka ale trudno w Polsce o jakieś nawet małe miasteczko w których nie byłoby chociażby Netta czy Biedronki. Skoro to zło same w sobie - czemu władze na to pozwalają? Właściwie Rybnik ma u siebie prawie całą europejską czołówkę czyli takie marki które można spotkać w każdym większym mieście Europy. I to też jest bardzo ważny element wzrostu poziomu życia i rozwoju miasta. Gdyby tak nie było - inni mogliby nam zarzucać że jesteśmy zacofani i nic tu nie ma. Tymczasem oferta handlowa Rybnika jest po prostu świetna. Kiedyś oglądając zagraniczne filmy - wszyscy marzyliśmy o tym. Dzisiaj nie musimy wyjeżdżać z Rybnika za granicę żeby móc odwiedzić profesjonalny i dobrze wyposażony sklep bo mamy je u siebie. @dr Moriarty - jeszcze jedno... z badań naukowych które wykonywał swego czasu Uniwersytet Śląski wynikało, że Rybnik był w czołówce miast na Śląsku w których mieszkańcy są zadowoleni z życia. A ty masz jakieś dane któreby je unieważniły? Chodzi mi o badania naukowe, a nie przypuszczenia.

 • ~antyfudali 2015-03-30
  18:53:48

  11 0

  A no właśnie,skoro dla Ciebie dobrobyt zależy od ilości marketów,to się wcale nie dziwię,żeś taki szczęśliwy. Wygląda jakby czasy samego octu na półkach tak Ci się dały we znaki,że teraz nie potrafisz powstrzymać się od konsumpcji. Mi już dawno się to przejadło,a tak szczerze mówiąc masy marek marketów nawet nie rozróżniam,bo zwyczajnie nic istotnego z tego nie wynika. A już na pewno nie potrafię pojąć,po kie licho wszystkie te marki muszą być akurat w samym Rybniku. Żory,Wodzisław czy Rydułtowy mamy tablica w tablicę,więc gdy dla kogoś jest to istotne,bez trudu sobie podjedzie. Często nawet ma tam bliżej niż do centrum Rybnika. Mówiąc krótko - możesz sobie nazywać takowe markety nowoczesnymi,ale to nie zmienia faktu,że dla masy mieszkańców korzyści z nowego są żadne,a już na pewno nie warte zniszczenia parku. Dla mnie atrakcyjność Rybnika przez to spada,bo zamiast podziwiać zieleń będę wdychał więcej spalin,oglądał więcej samochodów i bardziej się wkurzał na korki.

 • ~Arteks 2015-03-30
  21:01:25

  0 14

  @anty.fudali - ja też się wkurzam na korki ale ich przyczyny są złożone i nie można zwalać je na garb wyłącznie marketów w sytuacji kiedy najwięcej korków powodują dojazdy do pracy. Z niektórymi przyczynami chyba się zgadzasz skoro ostatnio coś pozytywnego napisałeś o komunikacji miejskiej. Nie napisałem, że jestem przez markety szczęśliwy ale one ułatwiają życie o czym przekonałem się wielokrotnie w czasie remontu mieszkania kiedy już na szczęście było kilka marketów budowlanych czy świetna meblowa Agata. Rybnik tonie w zieleni - wystarczy to sprawdzić za miesiąc z dachu Focusa, jednego z wielu wieżowców czy z wież bazyliki - czasami nie widać nawet budynków... Zawsze znajomi zauważali, że Rybnik mimo iż leży na Śląsku jest bardzo zielonym miastem. Natomiast da się zauważyć twój uraz w stosunku do marketów które prawdopodobnie oskarżasz o zmniejszenie się liczby klientów w twoim sklepie. ;) Ja też jestem zwolennikiem rozwijania zielonych miejsc - tam gdzie są takie zapisy w planie zagospodarowania miasta lub w miejscach nieatrakcyjnych do zabudowy. Zauważ np. teren przy nowym biegu ul. Prostej który jest wyrównywany kamieniem. Przecież to wszystko można zalesić. Jest wiele takich ciekawych miejsc które możnaby przerobić na skwery czy parki, oazy zieleni. Mam nadzieję że w czasie zagospodarowywania Juliusza wyburzony zostanie mur i połączone będą tereny zielone okalające dawny szpital z tzw. parkiem sztywnych.

 • ~ 2015-04-01
  18:50:31

  15 0

  Szkoda, że park, który przetrwał (choć mocno przetrzebiony) wzrost liczby ludności miasta o 100 tyś. nie dał rady przetrzymać ostatnich podrygów Adama F.
  Nasi jaśnie oświeceni urzędnicy wiedzą lepiej co dobre dla ludzi - zwłaszcza kiedy kasiorka w grze.
  Wydział ekologii UM chyba jeszcze nigdy tak szybko decyzji o wycince nie wydał...

  Komuna jaka była taka była, ale takie numery nie przechodziły.
  Kiedyś uczniowie, którzy nie potrafili odróżnić drzewa od krzaka dostawali pałę z biologii i nie kończyli szkoły podstawowej.

 • ~bgm_cars 2015-04-03
  23:50:53

  9 0

  arteks oczywiście świetnym pomysłem jest likwidacja parku w pobliżu osiedla i budowa skweru na obrzeżach miasta, wtedy kilka tysięcy mieszkańców osiedla wsiądzie w samochody i przedefiluje przez całe miasto by dojechać na niedzielny spacer do parku.
  Jednocześnie kilka innych tysięcy z obrzeży miasta oraz przyległych miasteczek pojedzie do samego centrum zrobić zakupy.
  W tygodniu matki z wózkami pospacerują sobie po parkingu marketu napawając się zdrowymi spalinami i prawdziwym pięknem asfaltu i betonu.
  Genialne pociągnięcie w walce ze zbyt dużym ruchem samochodowym w centrum miasta.
  Jedno muszę przyznać, byle głupek by tego nie wymyślił, tu trzeba było wirtuoza.

 • ~Arteks 2015-04-05
  14:31:47

  0 10

  @bgm_cars - leniwi ludzie muszą wszędzie jeździć autem, nawet do parku... ;) A co do parku w okolicy to między Dąbrówki, Realem i Grunwaldzką jest naprawdę kawał ciekawego areału który jest wykorzystywany rekreacyjnie ale mógłby być jeszcze lepiej gdyby RSM i miasto się dogadały. Dosłownie z bloków na Raciborskiej kawałeczek dalej niż do krzaczorów za którymi tak płaczecie. Jeśli zależy wam tak bardzo na zieleni - zaproponujcie jakieś efektywne wykorzystanie tego terenu. Jestem jak najbardziej za.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306