zamknij

Wiadomości

Czarne kule zmienią miejsce

2012-04-17, Autor: Beata Matuszek
Skończył się okres testowy rybnickich "czarnych kul", które śledzą niesfornych kierowców, przejeżdżających na czerwonym świetle. Kule najprawdopodobniej staną w miejscach wskazanych przez kierowców w przeprowadzonej przez Straż Miejską sondzie.

Reklama

Najwięcej kierowców, bo aż 131 zagłosowało na skrzyżowanie ulic Gliwickiej z Lipową i Wielopolską. 110 głosów padło na skrzyżowanie ulic Wodzisławskiej i Hetmańskiej. Trzecie miejsce w rankingu kierowców zajęło natomiast skrzyżowanie 1-Maja, Śląskiej i Przejazdowej.

- Znamy już wyniki sondy kierowców, teraz analizujemy możliwości techniczne i czekamy na opinię inspektora transportu drogowego. Pewne nie jest, czy kule staną w miejscach, wskazanych przez kierowców, natomiast na pewno ich wskazówki są przez nas brane pod uwagę - mówi rzecznik rybnickiej Straży Miejskiej, Dawid Błatoń.

 

Kierowcy przy okazji sondy, podzielili się też ze strażnikami miejskimi innymi uwagami, dotyczącymi bezpieczeństwa na drogach. - Kule robiące zdjęcia kierowcom jak najbardziej powinny być na skrzyżowaniach, jednak zmiana świateł powinna być dodatkowo sygnalizowana pulsującym zielonym. Pozwoliło by to na karanie tylko kierowców którzy świadomie łamią przepisy ruchu drogowego - zasugerował w mailu do straży miejskiej jeden z kierowców.

 

Wielu kierowców nawoływało też do poprawy bezpieczeństwa na ulicy Kotucza. - Proponuję zainstalować obowiązkowo te kule na światłach na przejściach dla pieszych na ulicy Kotucza między skrzyżowaniami ul. Kotucza z ulicami Św Józefa i Hibnera. Samochody jadące ulicą Kotucza od strony Reala tak się rozpędzają, że trzeba nagminnie uciekać z przejścia dla pieszych - apelował jeden z kierowców, który zresztą w swojej opinii, jak wynika z maili, które wpłynęły do rybnickiej straży miejskiej, nie jest odosobniony.

 

A co wy sądzicie na ten temat? Gdzie należałoby umieścić "czarne kule"? Czy Waszym zdaniem niezbędna jest dodatkowa sygnalizacja, informująca o zbliżającej się zmianie światła?

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~werkk 2012-04-17 07:53:48

  Proponuje jedną kule zainstalować ul. Świerklańska wjazd na rondo "Kamyczek"

  0 0
 • ~ 2012-04-17 08:08:35

  A może zamiast stawiać kule, poprawić infrastrukturę drogową?
  Migające zielone światło? Lepiej klepsydra lub sekundnik przy czerwonym, żeby upłynnić ruch?

  0 0
 • ~ 2012-04-17 08:49:25

  Zgadzam się Szymonie.. Ale przecież wtedy te świnie ze Straży Miejskiej nie miały by szans na zarobek.. Lepiej postawić kamerę i trzepać kierowców, a my dalej będziemy stać w zakorkowanym i dziurawym Rybniku..

  0 0
 • ~ 2012-04-17 09:01:13

  Wystarczyłoby obok sygnalizatora powiesić sekundnik - widziałem takie cudo w paru miejscach w Krakowie. Pokazuje czas świecenia zielonego światła jak i czerwonego. I nie da się go nie przegapić.

  0 0
 • ~queene 2012-04-17 09:10:31

  zdecydowanie Wodzisławska...każdy ciśnie ile wlezie

  0 0
 • ~Ksenopita 2012-04-17 09:21:21

  Sekundniki zwiększyły by w znacznym stopniu bezpieczeństwo, a nie przynosiły by pieniędzy. Kilkaset tysięcy złotych miesięcznie dla miasta jest warte więcej niż życie jakiegoś jednego podatnika czy jego dziecka co to już w ogóle dochodu miastu nie przynosi a jeszcze do przedszkoli trzeba dokładać. Kule się kalkulują. Czysta matematyka i zero skrupułów. O sekundowym odliczaniu świateł pisałem Fudalemu kilka lat temu tu na forum, zanim jeszcze pomyślał o jakichś tam kulach. Odpisał mi że nie ma na to legislacji. Na kule też nie było a zawiesił je zanim weszły o nich jakiekolwiek przepisy mimo tego, że sekundniki działały już np. we Wrocławiu i Toruniu.

  0 0
 • ~truman20 2012-04-17 09:22:18

  No i według Was co to da? Matołek zawsze będzie matołkiem i będzie wjeżdżał na czerwonym. Sygnalizacja świetlna jest tak skonstruowana, że jak jedziesz z przepisową prędkością, to nie ma problemu z wyhamowaniem przed sygnalizatorem lub przejechanie jeszcze na żółtym. Ale jak ktoś pędzi po mieście 70-80km/h to potem marudzi, że musi przejeżdżać na czerwonym, bo światło mu się nagle zmieniło albo kto w ogóle śmiał postawić tam sygnalizację i jaśnie pan nie wyhamował? Jeżdżę już 11 lat autem i głównie po mieście i nie pamiętam żebym kiedykolwiek przejechał na czerwonym świetle, mój ojciec jeździ już ponad 40 lat autem i sam mi ostatnio przyznał, że też nie pamięta żeby wjechał kiedyś na czerwonym świetle. Zazwyczaj przepisy nie pasują tym, co jeżdżą nieprzepisowo i potem krzyczą, że znaki źle postawione, że światła nagle mu wyrosły przed autem, że fotoradar go gdzieś pstryknął itd itp... Dlatego jedynym sposobem na takich gagatków jest porządna kara, to drugi raz się zastanowi przed sygnalizacją. Skoro ludzie nie potrafią się dostosować, to trzeba stosować takie metody. Nikt nikomu nie każe łamać przepisów.

  0 0
 • ~dav 2012-04-17 09:23:13

  "jednak zmiana świateł powinna być dodatkowo sygnalizowana pulsującym zielonym" WOW czyli jednak można? jakiś czas temu była dyskusja na ten temat, ponoć było to wbrew kodeksowi drogowemu, heheh:)) co do odmierzaczy czasu, podobno mamy inteligentne światła dostosowujące się do natężenia ruchu (czy jakoś tak:) i się nie da! a również widziałem takie rozwiązanie w innych miastach np. Wrocław i oczywiście sprawdzało się super:)

  0 0
 • ~ 2012-04-17 09:33:28

  Pulsujące zielone też nic nie zmieni - ludzie i tak bedą się pchać na żółtym, ryzykanci nawet na czerwonym (dzisiaj rano takiego widziałem - chyba sie mu fest śpiechało...).

  0 0
 • ~adiqq 2012-04-17 09:38:04

  ksenopita: święte słowa....

  0 0
 • ~zxr9 2012-04-17 09:48:38

  Wpis został usunięty z powodu naruszenia regulaminu portalu. Redakcja.

  0 0
 • ~heniekd63 2012-04-17 10:19:08

  Wpis został usunięty z powodu naruszenia regulaminu portalu. Redakcja.

  0 0
 • ~elazar77 2012-04-17 10:56:32

  ~heniekd63 ~zxr9 macie rację patrolować ulice pieszo w dzień i w nocy chodzić między blokami pilnować porządku a nie jezdzić samochodami plaszczyć tyłki w radiowozach i gliniarzy też się to tyczy a ja mam miejsce na te kule jest tu nie daleko fajny śmietnik

  0 0
 • ~truman20 2012-04-17 11:45:05

  Odliczanie czasu zmiany świateł - owszem, może być. Nie zwalnia to jednak kierowców z myślenia i dostosowania się do tego, bo założę się, że i tak znajdą się tacy, co będą widzieli 2 sekundy do czerwonego, no to but i po gazie przez skrzyżowanie. Będzie też mnóstwo takich, którzy będą widzieli, że do czerwonego zostało 15 sekund, no to jak jechali, tak pojadą przez skrzyżowanie bez zachowania szczególnej uwagi. Brak takiego rozwiązania zmusza wręcz do zachowania szczególnej ostrożności i wielu kierowców zwalnia przed skrzyżowaniem, bo w każdej chwili światła mogą się zmienić. Zapewne zwolenników jak i przeciwników tego rozwiązania będzie dużo oraz argumentów za i przeciw też będzie dużo, ale na próbę można by takie coś zamontować - jestem za!

  0 0
 • ~madtrix 2012-04-17 11:48:47

  Nie wiem po co odkrywać na nowo amerykę... o jakim mrugającym świetle "nasi" kierowcy mówią? Wystarczy przejechać się do miast w których system informowania o zmianie światła już od dłuższego czasu funkcjonuje i działa na zasadzie wyświetlania czasu (w sekundach) za ile nastąpi zmiana światła. A kule? Niech będą wszędzie :)

  0 0
 • ~madtrix 2012-04-17 11:51:19

  Swoją drogą zgadzam się z moimi poprzednikami. Byłbym wdzięczny gdybym mógł poczuć się na rynku bezpieczniej i jak będę pił sobie piwko w ogródku piwnym, nie musiał się martwić o podchodzących, śmierdzących żuli.

  0 0
 • ~eloo 2012-04-17 12:09:26

  Panów z SM oko kamery tez lubi, jest nagrany piekny filmik jak wyglada ich interwencja hehe moze niedlugo bedzie na TVN albo youtube

  0 0
 • ~Teddy 2012-04-17 12:18:51

  Jak to kiedyś powiedział nasz Mc Koper na temat "odmierzaczy czerwonego/zielonego światła" przy sygnalizacji akomodacyjnej nie można ich stosować bo interwały zmiany świateł nie są takie same. No tak, tylko po cholerę nam ta akomodacyjna na każdym skrzyżowaniu??? odmierzacze sprawdzają się we Wrocku, w Toruniu i innych miastach tylko nie w Rybniku. Po za tym akomodacyjną można wykorzystać jako spowalniacz co ma miejsce na Wyzwolenia, gdzie cała droga pusta a kiedy dojeżdżasz do skrzyżowania z Różańskiego, to właśnie w tym momencie zmienia się na czerwone, bo za 3 sekundy znowu dać zielone. Klasyczne cwaniactwo do łapania kierowców na kulę. Podobnie idiotycznie ustawione jest zielone na Chrobrego od strony Ryfamy - dosłownie na 2 auta. Wiec niech odpowiednie służby zajmą się tym czym trzeba. Do trumana20 - zapewniam Cię, ze jadąc 50 km/h po Rybniku są skrzyżowania z tak dobranym krótkim czasem zółtego, że staniesz na czerwonym, ale na szlag. Chociażby Kotucza od ronda Gliwickiego i wspomniana Wyzwolenia gdzie ostatnio zdążyłem zatrzymać się za pasami ale przed powtarzaczem, żeby mnie kula nie trafiła i nie byłem sam bo przed mną też jechali, więc przekrocz niebezpieczne 20 km/h z jaką jeździsz po mieście.

  0 0
 • ~truman20 2012-04-17 12:34:34

  ~Teddy_ - od razu widać, że jesteś jednym z tych, co lubią pomykać na czerwonym a przepisy są zrobione Tobie na złość. A może to Ty za szybko jeździsz i potem musisz ostro hamować? Boli Cię, że ktoś może jeździć przepisowo? Gwarantuję Ci, że nie jeżdżę 20km/h a jakoś zawsze potrafię wyhamować bez gwałtownych ruchów przed sygnalizacją, więc coś w tym musi być... Dajcie spokój już z tym marudzeniem o kulach i zdzieraniu pieniędzy przez SM, bo to się śmieszne robi. Aut jest coraz więcej, ludzi też i po to są przepisy żebyśmy się nie pozabijali na wzajem a jakby nikt nikogo nie karał, to była by jedna wielka anarchia na drogach. Jak komuś nie pasuje, to może jechać do dzikiej Afryki - tam nie ma przepisów ruchu drogowego i może jeździć gdzie chce i jak chce. Jak jesteście tacy mądrzy, to weźcie się w garść i nie dajcie zarobić SM, wtedy kule i fotoradary znikną raz dwa.

  0 0
 • ~mirjaw 2012-04-17 13:53:01

  a ja się zastanawiam gdzie jest takie skrzyżowanie w Rybniku jak ul.Śląska, 1-go Maja i ul Przejazdowa bo chyba nie ma - ale nie ma to jak drażnić kierowców, a swoją drogą pewnie Straż Miejska sama nie montuje takich kul, robi to co musi i obrywa za to taki kozioł ofiarny

  0 0
 • ~minges 2012-04-17 14:05:03

  Chodziło im pewnie o ul. Przewozową. Btw. nieraz jechałem autobusem ZTZ, który przejechał na czerwonym bo i tak wiedział, że zaraz będzie zielone lub niedawno zielone zgasło, ale tam akurat nie ma kuli-szpieguli.

  0 0
 • ~obserwathor 2012-04-17 16:08:38

  "Jak komuś nie pasuje, to może jechać do dzikiej Afryki " możemy przeczytać kilka komentarzy powyżej
  a ja wolę dziką (według niektórych ) Rumunię ,tam od lat każde światła,nawet te ustawione prowizorycznie na czas remontu,mają sekundnik do zmiany,i da się,no ale to dziki kraj,nie to co nasze miasto z ikrą

  0 0
 • ~megi207 2012-04-17 16:49:15

  No zgadzam się ,że warto było by postawić jedna na rondzie kamyczek szczególnie na samym dole przy wyjeździe z niego bardzo często cuda tam się wyrabiają,np wyprzedzaja na pasie do skręcania w prawo a poóźniej wpychają sie z powrotem albo przecinaja przciwny pas ruchu rzeby jechać do przychodni,bo nie chce im sie objeżdzać kolejnego ronda......itd

  0 0
 • ~megi207 2012-04-17 16:55:30

  Niebezpieczne jest też skrzyżowanie to chyba ul.śląska w chwałowicach jak skręca się z głównej drogi w stronę przychodni,światła dla pieszych są tam żle ustawione bo skręcający z pasa w lewo do przychodni (od strony boguszowic) nie widzi mogającego swiatła dla pieszych a swoje światła ma zielone i w ostatnim momencie się zmieniaja dla pieszych trzeba wtedy hamować przed samymi pasami to cud że co chwile nie ma tam wypadku.Sama miałam wiele takich przypadków,uważam w tamtym miejscu jednak i mi nadal się zdarzają takie sytuacje gdy muszę ostro hamować

  0 0
 • ~minges 2012-04-17 17:24:56

  megi to właśnie na tym skrzyżowaniu będą kule-szpiegule. Co do pieszych - z tego co pamiętam to jak skręca się czy w lewo czy w prawo - trzeba ustąpić pieszemu na pasach pierwszeństwa, tym bardziej jeśli ma zielone światło. Jest sporo takich skrzyżowań na Śląsku. To nie wina źle ustawionych/nastawionych świateł tylko wina niewiedzy i braku ostrożności ze strony kierowców.

  0 0
 • ~wielki_BU 2012-04-17 18:54:05

  ~truman20 Ja nie jestem zwolennikiem jazdy nie przepisowej. Ale przejazd na 2 auta to przesada, dlaczego nie można ustawić sekundnika?

  0 0
 • ~Fiodore 2012-04-17 22:35:34

  Sekundniki - zaje... pomysł, przynajmniej widać czy wystarczy, że jadę 90km/h w mieście czy też muszę przyśpieszyć do 120km/h aby zdążyć przejechać. Czy Wy w ogóle myślicie? Ah zapomniałem, bo przecież nie wiadomo czy nagle zielone nie zmieni się podstępnie w czerwone i potem znowu w zielone żeby tylko nam cyknąć fotkę. Jest coś takiego, jak Kodeks Drogowy, który jasno określa zasady gry i jest w nim coś takiego jak kolor żółty, który jest sygnałem ostrzegawczym przed np zmianą świateł. Nawet daltonista wie co to za sygnał i co on oznacza, więc jeśli ktoś przejeżdża przez skrzyżowanie na czerwonym, to rozumiem, że robi to z pełną świadomością lub po prostu jest za głupi, aby uczestniczyć w ruchu drogowym. PS: Ciekawe, że ta sama osoba postawiona w roli pieszego nie wchodzi na drogę na tym samym czerwonym.

  0 0
 • ~Fiodore 2012-04-17 22:42:31

  PS: Sekundniki nie instaluje się na skrzyżowaniach z sygnalizacją akomodacyjną, czyli taka, która pracuje w sposób zmienny i dostosowuje się do natężenia ruchu na skrzyżowaniu (w tym pieszych). Taka sygnalizacja nie wie z góry ile będzie trwał sygnał zielony, ile czerwony i kiedy nastąpi zmiana. Gdyby kazać jej odliczać do czerwonego to mogłoby to wyglądać w ten sposób: 10,9,8,7,15,14,13,2,1, czerwone! O wiele praktyczniejsza jest tzw "zielona fala", ale w naszych polskich warunkach jest ona niemożliwa do realizacji w praktyce.

  0 0
 • ~Fiodore 2012-04-17 22:46:05

  Oczywiście system ten ma pewien czas reakcji, zwłokę i nie zmienia sygnału w ciągu sekundy, a w ciągu 3-5s, ale to żadna dobra wiadomość, bo nie bylibyście zadowoleni, gdyby nagle na wyświetlaczu pojawiła się cyferka oznaczająca 3sek do zmiany. Co byście wtedy zrobili? Zahamowali czy przyśpieszyli?

  0 0
 • ~ 2012-04-20 01:38:14

  przypominam ze : 1 montaz odmierzaczy sabotowany jest przez władze centralne od 1998 roku gdy wysłałem i m 1szy list uświadamiający w tej sprawie, 2 . sabotowanie przez fahoffcuf od ińrzynerji ruhu pod pretekstem niezgodności z sygnalizacjami akomodacyjnymi swiadczy o ich niekompetencji, a ściśle o niezrozumieniu pojęcia płynności ruchu i jej skutków , 3 aby był efekt uplynnienia informacja o czasie powinna być widoczna z kilkuset metrów, a to mogą zapewnić wyświetlacze analogowa (pokazałem na YouTubie "TrafficLightsTimeIndicator" na mym kanale RysiekK01 )

  0 0
 • ~El_Mariachi 2012-04-20 18:22:48

  hahaha.... chyba wśród tych głosujących to są sami ludzie z Straży Miejskiej i Policji... kamery na skrzyżowaniach, kamery na rynkach fotoradary przy drogach, a drogi w Rybniku (i nie tylko) wołają o pomstę do nieba !!! W zeszłym roku sprowadziłem samochód z Niemiec, zawieszenie i układ kierowniczy było jak ta lala nic nie stukało nic nie buczało. Po roku jazdy po rybnickich drogach włożyłem w zawieszenie i układ 650 zł !!! SM za dnia to cwaniaki... źle zaparkujesz - mandat, źle przez pasy przejdziesz - mandat, a po 22 to w krzakach siedzą w swoich wypasionych samochodach.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zbliżają się wybory prezydenckie. Zagłosujesz na:Oddanych głosów: 6222