zamknij

Wiadomości

Czy Polacy są gotowi dopłacać za usługi medyczne? [sondaż]

2023-03-25, Autor: 

Sondaż "Zdrowie Polaków – opłaty za usługi medyczne" został przeprowadzony od 1 do 2 marca 2023 roku przez rybnicką firmę - Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® metodą CAWI wśród 1000 Polaków, w wieku powyżej 18 lat. Badanie jest reprezentatywne ze względu na wiek, płeć i województwo.

Reklama

Celem sondażu było zbadanie, czy Polacy są gotowi na dodatkowe opłaty w ramach usług finansowych przez NFZ (tzw. współpłacenie) oraz jaki rodzaj usług medycznych mógłby być objęty współpłaceniem.

Wnioski:

  • 37% respondentów jest gotowa ponosić dodatkowe opłaty za usługi medyczne finansowane z NFZ (kolejne 24% tego nie wyklucza), ale tylko i wyłącznie pod warunkiem poprawy ich jakości.
  • Polacy są skłonni współpłacić za usługi finansowane przez NFZ przede wszystkim, by skrócić czas oczekiwania na wizytę u lekarza.

Komentarz ekspercki dr. Sebastiana Musioła – eksperta ds. metodologii w Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat®: 

- Co trzeci uczestnik sondażu CBR Biostat dostrzega, że za odpowiednią jakość usług medycznych warto zapłacić nieco więcej, zaś kolejne 24% nie wyklucza takiej opcji. Rynek zdrowia w Polsce jest głęboko niedofinansowany, co przekłada się na siermiężną codzienność placówek publicznych. Polacy przyzwyczaili się do płatności za usługi medyczne poza NFZ, w prywatnych gabinetach i szpitalach. Wydaje się jednak, że to zgoda ograniczona do niektórych usług. Wyraźnie bowiem widać, że respondenci nie zgadzają się zasadniczo na dodatkowe płatności za to, co powinno być finansowane ze składki zdrowotnej za pośrednictwem NFZ. Wniosek jest oczywisty: rosnące składki powinny przełożyć się na lepszą dostępność i wyższą jakość usług medycznych.

Na kolejnych stronach zobaczyć można szczegółowe wyniki sondażu

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 45

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,czy-polacy-sa-gotowi-wspolplacic-za-uslugi-medyczne-sondaz,wia5-4-8290.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Wojciech Pawela 2023-03-25
    19:27:21

    65 3

    To czy chce czy nie chce dopłacać nie ma znaczenia.
    Średniomiesięcznie w ciągu roku przelewam równowartość najniższej krajowej na konto do ZUS'u a do lekarza w zdecydowanej większości i tak chodzę prywatnie.

  • ~ 2023-03-26
    00:05:28

    46 4

    Dziwisz się Wojciechu? Ile jest takich "pań ginekolog", które przyjmują za Twoje pieniądze swoich znajomych i rodzinę a ty czekaj w kolejce.
    Niestety jest społeczne przyzwolenie na tego typu patologie i kombinatorstwo a nawet dostać głosy na wysokie stanowisko w Senacie.

  • ~Franek 7 2023-03-26
    08:14:42

    32 22

    Po 89r dwa ważne obszary usług publicznych zostały w głębokim komunizmie aż do dziś. To system edukacji oraz system służby zdrowia. Przez ostatnie 7 lat rządów PiS nic się nie zmieniła a wręcz patologie w tych obszarach się pogłębiły.
    Tylko prywatne szkolnictwo i prywatna służba zdrowia wprowadzi jakaś konkurencyjność na rynku a co za tym idzie jakość. Konfederacja i Korwin to jedyni, którzy to rozumieją. Można to oczywiście rozwiązać na wiele sposobów- a jednym z nich jest bon edukacyjny. Państwo zamiast dotowac szkoły pieniądze te dzieli na ilość uczniów i pieniądze te idą za uczniem. Dobre szkoły będą miały wielu chetnychbucznoow i tam trafia te pieniądze a marne szkoły upadną z braku uczniów/pieniędzy albo podniosą jakość. Banalnie proste rozwiązanie, które od lat postuluje Korwin ale oczywiście nikt go nie słucha. Podobny system można wprowadzić w służbie zdrowia. Trzeba skończyć z monopolem NFZ-tu i tak jak Niemcy stworzyć wiele kas chorych, które będą ze sobą konkurować o pacjenta. Wszystko to można łatwo zrobić ale nikomu się nie chce bo każdemu przy korycie taka patologia odpowiada. Można się obłowić łapówkami a ludzi wszyscy mają w tyłku.

  • ~rzyt 2023-03-26
    08:39:11

    20 4

    ~Franek tu masz rację. Ale kasy chorych były i szybko je zlikwidowano, bo było porównanie "gdzie lepiej". A tam i tak przypisano pacjentów terytorialnie czyli "mały NFZ". Dużo pieniędzy wpompowano a zmian na lepsze nie ma. Poco robiono taki sondaż; odpowiedzią jest prywatna praktyka lekarzy, także tych prywatnych i "półprywatnych". Gdyby nie było zgody na płacenie tych "warsztatów wysokodochodowych" by nie było.

    W szkolnictwie też jest kiepsko, szczególnie tym akademickim". Skąd to wiem- czytam często CV kandydatów na pracowników.... to mi wystarczy.

  • ~przykopa 2023-03-26
    09:10:59

    30 7

    A co się dzieje z podwyższonymi składkami zdrowotnymi zwiększonymi za sprawą tkzw. ,,Polskiego łądu '' ?
    Plotki głoszą że te środki są traktowane jako danina i nie trafiają do NFZ ? Towarzysze czy to prawda ?

  • ~exx 2023-03-26
    17:19:51

    8 12

    To jest raczej dodatkowa składka na usługi medyczne dla Ukrainy. Wrzucono dodatkowych parę MILIONÓW osób do jednego wora i teraz rznięcie głupa że nibybedzie szybciej i lepiej. To ja chętnie przeprowadzę dodatkową ankietę.
    W JAKI SPOSÓB BĘDZIE TO OSIĄGNIĘTĘ?
    Brak personelu i sprzętu, no w jaki sposób się pytam.

  • ~Fischer 2023-03-26
    20:08:12

    21 0

    Skąd ten czas przyszły? Nie pamiętam kiedy byłem u lekarza "z kasy" czy innego NFZ. Nie stać mnie aby czekać, zwalniam miejsce w kolejce, płacę rynkowe stawki za usługę i nie mogę liczyć nawet na jakiś mikrozwrot. To chyba tak jest celowo ustawione.

  • ~Kurt_Wallander 2023-03-27
    11:56:14

    5 0

    Ujmę to tak: "nie chcem ale muszem". Bo albo poczekasz se w kolejce (choć w moim przypadku ostatnio nie ma czasowej tragedii) albo zapłacisz i poczekasz krócej (na cito nikt poza szpitalem nie przyjmuje, zawsze trzeba odczekać minimum dwa dni). A jak pójdziesz na NFZ, to lekarz i tak zapewne zasugeruje prywatne, płatne wizyty "bo po co czekać w kolejce".

    To coś jak wywieszony w mojej przychodni "rozkład jazdy" lekarzy rodzinnych POZ: niby są codziennie, ale jak ostatnio dzwoniłem do "swojego", to "nie ma, może będzie we wtorek"

  • ~niuti 2023-03-27
    17:09:57

    4 0

    Mam wrażenie, że tu się robi jakaś kolejna grupa "dej" jak górnictwo. Więcej kasy nic nie zmieni. Sa prywatne przychodnie typu Luxmed czy Medicover i stety niestety też trzeba czekać w kolejkach. Owszem różnią sie od publicznych ładnym wyglądem, miłą Panią w rejestracji itp. itd. ale clue problemu zostaje ten sam. Nie ma usługi na już, na następny dzień itd. no chyba, że mówimy o lekarzu poz.. To jak worek bez dna, można łożyć a lepiej nie będzie. Raz patologia systemu publicznego, dwa zapewne braki kadrowe, a pewnie i trzy a może i cztery się znajdzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5386