zamknij

Wiadomości

Drzewa wzdłuż dróg są ponumerowane i oznaczone kolorem. Czy będą wycinane?

2016-01-19, Autor: bf
Kolor czerwony – sugestia usunięcia, kolor zielony – wskazanie do wykonania pielęgnacyjnych prac. Drzewa na ul. Gliwickiej, Rudzkiej czy Chwałowickiej zostały ponumerowane i oznaczone właśnie tymi kolorami. Miasto chce w ten sposób wyeliminować zagrożenie jakie mogą stworzyć podczas niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Reklama

Kierowcy i piesi zapewne zastanawiali się, co też mogą oznaczać numery i kolory namalowane na drzewach rosnących wzdłuż ulic naszego miasta. Odpowiedzi szukaliśmy w biurze prasowym UM Rybnika. - Oznaczenie niektórych z nich kolorami (kolor czerwony – sugestia usunięcia, kolor zielony – wskazanie do wykonania prac w koronie drzewa) ma związek z prowadzonym od października ubiegłego roku przeglądem drzew w pasach drogowych – wyjaśnia Anna Kolenda.

Jego zadaniem jest ocena stanu fitosanitarnego drzew rosnących przy ulicach na terenie miasta. W ten sposób magistrat chce wyeliminować potencjalne zagrożenie jakie mogą stwarzać przy krytycznych stanach pogodowych.

Przegląd prowadzony jest na ulicach wytypowanych przez Wydział Dróg Urzędu Miasta Rybnika i dotyczy następujących ulic:

- ul. Gliwicka - od ronda Gliwickiego do ul. kpt. Leopolda Janiego,
- ul. Rudzka - od kampusu do ul. kpt. Leopolda Janiego,
- ul. Raciborska - od ul. Zebrzydowickiej do ul. Krzyżowej,
- ul. Chwałowicka - od ronda „Kamyczek” do ul. Pod Hałdą,
- ul. Karola Miarki,
- ul. Boguszowicka,
- ul. Stanisława Małachowskiego,
- ul. Powstańców Śląskich - od ul. Byłych Więźniów Politycznych do ul. Strzelców Bytomskich,
- ul. Lipowa,
- ul. Prosta - wzdłuż salonów samochodowych Volkswagen i Audi-Porsche Rybnik,
- ul. Anny Stefek,
- ul. Ligonia.

Czy drzewa z czerwonym numerem zostaną ścięte? Anna Kolenda podkreśla , że ewentualne działania będą uzależnione od wyniku wspomnianej wyżej ekspertyzy dendrologicznej.

Przyjrzeliście się drzewom oznaczonym czerwonym kolorem? Czy Waszym zdaniem stwarzają zagrożenie na drodze?

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Grisza 2016-01-19 08:48:41

  Należy się zastanowić, czy bardziej zależy nam na wyeliminowaniu potencjalnego zagrożenia stwarzanego przez drzewa podczas wichur czy też na niwelowaniu skażenia powietrza w Rybniku, szczególnie przy drogach (każde kilkudziesięcioletnie drzewo jest fabryką tlenu dla mieszkańców tego miasta). Wycinać należy pojedyncze drzewa stwarzające największe zagrożenie dla kierujących i pieszych. Z tego co można zauważyć w kolorze czerwonym zaznaczono około połowy drzew przy wskazanych ulicach. Wkrótce w dzielnicach centralnych miasta pozostaną tylko małe drzewa i krzewy.

  52 1
 • ~ 2016-01-19 08:57:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 5
 • ~lucas150 2016-01-19 09:23:19

  Wyciąć wszystkie drzewa, parki i tereny zielone po co to lepiej postawić supermarkety i narzekać ze nie ma czym oddychać Rybniku!!!!

  54 2
 • ~skuty 2016-01-19 10:21:00

  W Rybniku przydała by się jakaś manifestacja żeby dać jasno do zrozumienia prezydentowi i jego świcie, że to się nie godzi. Sprzedawanie zielonych terenów pod markety(park przy domusie, drzewa w całym mieście itd) SMOG!! Po co jechać na wakacje do Chin, skoro można się przejść po centrum? Ja dziś jak otworzyłem rano okno to nie widziałem budynku 30 metrów dalej, a SMRÓD nawet dostał się do mieszkania! Jak tak można.. Zamiast np. koncertu w tym roku można by ten milion czy ile to tam kosztuje(nie licząc premii dla rządzących w sumie za co to nikt nie wie) przeznaczyć na walkę z tym smogiem!

  33 0
 • ~ 2016-01-19 11:39:04

  Mnie się już nawet pisac nie chce, to kompletnie bez sensu: i tak nikt nie bierze pod uwagę mojej opinii:( Grisza, Skuty - myslę dokładnie jak Wy

  21 0
 • ~ 2016-01-19 11:41:52

  P.S. A pył dzisiaj: Katowice:150, Dąbrowa Górnicza: 100 (norma: do 50) Rybnik: 600. Ja już naprawdę nie wiem, co robić: nie iść do pracy? Dzieci nie posłać do szkoły? Nie wychodzić, nie załatwiać spraw, nie wypełniac obowiązków można przez jeden-dwa dni, ale nie tak nagminnie. Przecież tu się nie da normalnie żyć:( :( :(

  22 1
 • ~elik14 2016-01-19 11:47:12

  Otwierając okna swojego domu/mieszkania - wietrzymy ........ Rybnik :(

  18 0
 • ~mb3366 2016-01-19 12:01:36

  Nie wiem po co autor tekstu na siłę szuka taniej sensacji. Przecież powiedziano, że chodzi o ocenę stanu i ewentualne wycięcie drzew zagrażających....
  Kali dostać gałęzią w samochód - źle.... Kalemu wyciąć drzewa żeby mu nic nie spadło na głowe też źle.... Przecież zobaczcie co działo się w zeszłe wakacje po burzy. Odpowiednio przycięte drzewo się nie przewróci.
  A co do zanieczyszczenia powietrza... co robiliście na lekcjach przyrody ? Od kiedy drzewa pochłaniają zapylenie ? Od kiedy produkują tlen w zimie w stanie spoczynku i przy braku liści ? Stan drzew do zapylenia w zimie ma się nijak.

  12 2
 • ~Hainer 2016-01-19 12:05:10

  Więcej etatów do walki ze smogiem w urzędzie miasta i więcej kasy na ekologiczne reklamy. Tego nam potrzeba i to nam na pewno pomorze w walce ze smogiem.
  Potem uchwała zakazująca palenia węglem w piecach i problem rozwiązany.
  Mieszkańcy są bogaci zapłacą za ekologie z własnej kieszeni a jak kogoś nie stać to się może przeprowadzić na wieś.
  Oczywiście jeszcze dobudowąć kilka marketów na terenach po RYFAMIE żeby tak jeszcze z 10tyś dodatkowych aut pchało się do centrum.

  17 0
 • ~ 2016-01-19 12:10:06

  Nie, Hainer, węgla nie zakażą. Ale poza tym masz wiele racji

  5 0
 • ~ 2016-01-19 12:12:49

  MB - jasne, że w tym momencie drzewa na ten syf w powietrzu nie pomogą. Ale od marca do października będą nam służyć - co prawda ludzie wtedy aż tak nie palą w piecach, ale samochody jeżdżą cały czas. Poza tym oczy odpoczywają w zieleni. No i - czy naprawdę nie ma to dla ciebie znaczenia?- drzewo wygląda ładniej niż beton.

  Nikt nic nie mówi przeciwko usuwaniu NAPRAWDĘ zagrażających drzew. Ale wszyscy wiemy, że tak się nie dzieje

  9 0
 • ~spirit-of-the-town 2016-01-19 13:06:15

  Niestety zauważyłem, że określenie "zagrażające bezpieczeństwu" jest w naszym mieście wobec drzew stosowane bardzo luźno. Ponadto, kiedyś przy okazji np. wycinki drzew przy ulicy Boguszowickiej, tłumaczono ten fakt bezpieczeństwem kierujących na wypadek wypadnięcia z jezdni. A co z pieszymi w takiej sytuacji? Idąc chodnikiem, wolę by rozpędzone auto wpadło na drzewo niż na mnie. Czasem drzewo wycina się bo... "psuje ogólną koncepcję zagospodarowania...". Reasumując, każde drzewo można wyciąć, a przyczynę i tak się znajdzie. Pozdrawiam

  9 0
 • ~mb3366 2016-01-19 13:11:12

  Problemem Rybnika jest pył zawieszony. W okresach od wiosny do wczesnej jesieni problemu prawie nie ma. Jest teraz i jest to w dużej mierze kwestia niskiej emisji.
  Jasne drzewa fajnie wyglądają tyle, że nie na siłę. Jadąc przez bodaj Golejów widać drzewa w kształcie litery Y a pomiędzy gałęziami lecą kable. Jedna duża burza i prądu nie ma kilka dni. Więc ocena stanu i wycięcie niepotrzebnych TAK, wyrąbanie wszystkich ... NIE.
  Też nie podoba mi się betonowy Kaufland i szczerze dziwię się ludziom którzy tam chodzą - ja nie wejdę. Więc jeszcze raz napiszę wycinka jako forma pielegnacji robiona z głową - Tak.

  8 0
 • ~Marcin74 2016-01-19 13:35:59

  ~mb3366 - ten problem nie istnieje tylko o jesieni do wiosny i nie chodzi tylko o pył zawieszony. W miesiącach letnich (lipiec, sierpień) mamy przekroczone normy ozonu. Łatwo to sprawdzić na stronie: powietrze Katowice wios . W Rybniku powietrze jest dramatycznie złe od jesieni do wiosny. Latem jest złe. Niech te drzewa zostaną jeśli mogą bo syf w tym mieście jest cały rok.

  10 0
 • ~ 2016-01-19 14:05:42

  TU nie da się normalnie oddychać na zwnątrz! Potraktujemy PRIORYTETOWO problem czystości powietrza albo dzieci mieszkające w tym mieście w młodym wieku zaczną zapadać na poważne choroby dróg oddechowych a może i umierać na raka. Żaden żywy organizm nie jest obojętny na długotrwałe wchłanianie takich ilości substancji chemicznych. Za pieniądze ktore miasto chce przeznaczyc na nowa drogę Przczyna - Racibórz można by zrobić wiele w tej kwestii. Tu nie są potrzebne drobne zmiany ale totalna rewolucja. Ten problem raczej się sam nie rozwiąże...

  2 1
 • ~zb 2016-01-19 14:18:59

  Widzę, że piszący tu ludzie to typowi blokersi, którym pracownicy Zieleni Miejskiej lub Spółdzielni Mieszkaniowej posprzątają ciągle opadajace liście. Inaczej myślą ludzie mieszkający w domach prywatnych, którzy muszą sami poszbierać liście z drzew rosnących przy ulicy, ale i ze swojej posesji - nie mówię już o pieniążkach wydanych na worki w ciągu całego sezonu. Na własnym ogródku nie można pomyśleć nawet o oczku wodnym, nie mówiąc o postawienu basenu, gdyż musiałbym co dwa tygodnie wymieniać wodę - w basenie miałbym po tygodniu herbatę lipową. Więc jestem za wycinką wszystkich drzew rosących w pasie drogowym! W minionych stuleciach sadzono drzewa wzdłuż traktów czy szlaków by dotrzeć do celu - w dzisiejszych czasach mamy kierunkowskazy lub nawigacje. A tych oponentów wycinki drzew zapraszam do sprzątania przynajmniej raz w tygodniu ulicy A. Stefek i sasiadujących posesji!

  2 24
 • ~spirit-of-the-town 2016-01-19 15:33:53

  Zb, mam kilkaset drzew w ogrodzie i jakos daje rade wszystko uprzatnac. Na worki nie wydaje nic - robie kompost. Drzewa wzdluz drog sadzono aby byl cien dla powozow konnych. Jesli ktos nie ma checi wygrabic lisci z wlasnego ogrodu, to moze nie powinien go miec. Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z telefonu.

  18 1
 • ~ 2016-01-19 15:41:48

  ZB, strasznie głupi argument. Czyli jak coś jest uciążliwe, to wywalić? Dzieci - bo się głośno zachowują, szkoły, bo nie przynoszą zysków, zwierzęta - strasznie po nich dużo sprzątania... Wyciąć drzewa, żeby nie trzeba było sprzątać liści - chyba już trudno o głupsze usprawiedliwienie.
  I tak, mam drzewa. I sprzątam. I zabiera mi to dużo czasu, fakt. No i?

  16 1
 • ~Pradom 2016-01-19 22:25:08

  Rybnik pustynnieje!!! Nie wiem czy to efekt zamierzony naszego prezydenta - beton zalewający miasto, ale jeśli tak dalej będzie szedł tą drogą, to mojego głosu już nigdy nie dostanie!!!

  9 1
 • ~orient 2016-01-20 11:08:47

  Zauważcie, że nagle w ostatnich 2-3 latach większość drzew trzeba usuwać. Przez całe dziesięciolecia nikomu nie przeszkadzały, ozdabiały ulice... teraz nagle większość przeszkadza lub "choruje". Jakaś plaga kornika?

  9 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4192