Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku ogłasza nabór do projektu grantowego wspierającego rozwój odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jest możliwe nawet 100% zwrotu kosztów.
Jak się dowiadujemy, wnioski o grant można składać od 8 kwietnia do 8 maja br. Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców miasta i gmin Subregionu Zachodniego. Dla Rybnika przewidzianych zostało 119 grantów.
Na co można uzyskać grant?
W ramach Projektu można uzyskać grant na zwrot kosztów związanych z wymianą kotła węglowego na powietrzną pompę ciepła.
Jaka jest wysokość grantu?
Do 100% kosztów netto związanych z montażem pompy ciepła. Maksymalna możliwa kwota grantu to 45 000 zł.
Kto może ubiegać się o grant?
Z grantu będą mogli skorzystać właściciele/współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego tj.: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Godów, Gorzyce, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lubomia, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pszów, Racibórz, Radlin, Rudnik, Rybnik, Rydułtowy, Świerklany, Wodzisław Śląski, Żory.
Czy są jakieś ograniczenia dostępności do grantu?
Energia cieplna wyprodukowana przez pompę ciepła musi być zużywana wyłącznie na własne potrzeby gospodarstw domowych i nie może być wykorzystywana na potrzeby działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej. Liczba dostępnych grantów jest ograniczona. Należy zapoznać się z treścią Regulaminu oraz załącznikami do ogłoszenia (publikujemy je poniżej).
W jaki sposób wypłacany jest grant?
Grant jest wypłacany jako zwrot poniesionych przez mieszkańca kosztów, które poniósł po podpisaniu umowy grantowej.
Jak ubiegać się o przyznanie grantu?
• Należy skompletować wymaganą dokumentację do wniosku o przyznanie grantu. Należy między innymi dokonać weryfikacji technicznej budynku na własny koszt w celu doboru pompy ciepła do budynku. Karta weryfikacji budynku jest załącznikiem do Regulaminu. Potrzebne będą także księga wieczysta budynku oraz deklaracja CEEB.
• Dokumenty w formie papierowej należy złożyć osobiście w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Należy posiadać ze sobą dokument tożsamości.
• Po złożeniu wniosków odbywać będzie się weryfikacja dokumentów. Ogłoszenie wyników naboru będzie dostępne na stronie htttps://www.grantyoze.subregion.pl
Jaki jest termin i miejsce składania wniosków?
Nabór prowadzony będzie w okresie od 8 kwietnia do 8 maja 2024 roku. Wnioskodawcy będą przyjmowani w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, ul. Rudzka 13C, Kampus (budynek z zegarem), w godzinach:
• poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki 9.00 – 14.00,
• środy od 12.00 do 17.00.
Jak uzyskać więcej informacji?
Informacje dotyczące naboru można uzyskać, wysyłając e-mail na adres [email protected], telefonicznie 32 42 22 446 wew. 4 lub 6, lub osobiście w Biurze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.
Dokumenty:
>>Załącznik nr 1 - Wniosek o przyznanie Grantu
>>Załącznik nr 2 - Karta Weryfikacji Technicznej
>>Załącznik nr 3 - Zgoda współwłaściciela na realizację inwestycji
>>Załącznik nr 4 - Pełnomocnictwo do złożenia Wniosku o przyznanie Grantu
>>Załącznik nr 5 - Oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej
>>Załącznik nr 6 - Oświadczenie dotyczące trwałości przedsięwzięcia
>>Załącznik nr 7 - Informacje niezbędne do oceny wniosku o przyznanie Grantu
>>Załącznik nr 8 - Umowa powierzenia Grantu
>>Załącznik nr 9 - Zasady przyjmowania, przechowywania oraz zwrotu weksli
>>Załącznik nr 10 - Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
>>Załącznik nr 11 - Oświadczenie o aktualności informacji zawartych w Dokumentach zgłoszeniowych
>>Załącznik nr 12 - Protokołu odbioru Instalacji OZE pomiędzy Grantobiorcą a Inspektorem
>>Załącznik nr 13 - Protokołu odbioru Instalacji OZE pomiędzy Grantobiorcą a Wykonawcą
>>Załącznik nr 14 - Wniosek o wypłatę Grantu
>>Załącznik nr 15 - Formularz dotyczący ilości wyprodukowanej energii cieplnej
Tagi: pompa ciepła, dofinansowanie pompa ciepła, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, nabór pompy ciepła
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Magda Gessler ponownie na Śląsku. Restauracja w Świerklanach pod jej lupą
74132To była "gorąca linia" w Rybniku. Dosłownie! (zdjęcia)
29166Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
22675Znany youtuber, Książulo był w Rybniku. Gdzie jadł? (wideo)
22001Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
20937Zbrojna grupa przestępcza rozbita! Rybnicka policja zatrzymała 17 osób
+126 / -2Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
+117 / -8Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+116 / -9Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
+118 / -18Uszkodził opony na drodze. Miasto nie chce wypłacić odszkodowania
+109 / -10Sławomir Mentzen przyjedzie do Rybnika, by mówić o energetyce i gospodarce
27Radni mają pytania do prezydenta ws. nielegalnych imigrantów: czy i gdzie będą relokowani?
23Lenartowicz mówi o kłamstwach Wosia. Ten odpowiada: to decyzja PO
22Szymon Hołownia: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera". Kolejny kandydat na prezydenta RP w naszym regionie
20Dewastacja banerów wyborczych na rybnickim rynku
20Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ka22 2024-03-22
13:22:43
Jeśli chcesz założyć pompę ciepła pamiętaj o jednym - jest to rozwiazanie bardzo kosztowne. Rachunki za prąd są kosmiczne. Wiem o czym mówię, dodatkowo, jest bardzo zły dostęp do serwisu. Wszyscy chcą zakładać, nikt nie chce serwisować
~Marek1979 2024-03-22
17:22:36
Czemu pompy ciepła? Odpowiedź jest banalna. W całej unii europejskiej na rzecz wszelkiej maści producentów pracuje 44 tysiące lobbystów. Mają oni płacone za to żeby przepchnąć ustawy będące po myśli producentów. Przed wojna namawiali nas na ogrzewanie gazowe. Spytajcie czemu? Bo od ruskich szła rura do Niemiec. Wybuchła wojna plany się pokrzyżowały teraz gaz jest zły a dobre są pompy ciepła. Czemu? Bo niemy są ich największym producentem więc przepychamy pompy. U nas zamyka się kopalnie. Krupiński który miał pokłady węgla szacowane nawet na 230 lat został zasypany żeby nie opłacało się ponowne kopanie szybu i wydobywanie węgla. Co z kopalniami zrobili Niemcy? Nie nie zamknęli ich. Zawiesili ich funkcjonowanie. Nikt tam nie wyburza szybów tylko kopalnie są zalewane tak aby w razie czego wypompować wodę i wrócić do wydobywania surowca. Innymi słowy ruch*ją nas jak chcą a my za poklepanie po ramieniu merdamy ogonkiem
~Francik049 2024-03-22
18:24:29
ka22 jeżeli masz taj jak piszesz, to masz źle dobraną pompę montowaną przez pseudoinstalatorów
u mnie zużycie energii na rok wyszło 6MWh ( dwurodzinna kostka ok 180 m2), z serwisem nie ma problemu, chłopaki są z Rybnika i znają się na pompach), ogólnie ogrzewanie wy chodzi taniej niż grzanie mieszkania w bloku i nie jest się skazanym w okresach przejściowych na niełaskę administracji, a z fotovoltaiką na starych zasadach ( jak u mnie), to cały sezon wychodzi kilkaset złotych opłat przesyłowych
zgodzę się z tym co napisał Marek1979, ale to już temat na inną dyskusję
~ 2024-03-22
18:28:05
@Marek1979.Twoje informacje na temat zamknięcia kopalni Krupiński są mocno przesadzone. Jaśnie oświecony rżąd pis w czasie wzmożonej działalności Falenty przy imporcie ruskiego węgla otrzymał od poważnego inwestora ofertę kupna kopalni i gwarancję utrzymania kopalni. Jednakże węgiel z Krupińskiego mógł zagrozić importerom ruskiego węgla. Więc co zrobił pis ? Ano nie sprzedał kopalni i nie zarobił 200 mln. A jednocześnie wydał na likwidację kopalni 600 mln.
Piękny biznes i zysk Polski ?