zamknij

Wiadomości

Piotr Kuczera z absolutorium. Zaskakujące wyznanie radnego wywołało śmiech

2022-05-26, Autor: 

Prezydent Piotr Kuczera uzyskał dzisiaj wotum zaufania oraz absolutorium. Koalicyjni radni głosowali „za”, opozycja wstrzymała się od głosu. Nie zabrakło także zaskakującej wypowiedzi radnego PiS – Andrzeja Sączka, który był skłonny poprzeć prezydenta, gdyby nie jeden fakt.

Reklama

Absolutorium to najprościej ujmując – stwierdzenie prawidłowości działania finansowego wykonawczego, w określonym przedziale czasu. Dotyczy to np. rządu, czy samorządu w postaci prezydenta. Sesja absolutoryjna podejmowana jest każdego roku. Od kilku lat przed udzieleniem poparcia prezydentowi, wyrażane jest też wotum zaufania.

Zarówno w jednym, jak i w drugim punkcie porządku obrad, prezydent miał większość - tu nie ma zaskoczenia. Ciekawe było za to zachowanie opozycji. Zarówno klub PiS, jak i Michał Chmieliński oraz Andrzej Wojaczek nie byli przeciwko by udzielić prezydentowi absolutorium. Wstrzymali się od głosu.

Z kolei radny Andrzej Sączek (PiS) pogratulował prezydentowi prezentacji, którą przedstawił radzie. Miał kilka zastrzeżeń.

Bardzo fajnie, że pan przytoczył w jednym ze slajdów kwoty PIT i CIT, nie widziałem tam kwoty podatku od nieruchomości i wpływów z opłat z szeroko rozumianego górnictwa – zauważył.

Jak zaznaczył, Rybnikowi udało się pozyskać z powyższych tytułów ponad 130 mln złotych. Jego zdaniem te środki mogły zostać przeznaczone choćby na kanalizację w północnych dzielnicach Rybnika – Stodołach, Grabowni czy Golejowie. Wtedy zdobył się na zaskakujące wyznanie.

Chciałbym zagłosować za, ale jak już zostało powiedziane, że się wstrzymujemy (tak wynikało z przedstawionego stanowiska PiS – red.) to się wstrzymam – tym zdaniem Andrzej Sączek rozbawił radę miasta, również koleżanki i kolegów z PiS.

Prezydent podziękował na słowa krytyki i pochwały.

Zakładam, że absorpcja środków spotkała się z zakumulowaną pochwałą, stad pewno ta chęć pana Sączka. To wręcz mi uwiarygodniło postawę PiS, że chciałaby zagłosować za, ale trzeba się wstrzymać, bo tak wypada opozycji. To rzecz, która być może będzie ewoluowała – oznajmił uśmiechnięty prezydent.

Wojciech Kiljańczyk – przewodniczący rady wyjątkowo zezwolił Andrzejowi Sączkowi na zabranie głosu ad vocem. Ten doprecyzował swoją wypowiedź.

Zagłosowałabym za, jeżeli wolne środki byłyby przekazane na budowę kanalizacji w dzielnicach: Grabownia, Stodoły, Golejów. Niestety te środki zostały, a nie widzę nawet w planach tej inwestycji. Życzę by tak się stało, i może w następnym roku (zagłosuję – red.), kto wie? - dodał.

Ostatecznie absolutorium prezydentowi udzieliło 14 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, 1 radny był nieobecny, a u 2 widniał komunikat "brak głosu".

Całą prezentację prezydenta zamieściliśmy w fotogalerii. W późniejszym czasie zaprezentujemy Wam też stanowiska klubów radnych.

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 1293

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~stam55 2022-05-26
  23:02:42

  81 44

  Zaskacujące to jest to,że ten koleś otrzymał absolutorium,

 • ~rzyt 2022-05-27
  08:30:02

  22 11

  Mnie często zastanawiają określenia i nazewnictwo pewnych zdarzeń. Wg mnie absolutorim to z łaciny zwolnienie, unieważnienie...

  Ktoś "absolutnie" wykombinował, że absotutorim to zwolnienie z odpowiedzialności za dany okres i zgoda, by mógł spać spokojnie?

  A co by było jakby nie dostał? Nowe wybory?

  Gratulacje dla Prezydenta...

 • ~Lokalny 2022-05-27
  11:51:10

  36 8

  Jeżeli sukcesem prezydenta i urzędników jest to, że Rybnik staje się miastem muzeum, to zdecydowanie tak.
  Ubyło nam w zeszłym roku 2 tys. mieszkańców
  Jak się spojrzy na drogę Rybnik-Żory to więcej zaczyna ludzi jeździć do pracy do Żor niż odwrotnie. O drodze na Gliwice to już nie wspomnę.
  Szkolnictwo wyższe upada, a wyjeżdżająca młodzież po studiach już nie wraca, bo nie ma do czego.
  No sam e sukcesy. Gratuluje dobrego samopoczucia prezydentowi i radnym.

 • ~Arteks 2022-05-27
  13:46:26

  10 23

  @lokalny - krytykuj władze miasta ale NIE KŁAM bo to nie przystoi porządnym ludziom. Jest zupełnie odwrotnie bo nie tylko od strony Żor ale z każdej strony samochodowy szturm na Rybnik do pracy i to zdecydowanie bardziej różnorodnej niż w okolicznych ośrodkach. Taka ciekawostka. Tylko w ciągu ostatniego krótkiego czasu uchodźców 350 Ukraińców dostało pracę w Rybniku! Tak od ręki. To więcej niż oferują nowi inwestorzy w nowych strefowych żorskich montowniach! To tylko świadczy jak silnym gospodarczo miastem jest Rybnik i na to akurat nie mają wpływu władze miasta. To zasługa świetnej śpuścizny po dawnych czasach i bardzo zaradnych i zaangażowanych mieszkańcach. W Żorach trzeba odbudowywać miejsca pracy po ich likwidacji za pomocą obcego kapitału, który instaluje się w Polsce z powodu tanioości. W Rybniku istniejący i rozwijający się biznes ciągle tworzy nowe miejsca pracy i potrzebuje każde ręce chcące pracować. W Rybniku pracy nie dostaną tylko "Ferdki". To twój PiS zdestabilizował nasz dobrze funkcjonujący szpital który jeszcze kilka lat temu zajmował wysokie miejsce w rankingach szpitali, przez co wielu specjalistów odchodzi do innych szpitali poza Rybnikiem. Kuczera nie musi się wstydzić swojej spuścizny - PiS będzie musiał.

 • ~Arteks 2022-05-27
  14:08:18

  11 19

  @stam55 - a czemu miałby go nie dostać? Przecież działa w interesie mieszkańców. Miasto się rozwija. Sytuacja finansowa jest stabilna. Realizowane są postulaty mieszkaniowe, drogowe, związane z ochroną powietrza, dba o spuściznę historyczną miasta rewitalizując obiekty które przez lata na to czekały. Dba o rekreację i tereny zielone. Krytykowano wydział wydający prawa jazdy - poprawiono jego działalność. Krytykowano za nadmierne usuwanie drzew - mamy bardzo dużo nasadzeń. Krytykowano obcinanie dotacjio dla klubów sportowych - przywrócono je. Dlaczego czepiasz się prezydenta, a nie marszałka Chełstowskiego za którego mamy stagnację w województwie, psucie służby zdrowia czy kolei za które odpowiada?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604