zamknij

Wiadomości

Dlaczego młodzi rybniczanie uciekają z Rybnika? Chcą o tym porozmawiać na leżakach i kocach

2021-06-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czego brakuje młodym mieszkańcom Rybnika, że wolą opuścić swoje rodzinne miasto? Co można zrobić, by podnieść atrakcyjność naszego miasta? Te pytania przyświecają grupie młodych przedsiębiorców i społeczników. Zapraszają młodzież na leżaki i koce, gdzie będzie mogła podzielić się swoimi uwagami.

Reklama

- Celem konsultacji dla młodzieży jest stworzenie strategi. Chcemy wiedzieć, jak widzi ona nasze miasto, jak chce, by funkcjonowało, jak widzi siebie w ogóle w Rybniku – wyjaśnia Karol Szymura, najmłodszy, bo 24-letni rybnicki radny.

Rozmowy mają wyjść naprzeciw niepokojącemu trendowi – młodzi ludzie po studiach poza Rybnikiem, często już do niego nie wracają.

- Wysłaliśmy zaproszenia do samorządów szkolnych. Zależy nam na jak najszerszych konsultacjach, by mieć jak największy ogląd. Chcemy wiedzieć co robić, by młodzi mieszkańcy nie uciekali do większych ośrodków miejskich. Zamierzamy pokazać, że tutaj też można się rozwijać, nieźle prosperować – mówi radny.

Pierwsze spotkanie zaplanowano na wtorek (21 czerwca), godzinę 18.00. Odbędzie się na rybnickim kampusie.

- Miasto zabiega o wyższą szkołę medyczną. To będzie doskonałe symboliczne miejsce do tchnienia życia w młodych ludzi. Takich konsultacji w Rybniku chyba jeszcze nigdy nie było, chyba że w zaciszu UM. Chcemy je prowadzić przez wakacje, być może też przez rok szkolny. Spotkania będą plenerowe – na leżakach, kocykach, by było przyjemni – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kolejne spotkania odbędą się 6 i 20 lipca, a także 3, 17 i 31 sierpnia. Organizatorzy przewidują, że miejsca dyskusji będą się zmieniać. Młodzi spotkają się np. na Paruszowcu, lotnisku w Gotartowicach czy przy elektrowni.

Bartosz Hetmaniok ma 28 lat i pochodzi z Wodzisławia Śląskiego. Jest najstarszy w grupie, ale jemu również przyświeca rozwój regionu.

- Młodzi ludzie nie wracają po studiach do miasta. Chcemy poznać głos młodszego pokolenia. Musimy wiedzieć, czego oczekują, by się rozwijać – wyjaśnia. Postuluje, by podobne spotkania organizować w innych miastach naszego regionu.

Przykładem tego, że w Rybniku można się rozwijać, dają Wiktor i Jakub Weremiukowie. Bracia założyli w naszym mieście znaną firmę przeprowadzkową.

- Wpasowała się w krajobraz. Oparłem przyszłość na Rybniku. Jestem zakochany w Rybniku, są tu świetne drogi, infrastruktura. Znajomi wyjeżdżają jednak z Rybnika. Chcemy dojść do tego, co ich składnia do podjęcia takiej decyzji. Rybnik daje ogromne możliwości rozwoju zauważa Wiktor (24 lata).

W spotkaniu weźmie też udział Adam Rojek (Stowarzyszenie Słowem w Twarz), Jan Pałasz (przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika), Artur Nowak i Kamil Peczko – przedsiębiorcy.

Wpadniecie jutro na rybnicki kampus?

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-06-21
  12:49:58

  Uciekają bo:
  1. Smrodziarze palą węglem i młodzi nie chcą karmić raka.
  2. Wygrał PiS w wyborach, czyli wiadomo, mentalność średniowiecza.
  3. Mieszkania dosyć drogie a atrakcyjnej i rozwojowej pracy raczej brak

 • ~Shark73 2021-06-21
  12:52:47

  Panie Radny Szymura, uciekają bo to jest pokłosie rządów PiS w tym kraju !

 • ~ 2021-06-21
  13:18:52

  80 76

  Pytanie: "dlaczego rybniczanie uciekają z Rybnika?"

  Odpowiedź zwolennika PO: "uciekają bo to jest pokłosie rządów PiS w tym kraju" i drugiego: "wygrał PiS w wyborach".

  Rybnik "jest krajem"? Jak już to "rządzonym" przez PO. Macie więc odpowiedź zrozumiałą dla siebie dlaczego uciekają.

 • ~Rafok 2021-06-21
  13:30:45

  Wyjechałem na studia z Rybnika i nawet przez chwilę po skończeniu studiów nie rozważałem powrotu do Rybnika.

  Główny powód to jakość powietrza w Rybniku, gdy byłem dzieckiem myślałem, że smród z kominów to zapach jesieni. Połowa mojej rodziny miała raka, ja go nie chcę, moje przyszłe dzieci też nie.

  Ewentualna budowa kopalni Paruszowiec to będzie pogrzeb tego miasta.

 • ~Wojciech Czajka 2021-06-21
  13:39:27

  70 7

  Szkoda, że wyprowadzili studentów z Rybnika.

 • ~igoola 2021-06-21
  14:03:06

  73 24

  Nie tylko młodzi.. W ciągu ostatniego miesiąca na przeprowadzkę całych rodzin w okolice Trójmiasta zdecydowało się całkowicie niezależnie 2 moich znajomych 40+.. Byle dalej od smrodu

 • ~piotruos 2021-06-21
  14:10:37

  A gdzie to niby z tego smogu uciekają do Krakowa gdzie jest zakaz palenia węglem? a smród jaki był taki jest ! Pierdol..nie w bambus :) Ludzie nie uciekają z powodu smogu tylko braku miejsc pracy !!!!!!

 • ~Longina b 2021-06-21
  14:14:23

  124 6

  Wjeżdżają za zarobkiem.Nie chcą wegetować w tej noclegowni.Nie kusi ich fontanna tężnia.Chcą pracować i godziwie zarabiać.

 • ~piotruos 2021-06-21
  14:15:03

  124 3

  Co Rybniku w ostatnich latach zaoferował mlodym ? Jakie miejsca pracy ?co nowego powstało w Rybniku ? NIC a podatki i utrzymanie najdroższe w Polsce !

 • ~piotruos 2021-06-21
  14:17:24

  89 12

  No i jeszcze ten nieszczęsny pseudo " szpital" wss nr.3 umieralnia ludzi tzw.naturalna eutanazja .

 • ~imrahil 2021-06-21
  14:22:23

  124 3

  niskie płace. płace w Rybniku są poniżej średniej krajowej pomimo faktu, że są podciągane w górę przez górnictwo. do tego droga woda i ścieki, wysokie podatki, nieudolne urzędy (kolejki do rejestracji samochodu, wydział architektury), smród, korki jak w dwa razy większych miastach, szkody górnicze, kiepska komunikacja miejska. w zasadzie brak pracy dla ludzi po studiach poza kilkoma wyjątkami. gwoździem do trumny będzie kopalnia Paruszowiec. jedyne co się ostatnio udało to ścieżka rowerowa nad Nacyną

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-06-21
  14:22:34

  53 47

  Zapewne Pisowski Ład, który ma dorżnąć przedsiębiorców i ludzi przedsiębiorczych, którzy de facto tworzą miejsca pracy, bardzo pomoże w uatrakcyjnieniu Rybnika.

 • ~ 2021-06-21
  14:28:03

  52 5

  Ja tylko czekam aż Arteks znowu napisze:
  - jakie to mamy w Rybniku super specjalistyczne firmy i rozwojowe stanowiska w nich. Szczególnie dla ludzi po studiach (np. w ASO bez urazy dla nich)

  - to że ludzie nie wracają to nie wina miasta bo jest ono oazą wysokich zarobków oraz świetnie rozwijających ludzi stanowisk pracy.

  - miasto jest świetne do życia i spędzania w nim wolnego czasu, bo ma mnóstwo możliwych aktywności.

  Więc albo:
  - Arteks się myli (odnośnie czego jestem osobiście przekonany) i tych stanowisk w Rybniku nie ma i nasz UM nic nie robi żeby były.
  - Arteks się nie myli a ludzie wyjeżdżają bo po prostu chcą i nie da się tego zmienić (a co osobiście nie wierzę).

 • ~ 2021-06-21
  14:36:03

  42 60

  @ Jedynie Prawdziwy POwiec- podobno Tusk już jedzie i wszystko w Rybniku uzdrowi , da pracę (do 70 tki ) obniży podatki :))) wtedy prawdziwy zachód będziesz w Rybniku miał a nie średniowiecze , tylko , że z palcem w doopie:) roboty się chwyć a nie narzekania.

 • ~Marcin Kuczera 2021-06-21
  14:40:18

  50 18

  @piotruos - napisz najpierw co byś chciał robić a nie że nie ma pracy.
  Praca jest, może nie do końca jednak w Twoim profilu.

  I nazywanie WSS3 umieralnią to spore nadużycie. Wybacz, ale mi tam życie uratowli (zator płucny), mojemu Tacie też życie uratowali po wylewie pourazowym, więcej - wrócił do pełnej sprawności.
  Mojej babci naprawili biodro (endoproteza) a kilka lat później zmarła, bo już wysiadły jej inne organy i miała 89 lat.
  Nie wszystko można naprawić. Generalnie w praktycznie każdym szpitalu ludzie umierają codziennie. Ale też codziennie udaje się innym pomóc.

 • ~bartezz 2021-06-21
  14:48:29

  38 3

  kulfoniasty - Arteks w takich tematach zazwyczaj wymienia te same firmy kilku lub kilkunasto osobowe i branże IT -tyle! No i oczywiście jak to można w Rybniku niby "dobrze zarobic" ja yhmm....
  Miasto dla młodych nie ma nic ciekawego do zaoferowania stąd taka ucieczka poczawszy już od studiów a skończywszy za pracą.

 • ~Arteks 2021-06-21
  14:50:31

  13 63

  Poproszę o jakieś statystyki bo dlaczego pytać "dlaczego" jak można zapytać "czy"? W samym artykule są przykłady osób które nie chcą stąd wyjeżdżać bo "Rybnika daje ogromne możliwości rozwoju". Ja się z tym zgadzam bo nadal jesteśmy miastem oferującym sporo. Radny Szymura też jest przykładem osoby której chyba dobrze się mieszka w Rybniku. A to, że są lepsze - oczywiście że są. My też dla wielu spośród ponad 300 polskich miast jesteśmy lepsi i oferujemy wiele miejsc pracy których gdzie indziej nie ma lub są takie same. @Shark73 - argument, że ludzie uciekają z Polski z powodu rządów PiS - może być zasadny dla każdego miejsca w Polsce, także do Rybnika. Niestety ale stajemy się krajem autorytarnym, zacofanym, klerykalnym, a to wielu młodym osobom może przeszkadzać i może być poza innymi powodami (np. nauką języka czy zwiedzaniem świata) argumentem na rzecz wyjazdu. @piotruos - a właśnie, że zaoferował bo Sąd Okręgowy, Biostat, Alan-Systems, Hostersi i wiele innych nowych firm i instytucji to miejsca pracy których dawniej u nas nie było - a teraz są. Poza tym dlaczego "stare" i dobre rybnickie firmy miałyby być gorsze od np. zwykłych montowni? @rafok - bardzo ważny argument za wyjazdem z Rybnika i ze Śląska. Na szczęście tutaj widać jakąś poprawę dzięki uchwale antysmogowej. Smrodziarze bardzo psują wizerunek miasta i wyganiają stąd niektórych mieszkańców. Co ciekawe zwalają potem winę na miejsca pracy mimo, że to zimowy smród jest największym minusem naszego miasta. Czytałem już wiele komentarzy, że smród był powodem wyjazdu - nie praca. @kulfoniasty - a ty zamiast prowokować czemu nie wyjedziesz ze Śląska? Jesteś najlepszym przykładem malkontenta i prowokatora który chce tu mieszkać mimo, że ujawnia się w każdej dyskusji w której można dokopać Rybnikowi. A to co pisałem to fakty. Rybnik ma dobry rynek pracy, a ludzie się przemieszczają w tej chwili wszędzie. W naszym województwie jedynym miastem które ma duże korporacje to Katowice - a przecież też nie wszyscy chcą tam mieszkać i generalnie mimo wielu atutów, tracą mieszkańców. Wspomniałeś o miejscach rekreacji. W Rybniku Ruda i Pniowiec czynne od dawna. A władze Wodzisławia czy Żor dopiero planują otwarcie Śmieszka i Balatonu - a przecież to jedyne ich kąpieliska. Rybnik zdecydowanie lepiej potrafi dbać o potrzeby mieszkańców - także te rozrywkowe czy rekreacyjne.

 • ~Arteks 2021-06-21
  15:02:10

  9 53

  @bartezz - to bądź lepszy i wymień odpowiedniki firm czy instytucji jakie wymieniłem z okolicznych miast. Dlaczego przeważnie koncentrujesz się ty czy @kulfoniasty na krytykanctwie mojej osoby? Może byście jednak wykazali się wreszcie jakąś inwencją i zaczęli dyskutować argumentami, a nie personalnymi złośliwostkami? Wiem, że okoliczne ośrodki mają niższą rangę, a więc można oczekiwać od nich mniej. Ale skoro uważasz, że ja wymieniam ciągle te same u nas to czemu nikt nie wymieni przykładów od sąsiadów. Jest odpowiednik w Żorach naszego ZUS, Sądu Okręgowego, a może w Jastrzębiu jest Sanepid czy Urząd Powiatowy? A może gdzieś znacie miejsce poza Rybnikiem gdzie można pracować jako maszynista? Największi operatorzy internetowi Rybnet i Leon - mają siedzibę u nas. Media lokalne - poza Rybnikiem i Raciborzem, nie ma ich w okolicy. Jeśli ktoś chce pracować jako dziennikarz wcale nie musi tego robić w Katowicach. A może znasz jakaś firma poza Ice Group która produkuje skomplikowane maszyny albo tak specjalistyczny zakład zatrudniający setki inżynierów jak elektrownia? Rybnik ma trochę ambitnych miejsca pracy, a jeśli kogoś rwie do Warszawy czy Londynu - to się go nie zatrzyma.

 • ~Arteks 2021-06-21
  15:07:37

  6 49

  Mnie cieszy np. niesamowita poprawa oferty kolejowych i skrócenie czasu jazdy z Rybnika z Warszawą. Widać to chociażby po piątku wieczorem jak sporo ludzi wraca na weekend do Rybnika. To świetny prognostyk bo wielu ludzi nawet jeśli pracuje w Warszawie nie zrywa swoich związków z miastem. Tym bardziej jeśli jest sprawny i szybki transport. Dzisiaj w nieco ponad 3 godziny jesteśmy w Warszawie. To naprawdę dobry wynik. Swoją drogą jak się wraca z Warszawy - najwięcej pasażerów wysiada w... Katowicach. Ciekawe zjawisko bo to by świadczyło, że z Katowic i okolicy też wiele osób studiuje/pracuje w Warszawie. Polecam sprawdzić ten fenomen. Ci którzy dużo jeżdżą na tej trasie też potwierdzą moje obserwacje.

 • ~Marcin Kuczera 2021-06-21
  15:08:18

  11 27

  @Arteks - nie wiem czy niektórzy tu piszący nie pragną poprostu dużych korporacji jak w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, a wszelkie mniejsze firmy to przecież wyzyskiwacze i prywaciarze (najgorsi z najgorszych)...

  Ja bym chciał, aby marudzący tutaj podali nazwy firm i stanowisk pracy jakie by im się marzyły - oczywiście zakładając że nie są politycznym wsadzasem i do wszystkiego się nadają oraz - oczywiście że mają stosowne umiejętności do podjęcia takowej pracy (lub doszkolenia się i podjęcia).

  btw, Leon jest tak ze 3x większy od Rybnetu

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-06-21
  15:14:18

  46 29

  ~zak

  Roboty to ty mnie nie ucz - zatrudniam kilku ludzi i tworzę realny dochód dla tego miasta, płace duże podatki, które zżerają Obajtki i inne wynalazki tego rządu, poprzez wszechobecne rozdawnictwo - dają rybę zamiast wędkę, kupując moimi pieniędzmi głosy suwerena.

 • ~bartezz 2021-06-21
  15:53:38

  43 1

  Arteks - jak zdążyłeś zauważyć gdy mądrze mówisz i gdy masz rację - wówczas popieram twoje wypowiedzi i oficjalnie to potwierdzam swoim wpisem jak np. w zeszłym tygodniu poparłem twoje twierdzenia w wątku o włoskich firmach produkcjących nowoczesny tabor kolejowy, oraz o pięknych stylistycznie włoskich samochodach a także o dobrych projektantach. Gdy nie masz racji lub się powtarzasz to też o tym ci wspomnę - zauważ, że staram się być obiektywny a nie stronniczy. Są tematy, w których się zgadzamy np. "Trasa rowerowa w miejscu byłej lini kolejowej" w Rybniku a także inne tematy gdzie niejednokrotnie podzielam twoje zdanie.
  Pytasz gdzie poza Rybnikiem można pracować jako maszynista? Otóż Arteks można pracować w Czechowicach Dziedzicach w Zakładzie Taboru PKP Cargo - duży zakład pracy. W wyśmiewanych przez ciebie Żorach firma Gebrueder Peitz Polska produkuje głowice do silników dla czołowych koncernów motoryzacyjnych jak.np. Porsche, Audi, VW, a firma MOKATE produkuje kawę, herbatę, kakao, zabielacze oraz napoje czekoladowe - której to produkty są znane w całej Europie a nawet na świecie. Skupiasz się tylko na Rybniku, który na tle wyśmiewanych przez ciebie żor pod samym względem miejsc pracy wypada blado.

 • ~Marcin Kuczera 2021-06-21
  16:17:17

  4 17

  @Bartezz - co do Gebrudera w Żorach, to nie chciałbyś tam pracować. No chyba że na linii produkcyjnej ludzie nie mają do czynienia bezpośrednio z szefem - niemcem (nie żebym miał coś do niemców).
  Niestety facet jest mocno nienormalny, drze się po ludziach, wyzywa. Ludzie którzy stamtąd odchodzą (a rotacja jest spora) nie chca mieć nic do czynienia z tym gościem. PIP nie zrobi nic, bo Żory chronią inwestora który płaci podatki, a to że jest psychopatą... (tak go określają.. i gorzej).
  Znam to z bezpośrednich relacji...
  Nawet jednego znajomego ostrzegłem się tam w IT zatrudniał... po zwoleniniu się przyznał 100% rację.

 • ~Arteks 2021-06-21
  16:42:46

  2 32

  @bartezz - dzięki za docenienie ale wierz mi, że to nawet nie chodzi o to aby się we wszystkim zgadzać. Możemy mieć różne poglądy, różne wizje. Warto jednak je kulturalnie przedstawiać, podawać argumenty dlaczego tak, a dlaczego nie i nie podchodzić do tematów zbyt emocjonalnie. Słusznie zauważyłeś, że najbliższe miejsca aby pracować jako maszynista to... Czechowice czyli już w Subregionie Południowym. W naszym tylko w Rybniku (nie tylko Cargo ale też DB). Wiesz, ja nie wyśmiewam Żor - raczej zwracam uwagę stale, że tam pojawiają się miejsca pracy takie nieambitne i tylko w montowniach/pakowalniach. Czy taka pakowalnia to powód aby nie wyjeżdżać z Żor? Odpowiednikiem Gebrudera tylko dużo większym jest nasze Tenneco, a pakowalni kawy u nas nie ma - ale jest np. producent sygnalizacji którego urządzenia spotkasz w większości polskich miast czy np. elektroniki(!) i systemów teletechnicznych dla kolei czy warszawskiego metra. Kiedyś napisałeś "wasz Rybnik", innym razem dałeś się poznać jako zaciekły wróg rozwiązań prorowerowych. Raczej trudno cię uznać jako obiektywnego. Tu też się nie wykazałeś bo większość zakładów żorskich można znaleźć w każdym przeciętnym mieście i miasteczku Polski. A mało które miasto może jednocześnie pochwalić się, że ma dużo miejsce pracy w administracji, handlu, transporcie, górnictwie, energetyce, usługach czy produkcji JEDNOCZEŚNIE - jak Rybnik. :D

 • ~bartezz 2021-06-21
  17:10:52

  31 3

  Arteks - ja bardzo dobrze pamiętam co napisałem - a napisałem "twój Rybnik" - nie Wasz, napisałem tak dlatego, ponieważ miałem po dziurki w nosie już tego twojego wychwalania Rybnika nawet jako jego mieszkaniec bo widzę jakie są realia w stosunku do tego przekolorowywania jakie przedstawiałeś wówczas. Nadal jestem przeciwnikiem rozwiązań prorowerowych w naszym śródmieściu jakie nam zaserwowano bo zauważ, że z nich prawie nikt nie korzysta, sporadycznie tylko da się zobaczyć rowerzystę. Centra przesiadkowe z zamnkniętymi stale schowkami, które robią za magazyny gratów lub schronienie dla bezdomnych - więc jak taką głupotę można popierać? No wybacz ale nie.

 • ~rybnikus 2021-06-21
  17:51:17

  17 17

  ~Arteks macie rację, to wina PISu i kleru, że w Rybniku rządzi PO. I kler współpracuje z PISem, bo mówi od 2 tys. lat nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam nie zdradzaj... Te dranie tak ogłupili naród.

 • ~Franek 7 2021-06-21
  18:00:36

  25 17

  Ja młody nie jestem ale wyprowadziłem się z Rybnika jakieś pięć lat temu do Trójmiasta. Przede wszystkim z powodu jakości powietrza ale też zaściankowej mentalności przeciętnego rybniczanina. Trójmiasto jest nowoczesne i ciągną tu ludzie otwarci i na poziomie. Z perspektywy czasu uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Dziś kiedy odwiedzam Rybnik widzę ponure miasto z ponurymi ludźmi na ulicach.
  Nigdy w życiu do Rybnika nie wrócę.

 • ~Arteks 2021-06-21
  18:11:59

  7 24

  @Franek 7 - wrócisz, wrócisz. Specjaliści i eksperci od klimatu pokazujący swoje mapy twierdzą, że spora część Trójmiasta będzie kiedyś zalana. ;) PS. Być może ludzie na Pomorzu są bardziej kulturalni i rozsądni jeśli chodzi o kwestie związane z ogrzewaniem i piecami ale jakieś wady mentalnościowe naszego narodu są wszędzie podobne. Jeśli już miałbym wyjechać to do jakiegoś dużego miasta ale... za granicą. Na razie jednak nie rozważam takiej opcji bo Rybnik się dla mnie sprawdza i jest świadomym wyborem, a problem smogu zniknie.

 • ~Arteks 2021-06-21
  18:20:23

  2 23

  @rybnikus - mówi i... co innego robi. @bartezz - dlaczego masz po dziurki w nosie zadowolenia z miejsca w którym się mieszka? To żadne wychwalanie. To stwierdzenie faktu i coś pozytywnego, że mieszka się w miejscu które sprawia satysfakcję. :) A jak czasami czytasz moje komentarze to nie udawaj, że nie widzisz też mojej zdroworozsądkowej krytyki lub świadomości pewnych problemów. Czym większe miasto - tym więcej oferuje mieszkańcom, niestety ale tym więcej ma problemów.

 • ~Arteks 2021-06-21
  18:26:09

  2 23

  @bartezz - jeszcze jedno. Czasami bazujesz na czymś czego nie można zweryfikować np. szafki dla rowerzystów. Nie wiesz ilu rowerzystów z tego korzysta, a ilu bezdomnych i ilu spryciarzy którzy mieszkają w okolicy. To nie był głupi pomysł ale urzędnicy mieli przewidzieć takie sytuacje i zamówić schowki jakimi można sterować elektronicznie. Tak więc to nie jest kwestia złego pomysłu, co jego wykonania. A ty wszystko wrzucasz to jednego wora. To nie jest obiektywna ocena.

 • ~AnnaKatarzyna 2021-06-21
  18:48:25

  30 10

  Ja wyprowadziłam się wiele lat temu do Niemiec z następujących powodow:
  Opieka zdrowotna
  Zarobki
  Lepsza przyszłość dla 3 moich córek
  Godna życie na emeryturze
  Nauka języka obcego, poszerzenie horyzontów itp.

  Nie żałowałam mojej decyzji ani przez sekundę. Żyje godnie, oszczędności rosną pomimo tego że nie zaciskamy pasa. Osiągnęłam idealny balans pomiędzy praca a zyciem osobistym, praca mnie nie stresuje bo wiem że w regionie jest mnóstwo firm, do których w każdej chwili mogę przejść. Osiągnęłam wszystko to czego nie mogłam osiągnąć w Rybniku, na Śląski czy nawet w PL.

 • ~rybnikus 2021-06-21
  19:30:56

  9 14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~AnnaKatarzyna 2021-06-21
  19:33:04

  15 10

  rybnikus to jest tak słabe że aż mi Cie żal.

 • ~rybnikus 2021-06-21
  19:49:17

  19 19

  ~AnnaKatarzyna, prawdziwych Niemców już nie ma, skundlili się.

 • ~ 2021-06-22
  01:09:49

  14 0

  @Marcin Kuczera,
  Wyzywanie w pracy podpada pod mobbing. Zamiast czekać na PIP wystarczyłoby zebrać dowody i wytoczyć proces cywilny.

  @Arteks,
  gdzie Ty tutaj widzisz prowokacje?
  Sam cały czasz piszesz jaką to Rybnik jest krainą mlekiem i miodem płynąca a według Ciebie dla ludzi po studiach najlepsza praca jest praca w ASO czy sądzie. I serio to ma ich do Rybnika przyciągnąć?
  Nawet gdybym ci napisał jakich miejsc pracy według mnie brakuje w Rybniku to co to zmieni? Pójdziesz do takiej firmy i powiesz "cześć, jestem Arteks. Ten Arteks. Przeniescie się do Rybnika bo wiecie to takie fajne miasto"?

  Co mnie trzyma w Rybniku? Nie twoja sprawa. To że chcę tutaj mieszkać to nie jest powód żeby nie wskazywać co mi się w mieście nie podoba. A że jest tego sporo to już nie moja wina tylko rządzących tym miastem.
  Mam podać wszystkie szczegóły na tacy? Coś jeszcze mam zrobić zamiast robienia tego przez wszystkich ludzi pracujących w UM?
  Ale wiesz co? Nawet mogę. O ile ktoś decyzyjny weźmie to naprawdę pod rozwagę a nie tylko na zasadzie "ja, yhm" żeby było że wysłuchaliśmy. A aktualnie tak to w tym mieście wygląda.

 • ~bartezz 2021-06-22
  05:18:10

  9 0

  Arteks - to są tematy do zweryfikowania dla chcącego nic trudnego, miasto miało od razu prowadzic jakąś ewidencję osób korzystających z tych schowków na rowery np. jakaś aplikacja na tel. jak w przypadku wypożyczeń rowerów czy hulajnóg i byłoby wiadomo kto korzysta z danego schowka. Wówczas menele czy bezdomni już nie mieli by takiej możliwości by "zagarnąć" schowki dla siebie. Dla korzystających ze schowków np. powyżej 24h zrobił bym opłatę i w ten sposób cwaniacy jak to mówisz sami by je opuścili bo zajmowanie ich wiązałoby się z jakimiś kosztami. Jeszcze przed oddaniem ich do użytku ktoś w urzędzie miał od razu pomyśleć nad tym a nie zostawic te boksy na pastwę losu kto pierwszy ten lepszy je zajął i rzeczywiście dla kogoś kto jest w potrzebie by z nich skorzystać nie ma szans, jest uziemiony bo wszystkie są stale zajęte.

 • ~Arteks 2021-06-22
  08:36:38

  1 14

  @kulfoniasty - tego się spodziewałem. Długiego tekstu bez odpowiedzi na pytanie... A przecież mieszkanie w miejscu które daje satysfakcje to jeden z kluczy do szczęścia. Dlaczego z tego nie skorzystasz? Skoro miejsca pracy w Rybniku ci nie odpowiadają i z całego tego dużego wachlarza nie dogadza ci nic nawet poważne instytucje które bywają w miastach wojewódzkich? A może po prostu wykorzystujesz okazje na hejcik antyrybnicki? Twoje wpisy są bardzo podobne do @blamaża z Żor... Jedni z najbardziej niezadowolonych "z życia w Rybniku" to często... nasi sąsiedzi, żyjący w dużo gorszych warunkach i miejscach, piszący trochę z zawiści. @bartezz - no właśnie. Czasami pomysł jest dobry ale zawodzi wykonanie. Zgadzam się, że np. każdy chętny powinien się rejestrować - świetny pomysł!

 • ~rzyt 2021-06-22
  08:38:54

  17 0

  @Arteks, czytając wypowiedzi na tym forum nasuwa się pytanie "dlaczego jest tak źle jak jest tak dobrze", że ludzie opuszczają miasto, które "robi" wszystko dla młodych? Pumptraki, ścieżki rowerowe, kąpieliska, park tematyczny....Być może powodem tej emigracji młodych jest fakt nie rozumienia przez "starych" radnych potrzeb młodych? A te "wciskane" na siłę im inwestycje nie trafiają na ich oczekiwania.

  Co do szans znalezienia pracy w Rybniku; tej atrakcyjnej dla nich gdzie największymi pracodawcami są UM z całą otoczką, ZUS, sądy, DB może nie spełnia ich oczekiwań ?
  W Rybniku chcąc mieszkać i realizować swoje ambicje to musisz to sobie zapewnić sam. Żadne plaże na asfalcie nie są w stanie tego zmienić.

 • ~Arteks 2021-06-22
  09:03:35

  1 15

  @rzyt - ale ja nie wiem czy "jest źle", a nawet przypuszczam, że obecnie jest bardzo dobrze. Na tych miejscach o których wspominasz od kąpielisk przez Rynek, Wiśniowiec, stadion lekkoatletyczny, Rudę, Pniowiec itd jest pełno młodych ludzi - więc widocznie nie mają potrzeby wyjeżdżać, a wyjeżdżają ci którzy chcą poznać świat lub zakosztować pracy w korporacjach. Nawet oni mogą wrócić kiedyś jeśli zatęsknią. Zauważyć może w Rybniku bardzo duże zainteresowanie kupnem mieszkania i co raz większą ilością inwestycji deweloperskich. A czy myślałeś np. o wielu innych miastach które nie mają ani atrakcyjnych miejsc pracy, ani miejsc do rekreacji, co tam trzyma ludzi? Odnośnie ostatniego zdania. Wszystko w życiu trzeba zdobyć samemu. Górale z Podhala jeżdżą "za chlebem" po całym świecie - nigdy nie słyszałem aby narzekali, że ich region nie daje im poza turystyką - żadnych możliwości rozwoju. Sami sobie je stwarzają. W dużym mieście jakim jest Rybnik - młodzi ludzie mają lepiej bo w tych wszystkich naszych zakładach czy instytucjach cały czas następuje rotacja bo ciągle ktoś odchodzi na emeryturę. Można zająć jego miejsce.

 • ~rzyt 2021-06-22
  10:54:50

  13 0

  @Arteks, w Rybniku ubywa mieszkańców, bo wiarygodne są dane płacących za śmieci. A tych jest dużo mniej od deklarowanej liczby mieszkańców mimo dużej imigracji z Ukrainy. To staje się powoli tragedią.

 • ~Arteks 2021-06-23
  17:05:56

  1 5

  @rzyt - a fizycznie widzisz jakoś ten ubytek bo ja nie. Na moim osiedlu nie ma tygodnia, żebym nie spotkał ogłoszeń "kupię mieszkanie w tej okolicy". Ukraińcy w Rybniku to absolutna rewelacja! Bo chociaż to jest naród biedniejszy to oni są o wiele bardziej miejscy, artystyczni, nauczeni kultury, muzyki. Przydają się tu bardzo. :) Oni nie będą tu marnować czasu na oporządzanie pieców, kompostowniki czy koszenie. Oni pójdą sobie na koncert, na basen czy do parku. Ostatnio na Pniowcu spotkałem grupę wypoczywających osób mówiących po ukraińsku. :)

 • ~przykopa 2021-06-23
  17:09:32

  5 1

  Na moim osiedlu nie ma tygodnia, żebym nie spotkał ogłoszeń "kupię mieszkanie w tej okolicy
  @Arteks. Na nowinach wiszą też ogłoszenia ,,kupię samochód , stan techniczny bez znaczenia " zadzwoń i zapytaj ile oferują

 • ~Arteks 2021-06-23
  17:39:59

  0 6

  @przykopa = artefaks - myślałem, że urlopujesz a ty jednak ciągle w akcji tylko teraz dla niepoznaki pod innym nickiem. ;) Całkiem dobre ceny idą za mieszkania w mojej dzielnicy np. - 75 m kw za 260 tys. Dla porównania kostka jednorodzinna w SRB 155 m kw. w tej samej cenie (z adnotacją w cenie mieszkania w mieście). Czyli za m kw. kostka jest 2x tańsza...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497