zamknij

Wiadomości

Czytelniczka: to nawet ostrzeliwany Kijów ma prąd, a my nie. Mieszkańcy Golejowa boją się zimnych świąt w domach

2022-12-21, Autor: 

- W domach mamy zimno, nie działają pompy centralnego ogrzewania. Boimy się o święta, brak prądu uniemożliwi nam radosne ich spędzenie - pisze do nas Czytelniczka z ul. Turystycznej w Golejowie. Jak dodaje, od piątku są problemy z ciągłością dostaw prądu. Sytuacja jest o tyle poważna, że utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też pracę firm tam zlokalizowanych, a w niektórych domach jest po prostu zimno.

Reklama

Mieszkańcy boją się braku prądu na święta

Według informacji nam przekazanych przez mieszkankę, przerwy w dostawie prądu obejmowały okresy:

- Piątek, 16 grudnia - całkowity brak zasilania od godz. 10 do 18. Następnie do 19.30 brak jednej fazy.

- Poniedziałek, 19 grudnia - całkowity brak zasilania od godz. 13.10 do 19.20.

- Wtorek, 20 grudnia - wyłączenie o godz. 12.00. Po godzinie przywrócono jedną fazę.

Mąż prowadzi działalność gospodarczą, pracuje z domu. Realizuje projekt reformujący szkolnictwo zawodowe w Ukrainie - siłą rzeczy od lutego nie może tego robić w biurze w Kijowie. Od kilku dni na spotkaniach on-line z zespołem przebywającym w Kijowie i innych miastach ukraińskich, on jedyny nie ma Internetu (udostępnia sobie z komórki) i siedzi w ciemnościach. Ostrzeliwany Kijów ma prąd. Chyba wszelki komentarz jest zbędny - pisze Monika Kubisz, mieszkanka Golejowa.

Z powodu braku prądu nie może normalnie również funkcjonować zlokalizowany przy ul. Turystycznej salon fryzjerski. A w prywatnych domach gdzie większość sprzętów, a nawet ogrzewanie zasilane jest prądem, występuje spory paraliż.

W domach mamy zimno, nie działają pompy centralnego ogrzewania. Bardzo Państwa, po raz pierwszy w życiu proszę o interwencję w Tauronie. Na infolinii konsultantka z rozbrajającą szczerością stwierdziła, że być może potrzebna jest modernizacja sieci. Boimy się o święta, brak prądu uniemożliwi nam radosne ich spędzenie. Bardzo proszę o pomoc - czytamy dalej w wiadomości pani Moniki.

Zwróciliśmy się do Tauron Dystrybucja S.A. z problemem rybniczan, na co otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Awarie w Rybniku przy ul. Turystycznej w dniach 16, 19 i 20 grudnia miały związek z intensywnymi opadami śniegu, które wystąpiły na tym terenie 16 grudnia. Opady te spowodowały przewracanie się pod ciężarem śniegu drzew na linie energetyczne, uszkadzając przewody w liniach napowietrznych. Zrobiliśmy przegląd linii i staramy się wyeliminować potencjalne zagrożenia dla pracy sieci. Pomimo trudnych warunków pogodowych nasze służby techniczne usuwają zlokalizowane awarie na bieżąco - wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja S.A.

Czy mieszkańcy dzielnicy mogą być pewni co do ciągłej dostawy prądu przez święta? Konkretnych zapewnień Taurona nie otrzymaliśmy.

Zdarzają się przypadki utrudnień w dojeździe do miejsca wystąpienia awarii, spowodowane nieprzejezdnymi przez śnieg drogami. Zwłaszcza dotyczy to terenów wiejskich i leśnych, przez które przebiegają linie energetyczne zasilając m.in. Rybnik. Stąd w niektórych przypadkach czas dotarcia na miejsce usterki i usunięcia awarii może być dłuższy niż w standardowych warunkach drogowych - dodaje.

Mieszkańcy Golejowa - czy nadal występują problemy z dostawą energii elektrycznej? Dajcie nam znać!

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Felix2023 2022-12-21
  18:42:34

  21 24

  Ludzie po części sami są sobie winni, sadzą drzewa, choinki pod słupami energetycznymi.

 • ~rudobrody 2022-12-21
  20:42:51

  24 2

  Jak się posadzi drzewo pod linią to należy je przycinać tak żeby nie było dla niej zagrożeniem. W czym problem?

  Wystarczy że gałęzie drzewa sa w odpowiedniej odległości od linii i nikt od Tauronu nie ma nic przeciwko drzewu pod taką linia.

 • ~Karolina# 2022-12-21
  20:43:19

  9 5

  prądu np. w poniedziałek, 19.12 nie było też w Ochojcu i Golejowie, gazu w Golejowie też nadal nie ma

 • ~Karolina# 2022-12-21
  20:47:00

  13 10

  ~rudobrody 2022-12-21
  20:42:51
  drzewko posadził właściciel, a co Tauron robi cały rok? jak nie sprawdza swoich linii, to niestety, odpowiada, nie słyszałam by komukolwiek kazali ściąć, właściciele terenów pod linią elektryczną sadzą co chcą bo nikt im nie zabrania

 • ~KSnake 2022-12-21
  23:26:57

  14 0

  ~Karolina# mylisz się co do sprawdzania linii i nakazu ścinki drzew pod nimi. Mało tego, u nas sami przyszli i cięli. Ścięli nawet więcej niż było trzeba, inne pomierzyli dokładnie.

 • ~Karolina# 2022-12-22
  07:00:00

  5 11

  ~KSnake 2022-12-21
  23:26:57
  6 0
  może w Rybniku, ale w Golejowie nie. Awarie prądu były i są, co najmniej od 20 lat, bo Golejów to Golejów, ciemna i śmierdząca dzielnica, w której mieszka się, jak 100 lat temu

 • ~rudobrody 2022-12-22
  18:19:12

  3 0

  @Karolina#,
  U mnie w tym roku Tauron przycinał wszystkie drzewa pod liniami NN wraz z przylaczami napowietrznymi. Więc nie pisz że nie przycinają. Bez problemu można się z nimi dogadać ile wystarczy przycinać drzewo samemu żeby nie musieli przyjeżdżać.

  A skoro u ciebie ludzie sadzą sobie drzewa po liniami NN o ktore potem nie dbają to do kogo masz pretensje? Gdyby właścicieli nie dbali to nie byłoby problemu.

  A ile drzew które mogą zagrozić linii NN zima podczas opadów śniegu zgłosiłaś przed aktualna zima do Tauron żeby przyszli i podcieli ?

 • ~rafcio00 2022-12-23
  07:26:30

  3 0

  Czytelniczce proponuje zatem święta spędzić bezpośrednio w Kijowie ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1693