zamknij

Biznes

Czy inwestor Kwartału Domus nasadził nowe drzewa? Sprawdziliśmy to

2016-08-17, Autor: 

Kwartał Domus stał się rzeczywistością – inwestycja jest już na ukończeniu. Blok mieszkalny czeka na lokatorów, a klienci korzystają z usług lokali handlowych. Pytanie, gdzie w tym miejscu znajdziemy obiecane nowo nasadzone drzewa i krzewy? Wybraliśmy się na poszukiwanie zaginionej roślinności. 

Reklama

Przypomnijmy, że inwestycja ruszyła w pierwszym kwartale 2015 roku. Robotnicy cięli z taką gorliwością, że usunęli o kilka drzew za dużo, w wyniku tego „pod topór” poszło nie 174 a 180 drzew. Inwestor Kwartału Domus zapewnił wtedy, że dokona nasadzeń nowych drzew. Czy wywiązał się z obietnicy?

Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie, inwestor zgłosił dokonanie następujących nasadzeń:

a) w kwartale ulic Zebrzydowicka, Raciborska i Kotucza w Rybniku w obrębie budynków Kaufland i budynku mieszkaniowego:

- brzoza „Doorenbos” – 9 sztuk

- grab „Fastigiata” – 14 sztuk

- grusza „Chanticler” – 10 sztuk

- świerk serbski – 11 sztuk

b) nasadzenia wzdłuż ul. Kościuszki:

- lipa drobnolistna Tilia cordata – odmiana Rancho – 84 sztuki

Inwestor poinformował także o dokonaniu w kwartale ulic Zebrzydowicka, Raciborska i Kotucza w obrębie budynków Kaufland i budynku mieszkaniowego  570 m2 krzewów:

- berberys „Green Carpet”

- śnieguliczka „Hancock”

- tawulec pogięty

- tawuła brzozolistna

- tawuła „Grefsheim”

- hortensja Limelight”

- hortensja bukietowa

- lilak palibin

Reasumując: inwestor został zobowiązany do dokonania nasadzeń zastępczych w ilości minimum 210 sztuk drzew i 410 m2 krzewów w granicach administracyjnych Miasta Rybnika. Powyższych nasadzeń musi dokonać w terminie do 31 grudnia 2016 r.

Czy drzewa, o których wspominamy powyżej rzeczywiście znajdziemy na terenie Kwartału Domus? Sprawdziliśmy to. Większość roślin znaleźliśmy za supermarketem, naprzeciw bloku. Liczba brzóz „Doorenbos” się zgadza, podobnie jak w przypadku świerków serbskich. Jednakże nie potrafiliśmy się doliczyć jednej sztuki grabu „Festigiata” (13 sztuk), ale za to zauważyliśmy 12 drzewek gruszy „Chanticler” (wg informacji UM Rybnik miało być 10). Przed Domusem od strony ul. Kotucza rośnie z kolei 20 sztuk lipy drobnolistnej. Wokół drzew posadzono krzewy, które znajdziemy również na skarpie wzdłuż ul. Zebrzydowickiej.

Inwestor ma jeszcze czas do dokonania nowych nasadzeń, do tematu jeszcze zatem wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~morfeus12 2016-08-17
  07:45:03

  30 6

  A gdzie są drzewa w zamian starych z Kościuszki?

 • ~Max 2016-08-17
  11:24:58

  22 8

  I DALEJ INWESTOR ROBI CO CHCE!!!

 • ~Arteks 2016-08-17
  11:54:02

  32 8

  Pomysł był świetny ale wykonanie do bani. Parking miał być schowany pod Kaufland, a na górze skwer - wszyscy byliby zadowoleni, nawet ci którzy protestowali przeciwko tej inwestycji. A tak mamy asfaltowy plac między sklepami ze szpetnymi wyjazdami i setki aut. Szkoda, że władze miasta skupiają się tylko na tym aby pozyskać inwestora i na powiększaniu budżetu miasta, a tak mało zwracają uwagę na przyjazność projektu i jego estetykę oraz funkcjonalność.

 • ~Zoltan666 2016-08-17
  12:19:24

  20 31

  Arteks, nie wiem o co Ci chodzi. Zniknęła sralnia, zniknęły krzaczory a Ty nadal niezadowolony...

 • ~Arteks 2016-08-17
  12:35:41

  20 9

  @zoltan666 - to że zniknęła sralnia to świetnie ale można było wymóc na inwestorze dużo więcej. Ja bym tak zrobił gdybym był we władzach miasta.

 • ~Abisall 2016-08-17
  15:38:09

  48 10

  Czekałem na to aż któreś rybnickie media zainteresują się tym w jaki sposób inwestor Kwartału Domus zrealizował swoje obietnice co do zieleni w tym miejscu ( dla przypomnienia to jet to co biecywał http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniczanie-zdecydowali-w-kwartale-domus-powstanie-strefa-ciszy,wia5-3266-26330.html) Ten skraweczek zieleni jaki się ostał za Kauflandem jest smutnym dowodem na to że obiecywać można wszystko po to by ludzi omamić a potem i tak wypnie się na wlasne propozycje. Piszecie że zniknęła sralnia i że to dobrze - naprawdę ? Zniknął duży zielony park w centrum miasta gdzie wbrew kłamliwym słowom co poniektorych bywalców tego portalu było całkiem spokojnie. Otrzymaliśmy 3 betonowe kloce z których tylko budynek mieszkalny wizualnie nie straszy ( choć specjalnie piękny też nie jest) budynek Domusu nowego który jeśli wysłuchać najemców jest jedną wielką partaniną no i Kaufland z parkingiem gdzie żulernia nagabuje ludzi nagminnie a ochrona ma to gdzieś - clou tego zjawiska to zdarzenie gdzie straszy pan dostał zawału po kontakcie z menelem. Zaiste zamiana parku na ten Kwartał Domus to to czego nasze miasto potrzebowało!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306