zamknij

Wiadomości

Kaczyński w Radomiu: Węgiel ze Śląska jest średniej, często słabej jakości

2022-10-28, Autor: 

Nierentowne kopalnie trzeba zamykać, bo co to za gospodarka, gdzie musimy dokładać z własnej kieszeni. Węgiel ze Śląska jest na ogół średniej, a często słabej jakości - takie zdania wypowiedział w Radomiu podczas spotkania z sympatykami PiS prezes Jarosław Kaczyński.

Reklama

Czy w związku z kryzysem energetycznym istnieje możliwość otwarcia pozamykanych przez PO kopalń? - takie pytanie usłyszał w Radomiu Jarosław Kaczyński 26 października 2022 roku podczas spotkania z sympatykami PiS. Wypowiedź jest dość długa. Gdyby ją streścić, to można wywnioskować, że prezes nie jest zwolennikiem przywracania kopalń na Śląsku, bo wydobycie w nich jest trudne, bywa nieopłacalne, a węgiel jest na ogół średniej, bądź często słabej jakości. Kaczyński opowiada się raczej za rozwijaniem odnawialnej energetyki i budową elektrowni atomowych. Węgiel nazywa skazańcem.

- Cena węgla spada i można sądzić, że będzie spadała. Nie chodzi o rynek polski, ale o rynek światowy. Czy powstanie taka sytuacja, że te kopalnie, zwykle bardzo głębokie, mające często cienkie i pochyłe pokłady, i krótkie, czyli tam, gdzie węgiel wydobywać jest trudno?

Jeśli wydobywa się z głębokości 1200 metrów pod ziemią, to górnik jest w stanie pracować 4 godziny, bo 2 godziny musi dochodzić do miejsca pracy i 2 godziny wraca. Wtedy takie kopalnie się nie opłacają. My nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać. To nie jest żadna gospodarka, takie rzeczy były możliwe tylko w komuniźmie, a komunizm upadł głównie przez swoją całkowitą niewydolność gospodarczą. Więc o tym musimy pamiętać.

Natomiast jeżeli sytuacja będzie temu sprzyjała, jeśli mieszkańcy Śląska się zgodzą, bo do tej pory nie chcą się zgadzać na to, a są jeszcze 3 miejsca, gdzie można zrobić dobre kopalnie, to je zrobimy. Jest kopalnia Bogdanka, wydobywająca 10 mln ton. Ostatnio przez różne złe wydarzenia będzie miała mniejsze wydobycie, ale sądzę, że szybko wróci do 10 mln ton, a może zwiększyć wydobycie do 15 mln ton, a poza tym są jeszcze dwa złoża – jedno koło Chełma, dość płytko, chyba około 600 metrów i dobra jakość węgla.

Węgiel ze Śląska w tej chwili na ogół jest średniej jakości, często nawet słabszej, a tam jest dobrej jakości. Tę część gospodarki określa się w liczbach. Najlepszy węgiel to jest 35 – 36, z którego można zrobić koks. W Chełmie węgiel ma 34, więc jest bardzo dobry, ale już nie koksujący. A niedaleko granicy, w tej części Polski, którą nam Rosjanie w '51 roku zabrali, bo tam były złoża węgla, to część złóż jednak w Polsce zostało i tam też można byłoby ten węgiel wydobywać. Niektórzy mówią, że jest tam węgiel koksujący, a on się opłaca, jest łatwo zbywalnym, opłacalnym surowcem.

Krótko mówiąc będziemy musieli podejmować decyzje w najbliższych latach, ale widząc, co się dzieje na rynku. Nie można podejmować decyzji, bo to jest wiele miliardów złotych, które potem nie będzie nam przynosić korzyści. My stawiamy w tej chwili na energię odnawialną, czyli off-shore - wiatraki na morzu i na wiatraki w ogóle. Jednym z wymogów otrzymania pieniędzy jest zmniejszenie zasady 10H. A poza tym na energię atomową. Tu biją się wręcz o to, kto ma u nas budować. Będziemy te elektrownie budować, i to na wiele tysięcy megawatów.

Pamiętajcie, nawet jak mamy wysoko wydajne off shory, to one mają w polskich warunkach w najlepszym wypadku wydajność 52 proc. Czyli pracują przez 52 proc. czasu, bo tyle wieje wiatr. Na lądzie to jest 18 proc., najwyżej do 20 proc. Krótko mówiąc, jeśli jest 1000 MW energii w wiatrakach, to musi być 1000 MW w innej energii, którą można w krókim czasie uruchomić i na to stawiamy.

Natomiast pytanie, czy węgiel zostanie z powrotem uniewinniony, bo do tej pory jest skazańcem, tego nie wiemy. Jeśli zostanie uniewinniony, to wtedy na pewno się zainteresujemy tymi pokładami węgla, a nawet tymi istniejącymi nieodkopanymi pokładami węgla brunatnego, bo są takie w okolicy Bełchatowa, czy długie ciągnące się w stronę Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, tylko z kolei tamtejsi obywatele nie chcą się zgodzić na budowę kopalni. Boją się, że będzie spadek wody i inne konsekwencje ekologiczne. Protestują, a jest tam dużo węgla brunatnego. Tak więc stoimy przed dużym znakiem zapytania – mówił prezes.

Cały wątek węglowy rozpoczyna się od 28 minuty 6 sekundy. 

Jesteśmy ciekawi, czy podobne opinie prezes PiS odważyłby się wypowiedzieć w woj. śląskim. A Wy co sądzicie?

 

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 162

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,kaczynski-w-radomiu-wegiel-ze-slaska-jest-sredniej-czesto-slabej-jakosci,wia5-1-7496.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Franek 7 2022-10-28
  19:36:36

  Wiadomo. W końcu Ślązacy to ukryta opcja niemiecka… A Niemcy wiadomo, że nasz wróg… ;))

 • ~kosc88 2022-10-28
  19:38:14

  Jak nigdy gada z sensem, natomiast odpowiadając na pytanie z artykułu, nie powiedział by tego na śląsku, bo do górników racjonalne, ugruntowane ekonomicznie argumenty nie docierają. Szanuję górników za ciężką pracę, niestety wielu nie rozumie że ciężka praca to niekoniecznie znaczy wydajna/opłacalna praca.

 • ~Franek 7 2022-10-28
  19:40:48

  Powiem wam tak:
  W normalnych krajach taki człowiek skończył by w kaftanie na białej sali a taki PiS miałby max 2,8% w sondażach a nie 28%.
  Ale kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje.

 • ~Franek 7 2022-10-28
  19:46:50

  Kolego kość88 ale w którym momencie mówi z sensem?
  Może w tym: „Węgiel ze Śląska w tej chwili na ogół jest średniej jakości, często nawet słabszej, a tam jest dobrej jakości.”

  To kompletna bzdura. Mamy najlepszej jakości węgiel na świecie. Huty i koksownie z całego świata importują go od lat ( nawet Chińczycy). Jakosc węgla kolumbijskiego czy australijskiego widać w różnych relacjach w TV kiedy pokazują, że ten z importu się nie pali albo ma więcej kamienia niż węgla.
  Kaczyński jak zwykle ma odlot…

 • ~kurier 2022-10-28
  19:58:00

  Gada od rzeczy i jątrzy. Samotność? Starość? Zdziwaczenie? Zwolennicy PIS na Śląsku się będą wstydzić.

 • ~mezi1235 2022-10-28
  20:04:37

  Przez 6 lat rządów nie zrobili nic w kierunku poprawy polskiej energetyki i bezpieczeństwa energetycznego. Węgiel nie koniecznie musi być spalany prymitywnie w kotłach. Można rozwijać technologie czystego węgla (m.in. zgazowanie), które mogą być pomocne przy rozwijaniu źródeł odnawialnych. Oczywiście wymaga to nakładów finansowych na rozwój technologii i "know how". Ale w tym kraju lepiej dofinansować social dla obywateli, którzy nic nie wnoszą do gospodarki - emeryci i patola. Teraz najlepiej zamknąć kopanie, nie rozwijać nowych technologii. Może warto przyjrzeć się zarządzaniem tych kopalń, strukturze i finansach. Gdyby kopalnia była w prywatnych rękach nie było by 22 związków zawodowych, nie byłoby strat i całej biurokracji.

 • ~romcost 2022-10-28
  20:18:46

  Za te słowa, że nierentowne kopalnie trzeba zamykać, zaczynam lubić tego starca, jak by jeszcze powiedział, że należy ograniczać niektórym grupom społecznym przywileje nadane za czasów słusznie minionej epoki to chyba zagłosuję a tą partię "gwiazd" w przyszłych wyborach...

 • ~artefaks 2022-10-28
  21:01:43

  98 12

  Ruski węgiel ,,jest najlepszy na świecie" . Jak był dystrybuowany , to zawsze ruscy ,,uczciwie " podzielili się dolą

 • ~korniszon 2022-10-28
  21:06:57

  To mówił jak był Zosią, potem zmienił zdanie.

 • ~spirit-of-the-town 2022-10-28
  22:03:51

  Zastanawiam się jakim cudem ludzie przez całe lata palili w różnych piecach z powodzeniem tym "słabej jakości" węglem. Mrozy bywały siarczyste a węgiel palił się znakomicie. Moja babcia pewnie sprowadzała go z Australii.

 • ~internauta765 2022-10-28
  23:22:45

  80 14

  Misiaczki przyznać się kto głosuje na PiS.

 • ~wolf67 2022-10-28
  23:24:13

  95 16

  qternoga z ZOLIBORZA powie wszystko byle by elektorat w to uwierzył dlatego pomyślcie ŚLĄZACY w 2023 roku na kogo zagłosować wybór jest znikomy bo ci z PIS PO też pozamykają kopalnie a reszta ? wuj ich wie co im pod tymi deklami dymi

 • ~Miro12 2022-10-28
  23:49:15

  45 8

  Masakra... Ale co tu kombinować...
  Przy wyborach powinien być wybór, że ni ch... się nie chce... Tylko co to zmieni??
  https://www.youtube.com/watch?v=TIhSO4nGO9o&ab_channel=DzikiTrener

 • ~truman20 2022-10-29
  07:21:33

  94 7

  "jest w stanie pracować 4 godziny, bo 2 godziny musi dochodzić do miejsca pracy i 2 godziny wraca. Wtedy takie kopalnie się nie opłacają" - zapomniał dodać, że w tych rentownych kopalniach górnicy pracują caluśkie 8 godzin a z miejsca na miejsce się teleportują... Ten jegomość nie ma pojęcia (albo ma, tylko udaje niezorientowanego...), co wyprawia się na kopalniach, więc gada głupoty. Odkąd żyję, to trochę historyjek się nasłuchałem od przeróżnych pracowników kopalni o sprawach finansowych w kopalniach, więc nie dziwię się, że są nierentowne. Czas pracy górników na pewno nie jest tego powodem.

 • ~rzyt 2022-10-29
  09:28:26

  50 5

  Kiedyś wynająłem firmie plac na handel opałem. Wiecie co było ważnym elementem tego biznesu? Kruszarka do kruszenia skały płonej, którą dodawano do miału węglowego...

  Reasumując; węgiel ze Śląska był za dobry i trzeba go było trochę pogorszyć. Może Kaczyński trafił na taki węgiel tak samo jak ogrodnicy spod Wielunia poszukujący później tej firmy, która się ulotniła...

 • ~Anonimmm 2022-10-29
  09:37:46

  48 55

  Kopalnie wraz z upadkiem komunizmu, czyli w '89 powinny zostać zamknięte, bo są nierentowne i ciągle do nich dopłacamy, a górników powinno się przekwalifikować np do budownictwa, to przynajmniej nie musielibyśmy sięgać po ukraińców, ale górnicy nie chca sie przekwalifikować "bo dziad robił, łojciec robil i jo tyż byda robił" co z tego, że jego praca od ponad 30 lat jest nieopłacalna, bezsensu i tylko hamuje rozwój gospodarki, która powinna przestawić się na alternatywne źródła energii.

 • ~corona 2022-10-29
  11:24:49

  16 65

  Franek, skąd Ty wziołeś te 28%. To takie Twoje wewnętrzne marzenie chyba. Hahaha
  Ja dwa dni temu czytałem na RMF że PiS ma 36% zaś Twoja partyjka totalnej opozycji jedynie 26%. Ja wiem że ciągłe powtarzanie kłamstwa zmienia się w urojone przekonanie, ale cisnąć kit ludziom w niczym Wam nie pomoże. Kolejna porażka już nie długo.

 • ~artefaks 2022-10-29
  11:52:56

  34 9

  Świrus. Uważasz że jedynie słuszna i sprawiedliwa ma ,, aż " 28 % poparcie ? Nie pomyliła ci się dwójka z jedynką i to jest i tak cirka przeszacowane 18 % ?

 • ~artefaks 2022-10-29
  12:06:06

  36 8

  Światłym przywódcą jedynie słusznej i sprawiedliwej myli się wyraźnie sondażowe poparcie z inflacją .
  Ceny produkcji przemysłowej już w sierpniu wzrosły rok do roku o 25,5% , a teraz wynoszą już ponad 28%.
  www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8551404,produkcja-przemyslowa-ceny-dane-gus.html
  Więc jak to jest możliwe że inflacja w sklepach wynosi tylko 17,2 % ?
  Producenci tą ponad 10% różnicę filantropijnie dokładają ze swoich zasobów ?

 • ~artefaks 2022-10-29
  22:26:35

  26 7

  Wedle obliczeń w roku 2022 dzień wolności podatkowej dla Polaków wypadł 13 czerwca i niby pracujemy już od tego dnia nie na podatki , lecz dla siebie. Zaś od 29 października znów Polacy zaczynają pracować za darmo aż do końca roku płacąc tzw. podatek inflacyjny. Inflacja została narzucona na Polaków celowo przez rząd pissu by ukraść ludziom ich oszczędności zgromadzone zasoby.
  Czyli światły kochający ludzi rząd pissu uczynił z ludzi świadomie niewolników i żebraków. Pracujemy na darmozjadów w roku ponad 8 miesięcy. Zaś dla siebie tylko nieco ponad 3 miesiące w roku !!!

 • ~Kimi73 2022-10-30
  14:54:34

  27 5

  Dziad objazdowy:))))

 • ~hub381 2022-10-30
  17:46:46

  18 2

  To czysty"DZIAD POLSKI"... no coment

 • ~DonPedro 2022-10-31
  08:05:01

  7 2

  A ryle wiernie na typka glosuja.
  Pan kopie psa a pies skamle z radosci:/
  Niestety Poloki to takie ruski co se mysla ze sa Francuzami.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1645