W minioną sobotę z Rybnika-Niewiadomia wyruszył specjalny autokar. Blisko 30 rybniczan pojechało do biogazowni w Jarocinie, by zobaczyć w jaki sposób działa tamtejsza instalacja i czy faktycznie może stwarzać problemy w okolicy. Jakie wrażenia? Zdania są podzielone.
Przypomnijmy, pod koniec lutego informowaliśmy Was o planach miasta co do miejsca postawienia biogazowni. Po głośnym sprzeciwie mieszkańców Chwałowic, lokalizację zaczęto upatrywać w dzielnicy Niewiadom, przy ul. Sportowej. Taką informację otrzymaliśmy już na początku roku, potwierdzenie otrzymaliśmy z magistratu dopiero 27 lutego »Miasto planuje postawić biogazownię w Niewiadomiu. Na odpowiedź urzędu miasta musieliśmy czekać blisko 1,5 miesiąca« Szkopuł w tym, że tą informacją była zaskoczona przewodnicząca Rady Dzielnicy Niewiadom, jak i inni mieszkańcy »RD Niewiadom: nie było żadnych rozmów o biogazowni! Jesteśmy rozczarowani słowami prezydenta«
Spółka Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego i władze Rybnika postanowiły naprędce działać, by uspokoić nastroje wśród rybniczan z Niewiadomia. Na 23 marca zaplanowane jest spotkanie pomiędzy mieszkańcami a spółką (na którym będziemy). Centrum Zielonej Energii postanowiło też zorganizować wyjazd do biogazowni w Jarocinie (woj. wielkopolskie). Autokarem pojechał blisko 30 osób, w tym rybniccy radni, czy kandydaci na radnych. Do Rybnika wrócili wieczorem. Jakie są ich wrażenia?
Najaktywniejszy w mediach społecznościowych (pod kątem relacji z wizyty w biogazowni) był radny Mariusz Węglorz. Jak stwierdził w relacji live na Facebooku, więcej o działaniu instalacji dowiedział się od prezesa jarocińskiej spółki niż rybnickiej. Przyznał, że obiekt jest przemyślany i nowoczesny. Wskazał jednak, że czuć było charakterystyczny fetor i dużym problem może być transport odpadów na rybnickich wąskich oraz dziurawych drogach. Zauważył, że obiekt w Jarocinie oddalony jest od domostw.
Czy biogazownia ma powstać w Rybniku? Pomysł bardzo dobry, ale nie w gęstym zabudowaniu. Biogazownię widziałbym na boku tam, gdzie istnieją już sortownie odpadów – zaznaczył.
Wskazał też na proces informowania mieszkańców o planach. W Niewiadomiu zostali postawieni przed faktem dokonanym.
Dla przeciwwagi w Radiu 90 wypowiedział się wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk, który też wizytował obiekt w Jarocinie. Potwierdził, że rzeczywiście na terenie zakładu było czuć nieprzyjemne zapachy.
Technolog tłumaczył, że tak powinno być, bo instalacja jest hermetyczna, w środku są filtry, które pochłaniają te zapachy. Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy zakładem w Jarocinie i tym, jaki ma powstać w Rybniku, to u nas żaden element tej instalacji nie będzie na zewnątrz, nie będzie żadnego placu do dojrzewania materiału, wszystko ma być w halach – zaznaczył.
To samo mówił nam przed miesiącami Wojciech Muś, prezes Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku »Nie chcą biogazowni w pobliżu domostw. „To byłby dramat dla ludzi”. Co na to spółka?«
Dzisiaj rozmawiamy z Julią Lubańską, przewodniczącą Rady Dzielnicy Niewiadom i przedstawicielką mieszkańców tej dzielnicy. Na wstępie zaznacza, że ten wyjazd nie był adekwatny do tego, co ma być u nas.
W Jarocinie nie stoi sama biogazownia. Tam jest wysypisko odpadów, PSZOK. W Jarocinie składowane jest wszystko, łącznie z odpadami zielonymi na zewnątrz. U nas ma być ponoć wszystko zamknięte – zauważa.
Julia Lubańska jest za budową biogazowni, ale nie w proponowanym miejscu.
Uważam, że to super sprawa, że idziemy w nowoczesne technologie i bycie „bio”. Jak najbardziej jestem za ale nie w Niewiadomiu. Nie zgodzę się na biogazownie z tego powodu, że jesteśmy terenem mocno zabudowanym. W Jarocinie takich problemów nie ma – instalacje znajdują się w odległości 400 metrów od najbliższych domów. Reszta to szczere pola – wyjaśnia.
Poniżej wrzucamy mapy satelitarne z Jarocina (Wielkopolskie Centrum Recyklingu) i miejsca w Niewiadomiu, gdzie ma stanąć biogazownia:
Po lewej centrum Jarocina, po prawej w polu Wielkopolskie Centrum Recyklingu/Google Maps
W centralnym punkcie mapy miałaby powstać biogazownia w Niewiadomiu/Google Maps
Przewodnicząca rady dzielnicy ma też żal do władz miasta, że mieszkańcy o planach powstania instalacji dowiedzieli się na samym końcu.
Ludzie dalej myślą, że my jako Rada Dzielnicy Niewiadom na to się zgodziliśmy, a to nieprawda. Mimo to mają do nas pretensje - zauważa.
Tymczasem w Niewiadomiu zebrano ponad 1500 podpisów pod petycją przeciwko budowie biogazowni przy Sportowej. Swoją akcję prowadzą mieszkańcy Rydułtów.
Temat dotyczy też Radlina. Wiem, że petycja z Rydułtów ma trafić do prezydenta Rybnika. Najważniejsze będzie spotkanie w sobotę ze spółką. Mam nadzieję, że usłyszymy, jak zamierzają działać – zaznacza Julia Lubańska.
Do tematu wrócimy.
Tagi: biogazownia Rybnik, biogazownia Jarocin, wyjazd do Jarocina, Centrum Zielonej Energii Rybnik, niewiadom, biogazownia Niewiadom, odpady Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Magda Gessler ponownie na Śląsku. Restauracja w Świerklanach pod jej lupą
75093To była "gorąca linia" w Rybniku. Dosłownie! (zdjęcia)
29390Znaleziony w ostatniej chwili. W akcję zaangażowanych prawie 100 policjantów
25184Znany youtuber, Książulo był w Rybniku. Gdzie jadł? (wideo)
23583Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
21348Zbrojna grupa przestępcza rozbita! Rybnicka policja zatrzymała 17 osób
+126 / -2Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
+117 / -8Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+116 / -9Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
+118 / -18Uszkodził opony na drodze. Miasto nie chce wypłacić odszkodowania
+109 / -10Sławomir Mentzen przyjedzie do Rybnika, by mówić o energetyce i gospodarce
27Radni mają pytania do prezydenta ws. nielegalnych imigrantów: czy i gdzie będą relokowani?
23Lenartowicz mówi o kłamstwach Wosia. Ten odpowiada: to decyzja PO
22Szymon Hołownia: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera". Kolejny kandydat na prezydenta RP w naszym regionie
20Dewastacja banerów wyborczych na rybnickim rynku
20Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2024-03-18
13:33:38
Typowe dla Polaka "nie bo nie". A bez zapoznania się z inwestycją, prześledzenia choćby w internecie technologii wytwarzania bio gazu i jego wykorzystania wszyscy stają się nagle ekspertami. Ciekawe gdzie są nasi kandydaci na radnych np. Węglorz w kwestii smrodu koksowni Radlin, dawniej smogu Rybnickiego gdzie wyjście z domu w tym okresie praktycznie nie było możliwe? Kiedyś: budowa masztu telefonii komórkowej w Ochojcu oprotestowana (ale narzekań na brak zasięgu bez liku), wiatraki nie bo hałasują, autostrada w okolicach Góry Św. Anny była blokowana, zalew Czorsztyński też. W takich realiach jak dzisiaj Zalew Rybnicki i elektrownia dzisiaj by nie miała prawa powstać. Inna sprawa, że informacja z UM o inwestycji była żadna.
~Otto 2024-03-18
13:59:53
Ja w podobnym temacie. W centrum naszego miasta od kilku dni zalew obcojezycznych frejkow z krajow czwartego swiata. Widzialem ze zaczepiaja juz dzieci. Czy to juz zalew "gosci" tuska? Moze policja czasem przeszlaby sie na patrol pieszo przez miasto?
~ 2024-03-18
18:29:30
PiS tylko bzdurzy ludzi i straszy. A jaki smród mieli ludzie jak PiS doprowadził do katastrofy ekologicznej w Odrze? A te kilkaset wysypisk śmieci które się paliło to pachniało ludziom fiołkami? Gdzie wtedy byli podburzacze z PiS?