Dyskusja nt. powstania kopalni „Paruszowiec” rozgorzała na nowo. Budowie nowego zakładu sprzeciwiają się mieszkańcy, władze miasta ich wspierają. Co na to sama spółka Bapro, która czeka na decyzję RDOŚ?
Przypomnijmy, pod koniec kwietnia pisaliśmy o tym, że inwestor nadal myśli o budowie kopalni „Paruszowiec”. Na stronie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach pojawiło się obwieszczenie. Zawiadamia w nim, że „na wniosek BAPRO sp. z.o.o z siedzibą w Dąbrowie Górniczej przy ul. Perla 10 toczy się postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”, zlokalizowanego na terenie miasta i gminy Rybnik i gminy Czerwionka-Leszczyny” >>Tego nikt się nie spodziewał. Wraca temat „kopalni Paruszowiec”<<
Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski zaczęli się na nowo mobilizować, wsparł ich prezydent Piotr Kuczera. - Moje stanowisko pozostaje niezmienne, zawsze będę z mieszkańcami, szczególnie w sytuacjach, które stanowią dla nich zagrożenie. Trudno wspierać inwestycję, której zakres oddziaływania jest zupełnie poza wpływem miasta – mówił niedawno >>Prezydent Kuczera o kopalni „Paruszowiec”: będę z mieszkańcami<<
Marek Budziński, Prezes Zarządu BAPRO Sp. z o. o. zdaje sobie sprawę, że inwestycja nie spotyka się z optymizmem rybniczan. - Niezadowolenie grupy mieszkańców Rybnika związane z planami wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec jest dla nas w pełni zrozumiałe, ponieważ jest to emocja powstała wobec naszych uprzednich planów z 2016 r., które opisaliśmy we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Publiczna debata nad wnioskiem w ówczesnym kształcie oraz szereg pytań skierowanych wtedy do RDOŚ, wskazywały na ryzyka dla otoczenia, które uwzględniliśmy – mówi.
Co się zatem zmieniło w stosunku do poprzednich planów inwestycji z 2016 roku? - Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z budowy dodatkowego źródła energii oraz częściowo ograniczyliśmy prognozowane oddziaływania eksploatacji podziemnej na powierzchnię. Zniwelowaliśmy w ten sposób najpoważniejszy niepożądany efekt w postaci dodatkowej emisji do atmosfery oraz ograniczyliśmy zakres występowania szkód w obiektach przemysłowych i mieszkalnych – wylicza Marek Budziński. Jak zaznacza następnie, aktualny tekst raportu oddziaływania na środowisko odpowiada na wszystkie zastrzeżenia, które zostały wcześniej przedstawiony.
- Chcemy, aby cały proces realizacji inwestycji był transparentny. Naszą intencją jest odpowiedzialna i rzeczowa rozmowa o projekcie, którego jednym z atutów jest możliwa współpraca z Elektrownią Rybnik. Jesteśmy przekonani, że spokojne oraz kompetentne przeanalizowanie wpływu projektu na miasto, oraz jego mieszkańców da możliwość do podejmowania rozważnych decyzji – mówi na koniec.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
2619Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2461Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
875Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
611Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
+26 / -16200 mln zł z UE na gazociąg Kędzierzyn-Koźle–Racibórz–Rybnik. Magistrala zasili m.in. blok gazowo-parowy w Rybniku
+7 / -1Papierosy i e-papierosy jeszcze droższe. Stawki podatku akcyzowego poszybują
+14 / -12ZUS: duże zainteresowanie wakacjami składkowymi. Wpłynęło ponad 51 tys. wniosków na Śląsku
+2 / -2Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
+1 / -2Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
0ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~moratorek 2019-05-09
09:07:58
Prognozowane oddziaływania eksploatacji podziemnej na powierzchnię zawsze można ograniczyć - bo to tylko na papierze.
~Lateks 2019-05-09
09:44:02
Papier wszystko zniesie, Bapro uzyska koncesje na wydobycie, sprzeda ją za granicę a potem Państwo Polskie odkupi dwa razy drożej. Podobnie bylo z PKL (kolej linowa na Kasprowy i inne). Żadnej kopalni nie będzie dopóki to nie będzie po myśli Angeli i Macrona...
~Wojciech Pawela 2019-05-09
09:50:04
Z tego co powszechnie wiadomo to chodniki KWK Chwałowice już sięgają Paruszowca to jaki jest sens budowy w tym miejscu nowej kopalni?
W mojej ocenie cała historia z Kopalnią Paruszowiec jest jak mit czarnej Wołgi z moich lat dzieciństwa- ktoś, kiedyś podobno ją widział, ale najważniejsze że spełnia swoją funkcję- straszenia niegrzecznych dzieci. Kopalnia podobnież co jakiś czas wypływa, ktoś na jej blokowaniu będzie zbijał kapitał- polityczny lub inny, potem znowu sprawa ucichnie by przy kolejnej potrzebie wypłynąć.
Dodatkowo temat koliduje też z planowaną budową Kanału Śląskiego.
Podobno mamy mieć w Polsce elektrownię atomową- plany są a zarząd już zarabia- to daje do myślenia.
~minowa 2019-05-09
10:06:57
Pan prezes - były dyrektor KWK Chwałowice
~Hajer Przodowy 2019-05-09
11:43:12
Niech sie ludzie zastanowią to są nowe miejsca pracy czy nie lepiej pracować na kopalni i zarabiac dobrze dostac wegiel barborke itp czy pracowac w Lidlach Biedronkach itp za marne grosze !? Decyzja należy do WAS! Żeby potem nie bylo płaczu !
~artefaks 2019-05-09
11:56:05
Wojciech Pawela 2019-05-09 09:50:04
Z tego co powszechnie wiadomo to chodniki KWK Chwałowice już sięgają Paruszowca to jaki jest sens budowy w tym miejscu nowej kopalni?
W mojej ocenie cała historia z Kopalnią Paruszowiec jest jak mit czarnej Wołgi z moich lat dzieciństwa.
Tak Panie Wojciechu. Dokładnie tak jest. To jest temat zastępczy rzucony społeczeństwu aby go czymś zająć....
Temat zasadniczy to wybory. ,,Geniusze strategii " wybierają się teraz po yewro do Brukseli. Rzucili tematy zastępcze , a do boju małych kazików którzy obszczekują i próbują na przemian łasić się do nogi i kasać...
~kierowca bombowca 2019-05-09
12:51:32
Na takie fajne rzeczy nie ma przetargów? O co chodzi tutaj wogóle
~rzyt 2019-05-09
14:05:39
~~Wojciech Pawela, z tą Wołgą to się zgodzę, a o kopalni to mogą być bajki by wyłudzić ew. odszkodowanie od Polski poprzez "przychylne" trybunały europejskie.
Min. Tchórzewski wypowiadał się o likwidacji Suszca i wspomniał o zainwestowaniu w roboty przygotowawcze do wydobycia, gdy kopalnia miała być likwidowana. Chodziło o kwotę około 100 mln. Czy czasem nie jest tak, że przed zamknięciem kopalni ktoś już nie był przygotowany, by ją otworzyć?
Tu nie chodzi o biznes, a o politykę i pieniądze /łatwe/.
I jeżeli jest prawdą, co pisze ~~minowa, to bym się wcale nie zdziwił, że nie ma w takich sprawach przypadkowości.
~melemele 2019-05-09
15:16:31
Na Chwałowicach był dyrektor o takim imieniu i nazwisku. Co do lokalizacji : w połowie lat '80 ubiegłego wieku kopalnia drążyła w stronę Paruszowca / wg nomenklatury kopalnianej nazywano tę część Paruszowiec 4/ , niestety było tam tyle wody , że pompy nie dawały rady i część ta została zatamowana. Były dyrektor powinien o tym wiedzieć. Skądinąd pod Paruszowcem są ogromne pokłady węgla.
~artefaks 2019-05-09
15:41:22
~melemele 2019-05-09 15:16:31
Na Chwałowicach był dyrektor o takim imieniu i nazwisku. Co do lokalizacji : w połowie lat '80 ubiegłego wieku kopalnia drążyła w stronę Paruszowca / wg nomenklatury kopalnianej nazywano tę część Paruszowiec 4/ , niestety było tam tyle wody , że pompy nie dawały rady i część ta została zatamowana.
A może chcą tylko wybudować tanim sposobem po nie udanym drążeniu szybu studnię?Tak jak to było kiedyś w Jejkowicach po zalaniu drążonego szybu.
Na tym mogą tylko zyskać wodociągi.Które są spółką miejską.
~Kwinto 2019-05-09
16:54:37
~Wojciech Pawela jest taki sam sens jak przekopu mierzei wiślanej czy przebudowy lotniska w Radomiu. Po prostu ktoś tu chce na siłę udowodnić jak Polska się rozwija i jak się w Polsce inwestuje. Jestem niemal pewien że wszystkie te inwestycje nigdy nie będą ukończone, za to da się tutaj sporo kasy przepompować do prywatnych kieszeni. Co do samej kopalni to chyba wiesz jak sporym elektoratem są górnicy? Przecież nie dla węgla budowana będzie ta kopalnia, bo importujemy go wystarczająco ze wschodu. Ten z Paruszowca może co najwyżej jechać za granicę
~terrorist 2019-05-09
20:56:58
Budzińscy i wszystko jasne.
~miczus 2019-05-10
04:48:45
Prezydent mowi o zagrozeniu dla mieszkańców. Chyba zapomnial ze po alkoholu sie nie prowadzi! Smiech ponad 6 mln zlotych wydane na przekop na paruszowcu tylko po to aby pracownicy teneco mieli gdzie parkowac i szybbciej doisc do pracy bo do tej pory szli przez nasyp kolejowy tetaz maja wygodniej za pieniadze ktore nozna bylo lepiej wydac.
~hanys z Rybnika 2019-05-15
17:36:53
!!!!! ZAPAMIĘTAJ !!!! BARPO!!!!Jednak będziesz miał wojnę z nami . My chłopy tej ziemi Ci nie oddamy ZAPAMIĘTAJ :-(