zamknij

Wiadomości

K. Gromysz: to niesprawiedliwość społeczna

2009-11-10, Autor: Wacław Wrana
Informacja o odrzuceniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Rybnika wzbudziła wiele kontrowersji. W rozmowie z nami autor skargi do WSA – Krzysztof Gromysz wyjaśnił skąd bierze się jego determinacja.

Reklama

> Sąd odrzucił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nici z przetargu na działkę obok Carrefoura

 

Red.: W dyskusji na naszym forum jeden z czytelników zauważył, że udało się panu, jako zwykłemu obywatelowi, zatrzymać machinę urzędniczą...

 

Krzysztof Gromysz: To prawda. Nie było to specjalnie trudne, bo od początku dostrzegałem uchybienia proceduralne przy uchwalaniu planu. Marny to jednak powód do satysfakcji. Jak pan wie, prezydent już zapowiedział, że procedura uchwalania planu zostanie wszczęta od nowa i dopnie swego, czyli część mojej działki przeznaczona będzie pod budowę handlowych obiektów wielkopowierzchniowych i pas zieleni izolacyjnej.

Ale przecież sam zapis w planie nie może pana zmusić do sprzedaży tych działek?

 

Zgadza się, ale nie będę mógł swobodnie dysponować swoją działką. Proszę spróbować wczuć się w moją sytuację. Niech pan sobie wyobrazi, że pewnego dnia ktoś mówi panu, że na pana działce nie może postawić pan domu, a jedynie wybudować hipermarket. Dodatkowo musi pan utrzymywać pas zieleni izolacyjnej dzielącej tereny handlowe od mieszkalnych. Czy nie odczytałby pan tego jako zamachu na pana wolności i prawo własności? To zwykła niesprawiedliwość społeczna, z którą nie mogę się pogodzić. Władze Rybnika rysując na mojej działce hipermarket stwarzają zupełnie iluzoryczną sytuację, która ma mnie zmusić do sprzedaży nieruchomości przyszłemu inwestorowi.

 

Adam Fudali komentując wyrok WSA powiedział, że mamy do czynienia z sytuacją, że upór jednego mieszkańca blokuje rozwój miasta.

 

Jest mi bardzo przykro, że prezydent mojego miasta, wybrany wolą jego mieszkańców i - o ironio , moją - mówi takie rzeczy. To jakaś paranoja. Pan prezydent miałby prawo tak powiedzieć, gdyby mój brak zgody na zmiany w planie i sprzedaż działki blokował inwestycję o charakterze publicznym, czyli np. drogę. Budowa hipermarketu taką inwestycją nie jest! Poza tym, pozwolę sobie przypomnieć, że na poszczególnych etapach konsultacji społecznych w sprawie planu większość mieszkańców ulicy Janiego wyraziła swoje niezadowolenie z proponowanych rozwiązań. Nie wiem dlaczego władze miasta chcą ich skazać na zamieszkanie przy trzech supermarketach i parkingach na setki samochodów.

 

W trakcie tychże konsultacji nie znalazł pan zrozumienia u radnych, którzy podejmowali decyzje w tej sprawie?

 

Ależ oczywiście! Wszyscy okazywali zrozumienie, współczucie i klepali mnie po ramieniu. Jednak kiedy przyszło do głosowania, radni BSR i PiS musieli zagłosować tak, jak im kazano. Niestety, wydaje mi się, że mój przypadek jest jednym z wielu, który pokazuje, że w Rybniku zewnętrzni inwestorzy traktowani są lepiej niż obywatele tego miasta.

 

Zakładając, że sprawdzi się czarny dla pana scenariusz i pożądane przez prezydenta Rybnika zmiany zostaną przeforsowane: czy sprzeda pan swoją działkę inwestorowi przy obwodnicy?

 

Nie dopuszczam do siebie tej myśli. Dostępnymi instrumentami prawnymi chcę doprowadzić do sytuacji, że na mojej działce nie będę musiał spełniać warunków obowiązujących na terenach pod obiekty handlowe. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że gminie przysługuje władztwo planistyczne w zagospodarowaniu przestrzennym, jednakże należy pamiętać, że nie jest ono nieograniczone. Ogranicza je m.in. prawo własności, natomiast przekroczenie władztwa planistycznego zawsze może zbadać sąd administracyjny, w tym Naczelny Sąd Administracyjny.


Rozmawiał Wacław Wrana

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (48):
 • ~buchu 2009-11-10 07:22:55

  Takie rzeczy to tylko w Polsce. Teren jest w prywatnych rękach a rządzi nim UM. Rozumiem gdyby zakazywali temu Panu przeznaczenia działki pod budowę obiektu typu zakład utylizacji lub podobne, ale narzucenie z góry tylko i wyłącznie użyteczności pod obiekty handlowe. To chyba świadczy o bezradności i kiepskim promowaniu miasta wśród inwestorów przez odpowiednich urzędników. Hasło "Rybnik - miasto z ikrą" nie ma pokrycia w rzeczywistości. Wstyd i żenada.

  0 0
 • ~zxr9 2009-11-10 07:45:40

  Panie Fudali, Rybniczanie nie chcą hipermarketów! nie uszczęśliwiaj nas pan na siłę

  0 0
 • ~werkk 2009-11-10 07:56:39

  Zastanawiam się tylko dlaczego na silę chce się zmusić właściciela aby oddał swój teren pod budowę marketu. wiadomo ze markier będzie bardzo uciążliwym sąsiadem. Zastanawia mnie ten złośliwy upór p. Prezydenta czy jest naprawdę tak złośliwym człowiekiem? Czy jest coś gorszego korupcja. Mam nadzieję że już w najbliższych wyborach temu panu Rybniczanie podziękują. I radnym z BSR i PiS również.

  0 0
 • ~Negro 2009-11-10 08:09:08

  Popieram działania Pana Gromysza w walce o samodecydowanie o swojej własności. Zastanawiam się dlaczego niedawno uchwalony plan w tej chwili z taką determinacją jest zmieniany. Rysuje się wirtualne markety i drogi przez prywatne działki budowlane, domy i tereny dotychczas zalewowe albo korytarze przewietrzające miasto. Każdy z Was nie zna dnia ani godziny kiedy bezduszny urzędnik, kierowany sobie tylko znaną motywacją, przekształci dom w którym mieszkasz w co tylko mu się podoba i nic nie będziesz mógł zrobić... wyprowadzić się.

  0 0
 • ~tommi 2009-11-10 08:31:07

  lepiej żeby sklepy były nie w centrum, ale z drugiej strony p. Gromysz tez ma jakieś prawa i plany. A jeżeli prezydent uważa że rozwój miasta jest mierzony ilością galerii i sklepów to wszystko jasne, szczęścia p Gromyszowi życzę bo będzie mu potrzebne

  0 0
 • ~Ozi 2009-11-10 08:52:47

  Brawo Panie Gromysz! Dla mnie jest Pan lokalnym bohaterem. Nie dał się Pan urzędniczej machinie i życzę powodzenia w dalszej walce. Pan Fudali powoli dogorywa, jestem w 100% pewny, że to jego ostatnia kadencja jako prezydent Rybnika. Właściwie nie ma tygodnia, w którym nie zrobiłby, czy też nie powiedziałby czegoś kompromitującego. Pan Fudali wyprzedał cały Rybnik obcemu kapitałowi, miejscowe firmy wynoszą się do innych miast, bo tutaj nie ma klimatu i dobrej woli władz do ich rozwoju. Fudali woli sprzedać najcenniejsze miejsce w centrum miasta portugalskiej Biedronce, a swoich wyborców siłą przymusić do oddania swojej ziemi pod setny hipermarket w mieście. Jeśli wg Fudaliego na tym polega "rozwój miasta" to chyba czas na oddanie władzy komuś w pełni władz umysłowych. Rybnik staje się powoli jednym wielkim centrum handlowym, do którego przyjeżdżają nielubiane przez Charliego i jego podobnym SWD, SJZ itp. Problem w tym, że pieniądze, jakie tu zostawiają, nie zostają w Rybniku, lecz nabijają kieszenie obcym kapitałom. W Rybniku przez to nie ma kultury, nie ma sportu, nie ma niczego (jak mawiał Kononowicz). Jest za to Fudali, któremu z (nie)wiadomych powodów wszystko pasuje... Jeśli Pan Gromysz przegra swoja walkę, to przestanę wierzyć w sprawiedliwość, a my wszyscy przekonamy się o tym, że światem rządzą układy, "koperty", a nie prawo.

  0 0
 • ~ 2009-11-10 10:12:59

  Za działkę którą może sprzedać pod konkretny obiekt handlowy, jak dobrze wynegocjuje dostanie całkiem sporo plnów, za pieniądze które ewentualnie może dostać będzie go stać na kupno innej podobnej parceli i jeszcze sporo mu zostanie. Realna kwota (80-150euro/m2). A z pewnością "coś" tam powstanie:)

  0 0
 • ~werkk 2009-11-10 10:16:17

  Nabywaniem terenów pod markety powinny zajmować się biura deweloperskie, skoro zajmują się tym Radni i p. Prezydent coś śmierdzi nawet sama zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest dla mnie co najmniej niezrozumiała gdyż nie dotyczy budowy obiektu użyteczności publicznej (np. Drogi) Dlatego też zastanawiam się dlaczego do tej pory sam zainteresowany oraz opozycyjni Radni nie powiadomili jeszcze CBA.

  0 0
 • ~mailo 2009-11-10 10:21:12

  "Ozi_1" pisząc, że pieniądze jakie zostawiają ludzie okolicznych miast nie zostają w Naszym mieście to nie jest prawda. Zastanów się ilu masz znajomych, przyjaciół czy rodzin pracujących w takim marketach. Ile mieszkańców Naszego miasta utrzymuje się tylko i wyłącznie z pracy w markecie? Nie liczę również stacji CPN/LPG, Pizzerii gdzie przyjezdni nie raz tankują, jedzą. Więc pieniądze nie do końca uciekają z naszego miasta lecz są tu przywożone! A w głównym temacie to mogę tylko pogratulować panu Gromysz determinacji i uporu dążenia do celu. Miejmy tylko nadzieje, że kolejny market który ma powstać w naszym mieście nie będzie ograniczał w żaden sposób wolności mieszkańców Rybnika!

  0 0
 • ~mailo 2009-11-10 10:42:22

  "Ozi_1" pisząc, że pieniądze jakie zostawiają ludzie okolicznych miast nie zostają w Naszym mieście to nie jest prawda. Zastanów się ilu masz znajomych, przyjaciół czy rodzin pracujących w takim marketach. Ile mieszkańców Naszego miasta utrzymuje się tylko i wyłącznie z pracy w markecie? Nie liczę również stacji CPN/LPG, Pizzerii gdzie przyjezdni nie raz tankują, jedzą. Więc pieniądze nie do końca uciekają z naszego miasta lecz są tu przywożone! A w głównym temacie to mogę tylko pogratulować panu Gromysz determinacji i uporu dążenia do celu. Miejmy tylko nadzieje, że kolejny market który ma powstać w naszym mieście nie będzie ograniczał w żaden sposób wolności mieszkańców Rybnika!

  0 0
 • ~qwerty 2009-11-10 11:02:48

  Rowniez zycze powodzenia. Co do decyzji szanownie nam panujacego, to ich ocene mozna zobaczyc w sondach na rybnik.com.pl. Porazka wydaje sie byc e-karta (jeden ze sztandarowych pomyslow naszego nowatora), pomysl remontu ulicy podczas mrozow rowniez zostal skrytykowany. Nie mowie juz o ocenie pomyslu na Kamien ;) Na szczescie niedlugo wybory.

  0 0
 • ~tequilla1985 2009-11-10 11:09:24

  Co z tego, że powstają piękne galerie... ja wyglądając przez okno widzę mur centrum handlowego, i wiecie co? rozumiem Pana Gromysza i gorąco mu kibicuję. Ciekawe kto nabija sobie kabzę inwestycjami typu Plaza...

  0 0
 • ~werkk 2009-11-10 11:52:20

  Siedziba Accountin Plaza w Polsce znajduje się w Krakowie właściciel firmy p.Gerrit Stoffelsen A kto nabija kasę w Rybniku tego typu inwestycjami?

  0 0
 • ~himall 2009-11-10 12:35:13

  Pelne wyrazy szacunku i poparcia dla p. Gromysza. Mam wielka nadzieje ze w nastepnych wyborach podziekujemy A.F. za wspolprace, wlasciwie za jej brak .

  0 0
 • ~Maniak 2009-11-10 13:14:59

  Popieram i szanuje, nie mozna bezkarnie niszczyc ludzkiego zycie i rujnowac zyciowych planow. Nie pan prezydencik wyrowna swoja chalupe i wybuduje tam centrum handlowe, za chwile jedynymi miejscami w Rybniku gdzie jest cisza i spokoj beda okolice gdzie mieszkaja nasi cudowni urzednicy z prezydentem na czele

  0 0
 • ~kris 2009-11-10 13:26:23

  Władza prezydenta Fudalego stawia na rozwój i nie bez powodu. W całym kraju dość niedawno ruszył mechanizm ekonomiczny i musi nadrobić braki spowodowane przez lata komuny. Tam gdzie coś zaczyna się nagle rozwijać to zawsze przejawia niezdrowe skłonności żeby rozwijać się zbyt szybko.
  I tutaj widzimy tego przykład. Na tym etapie hipermarketów jest dość w Rybniku. Dobrze by było gdyby władze pohamowały swoje śmierdzące globalizmem ambicje i dały Rybnikowi szanse na zbalansowany rozwój.

  0 0
 • ~Ozi 2009-11-10 14:24:32

  mailo: ile ludzie zarabiają w takich marketach, to każdy wie. W miejsce tych marketów mogłyby powstać firmy produkcyjne, gdzie ludzie zarabialiby o wiele więcej. A dodatkowo - ich właścicielami byliby rybniczanie, którzy chętniej niż np. portugalscy właściciele Biedronki, czy pan Gerrit Stoffelsen dawaliby pieniądze na rozwój kultury i sportu w mieście. Nie zgodzisz się z tym?
  tequilla1985 i werkk: odpowiedzi na wasze pytania zadane na końcu waszych postów są chyba logiczne...

  0 0
 • ~parapsychopatolog 2009-11-10 15:11:29

  Ozi_1: Jak myślisz dlaczego nie powstają firmy produkcyjne? Niestety to smutna prawda ale z wielu powodów (w większości nie zawinionych przez Pana Fudalego) nic takiego w Rybniku nie ma sensu powstawać.

  0 0
 • ~Ozi 2009-11-10 15:18:06

  To wymień choć kilka tych powodów. I dodaj dlaczego w ościennych miastach mogą one powstawać.

  0 0
 • ~jamaju 2009-11-10 15:27:29

  Ozi_1 - ja też bym chciał aby w Rybniku powstało więcej zakładów produkcyjnych, ale nie oszukujmy się - w takich przedsiębiorstwach wcale nie zarabia się wiele więcej, a w niektórych nawet mniej niż w handlu (mówimy oczywiście o "szeregowych" pracownikach). Zasadniczy plus to min. miejsca pracy dla inżynierów, możliwość kooperacji dla lokalnych firm usługowych. Pokaż mi tylko tych rybniczan którzy chcą zainwestować duże pieniądze... Przecież nikt im nie zabrania inwestować w Rybniku. Gdyby tylko byli... Byli już rybniccy "biznesmeni" którzy mieli kilka lat temu wybudować "centrum biznesu" za UM i jak to się skończyło? Dla niektórych z nich kiepsko!

  0 0
 • ~werkk 2009-11-10 16:23:15

  parapsychopatolog Chłopie skąd tyś się urwał ? a to niby dlaczego w Rybniku nie ma sensu aby powstał zakład produkcyjny to miejsce jak każde inne, a przypominasz sobie kampanię wyborczą p. Fudalego jak promował kanalizacje wciskając ciemnotę ludziom za to teraz mamy najdroższą wodę + ścieki wtedy to opowiadał jak będzie kanalizacja to inwestorzy będą drzwiami i oknami do Rybnika wchodzić. A jak chcieli Dudki zainwestować otworzyć szkołę piłkarską tak jak to funkcjonuje na zachodzie to od razu znaleźli się działacze co chcieli decydować ale Dudki mieli dać pieniądze no i sprawa się rypła. Tak to wygląda z każdą inwestycją w Rybniku i to jest problem. Czy jakaś Rybnicka firma dorobiła się na budowie kanalizacji żadna począwszy od projektowej, wykonawczej kończąc na podwykonawcach. Właśnie to jest problem że władze Rybnika to że nie robią nic aby ułatwić Rybnickim inwestorom otwieranie firm nie jest takie złe ale wręcz przeszkadzają i to jest problem. No chyba ze inwestor jest kolega to nawet może za 3 zł dostać do wynajęcia 20 ha. na gumowe smoki.

  0 0
 • ~janroc 2009-11-10 17:21:04

  Bielany Wrocławskie nie sprzedawały gruntów pod hipermrkety,ale dały je w dzierżawę.Obecnie to najbogatsza gmina w kraju.Można?

  0 0
 • ~Lateks 2009-11-10 17:44:08

  po pierwsze ludzie to gdzie wyście byli na poprzednich wyborach bo wszyscy narzekacie a Fudali dalej robi co mu się podoba..., a co do firm produkcyjnych to wszystko jest śmieszne ale kto chce inwestować w jednym z najdroższych miast w Polsce? taki Classen to chyba by od razu upadł gdyby zamiast Zwonowic wybrał Chwałęcice

  0 0
 • ~Sylas 2009-11-10 17:44:39

  Pełne poparcie dla Pana Gromysza! Mam nadzieję, że Pan to czyta, widzi jakie ma poparcie i łatwo się nie podda.

  0 0
 • ~morfeus12 2009-11-10 18:40:56

  "Samorządnie tj dla własnego dobra" z serii, żeby wszystkim żyło się lepiej. Masz polaku czego chciałeś. Powoli nie potrafię już tego czytać. Żałosne. Wybudujmy tam kolejne orliki, lodowisko, zagraniczny hipermarket albo zagraniczną stację benzynową i będzie kasa;) a Wam wszystkim, obywatele będzie żyło się lepiej i przyjemniej, no przynajmniej do następnej kadencji.

  0 0
 • ~zeflik 2009-11-10 18:46:39

  Całkowite popacie dla P.Gromisza, kadencja  Pełne poparzie dla P Gromisza ."Stary król odejdzie, niech żyje nowy..." czy w Rybniku nie ma odwarznego ekonomisty, bismesmena który by wytłómaczył naszemu predydentowi , że gospdarka rozwija sie przez zakłady produkcyjne a nie przez hipermarkiety.
  Przez te szystkie chybione inwestycje mamy totalnie zakorkowany Rybnik.....p.Prezydecie budujac dom najpierw wyznaczam i buduje drogę dojazdową.....u nas musi być inaczej i znowu swieta i znowu problemy z wyjazdem spod Tessco ---lud krzyczy .....słuchasz pan ludu nie nie słucham!..... lud dalej krzyczy......
  '

  0 0
 • ~lukaszem 2009-11-10 20:22:59

  Bez dwóch zdań - Zgadzam się ..........

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2009-11-11 00:00:54

  Pisałem już jakiś czas temu, że w Rybniku demokracja to fikcja, mam nadzieję że Pan wygra tą batalię i życzę szczęścia gdyż będzie Panu potrzebne. Prezydent niech sobie jeszcze pod pozorem dobra społecznego sprowadzi do Rybnika Sąd Okręgowy a ponoć takie plany są, to my zwykli obywatele nie wygramy żadnej sprawy. Jakiś czas temu pisałem o sprawie państwa, którzy kupili od miasta grunt, okazało się że Urząd bezprawnie zabrał go innej osobie, zatem teraz chcą go zabrać tym którym go sprzedali. Jak jedni tak drudzy przechodzą gehennę a urzędnicy chodzą jak święte krowy, co ich to. Zaś co do CBA to nasze Stowarzyszenie już się zwróciło bo przecież nasza prokuratura jakoś szybko wszystko umarza nawet świadków nie przesłuchując. Uchwała 492 z tego roku też legła w gruzach i rozumiem tego Pana naprawdę nie trzeba wielkiego wysiłku aby taki bubel zaskarżyć.

  0 0
 • ~ziupo 2009-11-11 12:26:12

  Widzę, że pod spodem odezwał się ten Miejski Obrońca Uciśnionych. Eh... Wg mnie Pan Gromysz specjalnie robi atmosferę wokół jego działki żeby celowo podnieść jej wartość, podobnie jak większość mieszkańców, którzy musieli zostać wysiedleni z różnych powodów. Najbliższy przypadek, to znany żółty dom w Żorach, a właściwie jego byli właściciele. Tyle tylko, że wypadku Pana Gromysza może on żądać dowolnie dużych sum za działkę od potencjalnego kupca, a jak wiadomo sieci handlowe są do tego skłonne.

  0 1
 • ~Negro 2009-11-11 14:33:46

  Do ~ziupo Są jeszcze tacy ludzie w Rybniku, którzy chcieliby zrobić ze swoją własnością co sami chcą, a nie to co urzędnik wynegocjuje z hipermarketem.

  0 0
 • ~barox 2009-11-11 16:31:45

  popieram p. Gromysza,i chciałbym aby ktoś zwrócił uwagę na to co się dzieje z Rybnikiem, jak wygląda rynek i centrum wieczorem , ładny , oświetlony ale pusty, gdzie są mieszkańcy ?-- w hipermarketach na obrzeżach miasta

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2009-11-11 17:12:25

  Własność święta rzecz, jaka to demokracja i zarazem wolność jeżeli ktoś może ci jednym ruchem odebrać wszystko. Niech sobie ten Pan sam decyduje o swoich dobrach materialnych, przecież to jego.

  0 0
 • ~ziupo 2009-11-11 17:17:12

  Negro, ale nikt go przecież nie chce wysiedlić czy sprzedać jego grunt :_ Zawsze może złożyć pismo do RM o zmianę MPZP. Wg mnie ten człowiek dobrze o tym wie, ale celowo robi takie larmo w okół swojej sprawy.

  0 0
 • ~Negro 2009-11-11 17:59:28

  ziupo, mój dom przekształcono w nowym planie w drogę, której miasto nie ma zamiaru budować :( Na moje wnioski o pozostawienie w spokoju mojej własności miłościwie panujący prezydent nawet nie odpisał, tym bardziej nie uwzględnił moich wniosków. Miasto nie ma zamiaru budować tej drogi, chodziło tylko o przekształcenie innych działek, dotychczas niebudowlanych, w budowlane. Przy okazji mój dom stracił kilkadziesiąt procent na wartości. Nie potrafią wybudować obwodnicy, a projektują wirtualne drogi zatruwając życie Rybniczanom.

  1 0
 • ~Arteks 2009-11-11 22:22:21

  Zastanawiam się dlaczego w tego rodzaju konfliktach stroną jest tylko prezydent, a nie urzędnicy? Ale nieważne. Dla różnych rybnickich nieudaczników politycznych - każdy argument jest dobry aby dowalić prezydentowi. Ale mieszkańcy sami ustalą w przyszłych wyborach samorządowych czy przedłużą mandat zaufania dla Fudalego czy też nie. Zdaje się, że Qwerty robi sobie zdecydowanie zbyt wielkie nadzieje... Co do pana Gromysza to przypuszczam tak jak Ziupo. Zamieszanie jest potrzebne aby tak podwyższyć cenę gruntu, żeby na tej działce zarobić podwójnie. W sumie ma do tego prawo. Jestem zwolennikiem zarówno wolnego rynku jak i prawa własności przy czym jeśli chodzi o to drugie to niestety mamy w Rybniku i w całej Polsce przykłady budowli i budynków czy terenów które mają swoich właścicieli i guzik ich to obchodzi. Często zaniedbane budynki czy zapomniane parcele należące do prywatnych właścicieli. Szkoda też, że poza ludźmi nowoczesnymi i rozwojowymi mamy wsteczniaków dzięki którym miasto nie może się w pełni rozwijać. Przypominam sobie awanturę w sprawie drzew na Boguszowickiej, awanturę w sprawie nadajników komórkowych w Kamieniu, awanturę w sprawie przebiegu obwodnicy... Pociesza mnie tylko to, że w Rybniku ludzi nowocześnie myślących jest więcej :)

  0 0
 • ~Arteks 2009-11-11 22:28:14

  @barox - nie pisz jak idiota albo osoba która za dużo wypiła... Po pierwsze mamy w centrum galerie które przyciągają ruch, po drugie mamy wyjątkowo żywe i ruchliwe centrum co można sprawdzić nawet nie ruszając się z domu - w kamerach. Nie doszło więc do sytuacji kiedy wielkie hipermarkety wyssały ludzi na zewnątrz Śródmieścia. Zapewniam Cię, że będąc w Katowicach w niedzielę nie spotkasz tyle ludzi w centrum co u nas, a wieczorami są to ilości porównywalne (mimo, że Katowice to dużo większe miasto i stolica województwa). Władze Katowic idą dopiero teraz śladami Rybnika godząc się na budowę galerii w samym centrum miasta przy pl. Szewczyka!!! Co ciekawe plany te popierają wszyscy radni - obojętnie z jakiej opcji politycznej!

  0 0
 • ~ziupo 2009-11-11 23:53:01

  Negro a jaka to konkretnie ma być droga?

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 08:57:56

  zupo wybacz ale Ty albo nie rozumiesz tego co czytasz albo próbujesz zrobić z wszystkich tu debili dajesz przykład żółtego domu w Żorach człowieku to zupełnie inna sprawa tam budują autostradę przeczytaj jeszcze raz uważnie artykuł. W takich sytuacjach wiadomo ze teren musi być kupiony bo inaczej nie mielibyśmy dróg ale tu chodzi o terem pod market czyli zabrać jednemu prywatnemu właścicielowi po to aby dać drugiemu prywatnemu. chłopie to za chwile wszystkim nam wezmą nasze działki po to aby następnie je dać znajomym? pisząc to skompromitowałeś się.

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 09:01:21

  ziupo ta droga to droga wirtualna.

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 09:09:24

  Arteks zastanawiasz dlaczego w takich konfliktach jest tylko Prezydent to prawidłowe myślenie. Ale tak jest że to p. Prezydent decyduje o wszystkim bo mając takich radnych z BSR i PiS można decydować o wszystkim jak dyktator doskonale wiesz ze oni podniosą ręce tak jak im p. Prezydent karze Ci ludzie są tam już od 89 r. no chyba ze któryś umrze to wskoczy następny usłużny, zrobili sobie z polityki źródło dochodu (wejdź na oświadczenia majątkowe Rybnik) tam są wszyscy Radni przeciętnie dochód roczny z tytułu bycia Radnym to 30 000 zł. Ta funkcja powinna być społeczna uwierz mi zyskało by państwo Polskie i miasta bo jak jest pieniądz to łatwo ludzi ustawić w końcu nikt nie chce stracić 30 000 rocznie.

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 09:37:04

  Areks i zupo ludzie jakie podwyższenie ceny wręcz odwrotnie ten człowiek jak by to chciał dziś sprzedać dostanie 1/4 tego co przed tym szumem kto normalny kupi teren obok marketu więc cena spada i po to jest robione aby zbić wartość. Praktycznie teren jest jego ale on nic tam nie może zrobić, czytajcie uważnie artykuły każda jego działalność na tym jego prywatnym terenie została przez Urząd zablokowana.

  0 0
 • ~Negro 2009-11-12 19:57:06

  średnicowa przez śródmieście, zwana "Bulwary nad Nacyną" - wybetonowane koryto Nacyny, jezdnia i chodnik przy drodze, prościej tę drogę było poprowadzić przez kampus, ale on jest miejski więc zaprojektowano dodatkowy most przez Nacynę i wirtualnie wyburzono prywatne domy, większość właścicieli terenów sprzeciwiła się tej zmianie lecz nie uwzględniono wniosków i tak mamy pasztet, który będzie miasto kosztował kilka milionów odszkodowań

  0 0
 • ~rybnickicaly 2009-11-13 01:19:49

  Spokojnie Panie Krzysztofie! Oprócz prezydenta i paru jego "wazeliniarzy" nikt juz nie chce następnego marketu w Rybniku! Ten prezydent nic innego jak tylko centra handlowe i korki do nich prowadzące nie wymyślił ! Zresztą do wyborów już nie daleko. Potem będzie inny Prezydent! Wtedy odetchniemy wszyscy.

  0 0
 • ~werkk 2009-11-13 08:53:41

  rybnickicaly Ja nie byłbym taki pewny ze będzie inny prezydent na kampanie prezydencka potrzeba kupa kasy a sprawujący władzę obecny prezydent ja ma pieniądze podatników wystarczy to odpowiednio zaksięgować i robić kampanię Moim zdaniem jak w Tym kraju ma się cokolwiek poprawić musi być zmieniona ordynacja wyborcza i wprowadzona kadencyjność. To będzie bardzo trudne bo takie zmiany musieli by dokonać rządzący a oni tego nie zrobią bo z polityki zrobili sobie źródło dochodu a ponieważ nic innego nie potrafią robić to zrobią wszystko aby utrzymać się na stołkach i tym to sposobem widzimy od kilkunastu lat te same gęby którym wyczerpały się pomysły, więc coraz częściej będą sięgać do portfeli podatnika aby za pieniądze te umacniać swoja pozycję.

  0 0
 • ~ 2009-11-13 22:31:37

  cos ta sprawa smierdzi ze fudalemu tak pili z tym terenem-czy juz jest kupiec ? a moze domki chce postawic "swiete cialo" ? razem z ta ruda ,arteks,ziupo wazeliny do kroliczokow wypierd..c jestescie jak komuchy napluc wam centralnie na pysk to powiecie ze deszcz pada

  0 0
 • ~Korba 2009-11-14 11:46:51

  Czytam i popieram Tych którzy piszą ze obywatele Rybnika - a wiec MY - nie liczymy się dla rządzących wybranych przez nas, a kanalizacja - cóż może i powstała ale cały czas szukam urzędu lub władz które mogły by sprawdzić naszą kanalizację bo jest wykonana małym nakładem finansowym UM - dotacja UE i nas samych - a firmy które były pod wykonawcami odwaliły fuchę - ja z chęcią na jakiś czas zamieniła bym się z Panem prezydentem domami by mógł troszkę pomieszkać w smrodzie z przepompowni i raz na jakiś czas mieć podwórko w fekaliach. Supermarkety w centrum to porażka wyjazd spod Tesco (media i praktikera) to trzecia wojna światowa. Doszło do tego ze Rybniczanie wolą na zakupy jechać do każdego innego miasta tylko nie Rybnika :[ Dobrze by było gdyby ktoś zrobi rozeznanie ile obcych samochodów nie mieszkańców Rybnika korkuje nasze drogi trzeba było zacząć od dojazdu do centrum a nie od wystawiania hipermarketów. Ale przecież u nas robi się wszystko na odwrót - na stołkach w UM siedzą Ci co się znają na wszystkim, sami wykształceni ...

  0 0
 • ~Korba 2009-11-14 11:48:30

  JESZCZE JEDNO POPIERAM TEGO PANA KTÓRY WALCZY O SWOJE - PŁACIMY PODATKI ZA SWOJE WIEC WARA Z ŁAPAMI Z NIE SWOJEJ WŁASNOŚCI !!!

  0 0
 • ~ 2009-11-20 17:51:36

  A MOŻE ,,KTOŚ,, JUŻ DOSTAŁ ZA TĘ ZIEMIE W ,,ŁAPĘ,,? TERAZ TYLKO TRZEBA POZBYĆ SIĘ WŁAŚCICIELA I .......STAWIAMY KOLEJNY MARKET....KU CHWALE HANDLU WIELKOPOWIRZCHNIOWEGO.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 623