zamknij

Wiadomości

Budżet Rybnika na plusie. Koalicja: to dobrze. Opozycja: to źle.

2012-05-24, Autor: Wacław Wrana
Wczoraj Rada Miasta Rybnika udzieliła prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2011 roku. Na zakończenie ubiegłego roku w kasie miasta była spora nadwyżka. Dla Adama Fudalego i jego koalicjantów to powód do dumy. Dla opozycji dowód nieudolności prezydenta.

Reklama

W stosunku do pierwotnego planu, czyli uchwały budżetowej, w 2011 roku dochody miasta były o 72,5 miliona wyższe. Wydatki zaś o 11 milionów niższe. W efekcie, zamiast 32-milionowego deficytu, Rybnik miał 51 milionów nadwyżki (szczegóły na infografice obok). Wskaźnik zadłużenia miasta wyniósł 17,74% (dopuszczalny próg dla samorządów to 60%), a wskaźnik obsług zadłużenia 3,74% (dopuszczalny poziom to 15%).

Te fakty zupełnie inaczej interpretują poszczególne kluby radnych. Przeciwko udzieleniu prezydentowi absolutorium zagłosowała Platforma Obywatelska. Zdaniem radnych PO, nadwyżka w budżecie oznacza, że władze Rybnika nie potrafią w terminie zrealizować wszystkich zadań. - Podczas realizacji budżetu okazało się, że pan prezydent znów nie doszacował dochodów miasta. A do tego znów mieliśmy do czynienia z praktyką przesuwania inwestycji – mówił szef klubu PO – Piotr Kuczera. Jako przykład podał przebudowę ulicy Żorskiej i Wodzisławskiej. - W odczuciu mieszkańców te inwestycje są źle prowadzone. Odpowiedzialni za nie urzędnicy powinni częściej wychodzić za biurek – grzmiał radny Kuczera.

 

Opozycja pochwaliła jedynie prezydenta za ograniczenie ilości udzielanych ulg i zwolnień podatkowych.

 

- Stawiane mi zarzuty są przedziwne. Macie do mnie pretensje o to, że udało się z pozyskać dodatkowe fundusze zewnętrzne dla Rybnika? - odpierał zarzuty opozycji Adam Fudali. - Dopóki opozycja nie zrozumie, że uchwała budżetowa to tylko plan, który w trakcie realizacji musi podlegać modyfikacjom, nigdy nie będzie miała okazji zagłosować „za” podczas absolutorium.

 

Co było oczywiste, w środowe popołudnie za udzieleniem prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu głosował Blok Samorządowy Rybnik. W bardzo długim przemówieniu Jan Mura zwrócił uwagę na zakończenie „epokowej” inwestycji jaką była kanalizacji oraz na fakt, że w 2011 roku zakończona została budowa obwodnicy przez Orzepowice. - Władze Rybnika dobrze zarządzają miastem, mimo trudnych warunków. Państwo nakłada na samorządy coraz więcej obowiązków, a nie idą za tym pieniądze – mówił radny Mura.

 

Za dobre zarządzanie miastem prezydenta chwalił też Stanisław Jaszczuk – szef koalicyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Nadwyżka budżetowa jest dowodem roztropności władz Rybnika. Na tle złej sytuacji samorządów w naszym kraju Rybnika jest jak zielona wyspa – mówił radny Jaszczuk. Zwrócił uwagę, że utrudnienia komunikacyjne, z którymi borykają się rybniczanie, paradoksalnie, świadczą o tym, że w mieście wiele się dzieje. - A tych utrudnień nie byłoby, gdyby nasz rząd ukończył w terminie autostradę A1 ze Świerklan do Gorzyczek – zauważył. Na liście kłód rzucanych przez rząd samorządom pod nogi, Stanisław Jaszczuk wymienił jeszcze: zamieszanie w sprawie przedszkoli, ustawę ws. tzw. pieczy zastępczej i podwyższenie składek rentowych.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2012-05-24 06:41:27  Koalicja: to dobrze. Opozycja: to źle.
  Koalicja: to źle. Opozycja: to dobrze.


  0 0
 • ~imrahil 2012-05-24 07:13:03

  i bardzo dobrze, że nadwyżka, kredyty należy jak najszybciej spłacic, co bedzie gwarantem szybkiego wzrostu w przyszlosci za prawdziwe pieniądze. PO sie nie podoba, że miasto nie finansuje bankowych zlodziei, przykre.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 07:28:00

  Nie przykre, tylko zastanawia mnie jedno, czy wliczone zostały zwroty dla UE za błędy w projektach inwestycji, bo jeśli tak to niema nic do cieszenia się, bo wtedy ta kwota powinna być o parę jak nie paręnaście czy kilkadziesiąt mln większa!!!!!!!!!! Przez nieudolność naszych włodarzy i im pomagającym straciliśmy więcej niż przez rzekomy rząd(rząd to inna sprawa więc nie rozpisuje się na ten temat). To jest tylko mydlenie oczu wyborców( patrz moherowe berety) żeby pokazać się z "dobrej" strony, i nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie- to po jaką cholere biorą kredyty na zrobienie drogi (rudzka) skoro mają tyle mln nadwyżki?!!!!!!!!!!! z takim budżetem powinni wywalić HAK-a, wziąć jakąś porządną firmę i heja, a nie w kulki lecieć i tylko ludziom życie utrudniać.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 07:30:20

  od kiedy nadwyżka to złe! Czyli wszystkich ludzi co maja kasę w bankach, domach i na kontach - działają ze szkoda dla Rybnika, Śląska, Polski i Europy.
  A kraje co nie mają deficytu budżetowego jakoś nikt na świecie nie gani. Och PO - Postęp Ograniczony

  0 0
 • ~alex 2012-05-24 07:59:13

  Dopóki Pan Prezydent nie zrozumie, że budżet to nie jakiś tam plan, tak długo budżet Rybnika będzie dokumentem śmieciowym. Taka wypowiedź świadczy o postawie Prezydenta wobec miejskich finansów.

  0 0
 • ~jamaju 2012-05-24 08:05:58

  @rosthost, to że jest nadwyżka jeszcze kompletnie o niczym nie świadczy, potrzeba bardziej szczegółowych informacji. Podam przykład: masz plan budżetowy który się idealnie bilansuje - nie ma w nim ani nadwyżki ani deficytu. Z budżetu 100mln było przeznaczone na ważne inwestycje, ale ich nie zrealizowano, za to 50 mln przeznaczono na "premie" dla wybranych urzędników. Ze środków przeznaczonych na inwestycje zostało 50mln, a pozostałe wydatki i dochody szły zgodnie z planem. Urząd chwali się nadwyżką budżetową w wysokości 50 mln, a przecież miało nie być nadwyżki. Jak myślisz powinniśmy się z tej nadwyżki cieszyć? Oczywiście jeśli jesteś urzędnikiem to się cieszysz, bo może to ty dostałeś premię... ;)

  0 0
 • ~ 2012-05-24 09:15:48

  Osobiście Pana Fudalego nie lubię, bo za to co zrobił z Rybhnikiem - czytaj brak miejsc pracy dla młodych ludzi - zamiast dużych firm, fabryk itp. mamy markety - należało by go po prostu zakuć w dyby i rzucać w niego pomidorami. Jednak, muszę przyznać, że głosowałem właśnie na niego po to aby te złodzieje z PO nie dostały się do władz Rybnika. Gdyby wygrał pan Kuczera i jego pieski, Rybnik dziś wyglądał by tak jak cały kraj w którym rządzi Donald. Mielibyśmy kolosalne długi, podatki trzeba było by podnosić, ludzie byli by bez pracy a pan Kuczera i jego ludzie latali by sobie samolotami do pracy, że o ich rodzinach i odpicowanych domach już nie wspomnę. Prawda boli, ale niestety tak to właśnie jest.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 10:22:26

  Tygrysek! i na tym można by było wszystkie komentarze zakończyc. Oczywiście PO-paprańcy i ich ślepi wielbiciele będą mieć odrębne zdanie

  0 0
 • ~ 2012-05-24 10:33:27

  panie kuczera prosze wracać do szkoły , bo to co pan wyprawia jest bezszczelnym oszukiwaniem rybniczan.

  0 0
 • ~Kajtus 2012-05-24 10:33:53

  Raz rozwalonego rynku pracy juz sie nie naprawi.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 10:47:36

  Żory też zakończyły rok 2012 z nadwyżką budżetową... Papier jest cierpliwy.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 12:07:34

  ~mareqg Żory z pewnością nie zamknęły jeszcze budżetu za 2012 rok a co do Rybnika to najpierw spłaca się długi żeby nie płacić odsetek i obsługi pożyczki a następnie można pisać ile zostaje w budżecie.

  0 0
 • ~ 2012-05-24 14:07:27

  ~jamaju podaj jakich inwestycji nie zrealizowano (nie bronie obecnych włodarzy) ale pamiętam jak 5 lat temu miasto miało deficyt i było zadłużone to PO grzmiało że miasto zbankrutuje. Kto dostał te 50mln? Nadwyżka - zawsze jest korzystna - bo jak się ja wykazuje to i tak trzeba ja przeznaczyć na inwestycje a nie na premie (o to zadbają już media). Moża znasz szczegóły bilansu miasta, bo ja faktycznie nie, nie mam na to czasu

  0 0
 • ~qwerty 2012-05-25 00:16:27

  "Nadwyżka budżetowa jest dowodem roztropności władz Rybnika." - zajebista roztropnosc. Powiedzcie to tym, ktorzy mieszkaja przy Zorskiej czy Wodzislawskiej i nie umieja wyjsc z burdelu przez ciagnace sie wiecznie remonty. Przypominam - Zorska i Wodzislawska MIALY BYC REMONTOWANE W ROKU WYBORCZYM 2010, TYLKO FUDALI SIE PRZESTRASZYL, BO POZAMYKAL POLOWE ULIC I RYBNIK STANAL W JEDNYM WIELKIM KORKU.

  0 0
 • ~Porta 2012-05-25 01:56:37

  Prawa rowerzystow sa dosc czesto lamane. Większośc wypadków z udzialem roweru jest spowodowana przez kierowcow samochodów.

  0 0
 • ~ 2012-05-25 08:29:26

  ~boguszowice, przepraszam rok 2011, błąd pisarski.

  0 0
 • ~werkk 2012-05-29 10:35:15

  Od pewnego czasu budżet robi się pod wybory wystarczy spojrzeć na daty Planuje się rozpoczęcie na początku kadencji koniec planowany za 4 lata czyli przed wyborami na następną kadencję. nie podaje się ile inwestycji nie zostało skończonych w planowanym terminie lub wogule ich nie zaczęto. Fakt jest taki budżet jest taki w zależności kto go robi aktualnie rządzącym się podoba wiec się nim chwalą opozycja go krytykuje a prawda jest pośrodku i tak to trwa a efekty widzimy.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1419