zamknij

Biznes

Kopalnia „Paruszowiec” w Rybniku? Minister „umywa ręce”

2019-07-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Budowa kopalni „Paruszowiec” jednym z głównych tematów dzisiejszej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Wspólnym głosem przeciwko temu zakładowi mówią posłowie Marek Krząkała i Grzegorz Janik. Tymczasem minister energii „umywa ręce” w tej sprawie.

Reklama

Jak bowiem stwierdził na samym wstępie minister energii, kwestia budowy kopalni przez prywatnego inwestora jest poza kompetencjami ministerstwa. - Minister energii udziela koncesji na wydobycie poprzez ministra środowiska. Jak na razie taki wniosek do nas nie wpłynął – usłyszeli posłowie komisji.

Tymczasem Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE stwierdził, że spółka jest zainteresowana, by pozyskiwać węgiel z różnych źródeł. - Jeżeli powstałaby kopalnia, to w naszej ocenie pozyskanie go dla elektrowni w Rybniku byłoby opłacalne. Prowadzimy rozmowy ze spółką Bapro. Zaproponowała nam list intencyjny, którego jeszcze nie podpisaliśmy. Dla mnie ważne są względy ekonomiczne – tłumaczył.

Głos zabrał poseł Marek Krząkała. Zdziwiły go słowa przedstawiciela PGE, zwłaszcza, że wg planów Bapro kopalnia „Paruszowiec” miałaby zacząć działać w 2026 roku. Do tego czasu elektrownia ma wygaszać bloki. - Rybnik przoduje w niechlubnych rankingach smogu. Spółka nie uwzględnia tego, że dołoży się do zanieczyszczenia. Mieszkańcom funduje się dodatkowe zanieczyszczenie. Śmiertelność z powodu smogu to największy problem – przekonywał.

Poseł z Rybnika zaapelował do ministra środowiska, by pochylić się nad tematem.

Poparł go poseł Grzegorz Janik. - Trudno nie zgodzić się z tym, co mówi poseł Krząkała – dodał, po czym zwrócił się do prezesa PGE. - Dobrze, że pan powiedział o liście intencyjnym. Jakbyście go od razu podpisali, to byłaby zła informacja dla mieszkańców Rybnika. To dałoby inwestorom paliwo do dalszego dążenia powstania kopalni. Rozumiem, że w waszym interesie jest kupno taniego węgla, ale są też koszty społeczne – zauważył Grzegorz Janik.

Z kolei poseł Krzysztof Gadowski dopytywał się, czy Polska Grupa Górniczka sprawdzała możliwość wydobywania węgla ze złoża „Paruszowiec”. - Czy te złoża nie nadają się do wydobycia? - zapytał. Prezesowi PGE zadał natomiast pytanie, który węgiel jest droższy – polski czy z importu?

Ryszard Wasiłek sprostował, że PGE przymierza się do wygaszenia w rybnickiej elektrowni bloku 1 i 2. Pozostałe mają nadal działać. - Nie mogę wypowiadać się za spółkę Bapro i ich raportu. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że będzie potrzebny węgiel kamienny. Elektrownia przynosi zyski, jej zakup od EDF nie generuje strat.

Poseł Gadowski nie krył rozżalenia przebiegiem spotkania. - Mieszkańcy Rybnika mówią „nie” kopalni „Paruszowiec”, a pan minister energii umywa ręce. Proszę to uczciwe powiedzieć mieszkańcom – zwrócił się.

Na sali był obecny przedstawiciel ministra środowiska, ale w ogóle nie podejmował tematu budowy kopalni „Paruszowiec”. Mówił za to dużo o smogu w Rybniku.

AKTUALIZACJA (godz. 12.15): poseł Gadowski był wyraźnie niezadowolony z przebiegu komisji. - Skoro pan premier Morawiecki mówi, że słucha ludzi, to zapraszamy do do Rybnika. Tam szykuje się już 30 tys. ludzi, którzy są przeciwko nowej kopalni. Musicie ludziom powiedzieć prawdę prosto w oczy, czy rząd jest za budową kopalni - oznajmił. 

Na posiedzeniu nie było zaproszonego prezydenta Rybnika, co wytknął przewodniczący komisji. - Widocznie nie chciał przyjechać - stwierdził. W obronę Piotra Kuczery wział poseł Marek Krząkała. - To nie prawda, że prezydent Rybnika nie chciał przyjechać - odparł. Został jednak zagłuszony przez przewodniczącego.

Oceń publikację: + 1 + 69 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~frbro 2019-07-03 11:56:06

  Dobrze widzieć, że jak trzeba, to panowie z PiS i PO jak dorośli ludzie potrafią się dogadać. Szkoda, że na co dzień tak nie jest.

  126 8
 • ~norton 2019-07-03 11:57:36

  Ale tłumy na posiedzeniu komisji...

  56 3
 • ~Teddy 2019-07-03 11:59:48

  Dajcie spokój z taką Komisją!!! O kant d*** to wszystko. Garstka posłów, tych których widać w kadrze to siedzą i dłubią w smartfonach i tabletach. Prezes PGE pieprzy o korzyściach logistyczno-kosztowych z lokalnego węgla. Gadowski duka jakby pierwszy raz tekst widział na oczy. NIKT nie rozpatruje skutków pogorszenia warunków życia po powstaniu kopalni tylko udowadniają, że smog w Rybniku to nie wina elektrowni, lecz niskiej emisji. Wykład na temat metod pomiaru jakości powietrza i zmianie matematycznego modelowania wskaźników zanieczyszczeń. Nosz k*** m*** co to za cyrk????!!!
  Widać, że sprawa jest ustawiona przez byłego dyr. B*** bo ma w tym prywatny interes. Nie wiem czy da się tą sprawę obronić.

  83 12
 • ~Trop leminga 2019-07-03 12:07:21

  Gdyby na tym etapie, jeszcze bez wniosku, minister powiedział NIE, to barracuda zaplul by forum jakie to państwo PIS jest złe i ogranicza wolność i demokrację.

  27 45
 • ~entropia 2019-07-03 12:23:05

  no cóż, tu nie ma co liczyć na żadnych ministrów czy posłów, jeśli naprawdę nie chcemy tej kopalni to trzeba zorganizować manifestację na którą przyjdzie 50 tyś. ludzi a nie taka garstka co była pod tężnią, jedyne czego boi się każda władza to "ulica", tak nas robią jak sami tego chcemy

  97 13
 • ~Teddy 2019-07-03 12:28:31

  Fajnie!!!! Kuczera nie przyjechał na Komisję !!! Nie skorzystał z zaproszenia Przewodniczącego Komisji!! Zapamiętajcie to, kto prowadzi podwójną grę !!!

  94 42
 • ~ 2019-07-03 12:38:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 3
 • ~Wertykalny Magik 2019-07-03 12:42:40

  Niestety słuchałem tego bełkotu. Kompletne bzdury tak w zakresie kopalni, jak i smogu.

  Zidiocenie na poziomie samorządu
  Zidiocenie na poziomie sejmiku województwa
  Zidiocenie na poziomie rządu

  Oto przepis na sytuację w której tkwimy.

  A swoją drogą: jedynym sposobem zablokowania kopalni Paruszowiec jest zmiana mpzp. Czy ma ktoś może informację, że cokolwiek w tej kwestii UM Rybnik zrobił? Zmiana mpzp to ok. 3,5 miesiąca pracy i kopalnia zablokowana. Tyle że Prezydent Kuczera jakoś się do tego nie kwapi, chyba że się mylę.

  67 16
 • ~Barakuda 2019-07-03 13:29:42

  Mówiłem, że PiSuar zro i was wszystkich w Ch... ińczyka...

  32 30
 • ~rosthost1 2019-07-03 13:39:07

  jak prezes PGE taki mądry to niech założy fundusz odszkowawczy dla mieszkańców i miasta - ok 5mld zł na pokrycie ewentualnych szkód. Wtedy będzie można rozmawiać

  43 10
 • ~Trop leminga 2019-07-03 13:40:17

  Do barracuda - słychać wycie? Znakomicie.

  22 19
 • ~rosthost1 2019-07-03 13:41:02

  ~Barakuda - czytaj ze zrozumieniem - prywatna inicjatywa nie jest w gestii ministra - to twoj PO i moj prezydent miasta musi zmienić plan zagos przest miasta - ala jakoś tego nie robi?!?!?!?!

  34 14
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-03 14:14:34

  Dobrze, że wybrzmiało, iż 1/4 elektrowni wkrótce będzie "wygaszona". Czyli Francuzi bardzo się cieszą, że pozbyli się problemu. I jeszcze pieniądze za to dostali. Czy aby taka renacjonalizacja nie jest ekonomicznym bezsensem? A zadłużenie naszego kraju co miesiąc o trzy miliardy wzrasta...

  38 22
 • ~polk 2019-07-03 15:32:02

  Rosthost1 ale nawet jak zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego a Bapro dostanie koncesję na wydobycie to i tak kopalnia powstanie.
  Pod autostrady też ludzie się nie godzili oddawać domów a jakoś autostrady powstały, domy znikły i to bez zmiany PZP.
  Powstanie specustawa, która zostanie klepnięta przez prawych i sprawiedliwych, i kopalnia będzie.

  40 9
 • ~Barakuda 2019-07-03 18:14:21

  Cały PiS, najważniejsza kasa. Tam gdzie kasa tam "dobro obywatela". Widzieliście o tym, że :
  Malowanie twarzy Beaty Szydło kosztowało podatnika w 2017 roku aż 169000 zł. 460zł na dzień.
  Nadal się zastanawiam... To tylko przykład. Z pewnością nie płaciłą dziennie 460 zł za makijaż. Gdzie są te pieniądze? Kto wystawiał faktury? Kto zgodził się za to płacić? Dlaczego ludzie w to wierzą? Dlaczego pozwalaja się tak oszukiwać?
  To tylko jeden przykład... Takich sytuacji pod rządami PISu sa tysiące.

  32 23
 • ~Arteks 2019-07-03 18:16:24

  Co do kopalni to nie miałbym nic przeciwko gdyby wydobywała ona węgiel z podsadzką. W centrum Katowic stoi wiele wieżowców i jest gęsta zabudowa, a Kopalnia Katowice fedrowała przez dziesięciolecia (niektórzy mogą nie pamiętać, że koło spodka była kopalnia jeszcze w latach 90.). Ale sumiennie stosowano tam podsadzkę i miasto to wytrzymało. Nie słychać o tym aby budynki pękały. Obawiam się jednak, że nikt takiej gwarancji nie da i choćby z tego powodu też jestem przeciwko tej inwestycji. Aaa i jeszcze jedno dla zdziwionych mieszkańców... O planach nowej kopalni można znaleźć informacje w publikacjach z lat 80. Już wtedy była w dalekich planach. A ministerstwu się też dziwię. Niedawno pozwolili zamknąć KWK Krupiński - kopalnię z węglem energetycznym, położoną blisko Rybnika, nowoczesną, z stabilną załogą i dobrym połączeniem kolejowym (zelektryfikowana bocznica). Kopalnia miała ogromne złoża węgla i była dużym dostawcą do naszej elektrowni. Po co budować nową na terenach gdzie mieszkańcy sobie tego nie życzą, a likwidować tam gdzie był ostry opór gminy i mieszkańców, którzy muszą teraz dojeżdżać do pracy daleko? Jaka w tym logika?@wertykalnymagik - jaki jest plan zagospodarowania - to wszyscy wiemy - bardzo kiepski. U nas można postawić byle gdzie chałupę, stację benzynową czy market (a nie w jakimś porządku i układzie). Ale jeśli chodzi akurat o okolice elektrowni to jakie tam miały być założenia w planie jak nie przemysłowe? Przecież tam od niepamiętnych czasów była jakaś strefa czekająca na inwestorów.

  37 12
 • ~polk 2019-07-03 18:51:22

  @Atreks masz rację. O tym, że nie jest to nowy pomysł niech świadczy dokumentacja geologiczna złoża rejonu Paruszowiec, która została wykonana na początku lat 60 ubiegłego wieku.
  18 lutego 1963 roku została zatwierdzona przez ówczesnego Prezesa Centralnego Urzędu Geologii (znak GP4/KZK/M/364/63).

  22 4
 • ~hanys z Rybnika 2019-07-03 18:53:06

  To co ja widzę i słyszę powiem
  wam tak .To już jest wszystko ustawione tylko teraz od nas zależy czy to tego dopuścimy , nie dajmy się trza teraz być jak brat z bratem i pogonić ich z Rybnika !!

  44 11
 • ~polk 2019-07-03 19:44:47

  @Kazo64 owszem dziwne zachowanie prezydenta, ale patrząc na jego ostatnie posunięcia to już mniej dziwi.
  Teraz jest w rowerowym amoku, do tego chwali się przebieralniami w kamieniu i kopalnią się zbytnio nie interesuje.

  Jednak bardziej mnie dziwi, że mimo protestów mieszkańców rząd nadal jednoznacznie się nie określił czy kopalnia powstanie czy nie. Zapewne po wyborach dowiemy się, że jest potrzebna i musi powstać.
  Jeśli jest inaczej, to dlaczego rząd nie powie:
  "Nie wydamy koncesji na wydobycie, bo ważny jest dla nas głos mieszkańców"?
  Jasno i dosadnie ucięte spekulacje.
  No powiedz szczerze, nie dziwi Cię to?

  24 14
 • ~polk 2019-07-03 20:28:43

  @Kazo74 po tym, że rząd jednoznacznie nie powiedział NIE DLA KOPALNI, myślę że wtedy priorytety PO i dziś priorytety PiS są zbieżne jeśli chodzi o kopalnię.
  Wtedy też nikt z PiS nie protestował.
  Dziś protestuje PO bo wiadomo,że nie mają nic do zaoferowania i liczą, że mogą coś ugrać przed wyborami.
  Tak naprawdę nikogo nie obchodzi los mieszkańców i ich domów.
  O Gadowskim i Krząkale nie ma co pisać, tonący brzytwy się chwyta, ale na plus postawa Janika, choć nigdy za nim nie przepadałem.

  Pytam więc ponownie:
  Nie dziwi Cię, że nikt z rządzących nie powiedział, że koncesji nie wydadzą?
  Przecież to ucięło by wszelkie spekulacje i związało ręce Bapro.

  12 13
 • ~polk 2019-07-03 21:35:00

  @Kazo64 kto wydał pozwolenie na odwierty pisałem Ci już kiedyś z imienia i nazwiska.
  Na budowę kopalni nie ma pozwolenia bo nie ma koncesji.
  Przypomnij mi gdzie byli wtedy posłowie opozycji gdy minister środowiska za rządów PO wydał pozwolenie na odwierty?
  PiS ma być ostatnią deską ratunku choćby z tej racji, że od nich wszystko zależy.
  Po co Bapro ma budować kopalnię bez zgody na wydobycie?
  Zbuduje ja dopiero wtedy gdy dostanie taką zgodę.
  Serio tego nie rozumiesz? Albo nie chcesz zrozumieć?
  Czyli mam rozumieć, że rząd PiS wyda koncesję na wydobycie by zrobić na złość tym co popierali PO gdy Bapro dostało zgodę na odwierty?

  17 7
 • ~Jan R. 2019-07-03 22:07:14

  Pogdybajmy sobie. Gdybyście mieli prawo do złoża "Paruszowiec" to gdzie szukalibyście pracowników do tej kopalni? Ja szukałbym najlepszych z "Chwałowic", "Jankowic" i na "Marcelu" czyli "Emie". Prywatny przedsiębiorca jest w stanie ich kupić z uwagi na to, że przykroi załogę tylko do tych, których potrzebuje. Jaki będzie efekt? Zamknięcie "Chwałowic" lub "Jankowic" albo obydwóch tych kopalni. O dodatkowych miejscach pracy nie ma mowy. Oj, naiwni.

  29 11
 • ~donia96 2019-07-04 09:35:19

  To jest wszystko chore kolejna kopalnia w Rybniku ,Dajcie już sobie spokój z tymi kopalniami i dajcie ludziom zdrowo żyć

  20 9
 • ~Asia Krogulec 2019-07-06 15:46:19

  Przebieg komisji można obejrzeć pod poniższym linkiem: https://youtu.be/TRvx9Cvp4j0

  0 0
 • ~Barakuda 2019-07-07 20:13:44

  Okazuje się też, że rząd PiS w praktyce jest jednym z najbardziej prorosyjskich rządów od czasu formalnego upadku PRL. Rekordowe ilości węgla sprowadzanego z państwa Putina to mało. Dzisiaj wyszło na jaw, że Rosja odzyskała głos w Radzie Europy dzięki rządowi PiS, a teraz jeszcze okazuje się, że w ciągu roku ilość importowanej stali z Rosji do Polski również bije rekordy. I to mimo bogato rozwiniętych polskich fabryk. – Dlaczego Arcelor Mittal wstrzymuje produkcję w Krakowie? Głównie ze względu na wzrost importu stali z Rosji do Polski – w ubiegłym r.oku, o 269% !
  Państwo #PiS – najlepszy klient Putina

  4 5
 • ~Barakuda 2019-07-07 21:45:49

  Kazo a ty jako dobrze opłacalny PiSowski troll pilnujesz, żeby nikt nic krytycznego na ten najgorszy w historii rząd nieudaczników nie napisał?

  3 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1893