zamknij

Wiadomości

Jadowity kolczak zbrojny zauważony w Rybniku? Ugryzienie jest bolesne i groźne dla zdrowia

2023-08-17, Autor: 

Do tej pory ten temat omijał Rybnik, choć w Polsce zrobiło się ostatnio o tym głośno. Czytelnik podzielił się z nami dzisiaj rano zdjęciem. Pyta się, czy pająk zaobserwowany w Chwałowicach nie jest przypadkiem jadowitym kolczakiem zbrojnym. Postanowiliśmy zasięgnąć opinii u specjalisty.

Reklama

Zapewne mogliście się już natknąć w sieci na materiały dotyczące kolczaka zbrojnego. Pająk był widziany w kilku miejscach w Polsce. W Rybniku również? Dzisiaj otrzymaliśmy wiadomość od naszego Czytelnika – Mariusza.

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja na temat pająka kolczaka zbrojnego, który zadomowił się w Wielkopolsce. Otwierając w Chwałowicach skrzynkę paczkomatu zobaczyłem dziwnie wyglądającego pająka bardzo przypominał wspomnianego kolczaka. Proszę o weryfikację – pisze.

Tak też zrobiliśmy. Wysłaliśmy zdjęcie do ZOO w Chorzowie, a konkretnie do Jakuba Jagielskiego – kierownika Sekcji Akwariów i Terrariów. Poprosiliśmy też o wskazanie widocznego gatunku pająka. Otrzymaliśmy odpowiedź:

Po zdjęciu trudno rozpoznać na 100% gatunek tego pająka jednak przychylałbym się do zaklasyfikowania do Cheiracanthium – czytamy.

Cheiracanthium, czyli rodzaj pająków z rodziny zbrojnikowatych. Wśród Cheiracanthium wyróżnia się głównie kolczaka trawnego i zbrojnego. W obu przypadkach ugryzienia są bolesne, z tym że kolczak zbrojny jest jeszcze jadowity. Jad powoduje piekący ból i stan zapalny. Jest śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Lista objawów jest dłuższa i obejmuje jeszcze:

- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- gorączkę,
- przyspieszenie akcji serca,
- świąd,
- zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ukąszenia,
- trudności w oddychaniu.

W skrajnych przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja osoby ugryzionej. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.

Kolczak zbrojny do tej pory nie był zbyt często odnotowywany w Polsce. Sytuacja uległa jednak zmianie wskutek ocieplenia klimatu. Pająk dotarł z Azji Środkowej do Europy Zachodniej. Najczęściej zamieszkuje wysokie trawy, ale może wędrować po ścianie do wnętrza domu.

Zauważyliście tego typu pająki w Rybniku w ostatnim czasie?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~hub381 2023-08-17
  13:13:04

  21 40

  Uważać,to podobne do zarazy pisowskiej....

 • ~Franz Kawka 2023-08-17
  14:21:21

  14 29

  ~hub381 - a jak przyłożysz ucho to jak prezes bełkocze w kółko coś o Donaldzie.

 • ~raven82 2023-08-17
  16:49:00

  31 4

  Przestańcie straszyć ludzi. Pająk jak pająk były, są i będą :). Tak w ogóle, to mało który jest niejadowity. Żmije, osy, szerszenie, kleszcze, psy itd., nie trzeba od razu siać paniki.... Cieszcie się że nie mieszkamy w Australii.

 • ~geolog 2023-08-17
  17:13:50

  24 1

  SENSACJA!!!!
  Pająk zaliczany do rodzimej fauny polski odnaleziony w Rybniku! CUD!!!

  A tak na poważnie to polecam
  https://www.youtube.com/watch?v=H6XQ-Bcl0dw
  oraz inne filmy tego gościa dotyczące kolczaka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1802